• HaberciGazete

Artvin'den güncel haberler...ŞAVŞAT’TA HORTUM VE FIRTINANIN HASARI GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI


Artvin’in Şavşat ilçesinde, dün yaşanan sağanak sonrası birçok ev, samanlık ve ahır çatısının uçtuğu, ağaçların kökünden sökülüp, elektrik direklerinin de devrildiği etkili hortum ve fırtınanın hasarı gün ağarınca ortaya çıktı.
Nurbay Usta


ŞAVŞAT-Artvin’in Şavşat ilçesinde, dün yaşanan sağanak sonrası birçok ev, samanlık ve ahır çatısının uçtuğu, ağaçların kökünden sökülüp, elektrik direklerinin de devrildiği etkili hortum ve fırtınanın hasarı gün ağarınca ortaya çıktı. Köyde AFAD, Şavşat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri hasar tespit çalışması başlatılırken, fırtınanın hızının ise saatte 100 kilometreyi aştığı belirtildi. Hasar oluşan evleri oturulamayacak duruma gelince geceyi yakınlarının yanında geçiren köy halkı, o anları anlatarak, yaşamları boyunca böyle doğa olayına ilk kez tanık olduklarını söyledi.
İlçede dün akşam saatlerinde başlayan sağanak Pınarlı köyünde yaşamı olumsuz etkiledi. Köyde sağanağın ardından dolu yağdı, hortum ve fırtına oluştu. Yaklaşık 10 dakika süren hortum ve devamında oluşan kuvvetli fırtına nedeniyle, bazı ev ile ahırların çatısı uçtu, ağaçlar kökünden söküldü, elektrik direkleri devrildi. Hortumun etkisiyle çatılardan kopan çok sayıda sac, çevreye dağıldı. Hortum sonrası yaşan dolu nedeniyle köyde yeşil alanlar beyaza büründü. Enerji nakil hatları, ev ile eklentilerinde hasara neden olan hortum anları da cep telefonu kamerasınca kaydedildi. Can kaybı ve yaralananın yaşanmadığı afette, kendilerini dışarı atan vatandaşlar da zor anlar yaşadı.


Ekipler bölgeye gelerek hasarlı enerji hatlarında onarım çalışması başlattı. Fırtına nedeniyle hasarlı evleri oturulamayacak duruma gelen köylüler de yakınları ile komşularının yanına yerleştirildi.DEVLET VARANDAŞIN YANINDA OLDU

Felaketi duyarak olay yerine gelen Ak parti Artvin Milletvekili E. Erkan Balta ve İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç, vatandaşlarla tek tek görüşerek bilgiler alarak ilgili bütün kurum ve kuruluşları felaket bölgesine seferber ettiler.

Milletvekili E. Erkan Balta yapmış olduğu açıklamada yaraların bir an önce sarılacağını ve bütün felaketzedelerin sorunların derhal çözüleceğini ifade etti. E. Erkan Balta, “ Felaketi duyduktan sonra ilgili bütün kurumlarla görüşerek bir an önce hasar tespitinin yapılıp vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için ne gerekiyorsa o yapılacak. Herkes rahat olsun, bizler buradayız. Devletimiz vatandaşımızın yanındadır. Almış olduğum bildiler ve felaket bölgesinde bizzat gezerek gördüğüm kadarıyla bu çok büyük bir felaket. Evlerin çatıları ve hatta beton evler bile temelinden sökülmüş. Evlerden tarım aletlerinden kilolarca ağırlıklara olan metal ve ağaç parçaları bile 4-5 km uzağa savrulmuş. Bu kadar büyük felakette kimsenin şans eseri burnunun bile kanamaması çok sevindirici olmuştur. Allah korunsun can kaybı olsaydı bugün farklı şeyler konuşuyor olacaktır. Mal canın yorgasıdır ama devletimiz şu ana kadar ilimizde ve ülke genelinde meydana gelen yangın ve sel felaketlerinde hiç bir vatandaşını sorunları İle dertleri ile baş başa bırakmamıştır. Olayın olduğu andan itibaren yaralar sarılmaya başlanarak devletin sıcak kolları vatandaşa sarılmıştır.” dedi

Balta, “Felaketi yaşayan bütün vatandaşlarımız rahat olsun. Sorunlar en kısa sürede çözülecek. Şu an ekiplerimiz yoğun bir şekilde sahada çalışıyor. Bütün köylü vatandaşlarımıza çok çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah bir daha bize bu gibi felaketler yaşatmasın” dedi.FELAKETZEDELERE ASKER SEVGİSİ

Şavşat Pınarlı Köyünde meydana gelen hortum sonrası köye gelen İl Jandarma Alay Komutanı Mustafa Kılınç vatandaşların sorunlarını dinlemesi ve İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ekiplerinin sıcak ilgilisi vatandaşlar tarafından büyük bir sevgi ile karşılandı.

Vatandaşlar, “Bu zor anımızda Devletimiz, Milletvekilimiz, Alay Komutanımız, Bölük komutanımız, askerimiz, Şavşat Sosyal Yardımlaşma Müdürü ve personel, AFAD ekipleri, ÇEDAŞ ekipleri ve DHA muhabiri yanımızda oldular. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dediler.


HASAR TESPİTİ BAŞLATILDI


Bölgeye gelen AFAD ekipleri, köyde hasar tespit çalışması başlattı. Köyde etkili olan fırtına ve hortumun; yaklaşık 20 ev, ahır ve samanlığın çatısını uçurarak zarar verdiği, 3 evin kullanılamaz hale geldiği tespit edildi. AFAD’ın yanı sıra Şavşat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve İlçe Jandarma Bölük komutanlığı ekipleri de çalışmalara destek veriyor. Köyde özel elektrik dağıtım şirketi ÇEDAŞ ekipleri de kopan direk ve telleri yenilemeye çalışıyor.


HASARIN BOYUTU ORTAYA ÇIKTI


Öte yandan hızının saatte 100 kilometreyi aştığı belirtilen fırtınanın hasarı da gün ağarınca ortaya çıktı. Hasar gören evlerin içerisindeki birçok eşyaların kullanılamaz hale geldiği fırtınada; tarım arazisindeki saman balyaları ve tarım aletlerinin yanı sıra bir traktöre bağlı yarım tonluk tırmığın da bulunduğu yerden koparak kilometrelerce uzağa savrulduğu görüldü.


Geceyi yakınlarının yanında geçiren köy halkı, o anları anlatarak, yaşamları boyunca böyle doğa olayına ilk kez tanık olduklarını söyledi. Tek tesellilerinin can kaybı yaşanmaması olduğunu belirten köy halkı, yardım için gelen devlet yetkililerine de teşekkür etti.


‘BETON EV YERLE BİR OLDU’


Köy muhtarı Oktay Çelik, heyetler hasar tespitlerini sürdürdüğünü kaydederek, “Devlet bu yaraları saracaktır. Gece başlayan çalışmalar sürüyor. Köyde kullanılacak evlere elektrik verilecek. 20 evimiz hasar gördü bunların 3’ü kullanılamaz hale geldi. 12 samanlık, 11 ahır da zarar görmüştür. 4 odalı bir beton ev yerle bir oldu. Ağaçların ve çatıların verdiği hasarlar var. Can kaybı yaşanmamasına şükrediyoruz” dedi.
ARHAVİ’DE DERELERİN KANALA ALINMASI PROJESİNDEN VAZGEÇİLMESİ ÇAĞRISI YAPILDI

DSİ tarafından Arhavi derelerinin beton kanala alınması ihalesinin yapılmasının ardından Arhavi halkı harekete geçerek projeden vazgeçilmesi çağrısında bulundu.Hayati Akbaş

ARHAVİ-Arhavi'de yaşam alanlarını korumaya çalışan Pilarget bölgesi halkının buluşmasında derelere yönelik planlara tepki gösterildi: DSİ planı için "DSİ’nin başımıza açtığı yeni bir bela" denildi.

Derelerin beton kanallara alınmasına karşı çıkan Arhavi Doğa Koruma Platformu ile Arhavi, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği dere ıslahları ve seller hakkında vatandaşları bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.


