top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberKAFKASÖR’Ü YOK EDECEK KARARA 2’NCİ RET

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığının talebini reddetti.ARTVİN-Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığı, Yeşil Artvin Derneği tarafından Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının daraltılması ile ilgili Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında çıkan yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması için itiraz etmişti. İtirazı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığının talebini reddetti.

Artvin, Cerattepe’de 1645 hektar büyüklüğünde olan Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 805 hektar daraltıldı. Resmi Gazete ’de yayımlanan kararla Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının daraltılması kararına karşı Yeşil Artvin Derneği tarafından Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığı bu kararın kaldırılması için itiraz etmişti. İtirazı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığının talebini reddetti.

Yeşil Artvin Derneği’nden konu ile ilgili yapılan paylaşımda “Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” vurgusu yapılarak “Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının daraltılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının iptali davasında Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığı bu kararın kaldırılması için itiraz etmişti. İtirazı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığının talebini reddetti. Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

TÜM EMEKLİLERİN SENDİKASI YENİDEN MEYDANA İNDİ

Sendika Hopa ve Kemalpaşa’da yaptığı Deprem konulu basın açıklamasında “Deprem değil, ihmal öldürür!” dedi.HOPA-Kahramanmaraş merkezli depremlerde on binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine yol açan yapıların denetimine ilişkin eleştiriler devam ediyor. Tüm Emeklilerin Sendikası Hopa Şubesi de 9 Mart Perşembe günü Hopa Belediye Parkı ve ardından Kemalpaşa’da birer açıklama yaparak, "Bu ecelsiz ölümler nasıl ki Japonya’da, Şili’de can almıyorsa bizde de almayabilir" dedi.

Hopa Belediye parkında toplanan sendika üyeleri ellerinde açtıkları afişlerde Deprem konusunu gündeme getirdiler. Tüm Emeklilerin Sendikası Hopa Şubesi Başkanı Saim Aydın tarafından burada okunan açıklamada, depremler sonrası 45 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca yurttaşın evinden, köyünden, şehrinden olduğu, şehirlerin tarih ve kültürlerinin yok olduğu hatırlatıldı ve şu ifadelere yer verildi:

“Üzüntümüz büyük yüreğimiz yanıyor çok büyük bir yıkım yaşadık. 6 Şubat depremi, maalesef on binlerce canımızı aldı. Yüzbinlerce yurttaşımız yaralandı. Milyonlar evinden, köyünden, şehrinden oldu. Ülkemiz tarihinden, Şehirlerimiz kültüründen oldu.

Bugün, yitirdiğimiz canlarımızı anmak, onların anılarını yaşatmak, yakınlarının acısını paylaşmak için buradayız.

Sizleri; Kahramanmaraş–Hatay–Diyarbakır–Malatya–Osmaniye–Adana–Şanlıurfa–Adıyaman–Kilis–Gaziantep. Yitirdiğimiz canlarımız anısına1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. (Ruhları Şad olsun) yaralılarımızın da bir an önce iyileşmesini temenni ediyoruz.

Ayrıca buradan, depremde ciddi bir dayanışma yaratan, cankurtaran ve bölgemizden katılan HOPAK’ ve çalışma arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Yüreğinize sağlık iyi ki varsınız.

Tesellimiz, umudumuzu yeniden yeşerten halkımızın gösterdiği dayanışmadır. Halkımız, dayanışmanın, gönüllü olmanın en güzel örneğini bir kez daha yaşatmış, Yaşatmaya devam etmektedir.

Bilindiği gibi, ülkemiz deprem kuşağındadır. Üstelik ülkemizde bunu ilk defa yaşamadık. Sözde tedbirli ve hazırlıklı olmamız gerekiyordu.

Aslında depremler, bir muamma da değildir. Konunun uzmanı bilim insanları neredeyse adres göstermekte ve şiddetini de belirtmektedir. Yani bilinmeyen bir şey değildir.

Peki depremler için önlem almak mümkün müdür?

Tabii ki mümkündür! Eğer bilimsel davranırsanız, bilim ile yaşarsanız, bütçenizde en yüksek payı halkın yaşamı için harcarsanız bu mümkün.

Bilim ve teknolojinin ilerlediği böyle bir çağda, böylesi ölümleri ‘kader’ olarak nitelendirmek,

Bilimi reddetmek, halkı yanıltmak, yaptığınız yanlış tercihlerin üstünü örtmeye çalışmaktır.

Depreme dayanıklı binalar için, zemin etütlerini yapacaksın, Doğayı tahrip etmeyeceksin, yerleşim alanı olarak uygun alanları seçeceksin işte o zaman ölümler kader olmayacak…

Ülkemizde çok sık büyük depremler yaşanmasına karşın, devlet kurumları sanki hiç deprem olmayacakmış gibi davranmaktadır.

*AFAD neden tek elden yönetilmektedir? Neden bütçede, en düşük pay ayrılmaktadır?

*Yıllardır deprem vergilerini toplayan devlet, neden yurttaşa ibran göndermektedir?

*Deprem vergilerimiz nerededir? Her yaşanan doğa felaketlerinin ardından neden kaos yaşamaktayız?

ŞİMDİ BURADAN HAYKIRIYORUZ!

Yaşananlar kader değildir. Bu ecelsiz ölümler nasıl ki Japonya’da, Şili’de can almıyorsa bizde de almamalıdır. Kaderimiz enkaz altında kalmak değildir.

Yapılması gereken;

*Yerleşim yerleri, zemin, imar ve bina dayanıklılığı gibi işler bilimsel kurumların denetimine bırakılmalıdır.

*İmar Affı – İmar Barışı gibi ne olduğu belli olmayan ve binlerce insanın yaşamına mal olan uygulamalar kesinlikle kaldırılmalıdır.

*Binalar, kurallara ve standartlara uygun yapılması sağlanmalıdır.

*Devlette görev alan sorumlular, kesinlikle atandıkları görevlerin uzmanı olmalı, sadakat yerine liyakat tercih edilmelidir.

Sorumluluğu olanlar hesap vermeli ve derhal istifa etmelidir. Yaşasın halk dayanışması yaşasın mücadelemiz.”

BAŞKAN KURDOĞLU SAHADA İNCELEMEDE

Başkan Kurdoğlu, Yeni Otogar, Park Alanı ve Kilit Taşı Çalışmalarını Denetledi…ARHAVİ-Arhavi Belediyesi tarafından ilçede fen işleri faaliyetleri kapsamında sürdürülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, çalışma yapılan bölgelerde incelemelerde bulundu.

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu’nun talimatlarıyla projelendirilen Arhavi Şehirlerarası Yeni Otobüs Terminali inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, diğer yandan ilçe merkezinde kilit taşı yenileme çalışmaları ve park yapım çalışmaları da aynı hızla devam ediyor.

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Arhavi Şehirlerarası Yeni Otobüs Terminali inşaat alanı başta olmak üzere, belediye fen işleri tarafından çalışma yürütülen bölgelerde inceleme ve denetimlerde bulundu. Başkan Kurdoğlu tüm çalışmaların program dahilinde devam ettiğini belirterek, yeni otobüs terminalinin kısa sürede tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacağını vurguladı.


ARTVİN’İN PSİKOSOSYAL DESTEK EKİBİ HATAY’A YOLCU EDİLDİ

6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük depremin ardından deprem bölgesindeki vatandaşlara Artvin’in eğitim ailesinin destekleri devam ediyor.ARTVİN-6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük depremin ardından deprem bölgesindeki vatandaşlara Artvin’in eğitim ailesinin destekleri devam ediyor.

Öğretmenlerin bölgedeki öğrencilerin eğitim öğretimine destek sağlamak için DYK kurslarında gönüllü olarak görev almalarının yanı sıra şimdi de bölgedeki ailelere ve çocuklara psikososyal destek sağlanması amacıyla 12 rehber öğretmen, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Özcan Köse koordinesinde Hatay’a yolcu edildi.

Özellikle bölgedeki çocuklara dokunmanın, onların psikolojik olarak yaralarını bir nebze olsun sarmak için bu hassas dönemde yanlarında olmanın önemini ifade eden Acar, bölgede bir hafta görev yapacak olan Şube Müdürü Özcan Köse ve 12 rehber öğretmene teşekkür etti.

Ekibi Artvin İmam Hatip Lisesinden İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Kenan Güray, Artvin İmam Hatip Lisesi Müdürü Oğuzhan Pehlivan, Artvin RAM Müdiresi Devrim Özbayrak eşliğinde Hatay’a yolcu eden Acar, ekibe hayırlı yolculuklar diledi ve sağlıkla gidip dönmeleri temennisinde bulundu.

ÖĞRETMENLER PSİKOSOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Artvin’de çeşitli okul ve kurumlarda görev yapan 12 özel eğitim ve rehber öğretmenler Şube Müdürü Özcan Köse koordinesinde gittikleri Hatay'da psikososyal destek çalışmalarına başladılar.

Depremin açtığı yaraları sarmak, ailelerde ve çocuklarda yarattığı tramvanın etkilerini azaltmak için gittikleri Hatay'da, Kumlu, Antakya, Kırıkhan ve Hassa'da görev alan öğretmenlerimiz bir hafta boyunca depremzede ailelerimiz ve çocuklarımıza psikososyal destek hizmeti verecekler.

Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİNARHAVİ HEM DEPREMZEDE VATANDAŞLAR İÇİN ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR.

Arhavi Halk Eğitim Merkezi 06 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketinden etkilenen vatandaşlar için ilk günden itibaren üretmeyi sürdürüyor.Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ-Arhavi Halk Eğitim Merkezi 06 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketinden etkilenen vatandaşlar için ilk günden itibaren üretmeyi sürdürüyor.

Bu süreçte sayıları yüzleri, binleri bulan giyim ihtiyaçları ve uyku tulumu üreten Arhavi Halk Eğitim Merkezi depremzede vatandaşlar için termal içlik üretimine başladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Akgümüş beraberinde şube müdürleri Süleyman Hilmi Güney ve Melih Türedi ile birlikte kurumu ziyaret ederek kurum müdürü Fatih Turan'dan üretimle ilgili bilgi aldı ve üretim yapılan kursları ziyaret etti.

Emeklerinden dolayı kurum yöneticileri, öğretmen, usta öğreticileri ve kursiyerleri tebrik eden Akgümüş desteklerinden dolayı Arhavi Kaymakamı Burak Çimşir'e şükranlarını sundu.18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page