top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberCHP’Lİ KAYA: SARP SINIR KAPISINDAKİ SIKINTILAR NEDEN ÇÖZÜLMÜYOR?

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Artvin Kemalpaşa’da meydana gelen heyelanda ihraç malı yüklü nakliye tırlarının kayaların altında kalması ve bir tır şoförünün yaşamını yitirmesi hakkında açıklama yaparak hükümete sert tepki gösterdi.

Heyelan nedeniyle yaşanan kayıplarının AKP hükümetinin çözümsüzlüğü, tedbirsizliği ve sorumsuzluğu nedeniyle göz göre göre geldiğini belirterek, “Can ve mal kayıplarının hesabını kim verecek? Türk nakliyecilerimiz, Türk ihracatçılarımız bu kadar sahipsiz mi? Sarp Sınır Kapısındaki çileye çözüm üretmek için bu insanların başına daha nasıl bir felaket gelmesini bekliyorsunuz?” diye sordu.

Mayıs ayında Sarp Sınır Kapısı’na giderek Gürcistan’a geçiş için sıra bekleyen tırların oluşturduğu kilometrelerce uzunluktaki kuyrukları görüntüleyen Kaya, tır şoförlerinin çok zor koşullarda günlerce bekletildiğini ifade ederek yaşanan sıkıntılara dikkat çekmiş ve hükümete çözüm üretilmesi çağrısında bulunmuştu.
“CAN VE MAL KAYBI GÖZ GÖRE GÖRE YAŞANDI”

Yaşanan acı olayı değerlendiren Kaya, “Daha 3 ay önce heyelanın yaşandığı bölgeye gittik, nakliyecilerimizin mağduriyetini görüntüledik. Bu insanların Gürcistan’a geçiş sırası alabilmek için ilkel şartlarda saatlerce, günlerce bekletildiğini; insani ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanların bulunmadığını ve karda kışta zorunlu olarak araçlarında uyuduklarını söyledik. Diğer yandan sınır kapısında nakliyecilerimizin gidiş geliş sürelerinin uzadığını, ihracat mallarının geç teslim edildiğini ve maddi manevi zararların oluştuğunu ifade ettik. Bu sorunları Meclis’te defalarca gündeme getirmemize rağmen biz söyledik, biz işittik. Sorunu çözmesi gerekenler duymazdan, görmezden geldiler. Ve bugün bu acı olay adeta göz göre yaşandı.” dedi.

“GÜRCÜ TARAFINDA 15 DAKİKA, BİZDE GÜNLER SÜRÜYOR”

Türkiye’den başka hiçbir ülkede ihraç ürünü yüklü tırların gümrük çıkışında kuyruklarda bekletilmediğini söyleyen Ahmet Kaya, “Hem ihracatçılarımız hem de nakliyecilerimiz yıllardır haykırıyorlar ve Sarp Sınır Kapısı’ndaki kuyruk çilesine son verilmesini istiyorlar. Gürcistan tarafında bir tır şoförü aracından inmeden 15 dakikada işlemlerini tamamlayarak çıkış yaparken, orada kuyruklar oluşmazken; Türkiye tarafında yaşanan hantallık nedeniyle tırcılarımız 20 kilometreyi aşan kuyruklarda günlerce bekletiliyor. Bu çözümsüzlüğü anlamak mümkün değil. Hükümet yetkilileri bunun nedenini bize izah etmelidir.” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya açıklamalarında şunları söyledi:

“İHRACATÇILARIMIZ UYARMIŞ, YETKİLİLER DİNLEMEMİŞ”

“Sarp Sınır Kapısındaki sorunlarla ilgili sürekli temas kurduğum ihracatçı arkadaşlar var, nakliye sektörünün temsilcileri var. Henüz nisan ayında üst düzey yetkililerin katılımıyla ihracatçılarla bir toplantı düzenlenmiş. Orada ihracatçılarımız olayın vahametini izah etmişler ve yağmurlu havalarda oluşabilecek bir heyelanda tır kuyruklarında birçok insanın canından ve malından olacağını söylemişler. Yetkilerden önlem alınmasını istemişler. Maalesef hiçbir adım atılmamış.”

“MURATLI SINIR KAPISI KAĞIT ÜZERİNDE KALDI”

“İhracatçılarımız dönem dönem bir araya geldikleri hükümet yetkililerine sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarmışlar. ‘Sarp Sınır Kapısı modernize edilince sorunlar ortadan kalkacak’ denilmiş. Milyon dolarlar harcanarak çalışma yapılmış. Ama yoğunluk azalacağı yerde 3 kat daha artmış. Hükümet yetkilileri daha önce ‘Sarp Sınır Kapısı’ndaki yoğunluğu azaltmak için Muratlı Sınır Kapısı’nı açacağız’ demişler, hatta 2013 yılında Muratlı Gümrük Müdürlüğü kurulmuş. Üzerinden geçen 9 yılda tek bir çivi dahi çakılmamış, Muratlı Gümrük Kapısı sadece kağıt üzerinde kalmış.

“AKP, SORUNLARI ÇÖZMEYEREK İHRACATA TAKOZ OLUYOR”

“Bir taraftan ‘ihracat artıyor’ diye nutuk atanlar, masal anlatanlar; diğer taraftan Sarp Sınır Kapısındaki sorunları çözmeyerek ihracatçılarımıza ve nakliyecilerimize takoz olmaya devam ediyor ve adeta ihracat yapılmasına engel oluyorlar. Türk nakliyecilerimiz, Türk ihracatçılarımız bu kadar sahipsiz midir? Sarp Sınır Kapısındaki çileye çözüm üretmek için bu insanların başına daha nasıl bir felaket gelmesini bekliyorsunuz? Yeter artık. Bir an önce bu sıkıntılara çözüm üretilmelidir.”


SITKI KAHVECİOĞLU ARTVİN’DE

Türkiye’nin en büyük Atatürk Heykelini Artvin’e kazandıran Av. Sıtkı Kahvecioğlu, 41. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalimizin 3. Gününde gerçekleştirilen güreşleri izledi.

ARTVİN-Türkiye’nin en büyük Atatürk Heykelini Artvin’e kazandıran Av. Sıtkı Kahvecioğlu, 41. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalimizin 3. Gününde gerçekleştirilen güreşleri izledi.

Festival alanında konuşma yapan Sıtkı Kahvecioğlu; ‘Bu ülke ve Artvin, büyük insanları yetiştiren bir memlekettir. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük değerde Mustafa Kemal Atatürk’tür bizde Artvinli olarak onun heykelini Atatepeye yaptık. Artvin halkına helali hoş olsun’ dedi.Başkan Elçin: ’Artvin’in yetiştirdiği iyi iş adamları var. Dünya’nın en büyük Atatürk heykelini, Artvin’e yaparak Artvin’i bir marka şehre adım attırdığı için Sıtkı Kahvecioğlu’na Artvin adına şükran ve minnet duygularımı iletiyorum. Bir başka büyüğümüz Nihat Gökyiğit Amcamız, bizim Hayvan Rehabilitasyon ve Bakımevimizi yaptırdı. Üniversiteye ait kültür merkezini yaptırdı şimdide bütçe ayırıp botanik bahçesini yaptırıyor ondanda Allah Razı olsun diyorum. Deriner Barajımızı yapan Artvin Belediyesi önündeki Atapark’ı Artvin’e bağışlayan iş adamı büyüklerimiz. Son olarak bu alanı alarak Artvin’e bağışlayan İsmet Amcamız var onu da şükranla minnetle ellerinden öpüyorum.’ Diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Elçin; Sıtkı Kahvecioğlu'na, Kafkasör anısına Boğa heykeli, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan’da Sıtkı Kahvecioğlu’nun eşi Kadriye Kahvecioğlu’na Artvin’in doğal taşlarından kumlama tekniği ile yapılmış Artvin tablosu hediye etti.


KAFKASÖR FESTİVALİNİN 3. GÜNÜNDE 45 BOĞA GÜREŞTİ

Artvin Belediyesi organizasyonunda gerçekleştirilen 41. Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen boğa güreşlerinin 3. gününde 45 boğa arenada mücadele etti.ARTVİN-Artvin Belediyesi organizasyonunda gerçekleştirilen 41. Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen boğa güreşlerinin 3. gününde 45 boğa arenada mücadele etti.

Festival kapsamında düzenlenen boğa güreşlerinin 3. gününde "Küçük Orta", "Büyük Orta" ve ‘’ Süper baş’’ kategorisinde gerçekleşen boğa güreşlerinde Küçük Orta kategorisinde Şevket Hekimoğlu’na ait Karayel, Büyük Orta Kategorisinde Fevzi Altuntaş’a ait "Cilcimli Kahraman" Süper baş Kategorisinde Ömer Dursun’a ait ‘’Paşa’’ isimli boğalar birinci oldu.

Küçük Orta, Büyük Orta ve Süper baş kategorilerindeki şampiyon boğaların sahiplerine toplam 64 bin lira ödül verildi.


Festivalin 3. Günü akşam saat 20.00’da Arena arkasında SAMİDA, Bayar Şahin, Rockaturca ve İbrahim Özbayrak tarafından verilen konsere vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi..BAŞKAN ELÇİN TRT ERZURUM RADYOSUNUN KONUĞU OLDU

Belediye Başkanı Demirhan Elçin, TRT Erzurum Radyosunun Kafkasör Yaylamızda gerçekleştirdiği, radyo programına katılarak bu yıl 41’incisi düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali hakkında bilgi verdi.


ARTVİN’DE BİLGE YAZ KAMPI ÖĞRENCİLERİ BEKLİYOR

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen BİLGE (Bilimsel İlkeli Lider Gelişimsel Eğitim) projesi kapsamında "Doğada Öğreniyorum BİLGE Yaz Kampı" Ardanuç Tütünlü YİBO'da 4 Temmuz'da başlıyor.ARTVİN-Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen BİLGE (Bilimsel İlkeli Lider Gelişimsel Eğitim) projesi kapsamında "Doğada Öğreniyorum BİLGE Yaz Kampı" Ardanuç Tütünlü YİBO'da 4 Temmuz'da başlıyor.

Bu kapsamda Ardanuç Tütünlü YİBO'yu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Saraç, 9 Eylül 2022 tarihine kadar devam edecek olan ve 50 kişilik öğrenci gruplarının doğada kamp yapmalarına, yaparak yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerine olanak sağlayacak yaz kampı hazırlıklarını yerinde incelediler.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Acar, yaz kampındaki etkinliklerin Bakanlığın Matematik Seferberliği ve dil öğrenme stratejileri doğrultusunda belirlendiğini ifade ederek yaz kampının öğrencilerin yaparak, yaşayarak, eğlenerek öğrenecekleri ve doğa ile baş başa kalabilecekleri güzel bir fırsat olduğunu belirtti.


TFF 3 LİG’DE KURALAR ÇEKİLDİ

2022-2023 Sezonu TFF 3. Lig gruplarında yer alacak takımlar yapılan kura çekimi ile belirlendi.

Artvin Hopaspor 3 grupta mücadele edecekHOPA- TFF 3. Lig'de 2022-2023 Sezonu grupları kura çekimi, bugün TFF'nin Riva'daki idari merkezinde yapıldı.

Orhan Saka Salonu'nda gerçekleşen kura çekimi; Türkiye Futbol Federasyonu 2. ve 3. Lig Kulüplerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Can, TFF Genel Sekreter Yardımcısı Özcan Şepik ve Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın tarafından gerçekleştirildi. Törene kulüp başkanları ve temsilcileri katıldı.

2022-2023 sezonunda 53 takımın mücadele edeceği TFF 3. Lig'de, 1 ve 3. Grup 18'er, 2. Grup ise 17 takımla oynanacak. Yeni sezon 3-4 Eylül 2022 tarihinde başlayacak ve normal sezon 29 Nisan 2023'te sona erecek.

Volkan Can: "Kulüplerimizle sürekli iş birliği içinde olacağız"

2. ve 3. Lig Kulüplerinden Sorumlu TFF Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Can, törende yaptığı konuşmada, birlik beraberlik ve fair play içinde bir sezon dileğinde bulundu. Can, "Biraz önce 2. Lig gruplarının kura çekimini gerçekleştirdik, şimdi de 3. Lig gruplarının kura çekimi için karşınızdayız. İnşallah birlik ve beraberlik içinde güzel bir sezon geçiririz. İçinizden gelen birisi olarak sorunlarınızı biliyorum. Sizin dertleriniz bizim dertlerimizdir. İnanın 15 gündür inanılmaz mesai harcıyoruz. Sayın Başkanımız Mehmet Büyükekşi alt liglere büyük önem gösteriyor. Buradan şu müjdeyi verebilirim, geçen seneki ücretler revize olacak. 4'er takım düşecekti, 3'er takım olarak değiştirdik. TFF yönetimi olarak kulüplerimizle iş birliği içerisinde, güven, adalet, şeffaflık ilkesiyle hareket edeceğiz. Çözüm odaklıyız. Alt ligleri hep beraber daha iyi noktalara getireceğimize inanıyoruz." dedi.TFF 3. Lig 3. Grupta şu takımlar yer aldı

3. Grup

68 Aksaray Belediyespor

Akhisarspor

Arguvan Belediyespor

Artvin Hopaspor

Bergama Belediyespor

Beyoğlu Yeni Çarşı Sportif Faaliyetler

Bursa Yıldırımspor

Büyükçekmece Tepecikspor

Çankaya FK

Efeler 09 Spor FK

Erbaaspor

Fatsa Belediyespor

Kepez Belediyespor

Muş 1984 Muşspor

Niğde Anadolu FK

Osmaniyespor FK

Sapanca Gençlikspor

Siirt İl Özel İdaresi
Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / ARTVİN15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page