top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberDENİZLERDE AV YASAĞI BAŞLIYOR

Türkiye’nin dört denizinde balık avı yasağı 15 Nisan’da başlayacak ve 123 gün sürecek.ARTVİN-Türkiye’nin dört denizinde balık avı yasağı 15 Nisan’da başlayacak ve 123 gün sürecek. 1 Eylül 2023’e kadar endüstriyel gırgır tekneleri ağlarını denize bırakamayacak ama küçük teknelerle avlanan geleneksel balıkçılar denizlerde görülecek.

Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri için yeni balıkçılık av sezonu açılışı Akdeniz hariç tüm denizlerde 1 Eylül'de, Akdeniz'de ise 15 Eylül 2023'te başlayacak. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise bu yasaktan muaf olup avcılık yapmaya devam edebilecek.

Yaklaşık 4,5 aylık dönemde ekonomik faaliyetlerine devam etmek isteyen balıkçılar, Bakanlıktan izin almak ve belirlenen kurallara uymak koşuluyla kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapabilecek.

Artvin Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “2022 – 2023 su ürünleri av sezonunda İl ve İlçe Müdürlüklerimiz kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, nakil vasıtaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında olmak üzere toplam 932 adet denetim yapılmış olup '' 5 / 1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ'' doğrultusunda av aracı, balık türü ve balık boyu yönünden mevzuatlara uygunsuzluk tespit edilen hallerde idari ve cezai işlemler uygulanmıştır.

15 Nisan – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Gırgır Ağları ile su ürünleri avcılığı yasaktır.

15 Nisan – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Algarna ile Deniz Salyangozu avcılığı yasaktır.

15 Nisan – 15 Haziran 2023 tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile Kalkan avcılığı yasaktır.

15 Nisan – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Palamut ve Torik avcılığı yasaktır. Ancak 15 – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Çapari ile Palamut avcılığı serbesttir.

“Su ürünleri kaynaklarının korunması ve ülke ekonomimiz için getirilen yasaklara ve kısıtlamalara uymak balıkçılarımızın olduğu kadar vatandaşlarımızın da sorumluluğundadır” denildi..


AKPARTİ’Lİ VEKİL ADAYLARINDAN BAŞKAN ELÇİN’E ZİYARET

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’i, AK Parti Artvin 28.Dönem Milletvekili 1.sıra Adayı Faruk Çelik ve 2. Sıra Adayı Ahmet Erdem ziyaret etti.ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’i, AK Parti Artvin 28.Dönem Milletvekili 1.sıra Adayı Faruk Çelik ve 2. Sıra Adayı Ahmet Erdem ziyaret etti.

Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete, AK Parti 27. Dönem Milletvekili Erkan Balta, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Orhan Özgüler, 23. Dönem Ak Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak’ta katıldılar.

Başkan Elçin, milletvekili adaylarına nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek seçim çalışmalarında kolaylıklar diledi.

HOPA TSO’NUN GÜNDEMİ MAKRİALİ KLİSESİ ÇALIŞMALARI

Kemalpaşa Sahilinde bulunan Makriali Kilisesi’nin turizme kazandırılması için Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demircioğlu ve Yönetimi, Artvin Kültür ve Turizm Müdürü Özner Bilmiş ile birlikte Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek’i makamında ziyaret etti.KEMALPAŞA-Kemalpaşa Sahilinde bulunan Makriali Kilisesi’nin turizme kazandırılması için Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demircioğlu ve Yönetimi, Artvin Kültür ve Turizm Müdürü Özner Bilmiş ile birlikte Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek’ i makamında ziyaret etti.

Hopa TSO Başkanı Osman Demircioğlu, Makriali Kilisesi restorasyon çalışmalarının bölge turizmine önemli katkıları olacağını, katma değeri yüksek olan projenin kültür turizm faaliyetlerinin önünü açacağını belirterek Kemalpaşa ve Hopa’ya kazandırılası gerektiğini vurguladı.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek’ in ziyaretinde de Çalışmaların planlanması aşamasında, Hopa Ticaret Sanayi Odası, Artvin İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Kemalpaşa Belediyesi’nin ortak program çerçevesinde yapacağı toplantılar ve araştırma çalışmalarının yürütülmesi için “Yürütme komisyonu” oluşturulması kararlaştırıldı.ARDANUÇ’DA MADEN İŞLETMECİLİĞİNE TEPKİ DİNMİYOR

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu ve Artvin Salınbaş Çevre Platformu tarafından düzenlenen "Toprağın Üstü Altından Daha Değerlidir" konulu panele katıldı.ARDANUÇ-Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu ve Artvin Salınbaş Çevre Platformu tarafından düzenlenen "Toprağın Üstü Altından Daha Değerlidir" konulu panele katıldı.

Ardanuç İlçesi Gümüşhane ile Avcılar Köyleri ve Artvin - Köseler Köyünü içine alacak olan Salınbaş Açık Altın İşleme Madeni projesinin ekolojik ve hukuki boyutlarının tartışıldığı panele konuşmacı olarak, İstanbul Barosu avukatlarından Halis Yıldırım ve Metalürji Yüksek Mühendisi - TMMOB Yönetim Kurulu Eski Üyesi Cemalettin Küçük katıldı.


ARTVİN BELEDİYESİNDE MUTLU SON

Artvin Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında Belediye bünyesinde çalışan 230 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalanarak en az aylık ortalama net maaş 14 Bin TL oldu.ARTVİN-Artvin Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında Belediye bünyesinde çalışan 230 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalanarak en az aylık ortalama net maaş 14 Bin TL oldu.

Belediye ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesinde Artvin Belediyesinde BELYAP İşçisinin maaşı geçen yıl Mart Ayına göre %160 artarak ortalama net asgari ücreti 14.000,00 TL olurken Kadrolu işçinin net aylık maaşı %140 artarak 22.750,00 TL oldu.

Artvin Belediyesi önünde gerçekleştirilen imza töreni; CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayratutan, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, DİSK Genel İş Sendikası Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, CHP İl Başkanı Orhan Atan, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü ve Belediye işçileri katılımı ile gerçekleştirildi.

Şölen havasında geçen imza töreninde konuşan DİSK Genel İş Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin, 81 ilde 2.500 küsur belediye arasında yapılmış en iyi sözleşmeyi imzalayacaklarını belirterek şunları kaydetti:

Bilgin; ‘30 gün sonra yeni bir bahara uyanacağız herkesin yüzü gülecek. 81 ilde 2.500 küsür belediye arasında yapılmış en iyi sözleşmeyi şuanda imzalayacağız. Abartı yok abartmak ta yok. Bu ücretlerin fazla olduğunu düşünmüyoruz. Yoksulluk sınırını biz açıklamıyoruz. Devletin kurumu açıklıyor 30 bin TL olmuş. Ancak belediyenin mevcut imkânlarıyla ücretlerinize %160 zam yapılmıştır. Göreve geldiği ilk günden bu güne kadar işçi kardeşlerimizin ücretlerini aksatmadan ödediği için ayrıca yaşadığımız zor ekonomik koşulları göz önüne alarak ücretlerde iyileştirme yaparak bugüne geldiğimiz için sayın belediye başkanıma hepinizin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum.

Artvin Belediyesi hepimizindir. Artvin Belediyesi çalışanları hem ücretlerini aldıkları için hem de kendi memleketine hizmet ettiği için iki kere mutlu olur. Bu toplu iş sözleşmesinin tüm işçilere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.‘ dedi.

Daha sonra konuşma yapan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin; “Göreve gelmeden öncede, sonrasında da ücretler konusunda sizlerin canını sıkmayacağımı söylemiştim. Ne söz vermiştik, belediye işçisi evinden işine gelirken huzurlu, belediyeden giderken de mutlu bir şekilde gidecek. Bu ücret konusu ne kadar verirsek verelim, ne kadar üzerine koyarsak insanlar ücretler ve gelirleri arttıkça yaşam standartları da ister istemez artıyor. Yani sanayici de olsanız ister istemez o kazanca göre yaşam standartlarınızı ayarladığınız için yeterli olmuyor. Enflasyonun olduğu yerde verilen hiçbir zammın kıymeti yok bunu öncelikle belirtmek istiyorum.

İnşallah 13. Cumhurbaşkanı yapacağımız Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun söylediği gibi söz Artvin dedik, söz işçi dedik, şimdi de diyoruz ki söz Türkiye. Ne söylemişsek onu da birer birer yerine getiriyoruz.

Değerli arkadaşlar BELYAP personeli geçen sene 1 Mart 2022'de en az ücret alan 5.400,00 lira alıyordu. Yaptığımız sözleşme ile Artvin Belediyesi'nde, BELYAP işçisinin ortalama net asgari ücreti 14.000,00 lira olmuştur. BELYAP işçilerine yapılan zam yüzde 160'tır.

Kadrolu işçilerde de geçen sene 1 Mart'ta en az maaş alan kadrolu işçi 9.400,00 liraydı bugün 22.750,00 lira alacak arkadaşlar. Bu rakamlar net maaşlardır. kadrolu işçilerin de zam oranı yüzde 145 civarında olmuştur. Onların daha az olmasının sebebi şundan dolayıdır onlara devletin verdiği bir ikramiye var ondan dolayı BELYAP işçileriyle arasındaki fark açılmasın dedik. Özellikle de ücret konusundaki zam oranlarını hep eşit yaptık sosyal yardımlarda sorumluluk ile tazminatlarında kadrolu ve BELYAP işçilerinde eşit ücret politikamızı gerçekleştirmeye çalıştık.

Ben sizlerden memnunum siz benden ne kadar memnunuz onu bilemiyorum. Şu açıdan söylüyorum titiz bir adamım prensipli Bir adamım ama az önce de söylediğim gibi siz maaş çektiğiniz zaman evinize boynu eğik, çocuğuma çikolata, çorap alamadım diye yollamamak için siz nasıl 7/24 saat çalışıyorsanız ben de sizinle beraber 7/24 çalışıyorum. Bu kimsenin parası değil.

Siz kazanıyorsunuz siz arttırıyorsunuz ben sadece sevk ve idare ediyorum. Tablo orada o tablo olduğu müddetçe yüzde 160'larda olacak yüzde 260'larda olacak ama inşallah önümüzdeki dönem enflasyon oranları tek rakama düşer. Biz yüzde onun olduğu yerlerde yüzde 20 zamları vererek yine sizlerin yüzünü güldürürüz.

Seneye yapacağımız zammı başkanımız söylemedi. Artvin Belediyesi işçisini enflasyona ezdirmeyecek. Enflasyon oranı artı enflasyon oranının yüzde 15'i refah payı olarak imzaladık.

13. Cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekillerini seçeceğiz. Artvin Belediyesi'nde bu millet ittifakı olarak ne yapıyorsak, işçinin yanında nasılsak, emekçinin yanında nasılsak sarfiyattan tasarruf etmişsek, paraları arttırmışsak bilin ki 14 Mayıs'tan sonra da bir şey yapmaya gerek yok o saraydaki korumaları kaldırsak bu Türkiye'ye herkesin parası yeter.

Artvin'de biz ne yapıyorsak bilin ki gelen iktidarda da bunu yapacağız. Bundan dolayı her birinizden bunu siyasi bir şey olarak düşünmeyin ama çocuklarınızın geleceği için 14 Mayıs'ta vicdanınızın sesine bakın bir de bana bakın bilin ki bu belediye başkanı geldi bizim için neler yaptı elinizi vicdanınıza koyun milletvekilinizi de cumhurbaşkanınızı da ona göre seçin diyorum. Hem işçi arkadaşlarımın hem çalışma arkadaşlarımın yanında sizlere söz veriyorum genel başkanım ve talimat vermişse o doğrultuda daha fazlasıyla belediye başkanlığı yapıyorum. Kitapçığımızda ne söz vermişsek fazlasını yaptık eksiklerimizi de her türlü tamamlayacağız söz veriyorum.” diye konuştu

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayratutan: ‘Bir ülkede TUİK'in açıklamış olduğu enflasyon rakamını kenara koyarak ENAK diye bir enflasyon rakamı var. TUİK’in açıkladığı rakamının 2 katı neredeyse. Onun üzerinde bir artış sağlayan bir belediye gerçeği ile karşı karşıya kaldık. Bu pazarlığı büyük bir başarıyla buraya getiren Selim Başkan’a da ayrıca takdir etmek lazım. Bu büyük bir başarıdır. Türkiye'ye örnek olsun diyorum. Sizlerin emeklerinizin karşılığı para ile ödenmez. Bu emeğin hiçbir bedel olarak karşılığı olamaz.

Çalışmalarınızın ne kadar takdire şayan olduğunu gururla izlediğimi bilin. Bu sözleri laf olsun diye ifade etmiyorum, ayağınıza taş, gözünüze yaş değmesin. Önümüzde bir bayram var, yaşadığınız her gün bayram güzelliği ile olsun diyorum.

Sembolik töreni yaptık. Şunu gördük ki bu ülkede bütün olumsuzluklara rağmen, enflasyondaki yaşanan sorunlara rağmen, asgari ücretin açlık sınırında olduğu bir ülke gerçekleri karşısındaki 10 bin lira bu ülkede açlık sınırı 30 bin lira da yoksulluk sınırında bir Türkiye gerçeği var. Bu ülkede siyaset konuşmaya gerek yok. Hepiniz bu akşam evinize gittiğiniz zaman, yatağa başınızı koyduğunuz zaman şunu düşünün; eğer bu ülkede bir şeyler yanlış gidiyorsa o şöyledir, bu böyledir demeyin, söz konusu olan vatandır gerisi teferruattır arkadaşlar. 14 Mayıs bunun için önemli. Çok önemli bir dönemeç noktasındayız Disk Genel-İş Türkiye'nin en önemli sendika kuruluşlarından bir tanesi. Geçen ay Çerkezkoğlu ile İzmir'de beraberdik. Sayın Başkan'a da ifade ettim, Türkiye'nin gururu ve onun başında bir Şavşatlı hemşerimizin olması bizim için ayrıca bir gururdur.

Cumhuriyet kentinde, Cumhuriyetin Belediyesi'nde bu şekilde imza atan belediye başkanı ve DİSK Genel-İş şube başkanımın bu birlikteliğin altında imza koyacakları bu sözleşme, bütün Türkiye'ye örnek olsun diyorum.

Bütün Türkiye, Artvin'den doğan bu örnek sözleşmeyi kendisine şiar edinerek Türkiye'nin her tarafında çoban ateşleri yansın diyorum. Buradaki sembolik tören ve bunun sonucu gerçekleşecek artışlar, 14 Mayıs'tan sonraki emeklilere verilecek, çalışanlara verilecek. İnsanca yaşanan bir düzeni yeniden kuracağımız güzel Türkiye'nin mihenk taşı olsun, kilometre taşı olsun diyorum.

Benim yol yürümekten memnun olduğum Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve sevgili Selim Bilgin ve diğer tüm arkadaşlarım hepimiz masanın öbür tarafındayız. İş, emek ve aş diyoruz, özgürlük diyoruz, demokrasi diyoruz. Bu ülkeyi umudun ve özgürlük ülkesi yapalım diyoruz, bu ülkeyi yeniden Mustafa Kemal'in kurucu ayarlarına döndürelim diyoruz, bu ülkeyi yeniden Atatürk'ün ülkesi yapalım diyoruz.

Artvin'in mezarlıklarında kimin nerede yattığını bilecek kadar Artvin'in çocuğuyum ben. Öyle bakın bana, ben sizlere öyle bakıyorum. Hepinizi çok iyi tanıyorum. Bir yerden gelmedim ben. Buradaydım bundan sonra da burada olacağım bir yere de gitmeyeceğim.’ dedi.Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin34 görüntüleme0 yorum
bottom of page