• HaberciGazete

Artvin'den haberler...ARDANUÇ’TA SÜT ÜRETİCİLERİNE DESTEKArtvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca finanse edilen "Çiğ Süt Toplama Altyapısının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Ardanuç, Merkez ve Yusufeli İlçelerinde hak sahiplerine Güneş Enerji Sistemlerinin dağıtımı gerçekleştirildi.


ARDANUÇ-Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca finanse edilen "Çiğ Süt Toplama Altyapısının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Ardanuç, Merkez ve Yusufeli İlçelerinde hak sahiplerine Güneş Enerji Sistemlerinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Düzenlenen Güneş Enerji Sistemlerinin dağıtımına, Ardanuç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, İl Müdürü Neşat Ulutaş, Artvin İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Talip Işık, Ardanuç İlçe Müdürü Cihat Akbaş ve çok sayıda çiftçi katılım sağladı.


ARTVİN’DE ORMANCILARIN DEV KABUK BÖCEĞİYLE MÜCADELESİ DEVAM EDİYORArtvin’de ladin ormanlarına zarar veren "Dendroctonus micans" isimli dev kabuk böceğine karşı mücadele aralıksız devam ediyor.ARTVİN-Artvin’de ladin ormanlarına zarar veren "Dendroctonus micans" isimli dev kabuk böceğine karşı mücadele aralıksız devam ediyor.

Ülkemize 1966 yılında giriş yaparak ladin ormanlarına zarar veren Dendroctonus micans zararlısına karşı uzun yıllar boyunca verilen biyolojik mücadele sonrasında 2004 – 2005 yıllarında doğal dengenin sağlanması ile mücadele kontrollü olarak devam ediyor.

Son yıllarda yaşanan iklim değişikliği ve kuraklıklar nedeniyle doğal denge içinde yaşamını sürdüren Dendroctonus micans, 2016 yılından itibaren kısmi olarak artışı gözlenen Artvin, Ardanuç, Borçka ve Şavşat İşletme Müdürlükleri sınırlarındaki ladin ormanlarında biyolojik mücadeleye devam ediliyor.

Artvin Ormanlarına zarar veren, micans ( Dev Kabuk Böceği ) ile biyolojik mücadele kapsamında Artvin Orman Bölge Müdürlüğü biyolojik mücadele laboratuvarlarında üretilen 47 bin 678 adet Rhizophagus grandisi ( yırtıcısı )’nin 5 bin adedi Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü Ardahan İşletme Müdürlüğü’nün Gürcistan sınırına yakın olan Posof Orman İşletme şefliği ladin ormanlarına, kalanı ise Bölge Müdürlüğü ladin ormanlarına verilerek biyolojik mücadele yapıldığı açıklandı..

Yapılan çalışmalar sonucunda "Dendroctonus micans" zararlısı doğal denge sınırlarına indirilmiş ve dengenin korunması amacıyla Artvin Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarlarında Rhizophagus grandis üretimine devam edildiği açıklandı.


‘HOPA’NIN BELLEĞİ’ YAYINLANDIHopa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından basımı gerçekleştirilen ‘Hopa’nın Belleği’ adlı kitap çalışması Hopa TSO ortaklarına dağıtılmaya devam ediliyor.

HOPA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından basımı gerçekleştirilen ‘Hopa’nın Belleği’ adlı kitap çalışması Hopa TSO ortaklarına dağıtılmaya devam ediliyor. Oda üyelerinin talebi üzerine verilen ‘Hopa’nın Belleği’ adlı kitap nezaket ziyaretinde bulunan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi Karabacak Sigorta Temsilcisi Nejdet Karabacak’a Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek tarafından takdim edildi.

Başkan Akyürek yaptığı açıklamada; ‘Hopa’nın tarihi ve kültürel mirasını 2 senelik bir çalışmanın ürünü olan bu kaynakta birleştirmiş bulunuyoruz. Kitap çalışması sırasında veri temin eden bütün vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.’ dedi.

Karabacak Sigorta Temsilcisi Nejdet Karabacak yaptığı açıklamada;Hopa TSO’nun kültür ve sanat faaliyetlerine gösterdiği hassasiyet ve yaptığı çalışmalardan dolayı takdir ediyorum. Ortaya böyle bir eser çıkardıkları için başkan ve yönetimine teşekkür ediyorum.’ ifadelerini kullandı.


HOPA VE ARHAVİ DOĞAL GAZA KAVUŞUYOR...Hopa ve Arhavi için büyük önem arz eden ve halkımız tarafından sabırsızlıkla beklenen doğal gazın ilçelere getirilmesi konusunda önemli adımlar atıldı.

Çalışmaların üç ay içerisinde başlaması planlanıyor.


ARHAVİ-Hopa ve Arhavi için büyük önem arz eden ve halkımız tarafından sabırsızlıkla beklenen doğal gazın ilçelere getirilmesi konusunda önemli adımlar atıldı.

Çalışmaların üç ay içerisinde başlaması planlanıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanlığı tarafından doğalgaz arzı sağlanması planlanan yerleşim yerlerine Hopa ve Arhavi’de dahil edildi.

Arhavi’ye getirilecek doğalgaz ile ilgili olarak Arhavi Belediyesi Eylül ayı olağan toplantısında gerekli kararlar alınmış olup, yüklenici firmaya ile gerekli eşgüdüm sağlanarak, alt yapı çalışmaları ve yapılacak kazılar sonrasında yüzey kaplama çalışmalarının Arhavi Belediyesi tarafından yapılacağı kararı alındı.

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “halkımız tarafından sabırsızlıkla beklenen doğal gazın ilçemize gelecek olmasından duyduğu memnuniyeti” dile getirdi.

Başkan Kurdoğlu; “gerek kış aylarındaki oluşan hava kirliliği, gerekse katı yakıt fiyatlarındaki yükseliş nedeni ile ilçemizin doğalgaza kavuşacak olması çok önemli bir gelişmedir. Arhavi belediyesi olarak yüklenici firmayla eşgüdüm içerisinde çalışarak doğalgazın hanelere ulaşmasını kolaylaştıracağız. Aynı zamanda kazılar sonrasında zemin kaplama çalışmaları da belediyemiz tarafından yapılacaktır. Doğalgaz Arhavi’mize, halkımıza hayırlı olsun” dedi.


YUSUFELİ’NDE ÖĞRENCİLER YENİ OKULLARI İLE BULUŞTUArtvin İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar gerçekleştirdiği Yusufeli Programı çerçevesinde Şehit Salih Hüseyin Parça Anadolu Lisesinin yeni yerleşim yerindeki binasında öğrencilerin yeni okulları ile ilk buluşma gününde öğrencileri yalnız bırakmadı.YUSUFELİ-Artvin İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar gerçekleştirdiği Yusufeli Programı çerçevesinde Şehit Salih Hüseyin Parça Anadolu Lisesinin yeni yerleşim yerindeki binasında öğrencilerin yeni okulları ile ilk buluşma gününde öğrencileri yalnız bırakmadı.

Yeni okullarında eğitim öğretime başlamadan önce okullarını gezen öğrencilerle birlikte okul birimlerinde, bahçesinde ve spor kompleksinde incelemelerde bulunan Acar, İlçe Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Alp eşliğinde öğrencilerin merak ettikleri konularda bilgilendirdiler.

Yusufeli yeni yerleşim yerinde fiziksel standartları ve araç gereç olanakları çok yüksek okullarda eğitim öğretimi daha güçlü devam ettireceklerini belirten İl Müdürü Acar “Bu yeniliklere öğrenci ve öğretmen motivasyonunu da eklediğimizde hem ilçemizde hem de ilimizde başarının daha da artacağına inanıyoruz” dedi.


Haber ve görseller: Hayati Akbaş/ Artvin


19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör