top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin esnafı: Kararı geri alın, yoksa batarız

Artvin’deki oda başkanları Hopa’da bir araya gelerek Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın faiz artırım kararına sert tepki göstererek “Bu kararı geri alın, yoksa Esnaf batar” açıklaması yaptılar.

Hayati Akbaş

HOPA-Artvin ve ilçelerinde faaliyet gösteren Esnaf odaları Başkanları Hopa Belediye parkında bir araya gelerek Halk Bankası ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinin geriye dönük yapılan faiz artışı kararına sert tepki göstererek kararın zaman geçirmeden geri çekilmesin, beklediklerini ifade ettiler.Hazine ve Maliye Bakanlığı aldığı kararla birlikte Halk Bankasından, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredilerin faiz oranlarında artış yapmıştı. Buna göre 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı.

Artvin Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Şeref Öngüner yaptığı basın açıklamasında, alınan bu karara sert tepki göstererek, yaptığı açıklamayı il genelinde faaliyet gösteren 18 esnaf odası adına yaptığını ve başkanlarında bugün Hopa’ya gelerek bu açıklamaya destek vermelerinin yetkililere önemli bir mesaj olduğunu söyledi.

Başkan Şeref Öngüner, 18 esnaf odası olarak, Halk Bankasından, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredilerin faiz oranlarında yapılan artış Artvin’de zaten sıkıntı da olan esnafa ağır ek bir maliyet getireceğin, ifade ederek “Bu karar uygulanırsa esnafımız kapısına kilit vurmak zorunda kalır”  dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı aldığı kararla birlikte Halk Bankasından, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredilerin faiz oranlarında artış yapmıştı. Buna göre 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı.

 Kredi faizlerinin artırılmasına ilişkin Artvin Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Şeref Öngüner, Hopa Belediye parkında yaptığı basın açıklamasında yapılan uygulamanın esnafın omurgasını kırdığını söyleyerek, “Esnafımız batarsa bu gemide hepimiz batarız.” dedi.

Faiz artırımının kendi imkânlarıyla geçinmeye çalışan esnafı zor duruma soktuğuna vurgu yapan Öngüner, “Ülkemizin ekonomisine yük olmadan, kendi imkânlarıyla çalışan esnaf ve sanatkârlarımız faizlerin yüksek olmasından kaynaklı, gıdadan temizlik ürünlerine, akaryakıttan tükettiğimiz bütün ürünlere yansıyan fiyat artışlarıyla mücadele ederken pos cihazlarındaki komisyon oranlarının artması, kredi kartlarındaki taksit sayılarının kısıtlanması, KDV ve geçici vergi oranlarının yüksek olması, mal alımlarında yüzde 1 KDV oranıyla alırken yüzde 10 ve üzeri satış yapması, BAĞ-KUR prim gün sayısının 7 bin 200 güne düşürülmesini beklerken prim ödemelerinin artması, şoför esnafımız ÖTV ve KDV muafiyeti haberi beklerken akaryakıt fiyatlarının yüksek olması, perakende yasasının çıkmasını beklerken ulusal marketlerin her geçen gün çoğalması ve her ürünün satışına izin verilmesi ile meşakkatli günlerden geçerken, Halk Bankası aracılığıyla Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerimizden daha önceden çekilen kredilerin faiz oranlarının yükseltilmesi esnaf ve sanatkârlarımızı daha zor ve çaresiz durumda bırakmıştır.” diye konuştu.

Esnafın çözülmeyecek sorunu olmadığına dikkat çeken Öngüner, yetkililerin seslerini duymasını isteyerek, “Çalışmaktan yorulmayan, el emeğini göz nuruna döken zanaatkârlarımız, gece gündüz demeden direksiyon başında hayatlarını yolda geçiren şoförlerimizin; fedakârlığı, üretmeyi, ahlakı, birlik ve beraberliği ilke edinmiş esnaflarımızın çok büyük hayalleri yoktur. Tek hayalimiz alın teriyle çalıştığımız emeğimizin karşılığını almaktır. Bugün burada ahilik kültürünün şehrimizdeki temsilcileri olan 18 oda başkanımızla tüm yetkili mercilere sesleniyoruz. Ülkemizin ve milletimizin omurgası esnaf ve sanatkârlarımızın sesini duyun. Esnafımız batarsa bu gemide hep beraber batarız. Gelin sesimize kulak verin sorunlarımız çözülemeyecek sorunlar değil. Esnaf ve sanatkârlarımız güçlenirse Türkiye’miz güçlenir.” ifadelerini kullandı.

Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı 18 Odanın yönetim kurullarıyla birlikte katıldığı basın açıklamasında şu isimler de hazır bulundu:

Madeni İşler ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Küçükay, Giyim Eşyaları ve Sanatkarları Odası Başkanı Uğur Çiftçi, Bakkallar ve Sebzeciler Odası Başkanı Mehmet Nuri Gümrükçü, Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Samet Cihan, Hopa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turgut Dalkılıç, Arhavi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hikmet Çakır, Arhavi Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yaşar Kocaman, Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt, Borçka Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nusret Kanbur, Murgul Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Hüseyin Yegin, Murgul Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlyas Özmen, Ardanuç Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Dilek Yıldız, Ardanuç Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Özgür Demirtaş, Şavşat Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Ercüment Köksoy, Şavşat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bilgehan Koşar, Yusufeli Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Bülent Özdemiroğlu, Yusufeli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Fevzi Polat, Hopa Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Celil Yıldırım, Hopa küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ünsal Uzunkaya, Kemalpaşa 18 Nolu Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Hikmet Dalkılıç, Hopa 17 Nolu Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Ethem Karabacak.

69 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page