• HaberciGazete

Artvin'den "beşibiryerde" haberlerBİBER: “BİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ KURANLARIN TORUNLARIYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.ARTVİN-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Biber mesajında: Bugün 9 Eylül, bugün asırlık bir çınarın ve ona sahip çıkanların bayramı. Bugün Cumhuriyetin kurtuluşundan, kuruluşuna, dününden, bu gününe kadar, ülkenin gelişmesi, refahı ve geleceği için mücadele edenlerin bayramı. Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin ve Cumhuriyet Halk Partililerin Bayramı. Büyük Önderimiz tarafından Anadolu ve Rumeli Müdafi hukuk Cemiyetlerinin devamı olarak kurulan Cumhuriyet Halk Partisi demek; Kuva-yı Milliye demektir. Bugün Kuvayı Milliyecilerin bayramı. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmanın ve Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran partinin mensupları olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Partimizin 98. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.

Ülkemiz çok karanlık ve zor bir dönemden geçmekte. İçi her geçen gün boşaltılmaya çalışılan Cumhuriyet kazanımlarımız. Unutturulmaya çalışılan Milli Bayramlarımız ve milli değerlerimiz bunun en keskin göstergesi. 80 yılda yapılmayanları yapıyoruz palavrasıyla ülke yöneten AKP’nin; 80 Yıllık kazanımları sata, sata nasıl erittiği gün gibi ortada. AKP iktidarı sadece Türkiye Cumhuriyetinin değil, Ortadoğu’daki Müslüman ülkelerin anatomisini bozmak için de var gücü ile mücadele ediyor değerli arkadaşlar.

Cumhuriyet Halk Partisi, içi her geçen gün boşaltılmaya çalışılan Cumhuriyet kazanımlarının bundan önceki 98 yıllarda olduğu gibi, bundan sonraki 98 yıllarda da yılmaz savunucusu ve bekçisi olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi komşularıyla savaşın değil, barışın mücadelesini vermeye devam edecektir. Cumhuriyet Halk Partisi bundan önce olduğu gibi, bundan sonrada satarak bitirmenin değil, alarak refahın ve gelişmenin öncüsü olacaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyet Halk Partililer ecdadını yerden yere vuran değil, ecdadına sahip çıkan, sadık kalan ve onlara her daim minnet duyanlar olacaktır. Çünkü biz Türkiye Cumhuriyetini kuranların torunlarıyız. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygıyla, sevgiyle, rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.


ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ SENATOSU TOPLANDI

Artvin Çoruh Üniversitesi Senatosu Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Başkanlığında ToplandıARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi Senatosu Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Başkanlığında toplandı

Üniversite Senatosunun 2021 yılı yedinci toplantısı gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin başkanlığında düzenlenen toplantıda, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı eğitim-öğretim süreçlerine ilişkin uygulamalar ile bazı yeni bölüm ve programların açılması hususunda istişarelerde bulunuldu.

Toplantıda öğrencilerin barınma meseleleri ile yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilecek derslerle ilgili konular ayrıntılı olarak değerlendirildi.


BAŞKAN KURDOĞLU’NDAN EĞİTİM KURUMLARINA ZİYARET…

Arhavi’de 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılının açılması ile birlikte öğrenciler uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime başlamanın sevincini yaşanıyor.ARHAVİ-Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu ilçemizdeki eğitim kurumlarını ziyaret ederek öğrenci ve idarecilerle bir araya geliyor.

Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu Hacılar İlkokulu, MNG İlkokulu, FSM İlkokulu, Atatürk İlkokulu ve Cumhuriyet İlkokulunu ziyaret ederek burada okul idarecileri ile bir araya geldi. Öğrencilerle de buluşan başkan Kurdoğlu yüz yüze eğitime başlanması nedeni ile eğitim ve öğretim yılının hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Başkan Kurdoğlu okul idarecilerinden okullar hakkında genel bilgiler alarak sorunlarını dinledi. Kurdoğlu “Her zaman okullarımızın, öğrenci ve eğitmenlerimizin yanlarında olduklarını” ifade eden başkan Kurdoğlu, “yeni eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilere ve öğretmenlere bir kez daha başarılar diliyorum” dedi.


YUSUFELİ BELEDİYESİ VE HİZMET-İŞ ARASINDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Yusufeli Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında kadrolu işçiler için toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanarak imzalar atıldı.YUSUFELİ-Yusufeli Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında kadrolu işçiler için toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanarak imzalar atıldı.

Belediye bünyesinde hizmet veren kadrolu işçilerin sosyal hakları ve yevmiylerinde toplu sözleşme hükümlerine göre iyileştirme yaptıklarını söyleyen Başkan Eyüp Aytekin; “İşçilerimizin haklarını korumak, refah seviyelerini yükselterek daha rahat bir ortamda çalışmalarını sağlamak adına toplu iş sözleşmemiz başta çalışanlarımız olmak üzere hepimize hayırlı olsun ” dedi.

Toplu iş sözleşmesi imza törenine Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Toprak, Hak İş Erzurum Şube Başkanı Şahin Girmenç, Şube Başkan Yardımcısı Erdoğan Çelik ile Yusufeli Belediyesi İşçi Temsilcisi Özkan Sağlam katıldı.

Sözleşme bir yıl boyunca geçerli olacak ve gelecek yıl tekrar görüşülecek.


ARTVİN YUSUFELİ YOLUNUN UZAMASINA YUSUFELİ HALKI İSYAN ETTİ

Artvin Yusufeli Yolu 43 Kilometre Uzadı, Tepkiler BüyüyorYUSUFELİ-Yusufeli karayolunun, yol güzergâhının değişmesi sonrası yolun 43 kilometre uzaması nedeniyle Yusufeli Şoförler Odası bir basın açıklaması düzenledi.

Artvin - Yusufeli yolu Su kavuşumu mevkiinde halk arasında “Tozlu Tünel” olarak adlandırılan Limak şantiye sınırları içindeki uzun tünelin kapanması ile yol güzergâhı değişti. Ortalama 43 km uzayan Artvin yolu Yusufeli halkı tarafından öfke ile karşılandı. İlçe merkezine 10 dakika uzaklıkta olan Sebzeciler Köyü güzergâhın değişmesinden sonra 40 dakikaya çıktı. 2000 yılından beri bölge halkı baraj yol yapımı ve kesilen yollardan dolayı çok sıkıntılar çekti. Baraj gövdesi, viyadükler tamamlanıyor artık yollar daha kısalacak diye beklerken Limak İnşaat Yusufeli yolunu 43 km uzattı. Yeniköy köyü mevkiinde iki viraj ile daha kısa yerden bağlanabilecek Yusufeli yolu, Yusufeli’ni yönetenlerin sessizliğinden dolayı Morkaya’ya kadar uzandı. Yol güzergâhının uzamasından dolayı Yusufeli Şoförler Odası Başkanı basın açıklaması düzenledi. Oda başkanı Fevzi Polat yaptığı açıklamada; “ Yusufeli - Artvin yolunun Su kavuşumu mevkiindeki tünelin Yusufeli baraj inşaatı gerekçe gösterilerek Limak İnşaat A.Ş tarafından kapanması sonucu Yusufeli - Artvin yolu 43 km uzatılmıştır. Bu yolu günlük kullanan odamıza kayıtlı üyelerimizin ve Yusufeli halkımızın mağdur olmamaları adına bu açıklama yapmaya gerek duyulmuştur.

2000 yılından beri süren baraj çalışmalarından dolayı devletimiz için halk olarak çok şeye katlandık. Biz artık çalışmaların bitip yollarımızın daha güzel yapılmasını beklerken, toz ve gürültüye katlanan Yusufelililerin sıkıntılarına yeni bir sıkıntı daha eklenmiştir. Yusufeli’nden Artvin’e 1 saate gittiğimiz yolu 2 saate gidiyoruz. Yol güzergâhının değişmesi sonucu hem zaman hem de maddi olarak halkımız etkilenmektedir. Şimdiye kadar Yusufeli’nin talepleri ötelendi şirketlerin talepleri yerine getirildi bundan sonra şirketlerin talepleri ötelenip Yusufelilerin talepleri yerine getirilmelidir. Yusufeli halkının yaşama hakkına yapılan bu müdahalenin biran evvel durdurulması ve eski güzergâhtan yolun tekrardan verilmesi için buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Ya Yusufeli ya baraj şirketi tercihinizi yapın kararınızı verin” şeklinde tepkiyi dile getirdi.

CHP İlçe Başkanı Demirci: Yıllardır Çile Çektik, Çilemiz Daha Ne Kadar Daha Devam Edecek

Şoförler Odası Başkanının açıklaması sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Av. Barış Demirci yaptığı açıklamasında; “Biz Yusufeli ’de Yusufeli barajının yapılması için yıllardır cefa çekiyoruz. Devletimiz para kazanacak ve milletimiz bundan faydalanacak başımızın gözümüzün üstüne. Yıllardır çile çektik ama yıllardır aynı çileleri de çektirmeye devam ediyorlar. Bugün geldiğimiz noktada Yusufeli artık psikolojisi bozulmuş bir toplum haline geldi. Geleceğini göremeyen, tamamen karamsar düşünce içerisinde olan Yusufeli halkının yol güzergâhı 43 km uzatıldı. 50 dakika olan Yusufeli – Artvin yolu şu anda 90 dakikaya çıkartıldı. Şirketlerin ve yetkililerin basiretsizliğinin Yusufeli halkı üzerinde telafi edilmesi doğru bir yaklaşım değil. Ama muhatap kim diye soruyoruz Erzurum Karayolları Bölge müdürüymüş hiç kimsenin haberi yokmuş bu güzergâh değişikliğinden. Bırakın bu yalanları, samimi olun, doğrularla gelin, gelin de bizde Yusufeli halkı olarak yapılacak işleri beraber kararlaştıralım. Bu olay 2 ay öncesinde zaten biliniyordu. Bugün geldiğimiz noktada Yusufeli – Artvin güzergâhını 43 km uzatan kişiler ne yazık ki Yusufeli’ne basiretsizliği bırakın ihanet boyutuna gelmiştir. 20 gün sonra güzergâh değişecekmiş diye açıklama yapmışlar kardeşim o zaman 20 şirket beklesin. Bizim yaşam hakkımıza kimsenin bu kadar müdahale etmeye kimsenin hakkı yok. Yetkililere sesleniyorum bırakın artık parayı sermayeyi bu halkın yanında durun” şeklinde konuştu.

Esnaf Odası Başkanı Özdemiroğlu: İlçe Esnafı Olumsuz Etkileniyor

Av. Barış Demirci’nin konuşmasının ardından Yusufeli Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu yol güzergâhının değişmesinden dolayı açıklama yaptı. Özdemir yaptığı açıklamada; “Su Kavuşumundan Artvin’e doğru 11 tane köyümüz var. Bu 11 tane köy güzergâhın değişmesi ile birlikte Artvin daha yakın olduğu için Artvin’e yönelmiş durumdadırlar. Bu da ilçe esnafını olumsuz yönde etkiliyor. Bu yolları 20 yıldır çekiyoruz, tozunu toprağını yutuyoruz. Şirketler Yusufeli halkını daha fazla zorlayıp sabırlarını sınamaya kalkmasınlar bir defa da Yusufeli halkının dediği olsun” diye konuştu.

İYİ Parti İlçe Başkanı Akyürek: Yusufeli Halkına Eziyet Ediliyor

Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu’nun yaptığı konuşmanın ardından İYİ Parti Yusufeli İlçe Başkanı Av. Recep Akyürek güzergah değişikliği ile ilgili konuşma yaptı. Akyürek yaptığı açıklamada; “Barajı yapan Beşli şirketten birisi olan Limak gövde yapımını bitirdi makineler boşta kalmasın diye 20 günlük iş aksaması olmasın diye yol güzergâhını değişip 30 bin kişilik Yusufeli halkına eziyet etmeyi reva gören siyasileri Allah’a havale ediyorum. Yaklaşık 2 ay önce kura çekimi yapıldı biz öncesinde dedik ki Yusufeli halkını bir kere karşınıza alıp ne istediklerini sorun. Bunu kimse dikkate almadı. Çekilen kura sonucunda Yusufeli halkının % 95’i işyerinden de konuttan da memnu değil. Burası 30 bin kişinin yaşadığı, boğazlarına karabasan gibi çöktüğünüz ama yine de öldüremediğiniz bir ilçe. Ama artık yeter Yusufeli halkını hiçe sayan iktidara son kez sesleniyoruz. Bundan sonra 2000’li yıllarda ki eylemleri tekrar tetikleyip Dünya gündemine gelmesini istemiyorsanız şurada 3-5 tane kendini yönetmekten aciz yönetici diye seçtirdiğiniz insanların sözüne değil de halkın arasına inin insanların görüşüne değer verin bakalım ne istiyorlar. Bizim Devlet ile bir kavgamız yok, bizim yanlış siyasilerin yanlış faaliyetleriyle sorunumuz var. Yusufeli halkına yapılan bu yanlışı kınıyor bundan sonra da her zaman olduğu gibi halkımızın yanında yer alacağımı belirtmek istiyorum” diyerek tepkisini dile getirdi.

Basın açıklaması tamamlandıktan sonra kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin


18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör