• HaberciGazete

Artvin'den "beşibiryerde" haberler


ARDANUÇ GEVHERNİK KALESİ VE İSKENDER PAŞA KÜLLİYESİ MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME PROJESİ


Ardanuç bulunan Gevhernik Kalesi ve İskender Paşa Külliyesi Mimari Görselleştirme Projesine yönelik çalışmalar devam ediyor.
ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Ardanuç’ta bulunan Gevhernik Kalesi ve İskender Paşa Külliyesi Mimari Görselleştirme Projesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Osman Aytekin danışmanlığında yürütülen projeyi inceleyen Doruk, Valilik olarak ilimizin tarihi zenginliğinin yansıtan eserlerin gün yüzüne çıkmasına yönelik çalışmaların her zaman destekçisi olunacağını belirtti.

Toplantıda Ardanuç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdür V. Özner Bilmiş ve yetkililer hazır bulundu.


ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN BAŞKAN ACAR’A ZİYARET

Yeni dönem üye yenilemeleri ve yeni üye kayıtlarını yapmaya hazırlanan Şavşat Çocuk Belediye Başkanı ve Çocuk Meclisi Üyeleri, Belediye Başkanı Nihat Acar ile toplantı gerçekleştirdi.ŞAVŞAT-Yeni dönem üye yenilemeleri ve yeni üye kayıtlarını yapmaya hazırlanan Şavşat Çocuk Belediye Başkanı ve Çocuk Meclisi Üyeleri, Belediye Başkanı Nihat Acar ile toplantı gerçekleştirdi.

Başkan Acar, Çocuk Belediye Başkan ve üyeleri toplantıda yeni dönemde yapılması planlanan çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Pandemi nedeniyle ara verilen Çocuk Belediyesi faaliyetlerinin yeniden başladığının açıklamasını yapan Belediye Başkanı Nihat Acar: "Demokratik bir platform olarak kurulan Çocuk Belediyesi ile Şavşat Belediyesi yönetiminde söz sahibi olmak üzere ilçemizdeki tüm çocuklarımızı Çocuk Belediyesi'ne üye olmaya davet ediyorum" dedi.


ŞAVŞAT’TA 2 KÖY VE 1 MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI


Şavşat’ta Çukur Köyü ve Eskikale köyüne bağlı Küçük Çukur Mahallesi Karantina altına alındı.ŞAVŞAT-Şavşat’ta Çukur Köyü ve Eskikale köyüne bağlı Küçük Çukur Mahallesi Karantina altına alındı.

Şavşat İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2021 tarihinde İlçe Kaymakamı Yusuf Akın Başkanlığında toplanarak aşağıdaki maddeler karar altına alındı..

1.İlçemiz Çukur Köyü mahalle, kışla, yayla ve Eskikale Köyüne bağlı Küçük Çukur Mahallesi’nde 08.09.2021 Çarşamba günü saat 08.00 itibariyle on dört (14) gün sürecek şekilde 21.09.2021 Salı günü saat 08.00’e kadar karantina tedbiri uygulanmasına,

• Karantinaya alınan Çukur Köyü mahalle, kışla, yayla ve Eskikale Köyüne bağlı Küçük Çukur Mahallesinde; karantina bölgesine giriş çıkışı yasak olan vatandaşlarımızın zorunlu ihtiyaçlarının köy muhtarlığı ve vefa sosyal destek grubu ekipleri tarafından karşılanmasına,

• Zorunlu haller ve tedarik zincirinin bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına,

2.Karantinaya alınan Çukur Köyü mahalle, kışla, yayla ve Eskikale Köyüne bağlı Küçük Çukur Mahallesinde gidiş-geliş tüm yollarda kontrolün uygun bir şekilde İlçe Jandarma Komutanlığınca sağlanmasına,

3.Karantinaya alınan Çukur Köyü mahalle, kışla, yayla ve Eskikale Köyüne bağlı Küçük Çukur Mahallesinde cenaze, taziye, komşuluk ilişkileri ve benzeri her türlü ziyaret dâhil ikinci bir karara kadar yasaklanmasına, alınan yasakla ilgili köy muhtarlığı ve ilçe müftülüğüne bağlı camiilerin anons sistemleri kullanılarak, Vatandaşlarımıza kuralların hatırlatılması için sık sık uyarı anonslarının yapılmasına,

4.Çukur Köyü ve Eskikale Köyü muhtarları ve azalarının mahalle ile ilgili alınan kararların uygulanmasında sorumlu kılınarak görevlendirilmelerine,

5. Karantina süresinin bitimine müteakiben Şavşat Toplum Sağlığı Merkezince gerekli araştırmaların yapılması sonrası vaka sayılarında azalış görülmesi halinde İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra karantina tedbirinin kaldırılabileceğine dair karar alınmıştır.


KEMALPAŞA KAYMAKAMI SAYGIN GÖREVE BAŞLADI

İçişleri Bakanlığının son kararnamesi ile Konya Emirgazi kaymakamlığından Kemalpaşa Kaymakamlığına atanan Mehmet Faruk Saygın göreve başladı.KEMALPAŞA- Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Konya Emirgazi kaymakamlığından Kemalpaşa Kaymakamlığına atanan Mehmet Faruk Saygın göreve başladı. Saygın’ın göreve başlaması nedeniyle Hayırlı olsun ziyaretleri de başladı.

MEHMET FARUK SAYGIN KİMDİR?

Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın Bursa'da 1993 yılında doğdu. İlk ve ortaöğrenimi Bursa'da tamamlayan Kaymakam Saygın, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

2018 yılında 106. dönem Kaymakamı olarak Bursa Valiliğinde Mülki İdare Amirliğine intisap etti. 2020-2021 yıllarında Konya- Emirgazi Kaymakamı olarak görev yaptı.

Kaymakam Saygın, 20.08.2021 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kemalpaşa Kaymakamlığına atandı.
HOPA TSO REYHANLI TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE KARDEŞ ODA PROTOKOLÜ İMZALADI

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ile Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası arasında Kardeş Oda protokolü imzalandı.HOPA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Zaroğlu, Hopa TSO Meclis Başkan Vekili Muhammet Uzunkaya, Meclis Başkanı Mahmut İri ve iki odanın diğer yöneticilerin katılımıyla imzalanan kardeş oda protokolü iki Oda arasında iletişimi güçlendirmek, hizmet standartlarını yükseltmek, Ortak toplantılar ve faaliyetler düzenlemek, Ortak çalışmalar ile daha etkin ve nitelikli projeler üretmek, Sosyal ve Kültürel faaliyetlerde işbirliği yaparak Odaların sosyal kalkınmaya olan katkısını artırmak ve yapılan faaliyetler ile iki Oda arasında işbirliği sağlama amacı taşımaktadır.

Reyhanlı TSO Başkanı Zaroğlu konuşmasında ‘ Sizleri tanımaktan şeref duyduk. Hopa ticareti çok canlı bizde Reyhanlı’da sizleri ağırlamak isteriz. Birlikte olmamızın sebebi konuşup uzlaşma ve işbirliği sağlamak. Vizyonunuzdan yararlanmak amacıyla ‘Kardeş Oda’ teklifimizi yaptık ve şuanda imzalamış bulunmaktayız. Hopa hakkında bilmediğimiz bilgiler elde ettik. Sıcak ilginizden dolayı teşekkür ediyoruz. Farklı etnik yapılarımız bulunmakta. Antakya, 623 medeniyeti yaşamış bir şehir, turizm ve tarım şehri olarak tanımlamak doğru olur. Yemek kültürümüzün çeşitliliği sayesinde bir gastronomi şehri olarak da anılıyoruz. Ayrıca lojistiğin öneminin farkındayız. Buradaki sorunları dinleyip kendi bölgemizdeki arkadaşlarla bunu değerlendireceğiz.’ İfadelerini kullandı.

Hopa TSO Başkanı Akyürek: ‘Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odasıyla gerçekleştireceğimiz ‘Kardeş Oda’ protokolü ile ortak çalışmalar yürüterek iki odanın birbirine destek olmasının amaçlamaktayız. Üyelerimiz boyutunda kardeşlik hukuku içerisinde yardımlaşmayı ve dayanışmayı en üst düzeyde tutacağız. İki kardeş İlçeye hayırlı uğurlu olsun.’ İfadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Kardeş Oda’ protokolü imzalandı. Kardeş oda protokolü kapsamında karşılıklı plaket sunumu yapıldı.

Reyhanlı heyeti daha sonra Hopa Limanını ziyaret ederek Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’den liman faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Genel Müdür Özer sunumunda ‘Hopa jeopolitik konumu itibariyle büyük bir önem taşımaktadır. Liman ise şehrimize göre büyük bir liman. Karadeniz bölgesindeki büyük limanları sayacak olursak sırasıyla Samsun, Trabzon, Hopa diyebiliriz. İşlem hacmimiz on yılda bir milyon tona ulaşmıştır yani son on yılda 3 kat artmıştır. Hopa Limanı içinde birden fazla terminal barındırmaktadır. Akaryakıt, petrol, hububat, çimento, genel kargo hizmetleri bulunmaktadır. Akaryakıt ve petrol ihtisas gümrüğü olarak da yetkilendirilmiştir.’ ifadelerini kullandı.

Ziyaret sonunda liman sahası gezilerek Esenkıyı’ da bulunan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası geçiş belgeleri dağıtım ofisi ziyaret edildi. Dozvola ofisindeki genel işleyiş incelenerek, sahada bulunan şoförlerin talepleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Program kapsamında Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Recep Bilgin ziyaret edildi. Ziyaretin ilk kısmı Bölge Müdürü Recep Bilgin’in makamında gerçekleşirken ikinci kısmı toplantı salonunda Bilgin’in sunumuyla devam etti.

İpek Demiryolu hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Bilgin ayrıca tır kuyruklarının oluşmasının sebepleri, Bölge Müdürlüğünün Hopa Limanından Sarp Sınır Kapısına alınma süreci, peronların yükseltilmesi, tek durak sistemi, Vakıfbank ATM’sinin kurulması, saha güvenliği, yolcu önceliği, telsiz sisteminin devreye girmesi ve Gürcistan yetkilileriyle tampon bölgede görüşmeler gerçekleştirdiklerinden bahsetti.

Ziyaret sonunda Bilgin, Hopa TSO Heyeti ve Reyhanlı TSO heyetine gümrük sahasını gezdirerek işleyiş hakkında bilgi paylaştı.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş/ ARTVİN

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör