top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haber19.HOPA KÜLTÜR- SANAT VE DENİZ FESTİVALİ BAŞLIYOR 19.su düzenlenecek olan Hopa Kültür Sanat ve Deniz Festivali hazırlıklarında sona gelindi.


HOPA-19.su düzenlenecek olan Hopa Kültür Sanat ve Deniz Festivali hazırlıklarında sona gelindi.21-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan festivale bütün Hopa halkı ve çevre il ve vatandaşlar davet edildi..

21 Temmuz’da Atatürk anıtına festival çelenkinin konulması ile başlayacak olan festivalin ilk gününde Coğrafi İşaretli Laz Böreği ve Hamsili ekmek tanıtımı, Atmaca Kültürünün tanıtımı, Kültürel tanıtım sergisi, İskelede yağlı direkten bayrak alma yarışması, tavla turnuvası ve sokak müziği etkinlikleri yapılacak.

Festivalin ikinci ve üçüncü gününde Plaj voleybolu müsabakaları yapılacak, 23 Temmuz akşamı DJ. Okan Akçelik konseri festival alanında akşam yapılacak ve Plaj voleybolu ödül töreni düzenlenecek.

Festivalin son günü olan 24 Temmuz’da da akşam festival alanında DJ Okan Akçelik, Ali Baran ve Aydoğan Topal gösterileri ardından festivalde sona erecek.

Başkan Taner Ekmekçi “Her şeyin en güzelini hak eden Hopa halkına bu yıl düzenlenecek olacak festival daha güzel daha uzun ve geniş kapsamlı olacağını bildirir, bu yıl yapılacak olan etkinlikler de Hopa’mızın tanıtımını öne çıkartacağız. Hopa halkı da misafirlerine en güzel misafirperverliği yapacaktır.

Halkımızı ve çevre il ve ilçelerdeki vatandaşlarımızı da festivalimize davet ediyoruz” dedi.


EXPO MED BATUM FUARI SONA ERDİ.

EXPO MED Batum Fuarında Trabzon'daki bazı Sağlık kuruluşları ve acenteler de fuara katılarak iş görüşmeleri gerçekleştirdiBATUM-Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından 4. Uluslararası Tıbbi Cihaz, Ekipman ve Sağlık Turizmi Fuarı EXPO MED Batum'da stant açıldı ve oda üyesi firmaların tanıtımı yapıldı. Trabzon'daki sağlık kuruluşları ve acenteler de fuara katılarak iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Batum'da düzenlenen ve tıbbi cihaz ve sağlık sektörü temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan 4. Uluslararası Tıbbi Cihaz, Ekipman ve Sağlık Turizmi Fuarı'nda TTSO da bir stant açtı. Oda üyesi sektör temsilcisi firmaların tanıtımının yapıldığı stantta ziyaretçilere Trabzon'daki sağlık turizmi çalışmaları konusunda da bilgi verildi. TTSO Meclis Üyesi Özgür Kolamuç da ziyaretçilere odanın yaptığı çalışmalar ve diğer konularda bilgi aktardı.

EXPO MED Batum Fuarında Trabzon'daki bazı sağlık kuruluşları ve acenteler de kendi stantlarını açarak iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Fuarı Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Murat Mercan, DEİK Türkiye Gürcistan İş Konseyi Başkanı Osman Çalışkan, Acara Özerk Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı, Maliye ve Ekonomi Bakanı, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz da ziyaret etti.


ŞAVŞAT’TA DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Şavşat’ta Doğalgaz çalışmaları devam ederken Söğütlü Mahallesinde aşırı yağışların yolda meydana getirdiği olumsuzlukları gidermek adına Belediye ekipleri geçici sergi çalışması yaptı.ŞAVŞAT-Doğalgaz çalışmaları devam etmekte olan Söğütlü Mahallemizde aşırı yağışların yolda meydana getirdiği olumsuzlukları gidermek adına Belediye ekipleri geçici sergi çalışması yaptı.

Belediye Başkanı Nihat Acar “Doğalgaz çalışmaları tamamlandıktan sonra diğer mahallelerimizde yaptığımız gibi kalıcı çözüm sağlayacağımız Söğütlü Mahallemizde geçici olarak verdiğimiz rahatsızlıklardan dolayı özür dilerken Merkez Mahallemiz olan Söğütlü Mahallesi'ni de doğalgaza kavuşturmanın haklı gururunu vatandaşlarımızla paylaşıyoruz.

Çalışmalarda emeği geçen başta personellerimize ve bizlere her şekilde yardımcı olmaya gayret gösteren mahalle sakinlerine teşekkür ediyoruz. Her şey daha yaşanabilir bir Şavşat için aralıksız çalışmalarımız sürecek” açıklaması yaptı..


