top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den "beşibiryerde" haberlerVALİ DORUK YUSUFELİ’NDE

Vali Yılma Doruk ve beraberindekiler Yusufeli Yeni Yerleşim yerinde incelemelerde bulunuldu.YUSUFELİ-Vali Yılma Doruk ve beraberindekiler Yusufeli Yeni Yerleşim yerinde incelemelerde bulunuldu.


Artvin Valisi Yılmaz Doruk beraberinde Artvin Milletvekili Erkan Balta, Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ak Parti Yusufeli İlçe Başkanı İbrahim Alkan, MHP Yusufeli İlçe Başkanı Hüseyin Çakaloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Aşık, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak ve diğer ilgililerden oluşan bir heyet alanda incelemelerde bulundu.

İnceleme sonrasında DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak heyete yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.


ARTVİN’DE ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER DERNEĞİ PROĞRAM DÜZENLEDİ

Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk, Artvin Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’nin düzenlediği programa katıldılar.ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk, Artvin Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’nin düzenlediği programa katıldılar.

Şehit aileleri, Gaziler, Ak Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyyükyurt, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçi, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kd. Albay Mustafa Kılınç, İl Emniyet Müdür Vekili Nursal Körükçü, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetlilerin katıldığı program saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Artvin Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Merve Levent Yavuzdemir, Hopa Gaziler Derneği Başkanı Şükrü Akbıyık ve Ak Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta’nın konuşmalarından sonra söz alan Vali Yılmaz Doruk, “26 Ağustos gibi tarihimiz açısından önemli bir günde düzenlenen bu anlamlı programda Şehit ailelerimiz ve Gazilerimizle beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti” ifade etti.


Vali Doruk konuşmada şunları söyledi: “.Sözlerime başlamadan önce bu aziz vatan için toprağa düşmüş tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Devletimizin bekası için bedenlerini ortaya koyan kahraman gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz nice kahramanlık destanına imza atmışlardır. Bu vatan kimin diye sorulduğunda şair, dizelerinde şöyle demiştir. 'Vatana sevgiyi ibadet bilip,/ Bayrağı kendine emanet bilip, /En büyük rütbeyi şehadet bilip, /Bu aşkla toprağa girenlerindir'. O yüzden bu cennet vatanın bizatihi sahibi aziz şehitlerimiz, kıymetli aileleri ve kahraman gazilerimizdir. Bu mukaddes topraklarda bin yıldır başı dik bir şekilde yaşamamız sizlerin fedakârlıkları sayesindedir. Vatan size minnettardır. Sizler, en kıymetli emanetimizsiniz. İnşallah milletçe bu emanetimize sahip çıkacak, şehitlerimizin ruhlarını asla incitmeyecek, gazilerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Rabbim, vatanımızın selameti, devletimizin bekası ve milletimizin huzuru için birliğimizi daim kılsın. Son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar eylesin. Bu duygu ve düşüncelerle, vatanımızın bağımsızlığı için can veren aziz şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine başsağlığı diliyorum. Vatanın selameti için bedenlerini ortaya koyan kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyor sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.”

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği tarafından hazırlanan slayt gösterisinin izletilmesiyle devam eden programda Aziz Şehitlerimizin için Ku’ran-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Programda Vali Yılmaz Doruk ve Meral Doruk, Şehit Aileleri ve Gazilerin bulunduğu masaları tek tek gezerek konuklarla ayrı ayrı sohbet etti.


BAŞKANLAR ŞAVŞAT’TA


Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve beraberinde İlçe Belediye Başkanları ile birlikte Şavşat Belediyesine ait Yöresel Ürünler İşleme Depolama ve Paketleme tesisinde incelemelerde bulunarak tesisin işleyişi hakkında bilgi aldı.ŞAVŞAT-Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve beraberinde İlçe Belediye Başkanları ile birlikte Şavşat Belediyesine ait Yöresel Ürünler İşleme Depolama ve Paketleme tesisinde incelemelerde bulunarak tesisin işleyişi hakkında bilgi aldı.

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Başkan Elçin ve beraberindekilere tesis hakkında bilgi vererek, Tesis sayesinde köylerde yetiştirilen elma, armut, kızılcık gibi ürünlerin teminlerinin yapılıp burada ürün haline getirilmesi ve yine köylerden getirilen meyvelerin kurutup, paketleyerek piyasaya sunacaklarını ifade etti.


Tesisin incelenmesinde; Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, CHP İl Başkan Vekili Zuhal Seçkin Kaçan, CHP Şavşat İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu ve CHP İl Yöneticisi Ayşegül Aktaş yer aldı.


HOPAPORT GENEL MÜDÜRÜ ÖZER, ÖZEL LİMANLARIN SESİ OLDU

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer katıldığı bir sosyal medya söyleşinin de Sektörün yönetici konumundaki kurumlara seslenerek “ İşletme hakkı ile devredilen limanların mevcut işletme süreleri uzatılsın” dedi.HOPA- HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer katıldığı bir sosyal medya söyleşisinde Sektörün yönetici konumundaki kurumlara seslenerek “İşletme hakkı ile devredilen limanların, yaptıkları milyon dolarlara varan yatırımlarından dolayı mevcut işletme sürelerinin uzatılması ülke limancılığımızın ülkemizin büyüyen dış ticaretine paralel olarak rekabet gücünü koruması açısından elzem ve hayati duruma gelmiştir” dedi.

Ordu İl’inde yayınlanan Bölgesel Karadeniz Ekonomi Gazetesinin Youtebe üzerinden sürdürdüğü söyleşilerin bu defaki konuğu HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer oldu. Karadeniz Ekonomi haber koordinatörü Halil Yılmazer’in sorularını yanıtlayan Özer, 30 yıllığına işletme hakkını devraldıkları Hopa Limanı’na 24 yıllık süre içinde milyon dolarlara varan alt ve üst yapı yatırımları yaptıklarını, atıl duran Tahıl Terminalini bugün tam kapasite ile çalışır hale getirdiklerini, aynı şekilde çimento terminalini sıfırdan başlayarak 5 silo kurduklarını ve şu an çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Ayrıca Tank terminaline komple yenilediklerini ve son sistem yangın söndürme sistemini kurduklarını, LPG Terminalinin hizmete hazır olduğunu, kapalı yatay depolar yaptıklarını ifade ederek “Bağlı olduğumuz kurumların bizlerden istedikleri tüm şartları gelirimizin üzerinde masraflar yaparak harfiyen yerine getirdik. Bizlerin ve bizler gibi İşletme hakkı devredilen limanlar kestikleri her faturadan hasılat payı adı altında ilgili kurumlara ödemeler yaparak yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz.

Teknoloji, yeşil liman ve diğer sürdürülebilirlik gelişmelerin de limanlarda çok yüksek tutarlarda yatırıma ihtiyacı doğurduğunu vurgulayan Özer, “ancak kullanım sözleşmelerinin süresinin dolmasına az bir süre kalmasının bu yatırımların önünde büyük bir engel olduğunu söyledi”.


Özer, “Türkiye’de faaliyette olan çok sayıda özel liman işletmemizin kullanım sözleşmelerinin kalan süreleri kısaldı. Hopa Limanı’nı örnek vermek gerekirse kullanım süresinin 6 yıla kadar düşen liman tesislerimiz de bulunuyor. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli olarak da kabul edeceğimiz bu kullanım sözleşmelerine baktığımızda kullanım süresi kısalan çok sayıdaki liman işletmesinin ülkemizin ihtiyaç duyduğu liman yatırımlarını yapabilmesi ve kalan süresi içinde bu yatırımlarının karşılığını alabilmesi maalesef mümkün değildir. Bundan dolayı da limanlarımızın mevcut kullanım sözleşmelerinin tersanelerimize veya serbest bölgelere benzer şekilde bugünden uzatılmasının önünde herhangi bir engelin olmadığı da görülüyor.“Tersanelere ve serbest bölgelere verilen destek yatırımları hızlandırdı”

Özer, “geçmişte tersanelerde ve serbest bölgelerde işletme sürelerinin uzatıldığını ve bu sayede yatırımların hızlandığını vurgulayarak, benzer desteğin limanlılara da verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Tersanelerimiz de limanlarımıza benzer şekilde birer kıyı tesisi olarak 49 yıllık kullanım sözleşmelerine sahip. 2013 yılında tersanelerimizin kalan kira sürelerinin bitmesine 18 yıl kala kullanım sözleşmeleri TBMM’de yapılan bir düzenleme ile yeniden 49 yıla çıkarıldı. Bu destek tersanelerimizin geleceklerini daha iyi görmesine, daha iyi plan yapmasına ve kredi saygınlıklarının artırmasına imkân sağladı. Böylelikle ortaya çıkan bu yeni avantajlarla birlikte Türkiye’deki tersane yatırımları da hızlı bir şekilde arttı. Tuzla’dan sonra Yalova-Altınova bölgesinde kümelenen tersanecilik sektörünün bugünkü başarılı ihracat performansının arkasında o dönem verilen bu desteğin çok büyük bir payı var.

Şimdi bizler de adaletli bir değerlendirme bekliyoruz. Bugüne kadar yapılan tüm yatırımlardan sonra, son 2 yıldır Pandemi koşullarından olumsuz etkilendik. Tüm bunlar göz önüne alınarak biz HOPAPORT olarak ve bizim gibi olan onlarca limanın mevcut işletme sürelerinin uzatılmasını beklemekte bizlerin en doğal hakkıdır diye düşünüyorum. Bu konuda alınacak kararlar bizim önümüzü görmemize neden olacak ve yatırım ve projelerimize yeni bir şevkle başlamamıza neden olacaktır. Bundan da yine karlı çıkacak Ülkemiz ekonomisi olacaktır diye düşünüyorum. Tedarik zincirinde halkanın sekteye uğramaması, istihdam potansiyelinin artarak devam etmesi böyle bir kararla limanlarımızı olumlu etkilenecektir” dedi.

Bir saate yakın süren söyleşide Bölgesel sektör sorunlarına da değinen Özer, Karadeniz’de bulunan Samsun-Trabzon-Rize ve Hopa limanlarının birbirleriyle rekabet içinde olmadığını, asıl rekabetlerinin Karadeniz’e kıyısı olan Ülkelerin limanları ile yaptıklarını ifade ederek, “önümüzdeki süreçte Karadeniz Limanlarının oluşturacağı toplam potansiyeli daha da artırma adına girişimlerde bulunmanın önemine” değinerek “Bu gün HOPAPORT’ta dâhil olmak üzere bu limanlarımız gerçek işlem potansiyellerinin %30-40’larını kullanmaktadırlar. Bizim amacımız 2022 yılından itibaren bu oranı %50’lerin üzerine çıkartmak ve bunun için güç birliği yapılacak projeler peşinde koşmamızdır. Her birimizin kendine özgü müşteri ve işlem potansiyeli vardır, önemli olan işlem ve ürün çeşitliliğini artıracak projeleri çeşitlendirmek, proje kargo yüklerine ev sahipliği yapmak önümüzde duran alternatif işlerdir.

Tüm bu hedeflere ulaşma anlamında dünyanın neresinde olursa olsun bölge limanları fuarlara katılarak, ziyaretlerde bulunarak Karadeniz’in önemini anlatmaktır. Bu yapılmıyor değil, yapılıyor ama potansiyelimizi artırmada yeterli olmuyor. Yeni yol haritaları çizmenin zamanı gelmiştir.” diye konuştu.

Yoğun ilgi gören Söyleşi çeşitli konularında konuşulması ardından sona erdi.HOPA’DA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZALARI ÜZMEYE DEVAM EDİYOR

Hopa’da meydana gelen 2 ayrı trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybederken 3 kişide yaralandı.HOPA- Hopa’da meydana gelen 2 ayrı trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybederken 3 kişide yaralandı.

Hopa’da meydana gelen ilk kaza İlçe’nin Sanayi sitesinde meydana geldi. Kazada aracın bagajında taşınan tabelanın, tabelayı tutmaya çalışan Yiğit Ustabaş’ın (16) üzerine düşmesi sonrası Ustabaş kaldırıldığı Hopa Devlet Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen genç yaşta olay yerinde hayatını kaybetti.


İYİ Parti Hopa Kadın Kolları Başkanı Sultan Ustabaş ve Yücel Ustabaş’ın çocukları Yiğit Ustabaş’ın Hopa Merkez Camiinde kılınan cenaze namazında ailenin yakınları ve dostları ile Hopalılar katılarak aileye başsağlığı dilerken, anne ve baba büyük üzüntü yaşaması gözlerden kaçmadı.

GECE YARISI PARK HALİNDEKİ TAKSİYE ÇARPTILAR

Hopa’da ikinci kazada gece yarısı İlçenin Yanık köprü mevkiinde meydana geldi. Kazada İsmet Yamak’ın kullandığı özel taksi, yol kenarında park hâklinde bulunan başka bir ticari taksiye çarptı.

Kazada araçta bulunan Yıldız Yamak, Ece Demircioğlu ve Sude Simge Sevinç yaralandılar. Kaza yerine gelen 112 Acil Ambulansta bulunan sağlık ekipleri araç içinde sıkışanları büyük uğraşlar sonucu çıkartarak Hopa Devlet Hastanesine kaldırdılar.

Kazada yaralananların tedavileri Hopa Devlet Hastanesinde devam ederken durumu ciddi olan Ece Demircioğlu ambulans helikopterle Erzurum’a sevk edilerek burada tedavisine devam edildiği öğrenildi.

Hopa Cumhuriyet Savcılığının her iki kazayla ilgili soruşturma başlattı.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin
59 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page