Arhavi Gösteri Merkezinde (AGM) gerçekleşen, Moderatorluğunu Arhavi Doğa Koruma Platformu Sözcüsü Erdoğan Güler’in yaptığı toplantının katılımcı panelistleri, Sezer Çakmak, Hasan Sıtkı Özkazanç, Ahmet Alçiçek, Sevinç Alçiçek, Akif Uyanık, Nazlı Demet Uyanık, Hazım Kurtoğlu, Sami Fitoz oldu.Dere ıslahları ve seller hakkında bilgilendirme toplantısına çok sayıda Arhavili vatandaşın yanı sıra, STK ve meslek kuruluşu temsilcileri ile bazı siyasi parti temsilcileri Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu ile Arhavi Belediye Başkanı Vasfı Kurdoğlu, İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı, Rize, Hopa’dan yaşam savunucuları ve KTÜ Orman Fakültesi öğretim görevlisi doçent Oğuz Kurdoğlu katıldı.

Konuşmacılar, son dönemde yoğun yağmurların ardından derelerin taşmasına neden olan şeyin dere yataklarına yapılan hatalı müdahaleler ve dere yataklarında ki yanlış yapılaşmaların yanı sıra HES ve taş ocakları yapımı esnasında derelerin molozlarla doldurulmasına vurgu yaptı.

DSİ Tarafından 5 Temmuz’da yapılan ihale ve proje de derelerin beton kanallara alınması projesinde birçok olumsuzluklar tespit ettiklerini belirten konuşmacılar şunları söyledi: “Bu proje yöre halk tarafından kesinlikle kabul görmemektedir. Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünya ile ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesidir. Bu nedenle vadiler ve dereler her zamankinden daha fazla korunması ve kollanması gereken alanlardır. Birçok bölgede olduğu gibi Arhavi’de vadiler, HES ler, taş ocakları, konkasör tesisleri ile paramparça edilmiştir. Yüzme, piknik alanları ve dere kenarları herkes için çok önemli alanlardır. Arhavi Merkez’den köylere kadar önemli bir bölümünü de içine alacak şekildeki yapılan doğa tahribatı sonucu alanlar kullanılamaz hale getirilmiştir. Vatandaşların kullandığı alanlar daraltılmış bir haldedir.

Dere taşkınlar adı altında DSİ tarafından derelerimiz beton kanallara hapsedilecek. Buda DSİ’nin başımıza açtığı yeni bir bela ile karşı karşıya kaldığımızın açık bir göstergesidir.

Bu bela Çifteköprü’den başlayıp Mençuna Köprüsüne kadar olan bölüm her iki taratanda taş duvarla tahkim edilerek dere, kanal haline getirilmeye çalışılacak ve böylece sözde taşkınlar önlenmiş olacak. Bu açıkça bir yalandır. Biz bunun gerçek olmayacağını son yağan yağmurlarda bir kez daha pratik olarak gördük ve yaşadık."

Yine aynı şekilde Pilarget Vadisinde ulu kentten başlayarak Balıklı tarihi camiye kadar olan bölüm her iki taraftan da beton duvarla birlikte adeta tabut haline getirilmektedir. İnsanların topraklarının ve evlerinin korunmasından yanayız. Bunun içinde bu bölgelerde küçük müdahalelerle bunun gerçekleştirilebileceğini düşünüyoruz. Bu vadilerimizin bütünüyle bir kanal haline getirmenin hem milli kaynaklara israf hem de doğaya son derece zararlı imalatlar olduğunu düşünüyoruz. 5 Temmuz’da yapılan ihale ve proje de bunu gösteriyor. Çifteköprü ve Pilarget Vadisinde korunmaz bir şekilde derelerin tahrip edileceği yok olacağı bir gerçektir.

Burada yapılması gereken çözüm odaklı tek iş, bilim ve akıl ile sorunlara yaklaşmak olmalıdır. Bilim insanlarının söylediklerinin ne derece önemli olduğu gerçeğini görmemezlikten gelmek yaşanacak olumsuz olaylara davetiye çıkarmak demektir. Derelerin beton içine alınması bir katliama davetiye çıkarılması Arhavi’nin yok olmasına izin vermek demektir.”Suyun kalitesi de düşüyor'

Konuşmacılar, derelerin beton kanallara alınması durumunda suyun kalitesinin de düşeceğine dikkat çekerek “Durum içme suyumuzun azalmasına ve kalitesinin ise düşmesine neden olacak. Ayrıca suyumuzu pahalı içmek zorunda kalacağız .İçme su alanlarımızı koruma alanları haline getirmemiz lazım. Suyumuzu korumlayız çünkü suyumuz yoksa tarım alanlarımızda yok yaşamımızda yok demektir” dedi.

Pilarget halkı projeye tepki göstererek, beton kanalların sel ve taşkınları önlemediğini, aksine bu kanalların taşkınları daha da artıracağını belirterek yapılan ihalenin iptal edilmesini istiyor.

Arhavi, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Fazlı Zoroğlu daha önce yaptığı açıklamada DSİ tarafından yapılan ihale ile Pilarget havzasına 5 kilometrenin üstünde dere güzergâhında beton kanal uygulaması yapılacağını, bunun yeniden yağacak yoğun yağmurlar sonrası bir felakete yol açacağını kaydetmişti.
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ARHAVİ ŞUBESİ’NDEN “KİTAP ATÖLYESİ “ ETKİNLİĞİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi yaz etkinlikleri çerçevesinde “Kitap Atölyesi” etkinliği düzenledi.


Hayati Akbaş

ARHAVİ-Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi yaz etkinlikleri çerçevesinde “Kitap Atölyesi” etkinliği düzenledi.Çarmıklı Halk Kütüphanesi’nde “Fahrenheit 451 Ray Bradbury” kitabı ve ikincisini de “Gün Olur Asra bedel Cengiz Aymatov”kitabı ile kitapseverlerle birlikte yaptı. Yürütücülüğünü Galatasaray Lisesi Edebiyat öğretmeni Selma Zoralioglu tarafından yapılan etkinlik hakkında Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şube Başkanı Emine Hekimoğlu şu açıklamayı yaptı:

“ Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi olarak edebi bir eser üzerinden ana dilini iyi kullanabilme, ana diliyle analiz ve sentez becerisi kazanmak, somut düşünebilme, kendini sözlü olarak düzgün ifade edebilme amacıyla ilk kez “Kitap Atölyesi” etkinliği düzenledik. Bu etkinliğimizi Arhavi’nin yetiştirdiği değerli bir öğretmeni Selma Zoralioğlu’nun gönüllü ve özverili çalışmasıyla pandemi şartlarına uygun olarak onar kişilik guruplar halinde yaptık.

Kitap Atölyemizin ilkini “Fahrenheit 451 Ray Bradbury” kitabı ile bitirdik. Uygarlığa yön veren toplumsal meseleleri, bir itfaiyecinin kütüphanelerdeki kitapları yakmasını bilimkurgu ile işleyen inanılmaz katmanlı kitabı değerli edebiyat öğretmenimiz Selma Zoralioglu’nun harika yürütücülüğünde yaptık.2. Kitap Atölyemizi “Gün Olur Asra Bedel Cengiz Aymatov”kitabı ile yaptık. Bir asra bedel sürede hikâyeler trenle, uzayla, anılarla yolculuk yaparak bir gün gibi kısa bir sürede harika bir şekilde işlenen kitabı; Selma öğretmenimiz atölyelerinde çeşitli etkinlik ve anketlerle değerlendirdi. Pandemiden önce yine yaz sezonunda on gün süre ile gönüllü olarak “Yaratıcı Drama” etkinliği yapan Selma Zoralioğlu’na dernek olarak biz de plaket ile teşekkür etmek istedik.

Etkinliğimize amacına uygun bir ortamda yapmamıza olanak veren Çarmıklı Halk Kütüphanesi idaresine, kütüphane sorumlusu bilgisayar işletmeni Emine Atalay'a, projeksiyon destektekinde bulunan MEM Md. Yrd. Nurullah İnanç'a ve tüm kitapsever katılımcılarımıza da Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi adına çok teşekkür ediyorum.

Bir başka etkinlikte buluşmak üzere halkımıza sağlık ve esenlikler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör