top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haber


SOL PARTİ 1000 NOKTADA SOKAĞA ÇIKIYOR


28. Dönem Milletvekili Seçim’ine kendi ismi ve amblemiyle Sosyalist Güç Birliği çatısı altında katılacak olan ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek SOL Parti, 2 Nisan'da 1000 noktada seçim çalışmaları için sahaya ineceklerini açıkladı.ARTVİN-Türkiye 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan 28. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor. 28. Dönem Milletvekili Seçim’ine kendi ismi ve amblemiyle Sosyalist Güç Birliği çatısı altında katılacak olan ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek SOL Parti, 2 Nisan'da 1000 noktada seçim çalışmaları için sahaya ineceklerini açıkladı.

SOL Parti, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Seçim’inde Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceğini duyurdu. 28. Dönem Milletvekili Seçim’ine kendi ismi ve amblemiyle Sosyalist Güç Birliği çatısı altında katılacak olan SOL Parti, Cumhurbaşkanlığı Seçim’ine ilişkin 2 Nisan'da ülke çapında seçim çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı.

Seçime AKP listesinden girecek olan Hizbullah'a yakınlığı ile bilinen Hüdapar'a gönderme yapılan paylaşımda, "Kafa kesmekle tehdit eden Hizbullahçıları da onları ittifaklarına alıp sarıp sarmalayanları da yeneceğiz! 2 Nisan pazar günü, seçim sürecimizi başlatmak üzere ülke çapında 1000 noktada bildirilerimizle, mektuplarımızla sokağa çıkıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı Seçim’inde Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceklerini açıklayan SOL Parti, "Seçim sürecinde yaşanabilecek olası sorunlar karşısında Saray rejiminin yıkılması için Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vererek tüm muhalefet güçleriyle birlikte mücadele edeceğiz" ifadelerine yer vermişti.
ŞAVŞAT BELEDİYESİNDE MUTLU SON

Şavşat Belediyesinde memur çalışanlarının üyesi bulunduğu Tüm-Bel-Sen ile Belediye Başkanı Nihat Acar arasında çalışanların ücretlerini düzenleyen sözleşme karşılıklı olarak imza altına alındı.ŞAVŞAT-Şavşat Belediyesinde memur çalışanlarının üyesi bulunduğu Tüm-Bel-Sen ile Belediye Başkanı Nihat Acar arasında çalışanların ücretlerini düzenleyen sözleşme karşılıklı olarak imza altına alındı.

Belediye Başkanı Nihat Acar görüşme sırasında yapmış olduğu açıklamada: "İlçenin asıl hizmetkârları Belediyede çalışan emekçilerdir, ben sadece koordinatör görevi yürütüyorum. Emeğin en yüce değer olduğu bilinciyle çalışanların emeğinin karşılığının verilmesi gerekiyor ancak bunu yaparken Belediye olanaklarını da göz önünde tutmak önceliklerimiz arasındadır" dedi.

Belediye Başkanı Nihat Acar ve Tüm-Bel-Sen yetkilileri, Toplu İş Sözleşmesi'ni karşılıklı imzaladıktan sonra hatıra fotoğrafı çektirdiler.


ARTVİN’DE HALK OYUNLARI İL BİRİNCİLİĞİ YARIŞMALARI YAPILDI

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Halk Oyunları İl Birinciliği yarışmaları yapıldı.ARTVİN-Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Halk Oyunları İl Birinciliği yarışmaları yapıldı.

Minikler Düzenlemesiz Dal, Yıldızlar Düzenlemesiz Dal ve Gençler Düzenlemesiz Dal; Minikler Düzenlemeli Dal, Yıldızlar Düzenlemeli Dal ve Gençler Düzenlemeli Dal olarak 6 kategoriden oluşan yarışmada 13 okulun halk oyunları ekibi sahnede performanslarını sergiledi.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Artvin Merkez Spor Salonunda düzenlenen Artvin Okul Sporları Halkoyunları İl Yarışmasında Minikler Düzenlemesiz Dalda Yenimahalle İlkokulu ve 7 Mart İlkokulu 1’inciliği paylaştı. Yıldızlar Düzenlemesiz Dalda Kemalpaşa Ortaokulu, Gençler Düzenlemesiz Dalında Kazım Karabekir Anadolu Lisesi, Minikler Düzenlemeli Dalda Karadeniz Bakır İlkokulu, Yıldızlar düzenlemeli Dalda Merkez Gazi Ortaokulu; Gençler Düzenlemeli Dalda ise Arhavi Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi 1. oldu.

Gençler Düzenlemeli Dalda 1’inci olan Arhavi Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi Ekibine şampiyonluk kupasını veren Başkan Elçin başta Arhavi Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi olmak üzere yarışmaya katılan tüm ekipleri tebrik etti.

Yarışma çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.


YUSUFELİ’NDE, SOKAK CANLARI İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Yusufeli Barajı nedeniyle su altında kalan Yusufeli eski ilçe merkezinde bulunan sokak canları yeni yaşam alanlarına tahliye ediliyor.YUSUFELİ-Yusufeli Barajı nedeniyle su altında kalan Yusufeli eski ilçe merkezinde bulunan sokak canları yeni yaşam alanlarına tahliye ediliyor.

Baraj sebebiyle Belediye mücavir alanı dışında kalan yerlerden gerek insan eliyle gerek kendi imkânlarıyla Yusufeli ilçe merkezine çok sayıda sokak hayvanı geldiği tespit edildi. Yusufeli Belediyesi belediye mücavir alanı içinde kalan yerlerde çalışmalarını yapmış ve popülasyonu ciddi derecede kontrol altına almış idi. Ama gelinen süreçte düzensiz bir popülasyon artışı meydana gelmiş ve bu olay hem hayvan refahını hem de vatandaşların sorun ve sıkıntı yaşamalarına sebep olmuştu.

Yusufeli Barajı ve Hes projesi nedeniyle su altında kalacak olan yerleşim yeri ve köylerde yer alan sokak canları için Yusufeli Belediyesi ve HAYDİKO birlikte çalışma düzenliyor. Çalışma sonucunda 60 civarı sokak canı HAYDİKO aracılığıyla sahiplendirildi ve yeni yuvalarına nakledildi. Ayrıca baraj suyu altında kalan bölgede sokak hayvanı olup olmadığına yönelik kontroller yapılıyor. Drone ile havadan, Bot ve Kano ile de sudan yapılan kontrollerde mahsur kaldığı tespit edilen sokak canı bulunduğu bölgeden alınarak güvenli bir yere naklediliyor.

HAYDİKO ile birlikte çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Yusufeli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Akıllı yaptığı açıklamada,” Yusufeli Belediyesi olarak son iki yıl içerisinde 130 civarında sokak hayvanını kısırlaştırdık. 400 civarında Kuduz ve Paraziter aşısı uygulaması yaparak ilçemizdeki popülasyonu kontrol altına almıştık ama elde olmayan sebeplerden dolayı dışarıdan ciddi bir sokak hayvanı transferi ilçemize olması ile birlikte ilçede ki popülasyon ciddi derece artış gösterdi. HAYDİKO ile yaptığımız protokol sonrasında çalışmalarımıza başladık ve devam ediyoruz. Bu çalışmalara değinmek gerekirse; eski ilçe merkezimizde bulunan tüm canları HAYDİKO ekipleri ile birlikte bölgeden alarak yeni yaşam alanlarına naklettik. Ayrıca şuanda baraj suları ile kapanan binalarda mahsur kalan sokak canı olup olmadığını kontrol ediyor, herhangi bir canlı tespit edersek onu kaldığı yerden alarak güvenli bölgeye ulaştırıyoruz. Kısırlaştırma çalışmamıza da kaldığımız yerden devam ediyor bu sayede yine popülasyonu kontrol altına alacağız” dedi.

Sokak canlarından sahiplenmek isteyenler Yusufeli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne veya HAYDİKO derneğine başvuru yapabilecekleri açıklandı.


ARTVİN İL ÖZEL İDARESİ 3 ÖNEMLİ ESERİ RESTORE EDİYOR

Artvin İl Özel İdaresi, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik kapsamında sunduğu 3 restore projesi onaylandı.ARTVİN-Artvin İl Özel İdaresi, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik kapsamında sunduğu 3 restore projesi onaylandı. Proje kapsamında 1700 yılında inşa edilen Arhavi Ortacalar Camii, 1006 yılında inşa edilen Yusufeli İşhan Manastırı ve Artvin Gastronomi Müzesi binası restore edilecek.

Arhavi’de Ortacalar Köyü sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 320 yaşında olan Ortacalar Camii “tek tip yapı ölçeğinde” restore edilerek köy halkına kazandırılması ve kültür varlığı olarak korunması amaçlanıyor. Hazırlanan projede cami dış görünüşü, sıva ve boyama işlemleri, minare kısmı ve bahçe kısmı restore edilerek orijinalliği bozulmadan yeni haline kavuşacak.

Projenin ikinci çalışması olan ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen İşhan Kilise ’sinde zeminde yer alan döşeme taşlarının zarar görmeden kilisenin ziyarete açılması için döşeme üzerine cam platformdan oluşan yürüyüş yolu yapılacak.

Ayrıca Artvin mutfak sanatlarının ve el becerilerinin sergilendiği Artvin Gastronomi Müzesi’nin halka kazandırılması amacıyla zemin kat bölümünün kafeterya olarak değerlendirilmesi hedefleniyor. Proje ile birlikte kültür varlığının, koruma-kullanma dengesi içerisinde varlığının sürdürülmesi hedefleniyor.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ/ ARTVİN

50 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page