top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'den 'beşibiryerde' haberlerVALİ DORUK YUSUFELİ BARAJI VE YENİ YERLEŞİM YERİNDE İNCELEME YAPTI

Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve DSİ Genel Müdürü Yıldız, Yusufeli Barajı ve Yeni Yerleşim Yerinde İncelemelerde BulunduYUSUFELİ-Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve DSİ Genel Müdürü Yıldız, Yusufeli Barajı ve Yeni Yerleşim yerinde incelemelerde bulundu.

Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES ile Yusufeli Yeni Yerleşim yeri değerlendirme ve koordinasyon toplantısı yapıldı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında, Yusufeli Barajı şantiye sahasındaki toplantı salonunda yapılan toplantıya, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Dinçer Aydoğan, DSİ Barajlar ve HES Daire Başkanı Göktuğ İlter, HMB Genel Müdürü Yusuf Elitaş, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Bayramçavuş, Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Daire Başkanı Esat Mahmut Partal, Çevre Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Asalan, Yapı İşleri Daire Başkanı Altan Özmen, TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Karabayır, İlçe Kaymakamı Hüseyin Kaptan, Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantı sonrası Vali Yılmaz Doruk ve DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız ve beraberindeki yetkililer Yusufeli Barajı ve Yusufeli ilçesi yeniden yerleşim yeri sahasını gezerek incelemelerde bulundu.


İlk olarak Yusufeli Barajı HES inşaatında incelemelerde bulunan Vali Yılmaz Doruk, baraj gövdesinde yaptığı açıklamada, barajın temelden 275 metre gövde yüksekliği ile çift eğrilikli baraj kategorisinde dünyanın 3’üncü Türkiye’nin ise en yüksek barajı olduğunu söyledi.

Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamında koordinasyon toplantısı yaptıklarını kaydeden Doruk, “Tamamlanan, devam eden ve yapılacak işler konusunda bir koordinasyon toplantısı yaptık. İhtiyaçları tespit ettik. Proje takviminin sağlıklı yürümesi için yapılması gerekenleri etraflıca görüştük. Yusufeli Barajı’nın su tutması ve yeni yerleşim yerine taşınma sürecinde planlanan hedef takvimimiz var. Çalışmaların bu yönde planlandığı gibi devam ediyor” dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız ise, Yusufeli Barajı ve HES projesinin ülkemizin devam eden en büyük projelerinden biri olduğunu söyledi. Yıldız, “Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle Tarım ve Orman Bakanlığı olarak projemiz çok hızlı bir şekilde devam ediyoruz. 2012 yılında başlamış olan ve bugünlere getirdiğimiz, sonuna yaklaştığımız, barajımızın meyvelerini almaya başlayacağız. Dünyanın sınıfında en yüksek 3’üncü barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES ülkemizin yüz akı olacak. Çoruh nehri üzerinde hidroelektrik kapasitesi yüksek ve enerji üreten Muratlı Borçka, Artvin ve Deriner barajlarımız var. Faaliyete alındığında Yusufeli Barajı’mızda bunlara eklenecek. Şunda bitmiş haliyle 275 metrelik yüksekliğe sahip Yusufeli Barajı gövdesinin üzerindeyiz. Ne mutlu ki bu günleri gördük ve yaşıyoruz. Su tuttuğumuzda da barajımızın faydalarını ülke ekonomimize yansıtmış olacağız.” dedi.

Yıldız, bugünkü toplantıda proje takvimini ve yol haritasını gözden geçirdiklerini ifade ederek, “ Hem baraj imalatı, hem de yeni yerleşim yeri inşaatlarını gezdik. İncelemelerde bulunduk. Tespitlerimizi yerinde yapıp eksiklerimiz varsa gözden geçireceğiz. Hedefe ulaşma konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.


HOPA’DA AŞIRI YAĞIŞ HEYELANLARA NEDEN OLDU.

Hopa’da yağan aşırı yağışlar heyelanlara neden olduHOPA-Karadeniz bölgesinin kıyı kesimlerini etkisi altına alan yağışlar özellikle Hopa’da şiddetini artırınca heyelanlara neden oldu.

Yağış öncesi tedbirlerini alan Hopa Belediyesi elindeki tüm imkanları ile mahallelerde oluşan heyelanları temizlemeye çalışarak ulaşıma açılması için seferber oldu.

Başkan Taner Ekmekçi yaptığı açıklamada aşırı yağış sonrası oluşan olumsuzluklara karşı koordineli şekilde çalışmalarına devam ettiklerini, bu kapsamda sürdürülen çalışmaların Cumhuriyet Mahallesi heyelan (dere ağzı tıkama ve yol kapanması), Kanlıdere heyelanlar ( Yol Kapanması ), Yukarı Kuledibi heyelan (Yol Kapanması ), M. Kuledibi Mah. Eski Artvin yolu heyelan (Yol Kapanması ), M. Kuledibi Mah. şehir içi Heyelan (Yol Kapanması ), Sugören Mah. Heyelan ( Yol Kapanması ) ve Ortahopa Mah. Heyelan (Yol Kapanması)’nda yoğunlaştıklarını ve kapanan yolların büyük bir kısmının da ulaşıma açılmasının sağlandığını söyledi.


HOPA’NIN HAMSİLİ EKMEĞİ COĞRAFİ İŞARET ALDI

Hopa’nın Coğrafi İşaret Tescilli İkinci Ürünü Hamsili Ekmek OlduHOPA-Hopa’nın eşsiz lezzetlerinden hamsili ekmek Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldı. Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleriyle 2019 yılında gerçekleştirilen ilk başvurunun ardından yaklaşık 2 yıl süren uğraşların ardından Hopa Hamsili Ekmeği Coğrafi İşareti alınarak ilçenin ve bölgenin kültür mirasına kazandırılıp koruma altına alındı.

Hopa Hamsili Ekmeğinde mutlu sona ulaşılmasının ardından Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek açıklamada bulunarak süreç hakkındaki değerlendirmelerini paylaştı. Akyürek yaptığı açıklamada ‘ Hopa ve Kemalpaşa’ya yeni bir coğrafi işaretli ürün kazandırmış olmanın sevincini yaşıyoruz. Çalışmalarda büyük emeği olan Hasan Azaklı hocamıza, bilgi ve belgelerin araştırılmasına katkı sunan Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerimize, Oda Genel Sekreteri ve diğer personelimize teşekkür ediyorum. Hopa Laz Böreğinde olduğu gibi coğrafi işaret tescili sonrasında Hopa Hamsili Ekmeğinin de ekonomiye kazandırılması için gerek kalkınma ajansı destekleri gerekse diğer hibelerle ilgili çalışmalarımız bugünden başlatıyoruz. Hopa ve Kemalpaşa’ya hayırlı olsun’ ifadelerini kullandı.ŞAVŞAT KAYMAKAMINDAN NAİME-İSMAİL YILMAZ HUZUREVİ’Nİ ZİYARET ETTİ.

Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, Şavşat Kaymakamlığı Naime-İsmail Yılmaz Huzurevi Müdürlüğü’nü ziyaret etti.ŞAVŞAT-Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, Şavşat Kaymakamlığı Naime-İsmail Yılmaz Huzurevi Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Ziyarette huzurevinde kalan misafirlerle bir süre sohbet eden Kaymakam Akın, huzurevi sakinlerinin taleplerini dinledi. Ardından Huzurevi Müdürü Mehmet Oylum ve çalışanlardan bilgi alan Kaymakam Yusuf Akın, kurum birimleri ve misafirlerin yaşam alanlarını gezerek incelemelerde bulundu.


HEKİMOĞLU ADD'NİN BİLİM-DANIŞMA KURULU'NA SEÇİLDİ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) 16. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

GENEL BAŞKANLIĞ’NA DR.MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT SEÇİLDİARTVİN- Ankara'da gerçekleştirilen ADD 16. Olağan Genel Kurul'da Genel Başkanlığa Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt getirilirken, yönetim, denetim, onur, disiplin ve bilim-danışma kurulları da oluşturuldu. Arhavi Şube Başkanı Emine Hekimoğlu Bilim Danışma Kurulu’nda görevlendirildi. Hekimoğlu bu yeni görevinden sonra yaptığı açıklamada "Yeniden güçlü bir ADD için örgütlerimizi yurdumuzun her yerinde Kemalizm’i kutup yıldızı yapmak için birlikte yürümeye kararlı olan, duruşu ve sarsılmaz inancıyla yola çıkan Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt ve ekibine başarılar dilerim" dedi.

Bilindiği gibi, Ankara'da gerçekleştirilen ADD 16. Olağan Genel Kurul'da 27 kişilik yönetim çarşaf listeyle seçildi.

5 genel başkan adayı arasından Hüsnü Bozkurt, en yüksek oyu aldı. Bozkurt listesinden, kendisiyle birlikte 14 kişi girdi ve salt çoğunluğu aldı. Bir liste dışarıda kaldı. Diğer 3 aday ise 13 kişilik kısmı paylaştı.


İŞTE YENİ YÖNETİM

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel merkezi 16 Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa oy birliği ile Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt seçildi.

Görev dağılımı şöyle yapıldı.

Genel Başkan: Dr. M. Hüsnü Bozkurt

Genel Başkan Yardımcıları: Op. Dr. Altınok Öz, E. Ayhan Yalçınkaya, Tolga Kale, Safa Yenice, Şengül Can

Genel Sekreter: Namık Havutça

Genel Sekreter Yardımcıları: Güler Akıncı, Necmi Akyalçın, Aslıhan Ateş, Dr. Arif Güvenir

Genel Sayman: Basri Gürsoy

Genel Sayman Yardımcıları: T. Devrim Ercan, Haydar Murat Topçu

Genel Yönetim Kurulu Üyeleri:

Türker Ertürk, Utku Erişik, Gülcan Sayın, Bige Sükan, Nilgün Karataş, Önder Polatoğlu, Yusuf Arslan,

Özgür Çınar, Recep Ayaz, A. Nasuh Mahruki, Birol Yelekin, Ahmet Ayçiçek, Mine Sobacı

Genel Denetleme Kurulu:

Nihat Çetin – Başkan, Kemal Aslan - Bşk. Yrd. Mualla Yılmaz –Yazman, Muzaffer Ekinci - Üye

Metin Özer – Üye, Feyzi Coşkun – Üye, Ali İyibil – Üye, Şafak Bayındır – Üye, Ali Selvi - Üye

Osman Kaya – Üye, Cengiz Çıkın -Üye

Yüksek Disiplin Kurulu :

H. Uluç Gürkan –Başkan, Yusuf Kadıoğlu-Bşk. Yrd., Veli Demir – Yazman, Metin Kutlu - Üye

Kadriye Atasoy – Üye, M. Remzi Kocaman – Üye, Mevlüt Öztürk - Üye

Bilim-Danışma Kurulu:

Onur Öymen, Ali Ercan, Özer ozankaya, Uluç Gürkan, Ahmet Saltık, Önay Alpago, Mustafa Gazalcı, Muzaffer Eryılmaz, Mustafa Yurtkuran, Lütfü Çakmakçı, Ayşe Uygur, Mustafa Altıntaş, Güngör Berk, Gönül Bakır, Turgut Ünlü, Aydın Esen, Tahir Başsaymaz, Asiye Toker Gökçe, Emine Hekimoğlu, Şemsi Kurtbay.Yeni yönetim Kurulu üyeleri Anıtkabir’e giderek çelenk sunumu yaptı ve saygı duruşunda bulundu.

Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page