• HaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberCengiz’in şantiye villası geçiciymiş
Dilan Şahinbaş / BirGün

ARTVİN - Cengiz Holding’in Artvin Cerattepe’deki maden ocağının şantiye sahasında ne amaçla kaçak villa inşa ettiğini soran Yeşil Artvin Derneği’ne yanıt vermeyen Orman Bölge Müdürlüğü, basında çıkan haberlerin üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada yapının Maden Altyapı Tesis (şantiye alanları) İzin Alanı içerisinde kaldığı ve geçici süreli yapı niteliğinde olduğu savunuldu.

Açıklamada şöyle dendi: “Basında gündem edilen maden ocağının şantiye sahasındaki yapı, Artvin Maden İşletmeleri A.Ş.’nin gerekli izin başvurularını yapmasına müteakip kurumumuz tarafından ilgili kanun ve yönetmelikler dâhilinde incelenerek izne konu edilen Maden Altyapı Tesis (şantiye alanları) İzin Alanı içerisinde kalmakta olup, geçici süreli yapı niteliğindedir. Firma 2018 yılında almış olduğu bu izne müteakip, 2019 yılı içerisinde ilgili yapının inşaatına başlamıştır. İzin süresi, ruhsat bitim tarihi olan 08 Temmuz 2025’de sona erecektir


ARTVİN’DE EKONOMİ PANELİ DÜZENLENDİ.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası-Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği İşbirliğiyle Artvin’de Ekonomi Paneli düzenlendi.ARTVİN- Artvin Ticaret ve Sanayi Odası-Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği İşbirliğiyle Artvin’de Ekonomi Paneli düzenlendi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen ‘Ekonomi Paneli’ başlamadan önce şehrimizin coğrafi işaretli ürünleri sergilenerek tatlarına bakıldı.

Ekonomist Ali Ağaoğlu, Dünya Gazetesi Yazarı Ekonomist Hakan Güldağ ve ARSİYAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Durmuş’un katılımlarıyla düzenlenen ekonomi paneli, Saygı Duruşu ardından İstiklal Marşının okunması ve daha sonra açılış konuşmalarıyla başladı.

Açılış konuşmasında konuşma yapan Başkan Elçin, coğrafi işaretli ürünlerin öneminden bahsederek şunları kaydetti:“Artvin genelinde coğrafi işaret alan tescilli ürünlerimiz var. Belediye olarak coğrafi işaret için başvurduğumuz ürünlerde var. Bunlar çok önemli şeyler her zaman söylediğim gibi bunlar 10-15 yıl sonra gelen nesil iyi ki bu ürünlerin coğrafi işaretini almışlar diyecek. Artık bir başkası Hopa Laz Böreğinin tescilini coğrafi işaretini alamayacak. Hatila Balı hem menşeiyle, hem de coğrafi işaretini kimse alamayacak işte o zaman bu ürünler kıymetlenecek markalanacak. Bu konuda emeği geçen bütün Ticaret ve Sanayi Odalarına, onların kurmuş oldukları kooperatiflere özellikle de kadınlarımıza emekleri için çok teşekkür ediyorum.

Bir teşekkürü de sayın valimize yapmak istiyorum. Sayın Valimiz Artvin’de hangi ürünler marka olabilir hangi ürünler para eder, ekonomiye katkı nasıl sağlanır veya Artvin’e gelen yerli ya da yabancı turist nerede vakit geçirebilir, nere de konaklayabilir konusunda 3 senedir bunlara kafa yoruyor. Sayın valimize bu süre içerisinde vermiş olduğu katkı ve ufkundan dolayı teşekkür ediyorum. Sayın valimizin bir başka özelliği de temelini atalım sonra ne olursa olsun demiyor temelini atalım sonucunu da görebileceğimiz işler yapalım diyor. Onun içinde kendisine teşekkür ediyorum.

Zamanları ayırıp buraya kadar gelen hemşerilerimize, panele katılım sağlayan ve katkılarından dolayı panelistlerimize de şimdiden teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmalarını tamamladı.

Panelde; Türkiye’de ekonomik gelişmeler ve beklentiler, Artvin’in ülke ekonomisinde ki yeri ve beklentileri, Turizm ve eğitimde Artvin nerede neler yapılmalı, Yöresel ürünler ve yöresel ürünlerin ülke ekonomisinde ki yeri konularının konuşuldu. Soru cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çekimi ile panel sona erdi.

Panele, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek, STK temsilcileri ve iş insanları katıldı.


HOPA’DA GÜNDEM SARP SINIR KAPISI

Sarp Sınır kapısında Türk ve Gürcü yetkililerin yaptığı toplantının gündemi Sarp Sınır Kapısı idi.HOPA-Sarp Sınır kapısında Türk ve Gürcü yetkililerin yaptığı toplantının gündemi Sarp Sınır Kapısı idi.

Hopa Kaymakamı ve Sarp Mülki İdare Amiri Gürkan Üçüncü, Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Recep Bilgin ve İlgili Kurum Amirleri Gürcistan Gümrük Bölge Müdür Yardımcısı Irakli Tevdoradze, Gümrük Müdürü Mirian Samkharadze, Gümrük Müdür Yardımcıları Nino Sikharulidze, levan Shamatava ve Gümrük Müdürlüğü Uluslar Arası İlişkiler Departmanı Görevlisi Lika Kupreishvili ile Sarp Sınır kapısı ile ilgili toplantı düzenlendi.

Karşılıklı yeni yıl kutlamaları ile başlayan toplantıda Sarp Sınır kapısının işleyişi ve yeni yılda izlenecek yol haritası konuluları ele alındı.


MURGUL ORTAOKULU TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI AÇILIŞI

Murgul ilçesi Murgul Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Koordinatör Öğretmeni Semra Özkul rehberliğinde öğrenciler tarafından hazırlanan projelerden oluşan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldıMURGUL-Murgul ilçesi Murgul Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Koordinatör Öğretmeni Semra Özkul rehberliğinde öğrenciler tarafından hazırlanan projelerden oluşan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı; Murgul Kaymakamı Alay Yazıcı, Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Murgul İlçe Protokolü, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Ar- Ge personeli, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla açıldı. Okulun öğrencilerinin hazırladığı 14 özgün proje öğrencilerin sunumlarıyla katılımcılar tarafından ilgi ile takip edildi.

Bilim fuarı açılışında konuşan Acar "Artvin, bir eğitim kenti. İyi eğitim almak ve bu eğitim sonucunda meslek sahibi olmak çocuklarımız için en önemli seçenek. Bu bilinçle biz, Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ailesi olarak bütün çocuklarımızın tüm yeteneklerini geliştirmelerini, kendilerini gerçekleştirmelerini ve onları meslek sahibi yapmayı amaçlıyoruz. Bu amacımıza giden yolda; TÜBİTAK, Ulusal Ajans, DOKA ve diğer proje ajansları bizim için önemli kaynaklar ve eğitsel amaçlarımıza ulaşmamızda hizmet ediyorlar. Ayrıca çocuklarımızın ortaya bir ürün koyarak bu benim eserim demenin keyfini yaşamalarına da olanak sağlıyorlar." dedi.

Bilim fuarı için hazırladıkları projelerden dolayı öğrencileri tebrik eden Acar, öğrencilere rehberlik eden öğretmenler ve Murgul Ortaokulu idarecilerine teşekkür etti.


ARTVİN BELEDİYESİ ÇALIŞMAYA DEVM EDİYOR

Başkan Elçin “Tıkır tıkır çalışıyor eksiklerimizi teker teker tamamlıyoruz”ARTVİN-Başkan Elçin “Tıkır tıkır çalışıyor eksiklerimizi teker teker tamamlıyoruz” açıklaması yaptı. Başkan Elçin “Miralay Şükrü Bey Caddesinde, doğalgaz ve kanalizasyon alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından cadde de sathi kaplama çalışmalarına başladık” dedi..

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Derman Belediyeciliği yaptıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

“Kentimizde alt yapı çalışması tamamlanan her sokak ve caddenin üst yapısını tamamladık. Miralay Şükrü Bey Caddesinde, kanalizasyon ve doğalgaz alt yapı çalışmalarından dolayı uzun süredir tahrip olan yolumuza, sathi kaplama ile kaplıyoruz. Böylelikle hemşerilerimiz kısmen de olsa rahat seyahat edecekler.


Bugüne kadar yaptığımız gibi bugünden sonrada şehrimizin ihtiyaç duyduğu her noktasına imkanlarımız dahilinde hizmet etmeye devam edeceğiz.

Biz kısıtlı imkânlarımızla günü kurtaran değil geleceği planlayan Belediyecilik yapıyoruz. Bu çalışmaları da yaparken hemşerilerimizden vermiş olduğumuz rahatsızlıktan dolayı özür diliyor, sabır ve hoşgörüleri için teşekkür ediyorum.” dedi


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN

21 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör