top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberÇAY KANUNU TEKLİFİNE BİR TEPKİ DE KEMALPAŞA’DAN

Kemalpaşalı çay üreticileri AKP’nin Çay Kanunu teklifini protesto etti:

“AKP Yasanı Al Başına Çal”KEMALPAŞA-AKP’nin hazırladığı ve TBMM ye getirdiği Çay kanunu teklifine yönelik çay üreticilerinin tepkileri dinmiyor. Önceki gün Trabzon’un Of ilçesi, dün Rize Pazar, Artvin’in Hopa İlçesinin ardından bu defa da Artvin Kemalpaşa’da çay üreticileri AKP’nin Çay kanunu teklifine karşı alanlardaydı.

Kemalpaşa sağlık ocağı önünde toplanan çay üreticileri ‘Çay Bizim Söz Bizim, Emeğimizi Özel Sektöre Temsil Etmeyeceğiz’ yazılı pankartı açtı. Üreticiler buradan ‘AKP Yasanı Al Başına Çal’, ‘Çayına Suyuna Emeğine Sahip Çık’ sloganları ve alkışlarıyla Kemalpaşa Meydanı’na yürüdüler.

Kemalpaşa Meydanında bir araya gelen çay üreticileri burada şu açıklamalarda bulundular:

Tarlada çalışırken sesleri duyarak eyleme geldiğini söyleyen kadın yurttaş şunları söyledi: “İş yapıyordum işimi bıraktım geldim. İşimize sahip çıkalım çaylarımız elimizden gidiyor. Fabrika gitti gidiyor, çoluk çocuk ne yiyecek haberimiz yok sabahlara kadar yatamıyorum. Ben kendimi düşünmüyorum gelecek çocuklarımızı düşünüyorum. Doğmamış çocuklarımızı düşünüyorum.”

Bir diğer üretici: “Tekeli sattılar tütünü bitirdiler, şeker fabrikalarını sattılar pancar üreticilerini bitirdiler. Şimdi de ÇAYKUR’umuzu satıyorlar çay üreticilerini bitirmek istiyorlar. Bizleri bitirmek istiyorlar sevgili çay üreticileri. Metin Lokumcu’nun dediği gibi çayımıza, suyumuza, emeğimize sahip çıkalım. Çünkü çay bizim çocuklarımızın okul harçlığı demektir. Çay bizim çocuklarımızın düğün masrafı demektir. Çay bizim evimizin geçim kaynağı demektir. Çay benim ve ailemin doktor parası, ilaç parası demektir. Çay Doğu Karadeniz bölgesinden başka bölgelere göçü önlemek demektir.”Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik deyiminin kendi hayatlarında karşılık bulduğunu ifade eden bir diğer üretici ise şunları söyledi: “Biz bunu genelde iyi günler için kullanırız ama biz bu çay yasasının bir gün karşımıza çıkacağını biliyorduk. Ama bilmezlikten geliyorduk. Gerçekten yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik, karşımızda devasa kapitalist firmalar bizim karşımızda durmaktadır şu anda. Ne olduğu belli olmayan Ulusal Çay Konseyi bizim çay fiyatımızı onlar belirleyecek. Düşünebiliyor musunuz üreticiyi temsilen hiç kimse orada yok. Oradakilerin açıklaması sadece ve sadece iki tane ziraat odası ne olduğu ne yaptığı ne işleri olduğu hiçbir zaman bilinmeyen hepinizin çay parasından hepinizin çay cüzdanından belli bir miktar para kesilen ve bu paraları ne yaptığı belli olmayan ziraat odalarından bahsediyoruz. Bu insanlar bizim aklımız bizim sözümüz olmadan bizim çay paramızı bu insanlar belirleyecek. Bunların belirleyeceği fiyatta üç aşağı beş yukarı hepimizin tahmin ettiği fiyat“

Protesto eylemi yapılan konuşmaların ardından sona erdi ve etkinliğe katılanlarda dağıldı.


HOPA TSO BAŞKANINDAN İİTALYA’YA ZİYARET

Hopa TSO Başkanı Akyürek ‘Karadeniz Coğrafi İşaretler Ağı Projesi’ Kapsamında İtalya’da İncelemelerde BulunduHOPA-DOKA öncülüğünde Türkiye, Romanya ve Gürcistan’dan üç proje ortağınca uygulanmakta olan “Karadeniz Coğrafi İşaretler Ağı (BS GIN)” Projesi kapsamında İtalya’nın Puglia bölgesine düzenlenen ziyarete proje ortağı olarak Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek katılım sağladı.

Program proje ortağı olarak coğrafi işaretlere ilişkin faaliyet gösteren kamu kurumları, yerel yönetimler ve özel sektör mesleki çatı kuruluşlarından oluşmuştur.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası coğrafi tescilini almış olduğu Hopa Hamsili Ekmeği ve Hopa Laz Böreği ürünlerinde nihai hedefe ulaştıracak çalışmalarda sağladığı başarıdan dolayı projeye ortağı olarak seçilmiştir.

Projenin nihai hedefi ortak ülkelerde coğrafi işaretli ürünlerin farkındalığın artırılması ve değer zinciri içindeki paydaşların kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi yolu ile coğrafi işaret teması üzerinden yerel kalkınmaya katkı sağlamak olmuştur.Dünyaca ünlü lezzetlerin fabrika ve yöresel ürün pazarlarına gerçekleştirilen ziyaretlerde sırasıyla Rutigliano kentinde Divelle SPA makarna, bisküvi, makarna sosu fabrikası, Bari kentinde bulunan yöresel ürünler pazarı, Valenzona kentinde bulunan Cantine Di Fiore şarap fabrikası, Alberobello, Polignano a Mare ve Monopoli kentinde yerel ürünlerin satış yapıldığı alanlar ve Levante zeytinyağı fabrikası ziyaret edilerek ürünlerin tescili, üretimi, satışı, pazarlaması, markalaşması adına incelemelerde bulunuldu.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek yaptığı açıklamada; ‘ İtalya’da yerinde incelemek üzere 1800’lü yıllarda kurulan imalathanelerin üretimlerine halen devam ettiğini görmüş olduk. Burada gördüklerimizi ülkemizde, memleketimizde tarım açısından uygulamamız gerektiğine inananlardanız. Mutlaka bu örnekleri ülkemizde yetkililere ileteceğimizi ifade etmek istiyorum. Son teknolojiye göre dizayn edilmiş üretim yerlerini gerekli incelemeleri yaparak pazar anlayışının, ürün kalitesinin, tescil edilmiş ürünlerin korumasını nasıl alınacağı konusunda çalışmalarımızı tamamladık’ ifadelerini kullandı.


TÜRKİYE-UKRAYNA İŞBİRLİĞİ DEKLARASYONU İMZALANDI

Türkiye ve Ukrayna’dan yerel Odaların işbirliğini artırmak için bir araya getirildiği etkinlik İstanbul’da gerçekleştirildi.​

Etkinliğe Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Yener Balkaya katıldı.İSTANBUL-Türkiye ve Ukrayna’dan yerel Odaların işbirliğini artırmak için bir araya getirildiği etkinlik İstanbul’da gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tamer Kıran’ın ev sahipliği yaptığı toplantıya, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Chyzhykov, Ukrayna’dan 8 yerel Oda temsilcisi ve Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Yener Balkaya katıldı.

Hopa ve Kemalpaşa’nın ticaret ve liman şehri olarak günümüzdeki önemi dile getiren Meclis Üyesi Balkaya, savaşın sosyal hayata etkisini çocuklara ve ticari ilişkilere verdiği zararın bir an önce durması gerektiği Karadeniz’in stratejik konumu ile uluslararası barış denizi haline gelmesi konularına değindi. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak maddi ve manevi destekleri esirgemeyeceklerini belirtti.

Toplantı sonunda TOBB organizasyonu ile Türkiye-Ukrayna Kalkınma İşbirliği Deklarasyonu imzalandı.


İLK FARKINDALIK MERKEZ İLÇE BAŞKANLARINDAN GELDİ

Artvin Sanayi Sitesi Yönetimi hayata geçirmeyi hedeflediği Güneş Enerjisi Santrali projesini her mecrada duyurmaya tanıtmaya devam ederken konu ile alakalı ilk ziyaret Ak Parti ve MHP İlçe Başkanlarından geldi.ARTVİN-Artvin Sanayi Sitesi Yönetimi hayata geçirmeyi hedeflediği Güneş Enerjisi Santrali projesini her mecrada duyurmaya tanıtmaya devam ederken konu ile alakalı ilk ziyaret Ak Parti ve MHP İlçe Başkanlarından geldi.

Ak Parti Artvin Merkez İlçe Başkanı Orhan Özgüler ve MHP Artvin Merkez İlçe Başkanı Okan Alkan dün Artvin Sanayi Sitesine ziyarette bulunarak, vizyon proje Güneş Enerji Santrali ile ilgili istek ve talepleri yerinde dinleyerek not aldı. Projenin tüm detaylarının yer aldığı sunum dosyasını enine boyuna dikkatlice inceleyen her iki Merkez İlçe Başkanı da proje başlangıç ve inşa sürecinde verebilecekleri destekleri ve gerekli bağlantıların oluşturulmasında öncülük edeceklerinin sözünü verdi.Artvin Sanayi Sitesi Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Artvin Sanayi Sitesi Başkanı İsmail Ustael, GES proje takımı ve aynı zamanda sanayi esnaflarından Köksal İspirli, Murat Küçükay, Sercan Çiçek ve Ali İhsan Çolakoğlu katılım gösterdi. Sohbet ortamında ve detaylı anlatımla gerçekleştirilen toplantı yaklaşık üç saat sürdü.

Artvin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ustael toplantı sonunda yaptığı açıklamada ”Bizler Artvin Sanayi Sitesi Yönetimi ve Esnafları olarak acil, önemli ve esnafa yüzde yüz karlı olacak projemiz için Artvinli siyasilerimizden, bürokratlarımızdan ve STK temsilcilerinden desteklerini bekliyoruz. Sadece bizlerin girişimleri ile yol almakta güçlük çektiğimiz projemizin rafa kaldırılıp unutulmasını değil diğer sanayi sitelerine ve esnafa örnek teşkil edip bu tür projelerin çoğalmasını diliyoruz. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını gidermek ve tüm dünyanın trendi olan yeşil enerjiyi Artvin’imize kazandırmayı misyon edindik ve başarmak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.


HOPA’DA TAYİNİ ÇIKAN ÜMİT HOCA’YA VEDA YEMEĞİ

Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan Şube Müdürü Ümit Aslan Samsun'a tayin olması nedeniyle veda yemeği verildi.HOPA-Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan Şube Müdürü Ümit Aslan Samsun'a tayin olması nedeniyle yaklaşık beş yıl başarıyla yürüttüğü Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki görevinden ayrıldı.

Şube müdürü Aslan’ın tayini nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydın, şube müdürleri, kurum çalışanları ve okul müdürlerinin katılımıyla yemek programı düzenlendi.

Programda konuşma yapan S İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydın, özverili çalışmalarından dolayı Ümit Arslan'a teşekkür ederek; yeni görev yerinde başarılar diledi.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page