top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberArtvin'de kadınlardan elektik zammı protestosu

Artvin Kadın Dayanışması elektrik tarifelerine gelen zamlara tepki olarak eylem düzenledi.
BİRGÜN/ DİLAN ŞAHİNBAŞ


ARTVİN - Elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda zam yapılması üzerine vatandaşlar ve işletme sahipleri gelen elektrik faturalarını sosyal medyadan paylaşmaya başladı.

Artvin Kadın Dayanışma konu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirerek “Gerektiğinden fazlasını tüketme eğiliminde olan biz değiliz, 3 odalı mütevazı evlerimize göz dikmek yerine şaşaalı yaşamlarını itibarmış gibi gösterenlerin tükettiklerine bakın önce” dedi.


Artvin Kadın Dayanışma adına basın açıklamasını okuyan Perihan Karakuş “Bugün buradayız; çünkü son yapılan elektrik zamlarıyla zor olan yaşamlarımız günden güne daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Evlerimizde, iş yerlerimizde zaten tasarruflu yaşamlar sürme çabasındayken, üç kuruşun hesabını yapar hale gelmişken, lüks içinde bir yaşam sürmek bir tarafa tüm sosyal yaşamlarımızdan, tüm zevkimizden, eğlencemizden uzak yaşamlar kurarken her zamanki şekliyle kullandığımız elektrik harcamalarımız, durduk yerde yüzde 127 zamlanarak bizi daha yaşayamaz hale getirdi” dedi.Kendilerini her yerde “senin faturan ne kadar?” diye başlayan sohbetlerin içinde bulduklarını ifade eden Karakuş, “Ne yapalım, sessiz kalıp harcamadığımız oranların zammını ödeyerek yaşamlarımıza devam mı edelim yoksa “Bu beceriksizliğinizin faturasını bize ödetemezsiniz” diye sesimizi mi yükseltelim diye düşündük. Elbette ki bıçak kemiğe dayandıysa, sessiz kaldığımızda üzerimize daha çok çullanıyorsa bu iktidar bizim de söyleyecek sözümüz var, dedik ve sizlere bir çağrıda bulunduk. Bizleri yalnız bırakmayıp ortak derdimize ortak bir ses yükseltmek amacıyla gelen herkese hoş geldiniz iyi ki geldiniz diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ülkede savaş mı var, bilmediğimiz bir kıtlık mı baş gösterdi, doğal afet mi yaşandı, ne oluyor da biz bu kadar yoksullaşıyoruz” diyerek açıklamaya devam eden Karakuş, “Girdiğimiz marketten üç parça şey almamıza rağmen neden servet ödeyip çıkıyoruz? Ülkenin halk ekmek satan büfelerinin önündeki kuyrukların, üstelik bayat ekmek kuyruğunun oluşmasının sebebi nedir? Evet yanlış duymadınız bayat ekmek almak için kuyruğa girilen bir ülkeye dönüştük ama neden? Olağanüstü bir durum yaşanır ve bizler bu ülkenin bu çıkmazdan kurtulması için, ülkemizin çıkarı için gerekirse bayat ekmek de yeriz ama şu anda nedir yaşanan ki biz bu kadar günden güne yoksullaşıyor, korkunç faturalarla karşı karşıya getiriliyoruz ve üstelik biz tüm bunları yaşarken hala saraylarından, yatlarından, gemiciklerinden, zevkusefalarından vazgeçmeyi bir an bile düşünmeyenlerin tehditleri, korku ve yıldırma politikaları ile yüz yüze bırakılıyoruz” dedi.

Artvin Kadın Dayanışma adına basın açıklamasını okuyan Perihan Karakuş, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

"Biz Artvinliler olarak bu ülkenin elektrik üretimini arttırmak amacıyla yapılan barajlara köylerimizi, en verimli arazilerimizi, geçmişimizi, tüm kültürel ve doğal varlıklarımızı verdik ve yapımı sürdürülen HES’lere hala tüm bunları vermeye devam ediyoruz. Hatırlayanlarınız vardır, ne demişlerdi bize “Bu şehirde baraj olunca elektriği daha ucuz kullanım hakkınız olacak”. Peki böyle bir uygulama yapıldı mı? Hayır! Yıllarca, tüm ceremesini çekmiş olmamıza rağmen, ülke yararına diye sesimizi çıkartmadık ve gördüğünüz üzere bunca yatırıma rağmen ne ülke yararına ne de Artvin yararına bir sonuç var ortada. Neden? Çünkü ülkenin tüm enerji üretimi artık özel şirketler eliyle yönetiliyor. Haliyle bizim çıkarlarımız değil şirketlerin çıkarı gözetiliyor.

Şu an Artvin’de iş yerlerine gelen faturaları duyuyoruz 7-8 binden başlayıp 40 binlere varan rakamlar dudak uçuklatıyor. Bu iş yerinde altı üstü çalışan aletler çay-kahve makinesi, fırın, buzdolabı, ısıtıcı…gibi şeyler. Hangi birini kullanmasın? Bu insanlar küçücük iş yerlerinde ne kazanacak da bu rakamları ödeyecek? Neden kısacak? Ya çalışanını çıkartacak ya da ürünlerine zam yapacak. İnsanları bir iş yeri işletme konusunda bu kadar çaresiz ve sahipsiz bırakmaya kimin hakkı var?

Elektrikte kota falan duymak istemiyoruz artık. Neyi tüketiyorsak o kadarının parasını ödemektir talebimiz. Gerektiğinden fazlasını tüketme eğiliminde olan biz değiliz, 3 odalı mütevazı evlerimize göz dikmek yerine şaşaalı yaşamlarını itibarmış gibi gösterenlerin tükettiklerine bakın önce.

Geçen yıl bu ülkede 5 milyon kişinin elektriği kesilmiş ve biz 21.yüzyılda böyle bir cümle duyuyorsak bu ülkede bunun itibar mı itibarsızlık mı olduğunu tartışmayız bile.

Tartışmayacağımız bir başka konu ise bu ülkede geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini kimsenin karartmasına, ışığımızı kimsenin söndürmesine izin vermeyeceğimiz gerçeğidir.

Tüm bu zamlara, bu yoksullaşmaya, tüm güvencesizliğe burada bizimle birlikte ses yükselten memleketin duyarlı, aydın, yürekli insanları… daha birlikte yürüyecek çok yolumuz var. Hiçbirimiz bu yolda asla yalnız yürümeyeceğiz bunu biliyoruz. Hangi siyasi fikirden olursak olalım bu sistemde zenginleşmiyor, birlikte fakirleşiyorsak yolumuz bir. Bu yüzden bir olmak, birlikte olmak zorundayız.”


ARTVİN’DE MARKETLERE DENETİMLER DEVAM EDİYOR.

Artvin Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehirde faaliyet gösteren marketlerde; ürünlerin son kullanma tarihleri ve raf ile kasa fiyatlarını karşılaştırma denetimlerine devam ediyor.ARTVİN-Artvin Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehirde faaliyet gösteren marketlerde; ürünlerin son kullanma tarihleri ve raf ile kasa fiyatlarını karşılaştırma denetimlerine devam ediyor.

Vatandaşların sağlığı için denetimlerini aralıksız sürdüren Zabıta ekipleri marketlerde, ürünlerin son kullanma tarihleri ve raftaki fiyat etiketiyle kasadaki fiyat etiketlerinin aynı olup olmadığını kontrol ediyor. Son kullanma tarihi geçmiş ürünlere zabıta ekipleri tarafından tutanak tutularak imha edilmek üzere el konuluyor.

Denetimlerle ilgili açıklamalarda buluna Belediye Başkanı Demirhan Elçin, vatandaşlardan da aldıkları ürünlerin son kullanma tarihini kontrol etmeleri gerektiğini ifade ederek; “Denetimlerimizde zabıta arkadaşlarımız, ürünlerin üzerindeki fiyat etiketleri ile kasadaki ürünler karşılaştırılarak bir farklılık olup olmadığı, ürünlerin son kullanma tarihi ve diğer kurallara uygunluğu konusunda da denetimlerini yapıyor. Burada vatandaşlarımıza da görev düşüyor. Almış oldukları bütün ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol ederek satın almalarını istiyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.


HOPAPORT 2021 LİMAN GENEL BİLGİLERİNİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTIHOPA-Ülkemizin ve Bölgemizin önemli limanları arasına girmeyi başaran HOPAPORT 2021 liman hareket bilgilerini açıkladı.

HOPAPORT’a 2021 yılında 150 gemiye hizmet verilirken toplamda 676.007 ton yükün elleçlendi. Limanda özellikle yılın sonunda Kasım ayında 99.552 ton yük elleçlenmesi ile yılın en çok işlemi yapıldı.

HOPAPORT’ta 2021 yılında 258.464 ton ithalat yapılırken, transit yükleme ve boşaltma rakamları da toplamda 51.185 ton olarak gerçekleşti. HOPAPORT’ta 2021 yılında 336.225 ton kabotaj yükleme yapılırken, 30.133 ton kabotaj tahliye işlemi gerçekleştirildiği açıklandı.

Pandemi sürecinin Limandaki hareketlerde önemli bir olumsuz etki yarattığı belirtilen açıklamada buna rağmen yapılan işlemlerin yine de bir başarı olduğu ifade edilerek yıl içinde en düşük işlemin Mayıs ayında 24.307 ton ve Ekim ayında da 36.312 ton olarak gerçekleştiği, buna rağmen Haziran ayında 82.503 ton ve Kasım ayında da 99.552 ton işlem ile yılın en çok işlemlerinin yapıldığı belirtildi.

HOPAPORT Liman sahasındaki tüm terminallerde ciddi bir masraf edilerek yangın söndürme sistemlerinin yenilenmesine paralel, Tank terminali de bulunan tüm tanklar yeniden bakımdan geçirilerek söndürme sistemleri de komple yenilendiği ve uzun bir aradan sonra Tank Terminalinde 22.934 ton’luk işlem gerçekleştirilmesinin kendileri açısından önemli bir gelişme olduğu ifade edildi.

Çimento Terminali ve Tahıl Terminalinde bulunan silolarında komple olarak kullanıldığı ifade edilen açıklamada, Liman sahasında bulunan tüm kapalı ambarlarında hizmete alındığı ve çeşitli ürünlerin bu ambarlarda depolanmaya devam edildiği belirtilen açıklamada, Pandemi sürecinin etkisi ile kullanıma hazır hale getirilen LPG terminalinin işletilmesi konusundaki görüşmelerin 2022 yıllına sarktığı ve bu terminalin en kısa sürede işletilmesinin 2022 hedeflerinin başında geldiği ifade edildi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer 2 yılı aşkın bir süredir yaşanan Pandemi sürecinin Ülkemizdeki tüm sektörleri olumsuz etkilemesine paralel Denizcilik sektörünü de etkilediği, buna rağmen sektörün büyük özveri göstererek haraketliliğin devam ettirilmesini sağlama adına ellerini taşın altına sokarak çalışmaya devam ettiklerini ifade etti.

HOPAPORT olarak bu süreçten kendilerini de etkilendiğini ifade ederek, bu süreci tasarruf tedbirlerini devreye sokarak ama hiçbir personelini istifa ve emeklilik haricinde işten çıkartmadan süreci bugünlere kadar taşıdıklarını söyledi.Asıl hedeflerinin limanda ürün çeşitliliğini artırmak olduğunu ve her yıl da değişik ürünleri limana gelmesini sağlayarak krizden en az etkilenmeye çalıştıklarını ifade eden Genel Müdür Özer “Her yıl bu konuda yeni yeni adımlar atıyoruz. Temelde birkaç kalemde işlem yapılan limanımızda bugün 15 değişik kalemde ürün elleçlemesi yapılmasını başardık, 2022 yılında bu sayıyı daha artırma adına Lojistik departmanımızla ara vermeden çalışmamıza devam ediyoruz” diye konuştu.

“Limanımıza artık gelen gemilerin tonajlarının da yükseldiğini” ifade eden Genel Müdür Özer “Bizde tüm departmanlarımız ve saha çalışanlarımızla 7/24 hizmet verebilecek konumda tonaj ayrımı gözetmeksizin hizmete hazırlıklıyız. Yakın zamanda büyük tonajlı proje kargo yüklerinin elleçlemelerini başarıyla gerçekleştirdik ve 2022 yılında da böylesi yüklerin limanımız üzerinden tahliyesi anlamında görüşmelere devam ediyoruz. Özellikle Liman İşletme süremizin uzatılması ile artık 2022 yılında ileriye dönük projelerimizi yeniden masaya yatırarak değerlendirmeye başlayacağımız bir yıl olacaktır.

Bu arada gerek Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının çalışmalarımıza verdiği destek, S.S Hopa Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ve Hopa Nakliye sektöründe çalışmalarımıza verdiği moral destek ile bizlerde 2022 yılında çalışmalarımızın ivmesini de yükselteceğimiz bir yıl olacaktır.

HOPAPORT olarak 100’un üzerinde çalışanımızla ve bu çalışanlarımızın aileleri ve çocuklarını da düşünürsek istihdama da ciddi katkı sunmaya çalışıyoruz. Genel olarak düşünüldüğünde Ülkemiz, Bölgemiz, İlimiz ve Hopa’mız ekonomisine katkı sunma adına yorulmadan, sürekli üretme adına mesai arkadaşlarımızla tüm zorluklara rağmen çalışmalarımıza ara vermeden çalışacağımız bir yıl olacaktır. Bizi takip etmeye devam edin” açılaması yaptı.


HOPA TSO OSB TALEBİNİ YENİDEN GÜNDEMİNDEN DÜŞÜRMÜYOR

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek Ankara’daki temasları kapsamında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan’ı makamında ziyaret etti.HOPA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek Ankara’daki temasları kapsamında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan’ı makamında ziyaret etti.

Başkan Akyürek Hopa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından daha önce girişimleri yapılmış olan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması hususundaki talebi yenileyerek Artvin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü aracılığıyla Bakanlığa iletilen dosyanın hızlandırılmasını talep etti.

Daha önce ilin önde gelen temsilcilerince Gürcistan’ın Batum şehrinde planlanan OSB kurulması ile ilgili yıllar içerisinde yapılan çalışmalar ve Kemalpaşa ilçesinde bulunan arazi hakkında bilgi alan Genel Müdür Turan elinden gelen desteği vereceğini ifade etti.

Başkan Akyürek daha sonra başvuruların güncellenmesi sürecinde yapılması gerekenler hakkında Daire Başkanı Ramize Esra Oğuz ile fikir alışverişi gerçekleştirdi.


HOPA’LI KARATECİLER BURSA’DAN MADALYALARLA DÖNDÜLER

Hopa’lı Karateciler Bursa’da düzenlenen Türkiye Kyokushin Şampiyonasından Türkiye Şampiyonası çıkartarak döndüler.
HOPA-Artvinli Karateciler Minik-Yıldız-Ümit-Genç ve Büyükler Kategorisi Kyokushin Karate Şampiyonası Bursa’da Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksinde yapıldı.. Artvin’i temsilen şampiyonaya katılan Hopa’lı Karateciler Türkiye Kyokushin Şampiyonasından Türkiye Şampiyonası çıkartarak İlçeye döndüler.

28-30 Ocak 2022 Tarihlerinde Bursa'da düzenlenen Türkiye Kyokushin Şampiyonasında Artvin’i temsilen katılan Karateciler, 1 Türkiye Şampiyonu, 2 Türkiye ikincisi ve 2’de Türkiye üçüncülüğü kazanarak İlçeye döndüler.

Karatecilerin madalyaları toplayarak İlçe’ye dönmesi büyük memnuniyet le karşılanırken Takım Antrenörü Metin Ay’ı başarılarından dolayı tebrik ettiler. Türkiye dereceleri ile dönen Halk Eğitim Karate ekibi ayağının tozu ile Antrenörleri Metin Ay ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydın'ı ziyaret ettiler.

Sezai Aydın ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Nazik ziyaretlerinden ötürü kendilerine şükranlarımızı sunar, takım hocası Sayın Metin Ay ve öğrencilerimizi elde ettikleri başarı ve kazandıkları madalyalardan dolayı tebrik ederiz” dedi..

Karatecilerin elde ettiği başarılar aşağıdaki gibidir;

  • 1.lik Nisagül Büyük +50 kilo Yıldız Kız

  • 2.lik Nisagül Büyük Yıldız Kata

  • 2.lik Sema Nur Oda +65 kilo Büyük Bayan

  • 3.lük Melek Korkmaz 55 kilo Büyük Bayan

  • 3.lük Rümeysa Akbıyık 60 kilo Genç Kız

Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page