• HaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haber
SOL Parti Artvin İl Örgütü, tarafından ‘Ormanlarımıza Sahip Çıkıyoruz’ sloganıyla panel DüzenlendiARTVİN- SOL Parti Artvin İl Örgütü, tarafından ‘Ormanlarımıza Sahip Çıkıyoruz’ sloganıyla panel düzenlendiSOL Parti Artvin İl Örgütü, "Ormanlarımıza Sahip Çıkıyoruz" sloganıyla düzenlediği panelde, Türkiye'nin ve Artvin'in ormanları ve ormancılık politikası tartışıldı. Şavşat Dernekleri Federasyonu Avukat Halis Yıldırım, Artvin’in orman kesiminde Türkiye’de birinci sırada olduğunu ifade etti. SOL Parti Ekoloji Grubu Üyesi Mahmut Zeytinci ise "Heba edilen değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu konuda toplumu örgütlemek gerekiyor, olan biten konusunda uyarmak gerekiyor. Başka bir yol yok" diye konuştu.


Dilan ŞAHİNBAŞ/ Birgün

SOL Parti Artvin İl Örgütü, Türkiye'nin ve Artvin'in ormanları ve ormancılık politikalarının tartışıldığı bir panel düzenledi.

"Ormanlarımıza Sahip Çıkıyoruz" sloganıyla düzenlenen panele, SOL Parti Ekoloji Grubu Üyesi Mahmut Zeytinci, Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Avukat Halis Yıldırım ve Artvin Tarım Orkam-Sen'in eski Başkanı Yüksel Keleş konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren SOL Parti İl Başkanı Mehmet Fatih Keskin, Artvin’de her geçen gün ormanlar üzerinde baskı arttığını, bunun önüne geçebilmek için bir arada mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Ormanlar bizim için sadece ağaçlardan ibaret değil. Bugün gerçekleştirilen ağaç kesimleri ile yaban hayatları da çok etkileniyor ve bu yüzden soyları tükendi” dedi.

YÜKSEL KELEŞ: ORMANLAR BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Panelde Orkam-Sen'in eski Başkanı Yüksel Keleş, orman deyince akla ne geldiğini ve ne olduğunu, üretici varlık olarak orman ekosistemlerini, hukuksal olarak orman sayılan arazileri, orman ekosistemlerindeki değişmenin temel boyutlarını, ormancılık uğraşısının evrensel özellikleri, ormancılık politikasını ve Türkiye’de ormancılık gibi birçok konu hakkında sunum gerçekleştirdi.

“Ormanlar turizm adı altında, madencilik adı altında birilerine peşkeş çekiliyor" diyen Keleş, "Orman ekosistemi sadece ağaçlardan ibaret değil, çalılıklar da orman ekosisteminin bir yapısıdır. Çünkü orman canlı cansız tüm varlıkların oluşumudur. Orman alanlarındaki suları toplayarak HES yapıyorlar, sadece suyun ormanın ve ekolojinin insanlığın emrinde olduğunu söylüyorlar. Hayır, öyle bir şey yok! Ekoloji bir bütünlük içerisindedir. Doğanın insanlara ihtiyacı yok ama insanların doğaya ihtiyacı var. Doğanın insan eliyle bu kadar yok edildiği zamanda doğada bunun karşılığında sel olarak felaket olarak yangın olarak karşımıza çıkıyor, yaşam alanlarımızı felç ediyor” dedi.


HALİS YILDIRIM: BİRLEŞİK MÜCADELEYİ SAVUNUYORUZ

Keleş'in ardından Şavşat Dernekleri Federasyonu Avukat Halis Yıldırım açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Artvin’in orman kesiminde Türkiye’de birinci sırada olduğunu belirterek, bu durumla övünen bir işletmenin olduğunu, böyle trajik bir durumla karşı karşıya olduklarını vurguladı.

Kapitalizm ile başlayan ekolojik yıkımın, uluslararası koruma anlaşmalarına ve ulusal düzeyde çıkarılan çevre yasaları ve yönetmeliklere rağmen bugün artık tam bir yıkım noktasına geldiğine dikkat çeken Yıldırım, “Kapitalizm dünya çapında sermaye alanında bir sıkıntıya girdi ve bu sıkıntıdan çıkmak için ise sermaye birikimi üretimi için doğayı ranta çevirme, ondan yararlanma noktasında bir girişimde bulundu. Öyle bir şey yapıldı ki dünya çapında; Dünya Bankası, ticaret merkezi bütün bunlar uluslararası alanda yaptıkları stratejik planlamaları ulusal düzeye yansıtarak, ülkelere yansıtarak oradaki işbirlikçileri aracılığı ile yasal düzenlemelere dönüştürerek, orada aynı zincirin halkaları üzerinde bütün dünyayı sömürmeye başladılar. Orman alanında, maden alanında, su alanında ve bütün alanlardaki sömürünün temelinde neoliberalizmin diğer adıyla emperyalizmin dünya çapındaki stratejik planlamasının sonucu olarak gündeme geldi” ifadelerini kullandı.


Av. Yıldırım sunumunu, “Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; bu küresel çapta, küresel ölçekte bütün yaşam alanlarına saldırı demekti ve ancak küresel ölçekte bir mücadeleyle durdurulabilmesi mümkün. Bunun için biz sıkça tekrarladığımız mücadele alanlarının, yaşam alanlarının korunması noktasında tüm alanlarda mücadele edenlerin birleşik mücadelesini savunuyoruz” sözleriyle sonlandırdı.

MAHMUT ZEYTİNCİ: HEBA EDİLEN DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Panelin son sunumunu SOL Parti Ekoloji Grubu Üyesi Mahmut Zeytinci gerçekleştirdi. Zeytinci, sunumuna “Biz ne yazık ki koruma kavramının içine her şeyi sokuyoruz, her şeyi korumaktan bahsediyoruz ama kendimizin o doğanın ya da o ekolojinin bir parçası olduğumuzu unutuyoruz. Doğayı bizim de içinde bulunduğumuz bir ekosistem olarak kavramamız gerekiyor ekolojik olarak” ifadeleriyle başladı.

Kapitalizmin başlaması ile insanın doğal olmayan yollardan doğaya müdahale etmeye başladığını ve bugün tartışılması gereken en önemli konunun bu olduğunun altını çizen Zeytinci, sunumuna Artvin özelinde devam etti. “Artvin ile ilgili konuşacak olursak Artvin’in bazı kaynaklara göre 357, bazı kaynaklara göre 360 tane köyü var" diyen Zeytinci, şöyle devam etti:

"Bu 360 köyün 318 tanesi orman içi köyü olarak geçiyor. Buralarda da Artvin nüfusunun yarısı yaşıyor. Yani Artvin insanı hayatlarını ormandan sürdürüyor. Doğayı neye karşı koruyacağız, kiminle, hangi kaynaklarla koruyacağız, ormanları kime karşı koruyacağız ve niçin koruyacağız? Bugünkü modern insanın cevap vermesi gereken temel sorular bunlar. Artvin’in 318 tane orman içi köyü var, nüfusunun en son sayımına göre 67 bini bu köylerde yaşıyor. Bu gerçek değil ama, bu nüfus yalnız yaz aylarında burada yaşıyor. Kış aylarında bu nüfus 17-18 bine düşüyor. Bu duruma nasıl geldik? Bu duruma ağaçlar kesildiği için, sular kuruduğu için gelmedik. Bu duruma şikayetçi olduğumuz kapitalizmin yarattığı bir tüketim ekonomisi ile geldik, konfor alışkanlığı ile geldik."


Artvin’de 1950’li yıllarda yılda 400 bin metre küp ağaç kesildiğine, günümüzde ağaç kesimin bu sayıya ulaşmadığına değinen Zeytinci, “Çünkü o yaşlı ormanlar yok oldu. Bugün kesilen ağaçlar genç ve ince ağaçlar. Ama Türkiye toplamında en yüksek seviyede kesim olduğu görünüyor yine. Bunun nedeni Artvin’in Türkiye’deki en çok ormana sahip olan illerinden biri olmasıdır. Yüzde 57’si orman kabul ediliyor. 1978 yılından bugüne kadar Artvin’de ormanlık alanlar artmıştır. Orman kalitesi olarak, ağaç varlığı olarak azalmıştır ama orman alanlar artmıştır. Orman varlığı olarak en çok zarar gören ilçemiz Murgul’dur” ifadelerini kullandı.

Zeytinci, 1972 yılına kadar Eti Bakır’ın işlettiği bakır üretme tesisinden çıkan sülfürik asit yüzünden Murgul ve çevresindeki ormanların zarar gördüğünü belirtti.


ATAOL BEHRAMOĞLU BORÇKA’DA KİTAP GÜNLERİ'NE KATILDI

Borçka Kitap Günleri kapsamında düzenlenen Ataol Behramoğlu söyleşi ve imzası görülmeye değerdi.BORÇKA-Borçka Kitap Günleri kapsamında düzenlenen Ataol Behramoğlu söyleşi ve imzası görülmeye değerdi.

Her yaştan yüzlerce Borçkalının katıldığı söyleşide Behramoğlu “Borçka’da olmaktan dolayı çok mutluyum. Türkiye rastgele bir ülke değildir.

Aydınlanma yolunda çok büyük mesafeler kat etmiştir. Bunda da kadınlarımızın rolü çok büyüktür. Kadının olmadığı yerde hiçbir şey olmaz” dedi. Söyleşi sonrası imza için her yaştan yüzlerce Borçkalı uzun kuyruklar oluşturdu.


VEKİL UĞUR BAYRAKTUTAN DA SÖYLEŞİYE KATILDI

Borçka Belediyesi tarafından düzenlenen “Borçka Kitap Günleri” kapsamında Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden, usta şair ve yazar Ataol Behramoğlu’nun söyleşi ve imza etkinliğine CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da katıldı.


PALETİMDEKİ DÜŞLER KARMA RESİM SERGİSİ AÇILDI

Artvin Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğünce Gençlik Merkezi Fuaye Alanı'nda düzenlenen "Paletimdeki Düşler" karma resim sergisinin açılışı yapıldı.ARTVİN-Artvin Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğünce Gençlik Merkezi Fuaye Alanı'nda düzenlenen "Paletimdeki Düşler" karma resim sergisinin açılışı yapıldı.

Artvin İl protokolü, okul/kurum amirleri, veli ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen programda özel yetenekli öğrencilerin yıl boyunca yapmış oldukları eserler misafirlere sunuldu.

Öğrenciler tarafından çeşitli gösterilerin sahnelenmesi ile başlayan açılış programı sergi alanının açılışının yapılması ve misafirlere eserlerin sunulması ile devam etti.


ARHAVİ’DE MUHTEŞEM KONSER

Arhavi’de TSM Konser ayakta alkışlandı.
Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ-19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına ilçede düzenlenen konser programıyla devam edildi.

Arhavi ve Akçaabat Türk Sanat Müziği topluluklarının hazırladığı konser programı bayram coşkusu yaşattı.

Arhavi Bayraktar Kültür Merkezinde düzenlenen geceye, Arhavi İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Ölçüş, Refik Kaymakam Mustafa Mücahit Ayan, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Kemalpaşa Kaymakamı Deniz Yıldırım, Arhavi İlçe Emniyet Müdürü Erkan Gürsoy, CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı ve vatandaşların katılımı oldu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen Türk Sanat Müziği konseri, Arhavi Türk Sanat Müziği Topluluğu ve Akçaabat Türk Sanat Müziği Topluluğu tarafından verildi. Şef Oğuz Cebeci yönetiminde birbirinden değerli Türk Sanat Müziği eserleri seslendirildi.

Sunuculuğunu Mehmet Remzi Öncel’in gerçekleştirdiği gecede, beraber ve solo icra edilen eserlerin yanı sıra, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bir kez daha coşkuyla kutlanmış oldu.

Gece sonunda protokol üyeleri tarafından programın hazırlanmasında emeği geçenleri temsilen gecenin anısına hediyeler takdim edildi.

Konser programı toplu çekinilen fotoğraflarla son buldu.


SPOR AŞKI ENGEL TANIMAZ

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 81 ilde 500 özel eğitim okuluna ve farklı engel gruplarının kullanımına sunmak üzere üretilen 27 bin 259 adet spor malzemesinin dağıtımını yapan tır Artvin'e ulaştı.ARTVİN-Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli eğitim Bakanlığının ortak yürüttüğü "Spor Aşkı Engel Tanımaz" projesi kapsamında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 81 ilde 500 özel eğitim okuluna ve farklı engel gruplarının kullanımına sunmak üzere üretilen 27 bin 259 adet spor malzemesinin dağıtımını yapan tır Artvin'e ulaştı.

Özel gereksinimli bireyler için spor malzemelerinin yüklü olduğu tır; Artvin Vali Yardımcısı Onur Özaydın, Artvin Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, özel gereksinimli öğrenciler ve ailelerinin katılımıyla karşılandı.

Gönderilen spor malzemeleri ile Hakkâri'den Edirne'ye, Artvin'den Hatay'a 81 ildeki binlerce özel gereksinimli öğrencinin spor yapma imkânına kavuşması, ayrıca eğitimde fırsat eşitliğinin her alanda tesis edilmesi hedefleniyor.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş/ Artvin

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör