top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haber"BAYRAKTUTAN ARTVİN'DE ONKOLOJİ HASTANESİNİN NE ZAMAN KURULACAĞINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI "CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Artvin ilinde kanser hastalarının tedavi süreçlerinde yaşadıkları zorluklar hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.YUSUFELİ-CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Artvin ilinde kanser hastalarının tedavi süreçlerinde yaşadıkları zorluklar hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Bayraktutan konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Çernobil faciası neticesinde Doğu Karadeniz bölgesinde her geçen gün artan kanser vakaları nedeni ile vatandaşlarımız Kanser hastalığı tanısı sebebi ile Hastanelere akın etmekte ve tedavisi için çevre il ve ilçelere gitmek zorunda kalmaktadır. Kanser ölümleri Karadeniz’de hemen hemen her eve uğramış, her ailenin canını yakmıştır. Karadeniz’de her geçen gün artan Kanser ölümlerinin önüne geçebilmek ve bölge insanın sıklıkla yaşadığı Kanser hastalığına tedavi sağlayabilmek adına Artvin İlinde Onkoloji Hastanesi açılması elzemdir. Sadece Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 7 binin üzerinde kanser hastası olduğu, bu hastaların %70’inin Artvin ve ilçelerinden geldiği ifade edilmektedir. Günümüz şartlarında Artvin ilinden en yakın Rize iline tedavi için gidilmesinin ekonomik ve psikolojik yükü ortadadır. Hastaların Rize iline gitmesi sebebiyle bu süreçte yaşanan ekonomik ve psiko sosyal sıkıntıları asgari düzeye indirmek, Artvin ilinde yaşayan vatandaşlarımızın yerinde sağlık hizmetine ulaşabilmesini sağlamak amacıyla ilk etapta Artvin Devlet Hastanesi bünyesinde tanı koyacak, tetkik ve tedavi süreçlerinin yürütülebileceği bir Onkoloji Bölümü kurulmalıdır. Ayrıca tüm mağduriyetlerin önüne geçmek için Artvin ilinde uygun görülen bir noktaya donanımlı bir Onkoloji Hastanesi kurulması adına çalışmalara ivedilikle başlanılması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Bayraıktutan'ın Fahrettin Koca'ya yönelttiği sorular şu şekilde;

1- Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Onkoloji Hastanesi veya bölümlerinde tedavi gören kaç hasta vardır? Bu hastanelerde Artvin ili nüfusuna kayıtlı kanser tedavisi gören kaç hasta vardır?

2- Bu hastaların yerinde sağlık hizmetine ulaşabilmesi adına Artvin devlet Hastanesi bünyesinde Onkoloji Bölümü ne zaman açılacaktır?

3- Artvin ilinde uygun görülen bir yere Onkoloji Hastanesi kurmayı düşünüyor musunuz? İlgili konuda yürütülen her hangi bir çalışma mevcut mudur? Mevcut ise detayları kamuoyuyla paylaşır mısınız?

4- Doğu Karadeniz’de her geçen gün artan Kanser ölümlerinin önüne geçebilmek ve Artvin Halkının sıklıkla yaşadığı Kanser hastalığına tedavi sağlayabilmek adına bölgede Onkoloji Hastanesi ne zaman açılacaktır? Bir takvim açıklar mısınız?


ARTVİN’DE ORMAN KÖYLÜSÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYORORKÖY göçün önlenmesi, orman köylüsünün hayat standardının yükseltilmesi yanında çevrenin korunmasına da katkı sağlamak maksadıyla enerji üretimi, enerji tasarrufu sağlayan projeler geliştirerek uygulamaya başlamıştır.


ARTVİN-Orman Genel Müdürlüğü, ORKÖY çalışmaları kapsamında orman köylerinde yaşayan vatandaşların, yerinde kalkınmasını sağlanmak, yaşam kalitelerini artırmak, odun tüketimini azaltmak amacıyla teknolojideki gelişmeleri ve çevresel fırsatları takip edip, yeni finansal çözümler geliştirerek ferdi ve kooperatif destekleri vermektedir.

Son yıllarda ORKÖY göçün önlenmesi, orman köylüsünün hayat standardının yükseltilmesi yanında çevrenin korunmasına da katkı sağlamak maksadıyla enerji üretimi, enerji tasarrufu sağlayan projeler geliştirerek uygulamaya başlamıştır.Bu kapsamda köylülerin ihtiyaç duyduğu elektrik enerjilerini kendilerinin üretmesi için “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi” projesi destek kapsamına alınmıştır.

Orman Köylüsünün ekonomik anlamda desteklenmesi, enerji tasarrufu sağlaması ve çevrenin korunması konusunda önemli adımlar atan Orman Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle hayata geçirilen “Orman Köylerinde Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi” projesi kapsamında Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce ’de 2020 yılında Yusufeli Çevreli köyünde 8 hane programa alınmıştı.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, orman köylerinde farkındalık oluşturmak ve kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere %100 hibeli 1,2 kw gücünde şebekeye bağlı çatı tipi güneş enerjisinden elektrik üretimi (ŞEBGES) projesi uygulandı.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Yusufeli İlçesi Çevreli köyünde 8 hanenin çatısına güneş enerji sistemlerinin kurulumunun gerçekleştirilmesinin ardından geçen son 16 aylık üretim ve tüketiminin incelemelerinde bulunan Orman Genel Müdürlüğü Orman ve Köy İlişkileri Daire Başkanlığı Şube Müdürü Yusuf Kurt, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürü Hasan Arslan Demirci ve proje uzmanlarının yapmış olduğu incelemeler sonucunda, sistemlerin sorunsuz çalıştığı, hane başına aylık ortalama 150 kW yılda ise 1800 kW elektrik üretimi yapıldığı tespit edildi.ŞEBGES uygulaması ile tüketiminin tamamını karşıladığı gibi bazı ailelerin azda olsa elektrik dağıtım şirketinden alacaklı duruma geçtiği belirlendi.

Orman köylüsünün kendi elektriğini üreterek giderlerinin düşürülmesi, aynı zamanda hem ülke ekonomisine hem de çevrenin korunmasına katkı sağlanması amaçlanan bu projede ilk önce demo ve tanıtma maksadıyla proje yatırımın tamamı hibe olarak uygulanmış, devamında proje 2.0 kWh kurulu kapasiteye çıkarılarak yatırım tutarının yaklaşık yarısı hibe şeklinde uygulanmaya başlandığı açıklandı..


ORTAÖĞRETİMDE DEVAM VE OKULLAŞMA ORANLARI ARTACAK

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, bu kapsamda 26.07.2022 Salı günü Ankara'da düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar'ın açılış konuşmalarını yaptığı ODAP (Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi) Açılış Konferansı'na katıldı.ARTVİN-Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından "İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi (İKGPRO)" vasıtasıyla fonlanan bir teknik destek projesi olan Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi (ODAP); herkesin eğitime erişiminin sağlanması, okuldan erken ayrılma ve devamsızlık ile mücadele edilmesi, böylece eğitim ve beceri düzeylerinin artırılmasının hedeflendiği bir projedir.

Proje ile kapsamlı bir önleme, müdahale ve telafi modeli geliştirilecek olup geliştirilen modelin uygulanması ile ortaöğretim kademesinde devam ve okullaşma oranlarının artırılmasına yönelik çabalar desteklenecektir.

Başlangıçta, belirlenen 14 ilde ortaöğretim düzeyindeki 50 pilot okulda uygulanacak olan projenin hedef kitlesi ortaöğretim öğrencileri, öğretmenleri, okul yöneticileri, velileri, MEB genel müdürlüklerinin ilgili personelinden oluşturmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, bu kapsamda Ankara'da düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar'ın açılış konuşmalarını yaptığı ODAP (Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi) Açılış Konferansı'na katıldı.

Ulusal ve uluslararası konuşmacıların konuşmalarının yer aldığı konferansta, proje kapsamında belirlenen hedeflere ulaşmak için yapılması gereken çalışmalara akademisyenler tarafından bilimsel bakış açıları getirildi.


ARHAVİ’DE FESTİVAL SOKAK BASKETBOLU TURNUVASI BAŞLADI …

48. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sokak Basketbolu Turnuvası başladı.Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ-48. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sokak Basketbolu Turnuvası başladı. Turnuvanın açılışını Arhavi Belediye Başkan Vekili Mustafa Kemal Tatar yaptı.


Sahil spor kompleksi basketbol sahasında yapılan turnuvanın açılış maçına Arhavi Belediye Başkan Vekili Mustafa Kemal Tatar ile birlikte Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Tanju Özkara ve basketbol severler katıldı.

Arhavi Belediye Başkan Vekili Mustafa Kemal Tatar Sokak Basketbolu turnuvasına katılan tüm sporculara başarılar dileyerek, ilk mücadelenin ve turnuvanın startını verdi.


ŞAVŞAT BELEDİYESİ ŞEHİR GİRİŞ-ÇIKIŞ TABELALARI YENİLENDİ

Artvin-Ardahan uluslararası karayolu üzerinde bulunan, ilçe girişinde ve çıkışında bulunan tabelalar yenilendi.

ŞAVŞAT-Artvin-Ardahan uluslararası karayolu üzerinde bulunan, ilçe girişinde ve çıkışında bulunan tabelalar yenilendi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “İki yıldır ilçemizde devam eden altyapı ve doğalgaz çalışmalarından dolayı bazı çalışmalarımız aksamıştı. Altyapı ve doğalgaz çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarımızda üstyapı çalışmalarını da hızla tamamlıyoruz. Bu çalışmaları yaparken ilçemizi ilk kez ziyaret eden misafirlerimizi ilçemize yakışır şekilde karşılayabilmek için giriş ve çıkışta bulunan ve solmuş tabelalarımızı da yenilememiz gerekiyordu. Yeni tabelalarımızın ilçemizin doğasını yansıttığına inanıyorum.

Aynı zamanda Hınzat mevkii olarak geçen alanda bulunan Cittaslow Şavşat tabelamız heyelanda kaldığı için zarar görmüştü. Tabelamızı yeniden yaptırarak gelen misafirlerimizin ilçemizin güzelliklerini herkese gösterebilecekleri bir alan olan Çiçek Nene caddesinde hazırlamış olduğumuz alana taşıdık. Çalışmalarımız tamamlandığında ilçemize güzel bir alana kavuşturmuş olacağız. Gerek üstyapı gerekse turizm açısından çalışmalarımız önümüzdeki günlerde de devam edecek. Çalışmalarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page