ARTVİN DE OTİNGO VADİSİ VE BAL ORMANLARI TEHLİKE ALTINDA

Artvin De 1 Günde 4 Ayrı Hes İçin Keşif Yapıldı. Bal Ormanları Otingo Vadisi Tehlike AltındaDilek Can Onay

ARTVİN-Artvin’de 4 ayrı keşif bir günde yapıldı. Yusufeli, Demirdöven, Yaylalar köyü, Kılıçkaya köyleri yanı sıra Borçka, Balcı köyünde dün keşif vardı. Zaman darlığı nedeniyle Damla HES keşfi hava kararınca yapıldı.

Av. Bedrettin “Kalın bir güne birbirinden uzak alanlarda 3-4 keşfi sıkıştırmak göstermelik keşiflere neden olmakta, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasından ve giderek adalete ulaşmaktan giderek uzaklaşmak anlamına gelmektedir.”

Artvin’in Yusufeli ilçesi Demirdöven ve Yaylalar köyünde HES projesine karşı 2014 yılından beri köylü yurttaşların başlattığı mücadele sürüyor. Damla HES projesi için bilirkişi heyeti hava kararınca akşam Dron ile saha keşfi yaptı. Köylüler itirazlarını dile getirdi.

Artvin Yusufeli ilçesi Demirdöven ve Yaylalar köyünde Erari firmasının yapımını sürdürdüğü Damla HES projesi için 4. Kez bilirkişi saha keşfi dün yapıldı. Rize idare mahkemesinin atadığı 9 kişiden oluşan keşif bilirkişi heyetine bilim insanları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Temsilcisi, Erari HES firmasının proje sorumlusu ile avukatı, Demirdöven ve Yaylalar köyü avukatı Recep Akyürek, Kılıçkaya Borçka, Balcı köyü avukatı Bedrettin Kalın, Av. Yakup Ş. Okumuşoğlu ile davacı köylü yurttaşlar katıldı.

Bilirkişi heyeti ayni gün Saat 16.00 da Ersis ‘te (Kılıçkaya Köyü) yapımı süren HES ile ilgili bilirkişi keşfi çalışmasını tamamladıktan sonra 19.30 da Yusufeli Demirdöven Köyü‘nde jandarma eşliğinde gelerek çalışmalarına başladı. Havanın kararmak üzere olduğunu gören bilirkişi heyeti çalışmalarını HES projesinin yapımı devam eden alanı havadan dron ile görüntülendi. Hava karardığı anda ise Avukat Recep Akyürek HES’lerin çevreye verdiği zararları ve köylülerin içme sularından nasıl mahrum kaldığını anlattı.

“HES ŞİRKETİ PROJEYİ REVİZE EDEREK 4 OLAN REGÜLATÖR SAYISINI 2 YE İNDİRDİ”

Keşif heyeti Demirdöven köyünde tünel girişi yapılacak olan bölgede çalışmalar yaptı. Av. Recep Akyürek heyete eşlik etti. ERARI şirket sorumlusu projenin yaşam alanlarına zarar vermeyeceğini öne sürerek HES te revize yaptıklarını çevreye verileceği iddia edilen zararı daha aza indirmek için projede 4 tane olan regülatör sayısının 2 ye indirdiklerini anlattılar. Bu duruma Av Recep Akyürek itiraz ederek, HES projesinin hayata geçmesi durumunda yaşam alanlarına yönelik ileride telafisi mümkün olmayacak zararlar vereceğini izah etti. Demirdöven Köyü merkezinde yapılacak 2. Santralı ile ilgili köylüler ise şikâyetlerini ve isteklerini bilirkişi heyetine aktardı.

Av. Recep Akyürek yapılan bilirkişi keşfi sonrası şunları söyledi “HES belası burada 2009 senesinde başladı.14 yılını dolduran davada Anayasa mahkemesi ihlal kararı, 4 keşif ve 3 Danıştay bozmasından sonra bugün 9 kişilik kalabalık bir heyetle yapılan keşifte akşam geç saate dron çekimi ile keşif tamamlandı. Keşifte talep HES’lerin yaşam alanlarımıza vereceği zararları yaratacağı tahribatları izah ettik ve delillerimizi sunduk, bundan sonraki süreçte hazırlanacak bilirkişi raporunu bekleyeceğiz”

“BAL ORMANLARI OTİNGO VADİSİ TEHLİKE ALTINDA”

Kılıçkaya ve Balcı köyü yurttaşların avukatı olan Bedrettin Kalın ; “Salı günü yapılması gereken Borçka, Balcı köyü keşfi İkizdere keşiflerinin uzaması nedeniyle çarşamba sabaha ertelenmişti. Sabah 11,30 civarında Borçka, Balcı köyü HES projesi ÇED olumlu kararının iptali davası başladı. Davacılar vekili olarak av. Yakup Okumuşoğlu ile Bedrettin Kalın bilirkişi heyetine eşlik etti. Proje üç ayrı derenin sularının birleştirilerek enerji üretilmesine ilişkindi. Bu şekilde otingo vadisi ekosistemi büyük tehlike altında kalacaktı. Otingo vadisi hem bal ormanları hem kaplıcası ile büyük değer taşıyan bir vadidir. Bu keşiften sonra Kılıçkaya ve Yusufeli damla HES projeleri olması sebebi ile sıkıştırılmış zamanlarda arazi gezileri eksik yapılarak keşif tamamlandı.

Daha sonra Yusufeli kılıçkaya’da yapılmak istenen HES keşfi için hareket edildi. Bu Söz konusu dava daha önce görülmüş, mahkeme davamızın kabulüne karar vermiş ancak mahkemenin bir usul eksikliği nedeniyle Danıştay tarafından bozulmuş ve yeniden keşif kararı verilmişti. Eksikliklere yönelik yeniden keşif yapıldı. Bir sonraki damla HES keşfi için zaman daraldığından yine arazi gözlemleri yapılamadan dron la çekimler yapıldı. Bu şekilde keşif tamamlandı.

Okumuşoğlu Eskencidere vadisinde isyan etti “ben bu adaleti tanımıyorum tüm dünya bu rezaleti görsün”(Video Haber) Okumuşoğlu Eskencidere vadisinde isyan etti “ben bu adaleti tanımıyorum tüm dünya bu rezaleti görsün”

“KEŞİF İÇİN ASTRONOMİK ÜCRETLER İSTENİYOR ADALETE ULAŞMAK ZORLAŞIYOR”

Her iki keşifte de 50-60 bin TL keşif ücretleri ödedik, bu ücretlerle çevre davalarının sürdürülebilirliği yoktur. Dava konusu projenin yapılmasında hiçbir sorumluluğu olmayan köylülere hukuka başvurması için astronomik ücretler dayatmak vatandaşın hukuka başvurmasının istenmediğini göstermektedir.

Yine bir güne birbirinden uzak alanlarda 3-4 keşfi sıkıştırmak göstermelik keşiflere neden olmakta, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasından ve giderek adalete ulaşmaktan giderek uzaklaşmak anlamına gelmektedir.”

KÖYLÜLER 2014 YILINDAN BERİ HES’LERE KARŞI MÜCADELE EDİYOR

Demirdöven Köyü sınırları içerisinde yapımı planlanan Damla HES ve Regratörü projesine yörede yaşayan Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köyleri yıllardır karşı çıkıyor.

2014 yılında bölgeye gelen ve 2015 yılı ocak ayında HES için şantiye kurma çalışmalarına başlayan Erari Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin çalışmaları köylülerin direnişi ile karşılaşmıştı. Şantiye alanında toplanan yaklaşık 500 köylü işletme binalarının yapımını engel olmuştu.

Şirketin meraları kiralanmasına karşı köy muhtarlıkları tarafından davalar açılırken Yaylalar köylüleri kamyonları taşlayarak engel olmuşlardı. Köylülerin kararlı direnişi sonrası şirket yaz aylarında araç gereçlerini alarak bölgeyi terk etmişti.

Köylüler tarafından 3 kez kovulan şirket geçen yıl 2 tabur askerle vadiye gelerek Jandarma denetiminde çalışmalarına başlamıştı.

Şirket dinamitler patlatarak yürüttüğü tünel çalışmalarına devam ediyor.

Demirdöven ve Yaylalar köyünün Rize idare Mahkemesinde HES’e karşı açtığı dava, yerel mahkemece reddedilmesine karşın dava Danıştay’a taşınmış Danıştay yeniden bilirkişi heyeti oluşturularak yeniden keşif yapılmasını istediği kararı Rize idare mahkemesine göndermişti.


YUSUFELİ’Lİ KANOCULAR AVRUPA YOLCUSU

Yusufeli Belediyesi Spor Kulübü sporcuları Kubilay Yılmaz, Serkan Özcan Yılmaz ve Mustafa Arda Acar ile antrenör Emre Ertek Rize’de toplanan Kano Milli Takım kampına katılmadan önce Başkanı Eyüp Aytekin’i ziyaret ettiler.YUSUFELİ-Yusufeli Belediyesi Spor Kulübü sporcuları Kubilay Yılmaz, Serkan Özcan Yılmaz ve Mustafa Arda Acar ile antrenör Emre Ertek Rize’de toplanan Kano Milli Takım kampına katılmadan önce Başkanı Eyüp Aytekin’i ziyaret ettiler.

Yusufelili Kanocular kamp sonrasında 17-23 Temmuz tarihlerinde Slovakya’nın Bratislava kentinde düzenlenecek olan U23 ve Gençler Avrupa Şampiyonasına katılacaklar. Başkan Aytekin sporculara ve antrenöre başarılar diledi.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş/ Artvin2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page