• HaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberARTVİN VALİSİ YILMAZ DORUK ŞAVŞAT’I ZİYARET ETTİ


Artvin Valisi Yılmaz Doruk Şavşat’ı ziyaret etti.ŞAVŞAT-Artvin Valisi Yılmaz Doruk Şavşat’ı ziyaret etti. Şavşat Kaymakamlığı önünde ilçe protokolü tarafından karşılanan Vali, Kaymakamlığı ziyaret ederek ilçede yapılan çalışmalar hakkında Kaymakam Yusuf Akın’dan bilgiler aldı.

Vali Doruk daha sonra inşası yeni tamamlanan Şavşat Öğretmenevini ziyaret ederek burada verilen hizmetler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Vali Doruk son olarak Âşıklık Geleneğinin ilçede yaşayan temsilcilerinden ‘Âşık Kara’ mahlaslı İbrahim Kara’yı evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti.


HES’çilere yargı bile işlemiyorArtvin’de HES projesi iptal edilen şirket, yeni bir başvuruda bulundu. Şirketin dayanak gösterdiği 2009/7 genelgesini eleştiren Avukat Yıldırım, "Bu genelge ÇED sürecini, alınmış tüm kararları boşa düşürüyor” dedi.


Artvin’de Pilarget Havzası’na yapılmak istenen hidroelekrik santral (HES) projesinin çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararının mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen şirket yeni bir başvuru yaptı. İptal kararının gerekçelerini ortadan kaldırdığını iddia eden şirketin, 2009/7 adlı genelgeye dayandırarak sunduğu yeni proje dosyası, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kabul edilerek değerlendirmeye başlandı.

Arhavi’nin Pilarget olarak adlandırılan havzada AB Enerji Üretim LTD. ŞTİ. tarafından yapılması planlanan Saka I-II Regülatörü ve HES projesi için 2013 yılında ÇED olumlu kararı verildi. Geçen ay da HES projesi için hazırlanan imar planları Artvin Belediyesi Meclisi’nde AKP’li ve MHP’li üyelerin oylarıyla onayladı.


MAHKEME İPTAL ETTİ

Bakanlık tarafından verilen ÇED olumlu kararını bölge halkı yargıya taşıdı. Rize İdare Mahkemesi, ÇED olumlu kararını iptal etti ve HES projesine izin vermedi. Bilirkişi raporuna dayanarak karar veren mahkeme projenin bölgeye vereceği zararlara dikkat çekti.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

“Dava konusu alanda yapılacak HES faaliyetlerinin su kalitesine, yeraltı sularına, arıcılık faaliyetlerine, tarım faaliyetlerine zarar verecek. Ayrıca ormancılık, erozyon, heyelan, alanlarına yakınlık, taşkın, fauna ve flora durumu başta olmak üzere, endemik bitki ve hayvan türlerinin bulunduğu bölgede yaşayan insanlara-hayvanlara-bitki ekosistemine kabullenilemez sınırlarda zarar vereceği, proje sahasının doğal yaşam için özel bir alan olması ve de bölgeye özgü endemik bitki ve hayvan türlerinin proje sahasının doğal yaşamı dikkate alındığında çevre kanunu ve çevre sel etki değerlendirilmesi yönetmenliği kapsamında çevre üzerinde olumsuz etkilerinin alınacak önlemler sonucu ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeylilerde olmadığı görülmüştür.”

Yerel mahkemenin kararının ardından şirket, Danıştay’a başvurdu. Şirket kararı Danıştay’a taşımasına ve hukuki sürecin devam etmesine rağmen yeni bir başvuruyla hukukun arkasından dolandı.

GENELGE HUKUKA AYKIRI

2009/7 adlı genelgenin hukuka aykırı olduğunu belirten Avukat Halis Yıldırım, "Bu, yurttaşların kazanılmış haklarını ortadan kaldıran hukuka aykırı bir genelde. Bu genelgeyle, daha önceden yargısal denetim geçmiş, kazanılmış davaları ortadan kaldırarak projelerde küçük değişiklikler yaparak yeni bir ÇED süreci başlatıyorlar" ifadelerini kullandı. Genelgenin ÇED’i anlamsızlaştırdığına dikkat çeken Yıldırım, "Bu projedeki bütün hukuksuzluklar saptanmış, yargısal denetimden geçmiş, dava kazanılmış. Henüz Danıştay’da olan davaya küçük değişiklikler yapılarak mücadelenin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Ama Pilarget halkının kararlılığıyla birlikte bu süreç de başarıyla atlatılacak" dedi.

İnceleme Değerlendirme Kurulu (İDK) sürecinin önceki gün başladığını hatırlatan bölge halkından Hazım Kurdoğlu, "Bakanlık’ta yaptığımız görüşmelerde bilirkişi raporlarını hatırlatmamıza rağmen bize ‘dikkate alınmayacağını’ sadece resmi kurumlardan gelen yazılarla karar vereceklerini belirttiler. Şirketin hukukun arkasından dolanarak yaptığı bu girişimi gayri hukuku ve etik dışı buluyoruz" diye konuştu.

SİT BAŞVURUSU

Bölgenin doğal sit alanı ilan edilmesi için girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Kurdoğlu şu ifadeleri kullandı: "Trabzon Bölge Koruma’ya yaptığımız başvurunun ön kabulu yapıldı. Burası endemik bitki cenneti. Bakanlığa bunu da iletmemize rağmen, resmi bir karar olmadığı gerekçesiyle göz önüne almaayacaklarını belirttiler."

Kaynak: www.birgun.net-18.11.2021-Gökay Başcan


Artvin’de açılışlar devam ediyor


ARTVİN’DE BERELA RESİM ATÖLYESİ AÇILDI

ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve CHP İl Başkanı Ahmet Biber; Berela Resim Atölyesi tarafından Artrium Alış Veriş Merkezinin üst katında açılan resim sergisinin açılış merasimine katıldı.

Resim sergisinde, Berela Resim Atölyesi kurucusu Can Atan ve öğrencilerinin, tuval üzerine sulu boya ve yağlı boyama tekniği ile çizdikleri; Artvin’e özel motifler, Artvin’in manzaraları ve sübjektif çalışmaları yer aldı.

Sergide yer alan yaklaşık 60 resmi inceleyen Başkan Elçin, sanata ve sanatçıya belediye imkânları doğrultusunda her zaman destek vereceklerini belirterek eserlerin sahiplerini kutladı.


ADD ARHAVİ ŞUBESİ’NDEN EĞİTİM BURSU DESTEĞİ


Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi kuruluşundan bu yana eğitim bursu veriyor.

Bu yıl da okulların açılmasıyla beraber burslarını ödemeye başladı.ARTVİN-Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi kuruluşundan bu yana eğitim bursu veriyor. Bu yıl da okulların açılmasıyla beraber burslarını ödemeye başladı.

ADD Başkanı Emine Hekimoğlu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı. “Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi olarak; Atatürk’e, Atatürkçülüğe inanan üyelerimiz ve gönül dostlarımızla birlikte gönülden çalışarak, bugüne değin 250 üniversite öğrencimize eğitim bursu verdik.” Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”diyen Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini, görüş ve düşüncelerini savunan derneğimiz de eğitime gerek burslarımızla, gerek ücretsiz eğitim desteklerimizle, gerek kitap dağıtımlarımızla katkı vermeye çalışıyoruz.

Bu Eğitim öğretim yılından da kasım ayından başlayarak yardımsever üyelerimizin maddi destekleriyle 11 üniversite öğrencimize, bir vakıf desteğiyle de 7 üniversite öğrencimize olmak üzere toplam 18 üniversite öğrencimize eğitim bursu vermeye başladık.

Güzellikler paylaştıkça çoğalır. Cumhuriyetimizi, geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimize burs vermek isteyen yardımseverler dostlar olabileceği düşüncesiyle derneğimizin İş Bankası’ndaki burs hesabını ( IBAN: 9110-0461345 TR74 0006 4000 019 1100 4613 45) açıklayarak sevgi ve saygılarımı iletiyorum.”dedi.


BORÇKA BELEDİYESİ KENTİN SU SORUNUNA EL ATTI


Borçka Belediyesi İlçede kesintisiz su için yatırımlara devam ediyorBORÇKA-Borçka Belediyesi Kentin su ihtiyacını kesintisiz karşılayabilmek için yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Bu kapsam da Kameni bölgesinde altyapı çalışmaları ile yeni ve modern bir paket arıtma tesisi inşa etmeye başladı.

Proje tamamlandığında kentin mevcut kullandığı arıtma tesislerini de yedekte tutulacak. Proje kapsamında ayrıca Aydınlar Mahallesinde 1000 m3’lük su deposu inşaatının yapımı devam ederken. Gündoğdu Mahallesindeki 600 m3’lük depo inşaatına başlandı.

Başkan Ercan Orhan “Temiz ve içilebilir kesintisiz suyu kentlilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Bunun için yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör