• HaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberBEKAROĞLU ÇAYKUR’U GÜNDEMDEN DÜŞÜRMÜYOR


CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ÇAYKUR’da yaşanan gelişmeleri ve kurumun zarara uğratılmasının peşini bırakmıyor.ÇAYKUR'un kuru çayı dökme halinde birkaç özel çay firmasına maliyetin altında satarak kamuyu zarara uğratmasına ve üreticiye mağduriyet yaşatması hakkında İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun verdiği soru önergesi sonrası ÇAYKUR Genel Müdürü'nün medyada yer alan cevaplarına ilişkin basın açıklaması ile ilgili açıklama yaptı.ÇAYKUR aile şirketiniz değil!


Bekaroğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ÇAYKUR’un bazı özel sektör firmalarına maliyetin altında fiyatla dökme çay satışına neden ihtiyaç duyulduğunu sormuş, bu satış yoluyla kamu zararına yol açıldığını belirtmiş, halkın yaklaşık 200 milyon TL parasının bu yolla 5-6 tane özel sektör firmasına aktarıldığını ifade ederek, bu zarara yol açanlar hakkında inceleme yapması için Tarım ve Orman Bakanı’na çağrıda bulunmuştum.

Bu konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına verdiğim soru önergesinin medyada haber olarak yayınlanmasının ardından ÇAYKUR Genel Müdürü Sayın Yusuf Ziya Alim neden bu şekilde bir çay satışı yapmak zorunda olduğunu kendince izah etmiş. Sayın Genel Müdürün, kardeşi AKP il başkanı olmasının dışında hangi özelliğine istinaden bu göreve getirildiğini bilmiyorum. Ama Sayın Genel Müdürün iki yıldır kuru çayı dökme olarak maliyetinin altında fiyata en güçlü birkaç özel sektör firmasına satarak ÇAYKUR’u zarara uğrattığını biliyorum. 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleştirilen bu satış işlemleri yoluyla millete ait yaklaşık 200 milyon TL, bu özel sektör firmalarına aktarılmıştır.

Sayın Genel Müdür, açıklamasında özel çay firmalarına ilk satış işleminin 2018 yılının sonunda yapıldığını ifade etmektedir. Oysa kamuoyundaki bilgi; ilk satışın, yönetim kurulunun aldığı karara istinaden 2020 yılı başında yapıldığı şeklindedir. Dökme çay satışına 2018 yılında başlandığı ilk kez açıklanmaktadır. Bu bir dil sürçmesi midir yoksa bu yanlış uygulamanın örtbas edilmesi için kullanılan bilinçli bir ifade midir?

Sayın Genel Müdür, 18-19 TL’ye çay satmadığını, 22,40 ve daha yukarı fiyatlardan çay satışı yaptığını ifade ederek, isteyen herkesin faturaları görebileceğini belirtmektedir. Ben 18-19 TL’ye çay satıldığını söylemedim, maliyetin altında fiyata satıldığını söylüyorum ve bu iddiamın arkasındayım. Sayın Genel Müdür, özel sektör firmalarına satış yapılmasına dair yönetim kurulu kararı ile birlikte söz konusu faturaları derhal yayınlamalıdır. Hangi firmaya hangi tarihte hangi fiyattan çay satıldığını kamuoyuna açıklamak, kamu adına yöneticilik yapan Sayın Genel Müdürün boynunun borcudur. Böylece halkımız, kendi cebinden alınan 200 milyon TL’nin hangi firmalara hangi miktarlarda aktarıldığını öğrenmiş olacaktır. Aksi halde Sayın Genel Müdür, kamu görevlisi olarak millete hizmet etmek yerine, birkaç özel sektör firmasının haksız kazanç sağlamalarının aracısı olarak hatırlanacaktır.

ACZİYETİN İTİRAFI

Genel Müdür, açıklamasında geçen yıl depolarının dolu olduğunu söylüyor. Yani, depolar dolu olduğu için milletin kuru çayını 5 tane özel sektör firmasına peşkeş çekmiş! Bu satışı yapmasaydık, depolarda üretilecek çayı koyacak yer bulunamayacağından üreticiden bu yıl yaş çay alamayacaktık diyor. Genel Müdürün bu ifadeleri acziyetin itirafıdır. Şöyle ki;

· Yapılan sözleşmeye göre; satışı yapılan çay, ÇAYKUR’un depolarında beklemeye devam ediyor. Sözleşme, alıcı firmaya yılsonuna kadar ÇAYKUR’un depolarını kendi deposu imiş gibi kullanma imkânı tanıyor. Dolayısıyla ÇAYKUR, depolarında yer olmadığı ve bu satışlara rağmen depolar boşalmadığı için yeni ürettiği çayları fabrikaların bahçelerinde bekletmeye devam etmektedir. Ayrıca, depolar yetersiz ise ilave depo yapılabilir. Milletin çayını ihalesiz olarak eşit olmayan koşullarda birkaç kişiye maliyetin altında fiyata satmanın gerekçesi olamaz.

· ÇAYKUR Genel Müdürü, özel sektörün en güçlü firmalarına yaptığı bu maliyetin altındaki satış işlemleri ile küçük sanayiciler aleyhine de piyasaya müdahale etmiş olmaktadır. Özel sektörün piyasa belirleyicisi pozisyonundaki bu firmaları, yaş çay alım fiyatını iki yıl önceki alım fiyatının da altına çekmişler, üreticiyi gelir kaybına uğratmışlardır.

ÇAYKUR’un çok miktarda çay satması elbette bir Rizeli ve çay üreticisi olarak beni memnun eder. ÇAYKUR dökme çay satma ihtiyacı duyuyorsa, bu satışı önceden duyurup açık ihale yoluyla ve maliyetinin üzerine kârını koyarak yapmak zorundadır. Maliyetinin altında fiyata çay satmak hem ÇAYKUR’a hem bölgeye hem ülkeye ihanet etmektir. Bu şekilde, özel sektör firmaları içinde düzgün çalışmak isteyen iyi niyetli tüccarların da mağduriyetine neden olunmakta, çayda üç beş firmaya piyasanın tamamı teslim edilmeye çalışılmaktadır. Buna milletin Vekili olarak elbette itiraz edeceğim, elbette bunu ve ÇAYKUR’un aile şirketiniz olmadığını kamuoyuna anlatacağım. Milletin göz göre göre hakkının gasp edilmesinin önüne geçmek için haramzadelerle mücadeleye devam edeceğim”


ARTVİN BELEDİYESİ, ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Artvin Belediyesi, şehrin alt yapı çalışmalarına ve çevre düzenlenmelerine devam ediyor.ARTVİN- Artvin Belediyesi, şehrin alt yapı çalışmalarına ve çevre düzenlenmelerine devam ediyor.

Artvin Belediyesi; Çarşı Mahallesi Baki Çaloğlu Sokakta geçen doğalgaz alt yapısının ardından sokakta bozulan kilit parklar yenileme çalışmalarını tamamladı. Bu çalışmalar kapsamında sokakta buluna kilit parke taşları, yağmur suyu oluğu ve parapet beton işlemleri yapılarak araç ve yaya ulaşımının konforu artırıldı.

Öte yandan Belediye Fen İşleri ekipleri, çevre düzenleme çalışmaları kapsamında, şehrin en eski sokaklarından biri olan Çarşı Mahallesi Dik Sokakta beton merdivenleri andezit kaplayarak sokağı daha modern ve estetik görüntüye kazandırma çalışmalarına devam ediyor.

Çalışmalarla ilgili Artvin Belediyesinin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; Daha yaşanabilir bir Artvin için çalışmaların diğer mahalle ve sokaklarda hız kesmeden devam edeceği bildirildi.

ÇAĞRI MERKEZİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

112 Acil Çağrı Merkezleri Son 3 Ayda 31 Milyon 964 Bin Çağrıyı CevapladıARTVİN-İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, acil durumlarda 110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 122 Alo AFAD, 177 Orman Yangın İhbar ve 158 Sahil Güvenlik numaralarının aranması yerine bu numaraların tek çatı altında "112"de birleştirildiği bildirildi.

Teknolojiye uygun inşa edilerek geçen yıl 53 ilde faaliyete başlayan 112 acil çağrı merkezleri, 2021 haziran ayı itibarıyla 81 ile yaygınlaştırıldı. Ülke genelinde bu merkezlerin yaygınlaştırılmasıyla son 3 ayda 31 milyon 964 bin 196 çağrı yanıtlandı.

Acil durumlarda başvurulan 112 çağrı merkezlerine gelen aramaların yarısından fazlasını asılsız çağrılar oluşturdu. 2020'de 88 milyon 341 bin 131 çağrı alındı, bunların 59 milyon 720 bin 69'u asılsız çıktı.

Asılsız çağrıları "telefon denemek", "yemek siparişi vermek" isteyenlerin yanı sıra "İzolasyonda dışarı çıkabilir miyim?" diye arayanlar gerçekleştirdi.

11.478 personel ile 7/24 saat esasına göre hizmet veren 112 acil çağrı merkezlerinde Türkçe dışında dört yabancı dilde çağrı karşılanıyor. Merkez, konuşma dilleri haricinde işitme engellilere de işaret dilinde 112 Engelsiz uygulamasıyla acil çağrı hizmeti veriyor.

Vefa Sosyal Destek Grupları ile İl ve İlçe Salgın Denetim Merkezi personelini (İSDEM) acil durum olduğu değerlendirilen bölgeye sevk eden merkezler, ihtiyaçların hızla karşılanmasını sağlıyor.


HOPAPORT’TAN KAYMAKAM GÜRKAN’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer beraberinde Departman Müdürleri ile birlikte Kaymakam Gürkan Üçüncü’ye Hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.HOPA-20.08.2021 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile Adana-Aladağ Kaymakamı iken Hopa Kaymakamı olarak atanan Kaymakam Gürkan Üçüncü ilçede görevine başlaması ardından Hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Bu defa da Bölgemizin ve İlimizin önemli kurumsal şirketlerinden biri olan Park Denizcilik ve Hopa Liman İşletmeleri AŞ. (HOPAPORT) yöneticileri Kaymakam Gürkan Üçüncü’yü makamında ziyaret ederek “Hayırlı olsun” dileklerini ilettiler.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer beraberinde İnsan Kaynakları Müdürü Turan Kılıç, Muhasebe Müdürü Oğuz Çapkınoğlu ve Terminal Şefi Mustafa Ahmetoğlu olduğu halde Kaymakam Üçüncü’yü ziyaret ederek “İlçemize Hoş geldiniz, görevinizde başarılar diliyoruz” temennilerini ilettiler.

Kaymakam Üçüncü tarafından samimi bir ortamda karşılanan HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ziyarette Hopa ve HOPAPORT hakkında son yıllarda Limanda yapılan operasyonlar, projeler ve hedefleri konusunda bilgiler vererek “Hopa’nın ekonomisinde yarattığımız istihdam ve potansiyel ile neredeyse her evin ekonomisine katkı sunduklarını” ifade ederek, Mülki idare ile koordineli birçok başarılı çalışmaya imza atacaklarını ifade ederek “Hopa’mıza Hoş geldiniz, görevinizde başarılar diliyoruz, hayırlı olsun” dedi.


ŞAVŞAT KAYMAKAMI AKIN KURUM ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın ilçedeki kamu kurumlarını ziyaret etti.ŞAVŞAT-Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın ilçedeki kamu kurumlarını ziyaret etti. Kurum ziyaretleri kapsamında bu defa da Şavşat Askerlik Şubesi, İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı, Şavşat Aile Sağlığı Merkezi, Şavşat Devlet Hastanesi, 112 İstasyonu, İlçe Müftülüğü ziyaret etti.

Ziyarette kurum amirlerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Kaymakam Akın, çalışanlarla bir süre sohbet edip, işlerinde başarı ve kolaylık dileklerini iletti.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör