top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den "beşibiryerde" haber16. KEMALPAŞA HALK FESTİVALİ SONA ERDİ

Kemalpaşalılar “Karanlığa uzanan ellerimiz bir gün aydınlık sabahlar getirecek”KEMALPAŞA- Artvin Kemalpaşa halkının dayanışması ile 2005'ten bu yana düzenlenen Kemalpaşa Halk Festivali'nin 16'ncısı yoğun yağışa rağmen gerçekleştirildi.

Doğanın talan edilmesine, çayda sömürüye, faşist baskılara karşı mücadele eden Kemalpaşalılar, "Karanlığa uzanan ellerimiz bir gün aydınlık sabahlar getirecek" diye seslendi.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle düzenlenmeyen Kemalpaşa Halk Festivali, bu yıl bölgeyi vuran sellere ve yoğun yağışlara rağmen ısrarlı çabalarla düzenlendi.

“Karanlığa uzanan ellerimiz bir gün aydınlık sabahlar getirecek” diyen Kemalpaşalıların kolektif emeğiyle bu yıl 16’ncısı düzenlenen Kemalpaşa Halk Festivali kapsamında tiyatro gösterileri, konserler ve söyleşiler düzenlendi.Festivalin ilk günü Kemalpaşa Halkevi önünden başlayan festival yürüyüşü ve ardından meydanda sahnelenen sokak tiyatrosu ile başladı. İlk gün akşam düzenlenecek olan konserler ise yoğun yağış nedeniyle iptal edildi.


Festivalin ikinci gününde Sendika.Org yazarı Ferda Koç ve Gazete Duvar yazarı Hakkı Özdal’ın katılımıyla düzenlenen “Rejimin Krizi ve Geleceği” konulu panele yoğun ilgi gösterildi.

İkinci gün akşamında da yağışlar devam etmesine rağmen Nurevşan Kırçicek, Berkay Emre Avcı, Yusuf Aydın, Onurcan Çelik ve Ufuk Yılmaz sahne aldı. Yoğun yağışa rağmen festival alanında yüzlerce kişi şarkılara eşlik etti.

Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da horonlarla kapandı.


HOPAPORT’A BİR BAŞARI BELGESİ DAHA

HOPAPORT’a kurduğu SIFIR ATIK Yönetim sisteminden dolayı bir başarı belgesi daha verildi.HOPA-Ülkemizin-Bölgemizin ve İl’imizin önemli kurumsal şirketlerinden olan Park Denizcilik ve Hopa Liman İşletmeleri AŞ. (HOPAPORT) yaptığı yatırımlar ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

HOPAPORT, Liman sahası içinde kurduğu Atık tesisi sayesinde önemli bir çevre ve Deniz kirliliğinin de önüne geçmiş oldu.

Kendi bünyesinde personeline yönelik olarak sürekli verdiği eğitimlerin önemli bir bölümünü İSG ve çevreye verilen eğitim oluşturuyor. HOPAPORT Danışman firmalarından YEŞİL-ÇEV tarafından verilen eğitimleri yerinde değerlendiren Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yaptığı denetimler sonucunda firmaya SIFIR ATIK BELGESİ vermeyi uygun buldu.

Artvin Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından HOPAPORT’a verilen belgede şu ifadelere yer verildi: “Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından SIFIR ATIK Belgesi (Temel Seviye) 12.07.2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe giren SIFIR ATIK Yönetmeliğinin SIFIR ATIK Yönetim Sistemini kurarak 15.03.2026 tarihine kadar geçerli olmak üzere SIFIR ATIK Belgesini hak kazanmıştır” denildi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer Belgenin kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek “HOPAPORT olarak önceliğimiz her zaman tüm çalışanlarımızın güvenliği ve sağlığıdır. Bununla ilgili zaten düzenli olarak eğitimlerimiz devam etmektedir. Buna paralel ikinci önceliğimiz Çevre ve Denizlerimizde temizlik için gerekli önlemlerin alınmasıdır ve bunun içinde ciddi bir maliyetle SIFIR ATIK tesisimizi kurduk ve çalışmaya devam etmektedir.

Devletimizin ve Bakanlığımızın tarafımıza uygulamamız için verdiği kuralları azami derecede yerine getirmeye çalışıyoruz ve denetimlerde de aldığımız olumlu raporlar bizlere büyük çalışma motivasyonu sağlamaktadır.Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün kurumumuzda yaptığı denetimler sonucu SIFIR ATIK Belgesi uygun bulunmuş ve belge tarafımıza ulaşmıştır. Kendilerine tüm çalışanlarımız adına teşekkür ediyoruz. Azami ölçüde bu kurallara uymaya devam edeceğiz” dedi.

SIFIR ATIK NEDİR?

SIFIR ATIK”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertaraf hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

NEDEN SIFIR ATIK?

Doğal kaynaklar, küresel ekonominin işleyişini ve yaşam kalitesini desteklemektedir. Bu kaynaklar yakıtlar, mineraller ve metaller gibi ham maddeler ile birlikte gıda, toprak, su, hava, biyokütle ve ekosistemleri de içermektedir. İyi işleyen bir ekonomi, doğal kaynakların ve ham maddelerin kesintisiz akışına bağlıdır.

Kaynakların sürdürülebilir ve verimli bir şekilde yönetimi, günümüzde kaçınılmaz bir gereklilik durumundadır.

Sanayi devrimine bağlı olarak ortaya çıkan teknolojik yenilikler ile birlikte artan nüfus ve şehirleşme, yaşam standartlarının ve tüketim alışkanlıklarının farklılaşmasına yol açar; sonuçta da geçmişe nazaran daha çok atığın oluşmasına neden olur. Bu durum aynı zamanda, başta doğal kaynakların tükenmesi ve iklim değişikliği gibi hususlar olmak üzere tüm canlıları tehdit edecek boyutlara varan hava, su ve toprak kirliliğine neden olur.


Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için sıfır atık prensibi hedef alınmalı ve entegre bir yaklaşımla atıkların yönetimi sağlanmalıdır.


BAŞKAN ELÇİN PAZARCI ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİ

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Pazartesi günleri kurulan haftalık semt pazarındaki pazarcı esnafı ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi.ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Pazartesi günleri kurulan haftalık semt pazarındaki pazarcı esnafı ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Başkan Elçin, Artvin Belediyesi Nikah Memurluğu Toplantı Salonunda bir araya geldiği pazarcı esnafının talep ve şikayetlerini dinledi. Pazarcı esnafı, pazar yeriyle ilgili yaşadıkları sıkıntıları Başkan Elçin’e aktararak sorunla ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantı sonunda Başkan Elçin, pazarcı esnafının istekleri doğrultusunda yer sorununu çözüme kavuşturmak için çalışma yapacaklarını ifade etti.


SARP SINIR KAPISINDA SONUNDA ATM KURULDU

Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Recep Bilgin'in girişimleriyle Sarp Sınır Kapısı'nda görev yapan personelin maaş ve havale işlemleri ile sınır kapısından geçen vatandaşların banka işlemlerinde kullanılmak üzere Vakıfbank ATM'si hizmet vermeye başladı.KEMALPAŞA-Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Recep Bilgin'in girişimleriyle Sarp Sınır Kapısı'nda görev yapan personelin maaş ve havale işlemleri ile sınır kapısından geçen vatandaşların banka işlemlerinde kullanılmak üzere Vakıfbank ATM'si kurularak aktif hale getirilmiştir.

Kurulan ATM ile şoför ve diğer vatandaşların nakit işlemlerde nakit ihtiyacı için Kemalpaşa ilçesine gitme sorunu ortadan kaldırılmış oldu. Vakıfbank yetkililerinden alınan bilgiye göre ağustos ayı içerisinde ATM üzerinden döviz çekme işlemlerinin de gerçekleştirileceği bildirildi.


BORÇKA TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ YAKINDA HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK

Borçka Toplum Sağlığı Merkezi’nin kısa bir süre sonra faaliyete geçeceği açıklandıBORÇKA- Borçka Toplum Sağlığı Merkezi’nin kısa bir süre sonra faaliyete geçeceği açıklandı

Borçka Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ahmet Tepecik yaptığı açıklamada, “herhangi bir aksilik yaşanmadığı durumda kısa bir süre sonra yeni binaya geçeceklerini” ifade etti.

Geçici binada hizmet vermekte zorlandıklarını belirten Tepecik yeni yapıan adreslerine geçtiklerinde hizmet vermede daha da rahatlayacaklarını ifade etti.

Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat yapımı son aşamaya gelen Toplum Sağlığı merkezinde incelemelerde bulundu.

YENİ KOMPLEKS 3 KURUM OLARAK HİZMET VERECEK

Faaliyete geçecek olan yeni binada üç ayrı alanda vatandaşlara hizmet verilecek. Üç ayrı girişe sahip olacak binada, Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Hekimliği ve 112 Acil Sağlık Hizmetler İstasyonu olarak faaliyet gösterecek.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin
92 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page