• HaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberARHAVİ’NİN KURTULUŞUNUN 104 YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI12 Mart Arhavi’nin Kurtuluşu nedeni ile Atatürk Anıtına Çelenk Sunma Töreni Gerçekleştirildi...

Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ-Arhavi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümü, ilçemizde gerçekleştirilen tören ve etkinliklerle coşku içerisinde kutlanıyor. Kutlama programı Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma töreniyle başladı.Atatürk Anıtı önünde yapılan törende; İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Garnizon Komutanı M. Fatih Keskin, Arhavi Belediye Başkan Vekili Mustafa Kemal Tatar, İlçe Jandarma Komutanı Engin Yılmaz, CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, İYİ Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek, Ak Parti İlçe Başkanı Remzi Gedik, MHP İlçe Başkanı Adil Hatinoğlu, Yeniden Refah Partisi Arhavi İlçe Başkanı Muhammet Uzuner, Deva Partisi İlçe Başkanı Mustafa Genç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Tanju Özkara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Akgümüş, İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Uzunhasanoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, belediye meclis üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar yer aldı.


Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, covid-19 testinin pozitif çıkması nedeni ile törene katılamadı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sırasıyla Arhavi Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Arhavi belediyesi ve siyasi partiler ve Atatürkçü Düşünce Derneğinin çelenklerinin Atatürk anıtına sunma töreni gerçekleştirildi.

Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen tören, Arhavi Belediyesi’ne ait hizmet araçlarının şehir içi kortej geçişi ile sona erdi.


HOPA’DA İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 101. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI..İstiklal Marşımızın Kabulünün 101. yıldönümü Hopa Mehmet Akif Ersoy İlkokulunun düzenlemiş olduğu ilçe programında çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Hayati Akbaş

HOPA-İstiklal Marşımızın Kabulünün 101. yıldönümü Hopa Mehmet Akif Ersoy İlkokulunun düzenlemiş olduğu ilçe programında çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Programa Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Çalış, Siyasi Parti Temsilcileri, İlçe Protokolü ile çok sayıda davetli katıldı.

Hopa Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nun üstlendiği ‘’1921’den 2022’ye İstiklal Marşı ‘’ isimli programda, Kurtuluş Savaşı sırasında orduyu diri tutmak için bir marş yazılmasına karar veren Birinci Meclisin İstiklal Marşı yarışması düzenlemesi, 724 şiirin katıldığı yarışmada milli mücadele ruhunu hiçbir eserin yansıtmaması üzerine Maarif müdürünün milli şairimizi ikna etmesi için dergâha ziyareti ile Akif’in 48 saatte İstiklal Marşı’nı nasıl kaleme aldığı ve sonrasında mecliste kabul edilişini, marşımızın 1921’de mecliste kabul edilişinden 2022’ye yolculuğunu değişen dönem ve şartlarda bile nasıl aynı duygularla okunduğunun temsili bir gösterisi yapıldı.

Kahramanlığı ve vatan aşkının izleyenlerin iliklerine kadar işleten bu oyun aynı zamanda bütün salonun sahne olarak kullanılması ve gelen konukların da eski mecliste halkı canlandırması bir ilkin yaşanmasına neden oldu.

Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydın “Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür eder, katılım gösteren tüm davetlilerimize şükranlarımızı arz ederiz” açıklaması yaptı.


MHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİNDEN HOPA TSO’YA ZİYARETMHP Milletvekilleri Artvin İl Başkanı ve Hopa İlçe Başkanından Hopa TSO’ya ziyaret

Hayati Akbaş

HOPA-MHP MYK Üyesi Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, MHP MYK Üyesi Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, MHP MYK Üyesi Necmettin Yıldırım, MHP Artvin İl Başkanı Serdar Kılınç, MHP Hopa İlçe Başkanı Cengiz Köse ve parti üyeleri Hopa TSO’yu ziyaret ettiler.

Ziyarete Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Meclis Başkanı Gökhan Bıyıklı, Meclis Üyeleri Kemal Gazioğlu, Aydın Tatar, Meriç Burçin Özer, Yener Balkaya katıldılar.

MHP Heyeti aydınlatma toplantıları ve genel politikaları hakkında bilgiler verdi.

Başkan Akyürek MHP’li vekillere ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek coğrafi işaret tescilli Hopa Laz Böreği ve Hopa Hamsili Ekmeği ikram etti.KEMALPAŞA’DA KADINA YÖNELİK ŞİDDETE TAVİZ YOKKemalpaşa Kaymakamı Deniz Yıldırım başkanlığında ve ilçe kurum amirlerinin de katılımlarıyla Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

Hayati Akbaş

KEMALPAŞA-Kemalpaşa Kaymakamı Deniz Yıldırım başkanlığında ve ilçe kurum amirlerinin de katılımlarıyla Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

Toplantıda kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair şiddetle mücadele alanında sunulan hizmetlerin daha etkin bir şekilde yürütülmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi amacıyla kurumların sorumlulukları, ailenin korunması, kadına karşı şiddetin önlenmesine dair konular görüşüldü.

Toplantı, görüş ve önerilerin değerlendirilmesinin ardından sona erdi.


TRABZON’DAKİ ARTVİNLİLER’DEN MUHTEŞEM GECE…


Trabzon’da yaşayan Artvinliler kurtuluş gecesi etkinliğinde bir araya geldi.

Hayati Akbaş

TRABZON-Trabzon’da yaşayan Artvinliler kurtuluş gecesi etkinliğinde bir araya geldi. İlginin büyük olduğu etkinlikte coşku doruğa çıktı.

Serhat şehir Artvin’in 101’inci kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Trabzon Artvinliler Derneği’nin organize ettiği gecede bir araya gelen Artvinliler muhteşem bir gece yaşadı.

Trabzon’da 9 Mart 2010 tarihinde kurulan derneğin her yıl etkinlik kurtuluş gecesi etkinliği düzenlediğini, pandeminden kaynaklı 2 yıl aradan sonra yeniden bir arada olmanın mutluğunu yaşadıklarını belirten Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi “Zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde gülmeyi-eğlenmeyi ve bir arada olmayı çok özlemiştik. Bu tür geceleri hem tarihimize sahip çıkma, vefa gösterme ve unutmama adına önemli, hem de dayanışma ve kaynaşma adına bir fırsat olarak görmekteyiz. Trabzon ve Artvin arasında kurulan sevgi ve gönül köprüsünün bir ayağı olan Trabzon Artvinliler Derneği bundan sonraki süreçte de inşallah faaliyetlerine devam edecektir. Gecemize Artvin ve Trabzon’dan katılan, destek veren, renk katan bütün hemşerilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

-Artvin Trabzonspor Taraftarlar Derneği Üyeleri de geceye katılım sağladı

Geceye Artvin’den yönetimiyle birlikte katılan Artvin Trabzonsporlar Taraflar Derneği Başkanı Bora Mercan’da Trabzon ile Artvin arasında gönül köprüsü oluşturan başkan Ahmet Külekçi ve ekibine teşekkür ederek “Muhteşem bir gece yaşadık. Şampiyon şehir Trabzon’da böyle güzel bir gecede bir araya gelmek çok güzeldi. Bizlerde dernek olarak Trabzon ve Trabzonspor’un yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu

UNUTULMADILAR…

Kurtuluş gecesine büyük bir vefa örneği de damgasını vurdu. İki yıl önce hayatını kaybeden Artvin Şavşatlı Trabzon eski İl Müftüsü Nuri Güneş ile geçen yıl elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden Artvin Borçkalı Trabzon Uzun Sokak’ta uzun yıllar kuaförlük yapan Ayhan Kenar ile emekli polis memuru İsrafil Kenar kardeşlerde unutulmadı.

Geceye katılan Nuri Güneş’in oğlu Ahmet Yaşar Güneş ile Ayhan Kenar’ın çocukları Çağatay ve Seçil Kenar’a gecenin anısına plaket takdim edilirken duygu dolu anlar yaşandı.

KTÜ Sahil Tesislerinde gerçekleşen geceye Artvin spor Kulübünün katkılarıyla Artvin’den katılım gösteren Artvin Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi gösterileriyle, Trabzon Üniversitesi öğretim üyelerinden Özdemir Hafızoğlu yönetimindeki saz sanatçılarına eşlik eden solistler Funda Yaylı ve Hasan Şılbır da şarkılarıyla renk kattı.

Birbirinden güzel şarkıların seslendirildiği gecede katılımcılar, tulum ve akordeon eşliğinde halay çekip horon teptiler. Artvin rüzgârının estiği gecenin finali ise Trabzon kolbastısı ile yapıldı.


13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör