top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberARTVİN İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

Artvin Valisi Yılmaz Doruk Başkanlığında, İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, kurum amirleri ve STK'lerin katılımı ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi.ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk Başkanlığında, İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, kurum amirleri ve STK'lerin katılımı ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

Gerçekleşen toplantıda Ertürk ve Acar il’de istihdam alanları ve mesleki eğitimde yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptılar. Toplantının devamında ise önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.


BAŞKAN ELÇİN ''KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞINA TAM DESTEK VERİYORUZ

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin'de küçükbaş hayvancılığı geliştirmek ve desteklemek için belediye envanterine kazandırmış olduğu yetişkin canlı ağırlığı 150 KG. olan İngiliz ırkı suffolk koyunlarının bakımının yapıldığı merkez ilçeye bağlı Vezir Köyüne giderek, küçükbaş hayvanların durumu hakkında bilgi aldı.ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin'de küçükbaş hayvancılığı geliştirmek ve desteklemek için belediye envanterine kazandırmış olduğu, Artvin’in eski yerel ırkı olan Bijik koyunlarını ve et kalitesi olarak dünyada ilk sırada yer alan, yetişkin canlı ağırlığı 150 KG. olan İngiliz ırkı suffolk koyunlarının bakımının yapıldığı merkez ilçeye bağlı Vezir Köyüne giderek, küçükbaş hayvanların durumu hakkında bilgi aldı.

Bijik ve suffolk ırkının durumları hakkında bilgi alan Başkan Elçin, Artvin’in en eski ırkı olan bijik koyunlarını koruma altına alarak çoğaltmak ve bölgedeki küçükbaş hayvancılığına katkı sağlayarak işsizliği azaltmak için böyle bir çalışma başlattıklarını belirterek şunları söyledi:

“15 -16 kilo gelen ve en eski yerel ırkımız olan bijik koyununun tescili için başvuru da bulunduk.

Coğrafi işaret alacağımız Artvin döneri de, yerel ırkımız olan bijik ve Hemşin koyunlarının etlerinden yapılacaktır. Başka hayvan etlerinden yapılan dönerin ‘Artvin Döneri’ diye satılmaması için coğrafi işaret başvurusun da bulunduk.

Bijik koyunlarının ırkı Artvin’de hemen hemen bitmiş durumdaydı. Çünkü ağırlıkları nedeniyle çok ekonomik değillerdi. Yusufeli bölgesinde bulduğumuz 41 adet bijik koyununu satın aldık şuanda yavrularıyla beraber 54 tane bijik koyunumuz var.

Küçükbaş hayvancılığı konusundaki araştırmalarımız sonucunda canlı ağırlığı 150 kg gelen İngiliz ırkı suffolk koyunlarını tespit ettik ve 10 adet satın aldık. Suffolk koyunlarının Artvin’e uyum sağlama süreçlerini test ediyoruz. Şuanda suffolk koyunlar yavrularıyla beraber 17 adet var. Artvin Coğrafyasına uyum sağlarlarsa halkımıza dağıtacağız. Bijik koyunlarımızla ilgili sıkıntımızı yok onları halkımıza dağıtabileceğimiz kadar çoğalttık.

Küçükbaş hayvanlarımızı ihtiyaç sahibi olan bu işi ben yapabilirim diyen köydeki vatandaşlarımıza, ücretsiz dağıtacağız. Küçükbaş hayvanı verdiğimiz vatandaşımız, ilk sene doğan yavruların yarısını belediyemize verecek. Sonraki yıllarda herhangi bir kısıtlama olmadan doğan bütün koyunlar kendisinin olacak bunun için ücret ödemeyecek. Aldığımız yavruları da tekrar büyüterek vatandaşlarımıza dağıtmaya devam edeceğiz. Zannediyorum ki 2022 yılının sonunda dağıtım işlemini gerçekleştirmiş oluruz. “ dedi.


ARHAVİ’DE BİZ PROJESİ TANITIM UYGULAMA VE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Artvin il milli eğitim müdürlüğümüz bünyesinde Bilge projesi kapsamında alt proje olarak uygulamaya başlayan Biz projesi tanıtım uygulama ve istişare toplantısı Arhavi’de yapıldı.ARTVİN-Artvin il milli eğitim müdürlüğü bünyesinde Bilge projesi kapsamında alt proje olarak uygulamaya başlayan BİZ projesi tanıtım uygulama ve istişare toplantısı Arhavi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi,

Toplantıya il milli eğitim şube müdürü Recep Kaya ölçme ve değerlendirme merkezi müdürlüğü personeli okul müdürleri ve müdür yardımcıları katıldı.

BİZ projesi hakkında katılımcılara bilgi verildi ve uygulama hakkında sistem tanıtımı yapıldı. Toplantının son bölümde de soru cevap yöntemi ile merak edilen hususlar açıklığa kavuşturuldu.


ARHAVİ’DE YEDAM VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI

Türkiye Yeşilay Derneği Hopa İrtibat Bürosu psikolog ve uzmanlarınca ilçede görev yapan tüm rehber öğretmenlerin katılımıyla YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) ve Bağımlılıkla Mücadele Çalışmaları hakkında istişare toplantısı gerçekleştirildi.ARHAVİ-Türkiye Yeşilay Derneği Hopa İrtibat Bürosu psikolog ve uzmanlarınca ilçede görev yapan tüm rehber öğretmenlerin katılımıyla YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) ve Bağımlılıkla Mücadele Çalışmaları hakkında istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Akgümüş konuşmasıyla başladı. Toplantının ikinci bölümünde Türkiye Yeşilay Derneği Hopa İrtibat Bürosu uzmanlarınca derneğin faaliyetleri ve YEDAM projesi ve çalışmaları konusunda bilgilendirmeler yapıldı.YUSUFELİ İŞHAN KÖYÜ YENİ YERLEŞİM YERİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR.


Yusufeli İşhan Köyünde 52 adet konut inşa edilecektir

YUSUFELİ-DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan ve tamamlandığında Ülkemizin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajının göl sahasında kalacak olan Yusufeli İlçe Merkezi ile arazisi kısmen veya tamamen etkilenen 7 adet köy için Yeni Yerleşim Yerleri inşa edilmeye devam ediliyor..

Arazisi kısmen baraj gölü altında kalacak olan İşhan Köyü için Yeni Yerleşim Yeri altyapı çalışmaları tamamlanırken, İşhan Köyünde 52 adet konut inşa edileceği açıklanırken, bu alanda üstyapı çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Projelerde işin fiziksel gerçekleşme oranı % 90 seviyesinde olduğu açıklandı..


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş/Artvin

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page