• HaberciGazete

Artvin'in kurtuluşu Artvin, Ankara ve İstanbul'da da kutlandıARTVİN'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101. YILDÖNÜMÜ ARTVİN'İN YANI SIRA, ANKARA VE İSTANBUL'DA DA TÖRENLERLE KUTLANDI...ARTVİN’DE 7 MART COŞKUYLA KUTLANDI

7 Mart 1921 Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Artvin Vali Yardımcısı Onur Özaydın ve İl Protokolünün katılımı ile kutlama programı gerçekleştirildi.


ARTVİN-7 Mart 1921 Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Artvin Vali Yardımcısı Onur Özaydın ve İl Protokolünün katılımı ile kutlama programı gerçekleştirildi.Program Atatepe’de yapılan 7 pare top atışı ile başladı ve milis kuvvetleri ve çetelerin mahalle aralarındaki tüfek atışı ile devam etti. Milis kuvvetleri ve çetelerin Halit Paşa Meydanına gelmesi ile birlikte Artvin Valiliği önüne yürüyüş yapıldı.

Program Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye’nin Atatürk Anıtına çelenk sunması ile devam etti. Program Artvin’in 7 Mart 1921’de düşman işgalinden kurtuluşunun temsili gösterisinin gerçekleştirilmesinin ardından Artvin Vali Vekili Onur Özaydın’a Türk Bayrağı, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül’e kurtarılmış vatan toprağı, Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e de sembolik kentin anahtarı verilmesiyle devam etti.

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, Artvin Halk Eğitim Merkezi öğrencilerince halk oyunları gösterisi sunuldu.Kutlamalar geçiş merasimiyle sona erdi. Ayrıca etkinler kapsamında kurban kesilerek dua edildi.


Törene yöreye özgü halk oyunları kıyafetiyle katılan, Başkan Elçin Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı için yaptığı konuşmada Kafkasör Festivali’nin yapıldığı yaklaşık 84 bin dönümlük arazinin saygıdeğer iş insanı İsmet Acar’ın gerçekleştirdiği 12 milyon liralık bağış ile Artvin halkı adına Gökçen ailesinden alındığını bir kez daha duyurdu ve süreçte emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.


Belediye Başkanı Demirhan Elçin 7 Mart Artvin’in Kurtuluşunun 101. Yılında gerçekleştirdiği konuşmada şu ifadeleri öne çıktı: “Bu cennet vatanımızı bizlere miras olarak bırakan, başta ulusal önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Artvin’i il yapan Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah ve siyasi arkadaşı dönemin Başbakanı İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Çoruh Bölgesi Müfreze Komutanı Deli Halitpaşa, Miralay Şükrü Bey’e ve bu cennet vatanı bizlere miras bırakmak için, kanlarını gözlerini kırpmadan su gibi akıtan, canlarını feda eden tüm şehitlerimize minnettarlığımı belirtirken aziz hatıraları ve eserleri önünde saygıyla eğiliyor Allah’tan rahmet dilerken gazilerimize de şükranlarımı sunarım.Artvin halkı 43 yıl emperyalist güçlerin esaretinde kalmış bu 43 yılın 40 yılı Rus esaretinde geçmiştir. Artvinliler esaret altında kalmalarına rağmen, 43 yıllık esaret döneminde şehir savaşı ve direnişi yaparak, milliyetini, hürriyetini, namusunu, kültürünü ve dinini canı pahasına korumuş ve bu direncinin karşılığı olarak, 1917 Rus ihtilalinin de getirmiş olduğu ılımlı ilişkiler sonucunda, yılgınlığa düşen Rus devleti 03 Mart 1918 tarihinde Osmanlı imparatorluğu ile imzaladığı Brest Litovsk Barış Antlaşması gereği Ruslar referandum yapılmasına mecbur kalmış, 40 yıl Rus esaretinde kalan yiğit yürekli kararlı özgürlük sevdalısı Artvin halkı referandum sırasında, egemenliğin Ruslarda olmasına rağmen, Artvinliler referanduma büyük bir katılım sağlayarak toplamda 30.635 nüfusa sahip Artvin’de nüfusun, 27.282’si Müslüman 3.353 ü gayrimüslim idi. 19 yaşını doldurmuş erkeklerin oy kullanma hakkı olduğu toplam 16.317 seçmenin oy kullandığı, referandumda 16.314 seçmen Osmanlı Devleti egemenliğini tercih etmiş sadece 3 ret oyu çıkmıştır. Bu çok anlamlı referandum sonucudur.


Mondros Mütarekesi’nden sonra Damat Ferit Paşaya, top da vardı, tüfek de vardı, niçin savaşmadınız, neden korktunuz da sözleşme yapmayı tercih ettiniz diyecek kadar, yürekli, cesur Osmanlı Paşası olarak tavrını çok net ortaya koyarak Artvinlilik farkını, Damat Ferit Paşa’ya tokat gibi ders vermiştir.


Osmanlı devletinin meclisi dağıtılmış olduğu için Sevr Antlaşması’nın şartlarının kabulü ya da reddi konusunda karar vermek üzere, Padişah vahdettin hükümeti, Osmanlı Devlet adamları ve ileri gelenlerinden oluşan bir saltanat şurasının toplanmasına karar vermiş, bu ekibin içinde Vazriyalı Ali Rıza Paşa’da yer almıştır.


Birinci toplantıya katılmayan Artvin Vazriyalı Ali Rıza Paşa, ikinci toplantıya katılmış. Sevri kabul edenler ayağa kalksın denmiş, herkes ayağa kalkmış bir tek Ali Rıza Paşa ayağa kalkmayarak Sevrin gündeme gelmesini ve görüşülmesini dahi abes görmüş olan Ali Rıza Paşa, Sevr Anlaşmasını reddeden, tek Osmanlı devlet adamı ve Osmanlı paşasıdır. Ruhun şad, mekanın cennet olsun Vazriyalı Ali Rıza Paşa. 23 Nisan 1920 de Ankara’da kurulmuş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetinin almış olduğu kararla 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşanın doğudaki azimli harekâtı sayesinde ordularımız 30 Eylül 1920’de Sarıkamış’ı, 30 Ekim 2020’de Kars’ı kurtararak Gümrü’ye yani Ermenistan’a girdiler. Böylece 22 Kasım 1920 günü barış görüşmeleri Ermenilerle Gümrü’de başlamış oldu. 3 Aralık 1920 tarihinde yapılan Gümrü Anlaşması ile doğu sınırlarımız TBMM’nin siyasi kararlılığıyla güvenlik altına alındı.


Yüzyıllardır kültürümüz olan bopa güreşleri Kafkasör Boğa Güreşleri alanı mülkiyeti Gökçen ailesine ait olan yaklaşık 84 bin m2 arazide gerçekleştirilmemekte iken, 2016 yılından sonraki belediye ve mülk sahipleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle yıllarca herhangi bir bedel almadan Artvin’in kültürünün devamı için tek kuruş kira bedeli almadan boğa güreşleri ve festivalin yapılmasına izin veren Gökçen ailesi, 2016 yılından sonra Belediye ile mahkemelik olmuş mahkeme sonucunda da davayı kazanmış idi.


Göreve geldiğimiz 2019 yılında kendileriyle bizzat görüşerek Artvin Belediyesi olarak arena alanını satın alma sözü vererek kendilerinden izin alarak festivalimizi kazasız belasız gerçekleştirmiştik.


2021 yılında Belediye adına satın alma işlemini gerçekleştiremediğimizden dolayı kent ormanı olarak orman dairesinden belediye olarak kiraladığımız alanda yer tespiti yapmaya çalıştığımız sırada konu orman idaresiyle belediyemiz arasında husumet doğurdu, tam boğa güreşlerini yapamayacağız dediğimiz sırada güreşlere birkaç gün kala gökçen ailesi haber göndererek boğa güreşlerinin yapılmasına müsaade ettiler.


Göreve geldiğim ilk günden beri seçim öncesi sözüm olmamasına rağmen Gökçen ailesinin mülkiyetindeki alanı ne edip ne edeceğim ama bu yerin Artvin Belediyesi’nin dolayısıyla Artvin halkının tapulu yeri olarak satın alacağım diye seçim sonrası söz vermiştim.


3 yıldır yoğun ve sessizce bir yöntemle çalışmalarım sonucunda bugün Kafkasör arena alanı 84.000 m2 arazi Artvin Belediyesi’nin dolayısıyla Artvin halkının tapulu malı olmuştur. Hayırlı uğurlu olsun. İsmet Acar beyin söylediği gibi hemşerilerimize helali hoş olsun.


Artvin, yürekli, cesur, adil, hoşgörülü, bilinçli kültürlü insanların yaşadığı ender memleketlerden biridir. Artvin her şeyin en iyisine layıktır. Bize her yer Artvin değil, biz her yerde Artvinliyiz.


Beni dinleme nezaketi gösteren, başta sayın valim, kıymetli milletvekillerim olmak üzere tüm protokol ve çok sevdiğim hemşerilerimin ve de sosyal medya hesaplarından şu anda bizi canlı izleyen halkımızın 7 mart Artvin’in kurtuluş bayramının 101.yılını bir kez daha kutlar, her birinize ayrı ayrı en derin saygılar sunarım.” dedi.


ANKARA’DA ARTVİN’LİLER ATA’LARINA KOŞTU

Artvin’in kurtuluşunun 101 yılı nedeniyle Ankara’da bulunan Artvin’liler Anıtkabir’de Ata’nın huzurunda kutladılar.ANKARA- Artvin’in kurtuluşunun 101 yılı nedeniyle Ankara’da bulunan Artvin’liler Anıtkabir’de Ata’nın huzurunda kutladılar.

Artvin'imizin Kurtuluş’unun 101. yılı nedeniyle İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu, Önceki dönem Milletvekili Metin Arifağaoğlu, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Artvin dernek ve vakıf yöneticileri ve Ankara ve çevre İlçelerde yaşayan Artvinlilerle birlikte Anıtkabir’de Atanın Huzuruna çıktılar.Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mozolesi önünde saygı duruşu ve çelenk sunma töreni gerçekleştirilmesi ardından Misaki Milli Kulesinde Şeref defterini imzaladıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü kabri başında saygıyla andılar.

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan “Cumhuriyet Kenti Artvin'imizin Kurtuluşunun 101. yılı tüm Artvin sevdalılarına kutlu olsun” ifadelerini kullandı.İSTANBUL’DA ARTVİN’LİLER TAKSİM ATATÜRK ANITINDA BİR ARAYA GELDİLER.

7 Mart Artvin’ in Kurtuluşunun 101. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Taksim Atatürk Anıtına çelenk oyma töreni gerçekleştirildi.İSTANBUL-7 Mart Artvin’ in Kurtuluşunun 101. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Taksim Atatürk Anıtına çelenk koyma törenini gerçekleştirildi.

Atatürk Anıtına Çelenk konulmasının ardından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

İstanbul Artvin’liler Hizmet Vakıf Başkanı Esen Yağcı, Vakıf kurucu Başkanı Atilla Öztürk, Onursal Üyesi Sıtkı Kahvecioğlu ve eşi Kadriye Kahvecioğlu, Önceki Dönem Vakıf Başkanı Dr. Mustafa Melek, Yönetim Kurulu üyeleri Muhterem Yılmaz, Hasibe Özkan, Etik Kurulu üyeleri Vecdet Yalçın, Tuncay Tolga Özçakmak, Danışma Kurulu üyesi Nil Çağal, Mütevelli Kurulu Üyesi Mikail Yağcı, Ali Uğur Çağal, Süreyya Aydemir törene Çelenk sunma törenine katılım sağladı.İstanbul Artvin’liler Hizmet Vakıf Başkanı Esen Yağcı, “Artvin’in 101. Kurtuluş yılını kutluyor, Bu özel günümüzde bizlerle beraber Çelenk sunma törenimize katıldığınız için candan teşekkür ediyorum” dedi.Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör