• HaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberARTVİN İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI


Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2021 yılı 4. dönem toplantısı, Vali Yılmaz Doruk başkanlığında yapıldı.ARTVİN-Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2021 yılı 4. dönem toplantısı, Vali Yılmaz Doruk başkanlığında yapıldı.

Gençlik Merkezi’ndeki toplantı salonunda yapılan toplantıda konuşan Vali Doruk, Artvin'de şuan itibariyle toplamda 306 projenin uygulandığını söyledi. Bu projelerden 205'inin bölge ve il müdürlüklerince, 18'in belediyeler, 83'ününde Köylere Hizmet Götürme Birliklerince uygulandığını belirten Vali Doruk, yıllara sari toplam proje tutarının ise 24 Milyar 807 milyon lira olduğunu kaydetti.

Kentte devam eden projeler için 2021 yılında 4 milyar 592 milyon lira ödenek ayrıldığını belirten Vali Doruk, dönem itibarıyla yıl içinde 3 milyar 197 milyon lira harcama yapıldığını dile getirdi.

Vali Doruk, 2021 yılı için tahsis edilen 4 milyar 592 milyon lira ödeneğin yüzde 44'ünün enerji sektörü, yüzde 17'sinin ulaştırma- haberleşme, yüzde 27'sinin iktisadi nitelikteki diğer kamu hizmetleri, yüzde 3’ünün eğitim, yüzde 1'inin tarım, yüzde 2'sinin sosyal nitelikteki diğer kamu hizmetleri, yüzde 0,62sının sağlık ve yüzde 5,4 ünün de geri kalan diğer alanlardaki projeler için tahsis edildiğini söyledi.

Söz konusu projeler için bugüne kadar proje bedelinin yüzde 57'sine tekamül eden 14 milyar 347 milyon lira harcandığını belirten Doruk, "Bu harcamaların yüzde 50'sininin ulaştırma ve haberleşme, yüzde 34’ünün enerji, yüzde 12’sinin iktisadi nitelikteki diğer kamu hizmetleri, yüzde 4'ünün de geri kalan diğer alanlarda olduğu görülmektedir. Uygulanan 306 projenin dönem sonu itibariyle durumuna baktığımızda, 55'inin tamamlandığı, 195'inin çalışmalarına devam edildiği, 26 projenin ihale aşamasında olduğu, 30 projeye de başlanmadığı, görülmektedir" diye konuştu.

Toplantı, İl’de yapılan yatırımların değerlendirilmesi, kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin sunulmasıyla sona erdi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Onur Özaydın, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge müdürleri, daire amirleri ve diğer yetkililer katıldı.


20. MİLLİ EĞİTİM ŞURASI ARTVİN HAZIRLIK ÇALIŞTAYI

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Eğitimde Fırsat Eşitliği" teması ile 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında toplanacak olan 20.Millî Eğitim Şûrası için Artvin Çalıştayı gerçekleştirildi.ARTVİN-Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Eğitimde Fırsat Eşitliği" teması ile 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında toplanacak olan 20.Millî Eğitim Şûrası için Artvin Çalıştayı gerçekleştirildi.

1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında toplanacak 20. Milli Eğitim Şurası'nda; Türk Milli Eğitim sistemini geliştirmek ve niteliğini yükseltmek amacıyla "Eğitimde Fırsat Eşitliği" başlığı altında Okul Öncesi, İlköğretim ve Ortaöğretimde fırsat eşitliği, mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimi olmak üzere üç ana gündem maddesi ele alınacak.

Artvin’de 20. Milli Eğitim Şurası için 16 yönetici, 25 öğretmen, 4 veli, 6 öğrenci, 4 İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, 2 akademisyen, 3 sendika temsilcisi ve 1 meslek odaları temsilcisinin katıldığı Artvin Çalıştayı ‘nın açılış konuşması ve çalıştay için hazırlanan sunum Artvin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Recep Kaya tarafından yapıldı.

Çalıştaya, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nın ardından katılan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar çalıştayda yaptığı kapanış konuşmasında " Bildiğiniz üzere yapılan şura çalışmaları Milli Eğitim camiasının en geniş çerçevede fikirlerini beyan ettiği, önümüzdeki yılların uygulamalarına ışık tutan fikirlerin üretildiği geniş tartışma platformlarıdır. " dedi.

Eğitimde fırsat eşitliğine değinen Acar; okullar arasındaki farklılıkların giderilmesi ve başarı farkının ortadan kaldırmasının altını çizdi ve çalıştaya katkılarından ötürü tüm katılımcılara teşekkürlerini belirtti.HOPA’LI HAYVANSEVELERDEN KERMES

Hopa’lı sokak hayvanları gönüllü destekçileri, Sokak hayvanlarına destek için İlçe merkezinde Kermes düzenledi.HOPA- Hopa’lı sokak hayvanları gönüllü destekçileri, Sokak hayvanlarına destek için İlçe merkezinde Kermes düzenledi.

Hopa Belediye parkı önünde düzenlenen Kermes’e vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Gönüllü Hayvan severler tarafından yapılan çeşitli yiyecekler ve tatlılardan oluşan yiyeceklerden oluşan Kermese özellikle öğle saatlerinde yoğun ilgi gösteren vatandaşlar “Desteklerimizin sokak hayvanlarının karnının doyurulması için harcanacağını bilmek bile başlı başına anlamlı bir düşünce. Kermesi düzenleyen ve katkı sunanlara teşekkür ederiz” dediler.

Hopalı hayvan severlerde “Yeryüzü yalnız bize ait değildir. Patili dostlara destek” kermesine ilgi gösteren hayvan sever dostlara ve Hopa’lılara Patili dostlarımız adına teşekkür ederiz. Gönülleri rahat olsun, burada toplanan her kuruş patili dostlarımızın karınlarının doyması ve sağlıklı kalmaları için harcanacaktır. Tekrar teşekkür ederiz” dediler.


HOPA LAZ BÖREĞİ PROJESİ TAMAMLANDI

Hopa’da Yerel Kalkınma, İstihdam ve Turizm Değeri Olarak Hopa Laz Böreğinin Üretimi ve Pazarlanması’ proje kapsamında son aşama olan proje kapanış toplantısı gerçekleştirildi.HOPA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonunda, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından onaylanan TR90/20/Cİ/0017 Referans no.lu ve ‘Yerel Kalkınma, İstihdam ve Turizm Değeri Olarak Hopa Laz Böreğinin Üretimi ve Pazarlanması’ proje kapsamında son aşama olan proje kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Osman Akyürek, Meclis Başkanı Sayın Gökhan Bıyıklı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Sayın Okan Poyraz ve Şükrü Aydemir, Meclis Üyeleri Sayın Alişan Ender Topaloğlu, İsmet Başar, Tolga Çakır, Arif Lokumcu ve Aydın Tatar, Hopa Halk Eğitim Müdürü Sayın Harun Yüce, Artvin Çoruh Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sayın Yener Oğan, Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Kurumları Yönetimi ve Organizasyonu Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Sayın Mehmet Okan, Kadın Kooperatifi Yönetimi ve Üyeler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Akyürek: ”Uzun bir sürecin ardından sonuna gelinen projemizin kapanış toplantısına hoş geldiniz. Şu zamana kadar olan reklam ve tanıtım kısmını tamamladık. Amacımız şimdi pazarı büyütüp satışı artırmak. Kooperatifleşmenin bu süreçte faydasını artık daha fazla göreceğiz. Hopa Halk Eğitim Müdürü Sayın Harun Yüce’ye eğitim sürecinde bize sağladığı katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Kooperatif heyetine bu süreçte özverili ve dayanışma içinde hareket ettikleri için ayrıca teşekkür ederim’ ifadelerini kullandı.

Halk Eğitim Müdürü un Harun Yüce: yaptığı açıklamada “Bu tür değerler kayıt altına alınıyor. Başvurular olmadığı takdirde başkaları sahip çıkıyor. İlçeye kazandırdığınız bu değer için hepinize teşekkür ederim. Zaman içinde Hopa buna daha sahip çıkacak. Üretilen değerler geleneksel yöntemlerle anlam kazanır. Bizim görevimiz büyüklerimizden öğrendiklerimizi daha teknik bir şekilde aktarmak. Hopa Halk Eğitim Merkezi olarak Hopa Laz Böreğine eğitim anlamında katkı sağladık bundan sonrada elimizden gelen ne varsa yapmak için hazırız.’ ifadelerini kullandı.

Doktor Öğretim Üyesi Oğan: konuşmasında ‘”Türkiye’de 600’e yakın patentli ürün var ayrıca hazırda bekleyen başvurular da var. Artvin’in 7-8 tane değerlendirme aşamasında olan ürünü var, sayılar artarak devam ediyor. Laz Böreği Türk Mutfağında lezzet olarak farklı ve Dünyaya mal olabilecek bir tat. Burada markalaşma ve kooperatifleşme güzel bir adım. Dünyada sadece sokak lezzetleri için geziler yapılıyor. Gelen turist konaklama dışında yeme-içme sürecine dahil olmak istiyor. Umarım Artvin’de Gastronomi daha fazla değer görür ve devam eder. Bu vesileyle Hopa Ticaret ve Sanayi Odasını ve Hopa Halk Eğitim Müdürlüğünü tebrik ederim. Teşekkürler.’ dedi.

Toplantı Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek katkılarından dolayı Hopa Halk Eğitim Müdürü Harun Yüce’ye plaket takdimi ile sona erdi.


UĞUR LOKUMCU’YA ÖNEMLİ GÖREVLER

Kemalpaşa spor takımında futbolculuk ve Antrenörlük görevlerinde de bulunan Uğur Lokumcu Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonunda 5 Alanda Görev Aldı.HOPA-2014 yılında kurulan Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonunda 5 alanda görev alan Kemalpaşa spor takımında futbolculuk ve Antrenörlük görevlerinde de bulunan Uğur Lokumcu “sporun yaşı olmadığını” söyledi. 15 yıl çeşitli takımlarda Amatör ve profesyonel olarak futbol oynadıktan sonra Kemalpaşa spor kulübünde Veteranlar takımı oluşturup 3 yıldan beri ligde mücadele ederken Uğur Lokumcu da hem futbolcu hem de antrenör olarak görev yaptı.

Uğur Lokumcu Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonunda da 5 alanda görev aldı. Federasyon Eğitim Kurulu başkanı, Temsilciler kurulu başkanı, Disiplin Kurulu üyesi, Bilişim kurulu ve Doğu Karadeniz Bölge temsilciliği görevini de yapıyor. Uğur Lokumcu “federasyon olarak çok titiz bir çalışma içinde olduklarını” ifade ederek” Türkiye’de kurulan Masterler ve Veteranlar Ligi, sporun asla yaşı olmadığı bir kez daha göstermiştir. Yıllarca futbol oynayıp spor yapan kişilerin aktif olarak futbolu bıraktıktan sonra da federasyonumuzun sayesinde yine spor yapma şansı doğmuştur. Pandemi dolayısıyla geçen yıl lige ara verilmişti. Bu sezon Antalya’da Türkiye Şampiyonası yapıldı. Masterler ve Veteranlar ligine devam diyoruz. Futbol oynayıp futbolu bıraktıktan sonra da spor yapmak isteyenlere kapımız herzaman açıktır. Sporun yaşı yoktur,” dedi.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN

27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör