• HaberciGazete

Artvin'den "beşibiryerde" haberlerVALİ DORUK’TAN AÇÜ’YE ZİYARET

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin’de bulunan Vali-Mülkiye Başmüfettişi Dr. Mehmet Tekinarslan ve beraberindeki heyetle birlikte Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin’de bulunan İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) Projesi kapsamında çalışma ziyaretlerinde bulunmak üzere il’e gelen Vali-Mülkiye Başmüfettişi Dr. Mehmet Tekinarslan ve beraberindeki heyetle birlikte Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.


Vali Yılmaz Doruk AÇÜ ziyareti ardından beraberindeki heyetle birlikte Valilik koordinesinde yürütülen ‘Çoruh 2021 Projeleri’ kapsamında inşa edilen İbrikli İskele, Kaledibi İskele, Tarihi Artvin Sokağı, Artvin Marka Ürünler Mağazaları, Artvin Gastronomi, Yaban Hayatı ve Barajlar Müzesinde incelemelerde bulundu.


BAYRAKTUTAN’DA DUR DURAK YOK

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Artvin’de peş peşe bir dizi ziyarette bulunarak, etkinliklere katıldı.ARTVİN- CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Artvin’de peş peşe bir dizi ziyarette bulunarak, etkinliklere katıldı.

Bayraktutan CHP Artvin Merkez İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen İl danışma kurulu toplantısına katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Verimli geçen toplantıda alınan kararların Artvin’imize hayırlı olmasını dilerim. Biz birlikte güçlüyüz” dedi..Bayraktutan, ziyaretlerine Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt’u makamında ziyaret ederek devam etti. Ziyarette İlimiz özelinde ve Ülkemiz genelinde yaşanan ekonomik sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Başkan Seçkin Kurt Bayraktutan’a ziyareti için teşekkür ederken, Bayraktutan ’da “Misafirperverliği ve değerli görüşleri için Oda Başkanımıza ve yönetimine teşekkürlerimizi sunarım” dedi.

Bayraktutan daha sonra peş peşe. Artvin Arı Yetiştiriciliği Birliği’ni, S.S. Artvin 1 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığını, Disk Genel-İş Artvin Şubesi’ni, Artvin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ve Artvin Muhtarlar Derneği’ni ziyaret ederek karşılıklı sorunlarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Bayraktutan CHP Artvin İl Başkanlığı’nın düzenlediği Eğitimle ilgili ortak basın açıklamasına katıldıktan sonra Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve İl Başkanı Ahmet Biber ile birlikte Artvin semt pazarını ziyaret ederek, Pazar esnafıyla ve pazarda alışveriş yapan vatandaşlarımızla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.Bayraktutan gün sonunda yaptığı kısa değerlendirmede oldukça verimli bir gün geçirdiğini ifade ederek “Artvin ve İlçelerimizde yaptığımız ziyaretlerde derlediğimiz sorun ve talepleri 1 Ekim’de açılacak TBMM’de gerek yapacağı konuşmalar ve gerekse vereceği yazılı soru önergeleri ile muhataplarına soracaklarını ifade ederek, “Bizleri ziyaretlerimizde sıcak ve samimi bir ortamda karşılayan Belediye başkanlarımıza, İlçe başkanlarımıza, STÖ Başkan ve yönetim kurulu üyelerine, ziyarete bulunduğumuz tüm esnaf ve vatandaşlarımıza en samimi duygularımla teşekkür ediyorum” dedi..


ARTVİN CHP’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Türkiye’de yaşanan eğitim sorunuyla ilgili basın açıklaması yaptı.ARTVİN-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Türkiye’de yaşanan eğitim sorunuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Artvin’de CHP İl Başkanlığı tarafından Halitpaşa Meydanında gerçekleştirilen

Basın açıklamasına, CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Altıparmak ve partililer katıldılar.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanı Ahmet Biber tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere değindi: “Çocuklarımızın eğitimi için hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız. Tek adam rejiminin ülkemizi içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarını yaşadığımız alanların başında eğitim gelmektedir. 19 yıllık AK Parti iktidarı süresince liyakatten uzak ideolojik saiklerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği COVİD-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır” dedi.

Türkiye, COVİD-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrenci uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamadığına dikkat çeken Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, şu şekilde konuştu; “1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dahil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır. İktidarın salgın döneminde eğitim alanında ortaya koyduğu tercihler, var olan fırsat eşitsizliklerinin daha da derinleşmesine yol açmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın salgın süresince ortaya çıkan öğrenme kaybının boyutlarını ölçme ve bu kaybın telafisi için derhal gerekli bilimsel çalışmaları başlatması gerekmektedir.”

DERİN KAYGILAR ORTAYA ÇIKTI

6 Eylül 2021’de yüz yüze eğitim tekrar başladığını ve öğretmenler ile öğrencilerin okullarına kavuştuğunu belirten Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, “Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime dönüşün büyük bir mutluluk yaratması gerekirken, yetersizlikler nedeniyle eğitimin tüm paydaşlarında derin kaygılar ortaya çıkmıştır. Okullarda ihtiyaç duyulan 101 bin yardımcı hizmet personeli hala atanmamıştır. Okullarımızda hijyenin korunmasını sağlayacak bu atamaların derhal gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı’na ek kaynak aktarımı yapılabilir” şeklinde konuştu.

43 BİN 627 DERSLİK İHTİYACI VAR

Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Türkiye genelinde 43 Bin 627 derslik ihtiyacı olduğuna vurgu yaparak, “Haftalardır birçok kentte sınıflarda vakalar ortaya çıkmakta ve yayılmaktadır. Sosyal mesafenin korunabilmesi için sınıfların seyreltilmesi gerekirken, birçok okulda öğrenciler kalabalık sınıflarda derslere girmektedirler. Bazı okullarda farklı düzeylerde sınıfların aynı dersliklerde eğitim gördüğü bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi 43 bin 627 derslik ihtiyacıdır. Yandaşlara, beşli çeteye, Saray beslemelerine kaynak ayıran iktidar; çocuklarımızın sağlığı, eğitimi ve geleceği için gereken bu ihtiyacı karşılamamaktadır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, buradan bir kez daha ilan ediyoruz diyen Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, “Sayın Genel Başkanımızın da belirttiği gibi, biz çocuklarımızın eğitimi için bu ihtiyacı karşılamaya hazırız. Gerekli sayıda derslik ve okulu, ihtiyaç duyulan yerlerde belediyelerimiz eliyle inşa etmeye hazırız. Arsa gösterildiği anda belediyelerimiz gerekli çalışmayı başlatacak ve en kısa sürede ihtiyaç duyulan derslikleri eğitim ve öğretime hazır hale getireceklerdir. Aynı şekilde, tamirata ve onarıma ihtiyaç duyan derslik ve okullar için de partimiz ve belediyelerimiz harekete geçmeye hazırdır” şeklinde konuştu.

İKTİDARIMIZDA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN SORUNU KALMAYACAK

CHP iktidarında atanamayan öğretmen sorunu yaşanmayacağını dile getiren Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, “Eğitim sistemimizin en acil ihtiyaçlarından bir diğeri de geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerin temel sorunlarının çözülmesidir. İlk olarak öğretmen açığının kapatılması gerekmektedir. Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB’in raporuna göre 107 bin öğretmen ihtiyacı vardır. Şu ana kadar yalnızca 20 bin atama yapılmış, öğretmenlerden gelen tepkiler üzerine Erdoğan 15 bin ilave atamayı müjdeymiş gibi duyurmuştur. Bu atamaları gerçekleştirmemek ise Saray’ın bilinçli tercihidir. Biz bu tercihleri değiştireceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Türkiye’nin atanamayan öğretmenler diye bir sorunu kalmayacak. Bizim tercihlerimiz açık ve nettir: Toplumdaki en önemli meslek gruplarından birini öğretmenlerin oluşturduğunun farkındayız. Öğretmenlerin haklarını ve çalışma koşullarını yasal güvenceye kavuşturacak Öğretmenler Meslek Kanunu’nu çıkaracağız. Bununla birlikte, hak kayıplarının önüne geçmek için sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen gibi garabetleri ortadan kaldıracak, kamuda çalışan tüm öğretmenlerin insanca koşullarda eşit şartlarda ücret almalarını ve özlük haklarına sahip olmasını sağlayacağız. Öğretmenlerin 3600 ek gösterge hakkını teslim edeceğiz” dedi.

GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ!

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bir toplumun geleceğinin eğitime bağlı olduğunun bilincindeyiz diyen Artvin İl Başkanı Ahmet Biber sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, “Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

Bugün maalesef Saray rejiminin elinde devletin eğitim politikası, 100 yıl önce inşa edilen Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür. Bu nedenle eğitim üzerine konuşurken teknolojiden, bilim insanı yetiştirebilmekten, çağın gereklerinden bahsetmek yerine çok temel sorunlar üzerine mücadele vermek durumunda kalıyoruz. Ancak buna mecbur olmadığımızın farkındayız.

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız.”BAŞKAN ELÇİN’İN AĞIR MİSAFİRLERİ VARDI


Artvin Valisi Yılmaz Doruk, İl’de 1998-1999 yıllarında Vali Yardımcılığı yapan Vali-Mülkiye Başmüfettişi Dr. Mehmet Tekinarslan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum Daire Başkanı Adnan Zengin, Belediye Başkanı Demirhan Elçin’i, başkanlık makamında ziyaret etti.
ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk, İl’de 1998-1999 yıllarında Vali Yardımcılığı yapan Vali-Mülkiye Başmüfettişi Dr. Mehmet Tekinarslan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum Daire Başkanı Adnan Zengin, Belediye Başkanı Demirhan Elçin’i, başkanlık makamında ziyaret etti.

Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, Artvin üzerine bir süre sohbet edildikten sonra ziyaret çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.


YENİ YUSUFELİ İÇME SUYU PROJESİ DEVAM EDİYOR

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak Yeni Yusufeli İlçesi İçme suyu Arıtma Tesisi İnşaatında incelemelerde bulundu.YUSUFELİ-DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak Yeni Yusufeli İlçesi İçme suyu Arıtma Tesisi İnşaatında incelemelerde bulundu. İncelemeleri sırasında Bölge Müdürüne Bölge Müdür Yardımcısı Turan Uzun, Şube Müdürleri Suat Köse ve Vural Şentürk ile Kontrol Mühendisleri ve yüklenici firma yetkilileri eşlik ettiler.

Yeni Yusufeli İlçesi İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatı kapsamında Tekkale Deresinden regülatörle alınan hamsuyu 5.500 m³/gün kapasiteli arıtma tesisinde arıtılacağı açıklandı.

Paket arıtma binasının temeli dökülürken; kolon imalatları devam ediyor. Isı merkezi, klor binası, klor temas tankı ve su deposu, filtre gezi kazanım tankı binalarının temelleri dökülürken, temel dolgularının da yapımı devam ediyor.

Teknik galeri betonarme imalatlarının da devam ettiği projede Fiziki gerçekleşme oranı % 35 seviyesinde olduğu açıklandı.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör