• HaberciGazete

Artvin'den "beşibiryerde" haberler
ARTVİN’DE TİYATROLU GÜN

Öztürk Serengil Tiyatro Sahnesi tarafından yazılan ve Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezinde sahnelenen ‘Pandeli’ tiyatro oyunu alkışlandı.

ARTVİN- Öztürk Serengil Tiyatro Sahnesi tarafından yazılan ve Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezinde sahnelenen ‘Pandeli’ tiyatro oyunu alkışlandı.Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve CHP İl Başkanı Ahmet Biber ile birlikte Öztürk Serengil Tiyatro Sahnesi tarafından yazılan ve Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezinde sahnelenen ‘Pandeli’ tiyatro oyununu izledi.

Büyük beğeni toplayan oyunun sonunda protokol sahneye çıkarak oyunu yazan ve sahneleyen şehrin gençlerinden Berkay Alkan, Gökhan Dokur ve Yunus Emre Altun’u tebrik ederek hatıra fotoğrafı çektirdiler.


GÖRKEMLİ HATIRALAR BORÇKA VE HOPA’DAYDI

Halk TV’de her hafta sonu izlenmeye rekoru kıran Serhan Asker’in sunduğu Görkemli Hatıralar bu hafta sonu Borçka ve Hopa’daydı.ARTVİN- Halk TV’de her hafta sonu izlenmeye rekoru kıran Serhan Asker’in sunduğu Görkemli Hatıralar bu hafta sonu Borçka ve Hopa’daydı.


İlk olarak Borçka’da yapılan programa Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ve sanatçı Bayar Şahin konuk oldu. Bayar Şahin’in şarkılarının yanı sıra Uğur Bayraktutan’ın yöresel konularda bilgiler aktardığı programda Borçka Belediyesi Kadın korosu ve yaşlılar korosunun sunduğu Halk oyunları gösterileri programa ayrı bir güzellik kattı.

Program Bayar Şahin’in şarkıları ile sona erdi.


GÖRKEMLİ HATIRALAR HOPA’DA

Serhan Asker’in sunduğu Görkemli Hatıraların ikinci durağı Hopa oldu, Hopa Festival alanı Kazım Koyuncu Sanat sahnesindeki programın konukları Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Metin Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu, Sanatçı Aydoğan Topal idi.


Program öncesi Serhan Asker Kazım Koyuncu ve Metin Lokumcu’nun mezarlarını ziyaret ederek dualar okudu. Programı Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, CHP İl Başkanı Ahmet Biberi’n yanı sıra Hopa’lı vatandaşlarda izleyici olarak takip ettiler.

Kazım Koyuncu’nun şarkılarının sanatçı Aydoğan Topal tarafından söylenmesi izleyenlerden yoğun alkış aldı. Programa il dışından ve yurt dışından binlerce mesaj gelirken, Sanatçı Onur Akın ve Nebil Özgentürk’te telefonla katılarak Hopa’yla ilgili anılarını anlatması ve Nebil Özgentürk’ün Kazım Koyuncu Belgesi de duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Başkan Taner Ekmekçi’de Hopa ve İlçe ekonomisi ve Kazım Koyuncu ve Metin Lokumcu hakkında bilgiler verip anılarını anlatması da ilgiye izlendi, Folklar gösterileri ardından Programa katılan Belediye Başkanlarının sahnede tulum eşliğinde horon oynaması ardından sona erdi.

Her iki programda da izleyenler arasında renkli görüntülere sahne oldu.


HOPAPORT’UN REYHANLI’DAN MİSAFİRLERİ VARDI

Hopa TSO ile Kardeş Oda protokolü imzalamak için Hopa’ya gelen Reyhanlı TSO heyeti ziyaret kapsamında HOPAPORT’u ziyaret etti.HOPA- Hopa TSO ile Kardeş Oda protokolü imzalamak için Hopa’ya gelen Reyhanlı TSO heyeti ziyaret kapsamında HOPAPORT’u ziyaret etti.

Hopa TSO’da düzenlenen Kardeş Oda protokol imza töreni ardından HOPAPORT’u ziyaret eden Reyhanlı TSO Meclis Başkanı Mahmut İri, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cuma Kaynar, Yönetim Kurulu Üyesi, Ali Sidal, Meclis Üyesi-Genel Kurul Delegesi Ahmet Hüseyin Abay, Başkan Danışmanı Hamit Çıkar ve Genel Sekreter Orhan Yüksel, Hopa TSO Meclis üyesi ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer tarafından karşıladı.


Liman toplantı salonunda konuklarını ağırlayan Özer, burada HOPAPORT’un tanıtımını içeren bir sunum eşliğinde bilgiler verdi. HOPAPORT’un Ülkemiz ve bölgemiz için stratejik önemine değinen Özer, “Deyim yerinde ise Ülkemizin sınır bekçiliğini yapmanın ötesinde, Ülkemizin Dünya’ya açılan bir kapısı durumundayız. Ülkemizin önemli iki grubu CİNER Holding ve İMİKS Holding’in devasa gücünü arkamıza alarak dünyanın bir ucundan diğer ucuna yapılabilen büyük boyutlu projelerin önemli bir geçiş noktasında, önemli bir misyon üstenmekteyiz.

Hopa ve HOPAPORT olarak en önemli beklentimiz Hopa-Batum Demiryolu projesinin hayata geçirilmesidir. Bu projenin hayata geçirilmesi ile Çin’e kadar uzanan coğrafyaya ulaşımda hem ulaşım kolaylaşacak ve hem de maliyetler daha aşağı düşecek, buna paralel Ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sunarken yaratacağımız istihdam ile de önemli bir sorunun çözümüne katkı sunmuş olacağız.

Reyhanlı ile Hopa TSO’nun kardeş oda protokolü imzalamasını çok önemsiyorum. Hopa’mız ciddi anlamda Nakliye sektöründe adından söz ettirmektedir. 1.500’ün üzerinde TIR Potansiyeli ile Ülkemiz ekonomisine ve ihracat ve ithalatına katkı sunarken, HOPAPORT üzerinde Ortadoğu’ya yük aktarılmasında Reyhanlı’nın da önemli bir misyon üstendiğini biliyorum” dedi.

Özer sunumunda HOPAPORT’un Çimento-Tahıl-Tank ve LPG Terminalleri ile hizmet verdiğini, ciddi anlamda kapalı alana sahip olduğu ve aynı anda10 gemiye hizmet verebilecek potansiyele sahip olduklarını da ifade ederek “Biz Ülkemiz ekonomisine katkı sunma adına hiçbir masraftan kaçınmayarak Milyon dolarlık yatırımlar yaptık ve hala önümüzde hayata geçirilmeyi bekleyen projelerimiz var, ancak sıkıntımız liman işletme süremizin sona ermesine 6 yıl kalması bu projelerin bizler açısından Rantabl olup olmadığını düşünmemize neden oldu. Bizim bağlı bulunduğumuz Bakanlık ve kurumlardan İşletme süremizin uzatılmasını beklemek en doğal hakkımızdır. Eğer bu konuda bir adım atılırsa bizde yine milyon dolarla hitap edilecek yatırımları hayata geçirmeye de başlayacağız” dedi.

Sunum heyet üyelerinin sorularını cevaplaması ardından sona erdi.Genel Müdür Özer, Reyhanlı TSO heyetine Liman sahasını da gezdirerek, limanda bulunan terminaller ve yaptıkları işler hakkında ayrıntılı bilgiler verilmesi ardından, günün anısına çekilen fotoğraf ardından sona erdi.

KAÇKAR GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRÜNE ZİYARET

Reyhanlı heyeti daha sonra Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Recep Bilgin ziyaret edildi. Ziyaretin ilk kısmı Bölge Müdürü Recep Bilgin’in makamında gerçekleşirken ikinci kısmı toplantı salonunda Bilgin’in sunumuyla devam etti.

İpek Demiryolu hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Bilgin ayrıca tır kuyruklarının oluşmasının sebepleri, Bölge Müdürlüğünün Hopa Limanından Sarp Sınır Kapısına alınma süreci, peronların yükseltilmesi, tek durak sistemi, Vakıfbank ATM’sinin kurulması, saha güvenliği, yolcu önceliği, telsiz sisteminin devreye girmesi ve Gürcistan yetkilileriyle tampon bölgede görüşmeler gerçekleştirdiklerinden bahsetti.

Ziyaret sonunda Bilgin, Hopa TSO Heyeti ve Reyhanlı TSO heyetine gümrük sahasını gezdirerek işleyiş hakkında bilgi paylaşımı ardından sona erdi.

Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / ARTVİN


KÜÇÜK İLÇEDE BÜYÜK BULUŞLAR,

İnsansız hava aracı yarışması için hazırlıklar son aşamada,Turgut Topal

MURGUL-Artvin-Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımı, başvuruda bulundukları TEKNOFEST TÜBİTAK Döner Kanat İnsansız Hava Aracı kategorisinde ön elemeyi geçerek finallere kalmıştır.

İHA sistemleri uzaktan kumanda edilerek veya programlama ile beraber bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen hava aracının son aşaması için heyecanlı bekleyiş başladı.

Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Murgul İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Odabaş ve Okul Müdürü Emrullah Bektaş’ın destekleriyle; Danışman Öğretmen Cengiz Çavuş’un ve öğrenciler Halit Akar, İnanç Rıza Gökdemir ve Mert Yılmaz’ın özverili çalışmalarıyla insansız hava aracı yapan robot takımı, komisyonun değerlendirmesi sonucunda finalde yarışmaya hak kazandı. Yarışma, Bursa Yunuseli Hava Alanı'nda 13-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup dereceye giren ekipler için 21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Hava Alanı'nda sergi ve ödül töreni düzenlenecektir.

Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri Öğretmeni Cengiz Çavuş ve öğrencilerinin tasarladığı C-MUK adlı robot tüm aşamaları geçip 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması'nda finalde yarışarak 4. olmuştu. MEB Robot Yarışmasında finallere kalan ekip 2019 TEKNOFEST'e katılım sağlamış ve TEKNOFESTTEL'de en iyi on robot arasındaki yerini almıştı.

Artvin ilini en iyi şekilde temsil ettiklerini ifade eden öğretmen ve öğrenciler, hep bir ağızdan "güçlü Türkiye için mesleki eğitim "sloganı ile başarılarının sırrını ve aracın üzerindeki metalleri tanıttılar.

Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri Öğretmeni Cengiz Çavuş “Okulumuz ayrıca; insansız hava aracı dışında, robotik alanda yapılan çalışmalar, güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye gibi çalışmalarının da olduğunu belirterek yılmadan, yorulmadan hep daha ileriyi hedeflediklerini” söyledi.

Bu süreçte, kendilerini maddi- manevi her konuda destekleyen herkese okulları adına teşekkür etti.


ARTVİN HOPASPOR’A SOĞUK DUŞ

Artvin Hopaspor kendi evinde vurgun yedi. Kendi evinde karşılaştığı Nevşehirspor’a 2-1 yenildi.Bayram Turan ÇELİK

HOPA-3.Lig 1.Grup ekiplerinden Artvin Hopaspor ligin 2. Haftasında sahasında konuk ettiği Nevşehir Belediyespor’a 2-1 mağlup oldu.

Atmaca’nın tek sayısı Furkan’dan gelirken, Nevşehir Belediyespor’da Yıldıray attığı 2 golle karşılaşmaya damga vurdu. Nevşehir temsilcisinde 71 dakikada Ebrar ve 90+9’da Yiğit kırmızı kart görerek takımlarını 9 kişi bırakmalarına karşın Artvin Hopaspor tüm hatları rakip kaleye yüklense de istediği golü bulamadı ve sezonda ilk yenilgisini alarak taraftarını üzdü.

STAT: Hopa İlçe Stat

HAKEMLER: O. Turgay Demirdak **, A. Oğuz Yılmaz**, Gökhan Özkan**

ARTVİN HOPAPSOR: Murat **, Saffet **, Safa **, Yakup **, Ufuk ** (Dk.89 Hüseyin?), Furkan *** (Dk.69 Melih **), Ali ** (Dk. 71 Furkan **), Fatih **, Yasin **(Dk.89 Batuhan?), Selim **, Bilal **

NEVŞEHİR BELEDİYESPOR: Ebrar *, Abdullah **, Ahmet ** (Dk.90 Kazım ?), Arif **, Niyazi ** (Dk73 Doğukan **),Burak **, Cemal **, Hüseyin **, Aykut **, Yıldıray ***(Dk.90 Yiğit?), Uğur * (Dk.62.Samet **)

GOLLER: Dk.8 Furkan (Artvin Hopaspor), Dk. 14 ve 68 Yıldıray (Nevşehir Belediyespor)

KIRMIZI KARTLAR: Dk.71 Ebrar, Dk.90+9 Yiğit (Nevşehir Belediyespor)


13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör