top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberARTVİN İMAR PLANI YİNE İPTAL ETTİRİLDİ

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, iptal ettirilen imar planı ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, iptal ettirilen imar planı ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Başkanlık makamında gerçekleşen basın açıklamasında Başkan Elçin; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yapması/Yaptırması ve Onaylaması Gereken 1/100.000 Ölçekli Artvin Çevre Düzeni Planı yanlış eksik yapıldığı ve onaylanmadığı için; Çevre Şehircilik Bakanlığının Taşra Teşkilatı Olan T.C. Artvin Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü kendi bakanlığının eksik bıraktığı planı bahane ederek Artvin’in şehir planını iptal ettirdiğini” ifade ederek Artvin’i her şeye rağmen plansız bırakmamak için çalışmalara başladıklarını ifade etti.


BATUM 14. ULUSLARARASI TURİZM VE OTEL EKİPMANLARI FUARI BAŞLADI

Gürcistan'ın Batum kentinde düzenlenen 14. Uluslararası Turizm ve Otel Ekipmanları Fuarı başladı.BATUM-Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Gürcistan'ın Batum kentinde düzenlenen 14. Uluslararası Turizm ve Otel Ekipmanları Fuarı'nda stant açtı. TTSO üyesi firmaların tanıtımının yapıldığı stantta yer alan hastaneler ve sağlık kuruluşları da sağlık turizmi alanında tanıtım gerçekleştirdi.

Batum 14. Uluslararası Turizm ve Otel Ekipmanları Fuarının açılışına Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Tornike Rijvadze, Yüksek Şura Başkanı Dato Gabaidze, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, Acara Özerk Cumhuriyeti'nden bakanlar ve yetkililer katıldı.

TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Cesur Gerigelmez ve meclis üyelerinin de yer aldığı fuarda Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası stant açarak oda üyesi firmaların tanıtımını yaptı. TTSO standında yer alan hastaneler ve sağlık kuruluşları da sağlık turizminde tanıtım yaptı ve görüşmeler gerçekleştirdi.

Fuara katılan protokol üyeleri TTSO standını ziyaret etti, başta sağlık turizmi olmak üzere yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.


AÇÜ VE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ARASINDA İŞ BİRLİKLERİ GENİŞLETİLİYOR

Artvin Çoruh Üniversitesi ve Orman Bölge Müdürlüğü arasında bilimsel araştırma ve uygulama ile eğitim-öğretim konularını içeren yeni bir iş birliği protokolü imzalandı.ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi ve Orman Bölge Müdürlüğü arasında bilimsel araştırma ve uygulama ile eğitim-öğretim konularını içeren yeni bir iş birliği protokolü imzalandı.

Ormancılık adına önemli faaliyetleri kapsıyor

AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Orman Bölge Müdürü Doç. Dr. Mimar Sinan Özkaya tarafından imzalanan protokol gereğince akademik bilgi birikiminin uygulamaya aktarılması sağlanarak ormancılık ve orman ürünleriyle ilgili ortak faaliyetlerin gerçekleştirilebileceğine dikkat çekildi. İş birliği protokolünün aynı zamanda ormanların korunması, geliştirilmesi ve varlığının artırılması, sürdürülebilir orman yönetimi ile orman ürünleri üretimi konularında eğitim ve akademi faaliyetleri ile toplumun çevre ve doğa konusunda bilinçlendirilmesine yönelik gezi ve yarışma gibi etkinliklerin yapılması hususlarını içerdiği ifade edildi.

İş birliklerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli hazırlıkların tamamlandığını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, anlaşmanın her iki kurum içinde hayırlı olması temennisinde bulundular.


BORÇKA’DA MUHTEŞEM BİR FESTİVAL

Borçka’nın muhteşem doğası ve zengin tarihi, yeni bir festivale ev sahipliği yaptıBORÇKA-Borçka’nın muhteşem doğası ve zengin tarihi, yeni bir festivale ev sahipliği yaptı. Çğala Vadisi Kültür, Sanat, Spor Turizm ve Boğacılar Derneği tarafından düzenlenen büyüleyici Boğa Güreşleri Festivali. Bu festival, ilk kez Demirciler Köyünde düzenlenen bir etkinlik olma özelliğini taşıyor. 19-20-21 Mayıs tarihleri arası düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapan Demirciler Orman Deposu, bir karnaval havasıyla dolup taştı.


Geleneksel boğa güreşleri ağırlıklı festivaller, Borçka’nın diğer köylerinde de düzenleniyor olsa da, Demirciler ’deki ilk festival, yüzlerce insanın yüreğinde heyecan dalgaları yarattı. Alperen Kekikli, Erol Şahin ve Macit Babuç’un büyüleyici konserleri, üç gün yüzlerce katılımcıya adeta bir müzik ziyafeti sundu.

Festival sadece kültürel ve sanatsal bir zenginlik sunmakla kalmadı, aynı zamanda sporun da heyecanını yaşattı. Voleybol turnuvası, rekabet dolu bir atmosfer oluştururken, Uzakdoğu’nun gizemli sporu Muaythai müsabakaları izleyenleri etkisi altına aldı.

Borçka Belediyesi, Borçka Kaymakamlığı ve Borçka Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle hayata geçen bu üç günlük festival, Borçka’nın kültürel ve spor hayatına yeni bir soluk getirdi. Bu kuruluşlar, festivalin başarısına katkıda bulunarak, bu etkinliği müzik, sanat ve sporun birleştiği bir şölen haline getirdiler. Festivalde, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP Artvin İl Başkanı Orhan Atan’ın da katılımı oldu.

Çğala Vadisi Kültür, Sanat, Spor Turizm ve Boğacılar Derneği, bu festivalle birlikte, bir topluluğun potansiyelini ne kadar geniş bir yelpazede sunabileceğini gösterdiler. Bu festival, kültür, sanat ve spor turizminin birleştiği bir çeşitlilik festivali olarak Borçka’nın diğer köylerine de ışık tuttu ve Demirciler Köyünün, boğa güreşlerinin yanı sıra birçok farklı etkinliğe de ev sahipliği yapabileceğini gösterdi. Üç günlük festival, Borçka’nın kültür, sanat ve spor turizminin parlayan bir yıldızı olmaya devam edeceğini kanıtladı.


TÜBİTAK BÖLGE YARIŞMALARINA ARTVİN’DEN 5 PROJE DAVET EDİLDİ

TÜBİTAK 2204-B 17. ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışmasının ön değerlendirme sonuçları açıklandıARTVİN-TÜBİTAK 2204-B 17. ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışmasının ön değerlendirme sonuçları açıklandı.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar “Erzurum bölgesine davet edilen 120 projenin 5'i Artvin'den geldi. Emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve öğrencileri yürekten kutluyoruz” dedi..

Haberler ve görseller: Hayati Akbaş/ Artvin

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page