• HaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberlerBAYRAKTTAN YUSUFELİ BARAJI VE HES’TE YAPILAN İHALELERİ SORDU


CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Yusufeli Barajı ve HES’te yapılan ihaleleri Meclis gündemine taşıdı.

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Yusufeli Barajı ve HES’te yapılan ihaleleri Meclis gündemine taşıdı.

Bayraktutan tarafından TBMM Başkanlığına Bakan Ekrem Pakdemirli’nin cevaplaması için verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verildi: “DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Artvin ilinde 2021/203942 ihale kayıt numarası ve “Yusufeli Barajı ve HES Tamamlama ve Mansap Düzenlemesi” adlı yapım ihalesini Madde 21-B pazarlık usulüyle 1 milyar 299 milyon 102 bin TL bedel ile LİMAK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. firmasına vermiş olup, ilgili ihalenin sözleşmesi 16.04.2021 tarihinde imzalanmıştır.


Yusufeli Barajı ve HES projesi için bugüne kadar değişik ölçeklerde 25 ihale yapılmış, bedeller itibarıyla en yüksek 3 ihaleden ilki 2012 yılında 486,8 milyon TL, ikinci (ikmal) ihale 2018'de 1 milyar 428 milyon TL ve üçüncü (ikmal) ihale 2021 yılında 1.299 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Günümüz itibarıyla Yusufeli Barajı ve HES Projesinin toplam maliyeti yaklaşık 6,4 milyar TL’ye ulaşmıştır.Yusufeli Barajı ve HES İnşaatının 2012'deki ilk ihale sözleşmesinde, inşaat süresi yaklaşık 7 yıl olarak belirlenmiş ve projenin 2019'da bitirilmesi imza altına alınmıştır. Sonrasında 2018'deki ilk ikmal ihalesinde bitiş tarihi 04.04 2021 olarak belirlenmiş, son olarak 16 Nisan 2021’de imzalanan sözleşmeye göre inşaatın bitiş tarihi 10.07.2022'ye ertelenmiştir.


Bu Bağlamda;


1- İlgili ihale hangi gerekçe ile 21-B usulüyle yapılmıştır? Ülkemiz genelinde ilgili yapım ihalesinin şartlarını karşılayacak başka bir firma yok mudur?


2- Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlar nezdinde LİMAK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş’nin aldığı ihaleleri tarihleri ve tutarları ile birlikte kamuoyuyla paylaşır mısınız?


3- Yusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında bugüne kadar yapılan yapım, hizmet, ikmal ihalelerini bedelleri, tarihleri ve alan firmalar bazında listeler misiniz?


4- Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nin 2012’deki ilk ihalesini 486.8 milyon TL fiyatla yapmayı taahhüt eden LİMAK+CENGİZ+KOLİN ortaklığı ile 2012 sonunda sözleşme imzalandığı bilgisi ışığında; ihale sürecinin öncesi ve sonrasında maliyetlerin yüksek oranda artış göstermesinin nedenleri nelerdir?


5- İlk ihalede bitiş tarihi yaklaşık 7 yıl (21.12.2012–19.05.2019) olarak belirlenmesine rağmen, son ihalede tarihin 10.07.2022 olarak belirtilmiş olduğu bilgisi ışığında; ilgili gecikmelerin nedenlerini detaylarıyla kamuoyuyla paylaşır” mısınız? Yaşanan bu gecikmelerin sorumluları kimlerdir? İlgili gecikmeler neticesinde yüklenici firmalara ve diğer sorumlulara her hangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?


HOPA KAYMAKAMI ÜÇÜNCÜ’DEN TSO’YA İADE-İ ZİYARET

Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü Hopa TSO’ya iade-i ziyarette bulunduHOPA-2021/412 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Hopa ilçesine atanan ve 17.09.2021 tarihi itibarıyla göreve başlayan Kaymakam Gürkan Üçüncü Hopa TSO’ya iade-i ziyarette bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Uzunkaya ve Meclis Üyesi Kemal Gazioğlu ile bir araya geldi.

Ziyarette İlçenin turizm destinasyonları ve Sivil Toplum Kuruluşları hakkında istişarelerde bulunuldu.

Başkan Akyürek, İlçe Kaymakamı Üçüncüye ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Hopa TSO camiası adına teşekküllerini iletti.


KEMALPAŞA İNİSİYATİF PLATFORMU DERNEĞİ'NDEN ARDEŞEN TSO’YA ZİYARET

Kemalpaşa İnisiyatif Platformu Derneği Ardeşen TSO’yu ziyaret ederek, Ardeşen TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu’ya Artvin-Kemalpaşa Kaymakamlığı önüne yaptırmış olduğu “Atatürk Heykeli” için teşekkür plaketi ve Türk Bayrağı hediye ettiler.ARDEŞEN-Kemalpaşa İnisiyatif Platformu Derneği Ardeşen TSO’yu ziyaret ederek, Ardeşen TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu’ya Artvin-Kemalpaşa Kaymakamlığı önüne yaptırmış olduğu “Atatürk Heykeli” için teşekkür plaketi ve Türk Bayrağı hediye ettiler.

Kemalpaşa İnisiyatif Platformu Derneği Başkanı Sedat Sonbay, Başkan Yardımcısı Emekli Baş Komiser Musa Akdemir, Kemalpaşa İnisiyatif Platformu Derneği Temsilcisi Ali Başar, Yönetim Kurulu Üyesi Fidan Altunkaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Serengül Yılmaz yer aldı.

Ardeşen TSO’yu ziyarete gelen Kemalpaşa heyetini oda Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu’nun yanı sıra Yönetim Kurulu Üyesi Ali Tektaş karşıladı.

Başkan Kuyumcu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, misafirlere tek tek teşekkür etti. Başkan İsmail Kuyumcu ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Tektaş misafirlerine oda tarafından hazırlanan “Gülümsemeyi Unutmayalım” kampanyasına ait bir görseli kendilerine takdim etti.


HOPA VE ARHAVİ’DE DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINA ZİYARET

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarımıza ziyarette bulundu.HOPA-Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Hopa ve Arhavi ilçelerindeki Hopa Atatürk Ortaokulu, Hopa Anadolu İmam Hatip Ortaokulu/Lisesi, Arhavi Atatürk Ortaokulu, Arhavi Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi ve Arhavi Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda hafta sonu gerçekleştirilen Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına ziyarette bulundu.

Ziyaretlerinde 8 ve 12. Sınıf DYK kurslarına katılan öğrenciler ve öğretmenleri ile bir araya gelen Acar, sınıfları ziyaret ederek öğretmen ve öğrenciler ile sohbet etti. Ortaokul 8. Sınıf öğrencileri ile sohbetlerinde "2021-2022 eğitim öğretim yılınız hayırlı olsun. Uzun bir süre çevrim içi eğitim ile öğretim faaliyetlerimizi yürüttük. Artık okullarımızı açarak yüz yüze eğitim ile öğretim faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz. Hafta sonu DYK kurslarımıza katılarak başarmak için çaba gösteriyorsunuz. Bu çabanız için sizi tebrik ediyorum." dedi. Kitap okumanın önemine de değinen Acar konuşmasının sonunda "İlimizde başarıyı arttırmak için bizler devletimizin tüm olanaklarını kullanıyoruz. Öğretmenlerimiz salgın şartları, hafta sonu tatili gibi durumları gözetmeksizin sizler için özveri ile çalışıyorlar. İlimizin başarısındaki emekleri ve göstermiş oldukları bu özveriden ötürü tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

12. Sınıf öğrencilerini de ziyaret eden Acar "Artvin bir eğitim şehri, sizler ve öğretmenleriniz hafta sonu kurslarımıza geliyorsunuz ve burada gayret ediyorsunuz. Öncelikle sizlere ve öğretmenlerinize teşekkür ediyorum." dedi. Öğrencilere çalışmanın önemini belirten Acar, hedeflerimiz için çalışmanın başarıya ulaştıran tek yol olduğunu belirtti ve 2021-2022 eğitim öğretim yılının hayırlı olması ve başarı dileklerinde bulundu.

Acar'a ziyaretlerinde; Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydın ve Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Akgümüş eşlik etti.


HOPA BATMAN’DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ

Artvin Hopaspor Batman deplasmanında son dakikalarda yediği golle yenik ayrılarak Hopa’ya eli boş döndü.Bayram Turan Çelik

HOPA- Artvin Hopaspor Batman deplasmanında son dakikalarda yediği golle yenik ayrılarak Hopa’ya eli boş döndü.

Artvin Hopaspor Başkanı Göksel Cihan ve yöneticilerinde takımla beraber Batman’a giderek karşılaşmayı seyrettiler.

Sahaya puan almak için çıkan Artvin Hopaspor ilk dakikalardan itibaren rakibinin baskısına karşı koyarak oyunu ortaya sahaya çekmesini bildi. Bu arada her iki takımda ilk yarıda karşılıklı rakip kalelere yüklenerek gol arasa da istedikleri golü bulanmayınca ilk devrede 0-0 sona erdi.

İkinci devreye ev sahibi Batmanspor saha ve seyirci avantajını kullanarak karşılaşmaya ağırlığını koyarak Hopa ceza sahasına daha fazla inmeye başladı. Rakibinin ataklarını yerinde kesmeyi başaran Hopaspor, ancak 82 dakikada Akın’ın golüne engel olamayınca 1-0 yenik duruma düştü.

Kalan dakikalarda karşılaşmada beraberliği sağlamak için Batman kalesine yüklenmeye başlasa da istediği golü bulamayınca saha dan da 1-0 yenik ayrılarak Hopa’ya eli boş döndü.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör