top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'in kurtuluşu Artvin ve İstanbul'da kutlandı

ARTVİN'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 102. YILDÖNÜMÜ ARTVİN'İN YANI SIRA, İSTANBUL'DA DA TÖRENLERLE KUTLANDI...
ARTVİN’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 102’İNCİ YILI KUTLANDI

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. Yılı münasebetiyle resmi tören düzenlendi


ARTVİN-Kahramanmaraş ve Hatay Merkezli depremler nedeniyle Artvin’in düşman işgalinden kurtuluş kutlama programı sadece çelenk sunma töreniyle gerçekleştirildi.Artvin Valiliği önünde düzenlenen çelenk sunum töreninde Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Veli Altınay ile Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından Temsili Subaylar tarafından Artvin Valisi Yılmaz Doruk’a Türk Bayrağı, İl Garnizon Komutanına Piyade Albay Veli Altınay’a Kurtarılmış Vatan Toprağı, Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e sembolik kentin anahtarı verildi.

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşu töreninde konuşan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin’in, yürekli, cesur, adil, hoşgörülü, bilinçli kültürlü insanların yaşadığı ender memleketlerden biri olduğunu söyledi.Başkan Elçin yaptığı konuşmasında şunları söyledi: ‘Kahramanmaraş ve Hatay merkezli 11 ilimizi kapsayan ülke nüfusunun %15-20’lik kesimini etkileyen asırlardır dünyada eşi benzeri olmayan ard arda yaşadığımız ikiz depremler ve binleri aşan artçı depremler neticesinde, şuana kadar belirlenen 46.104 vefat eden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, 100 binin üzerindeki yaralılarımıza acil şifalar ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum.

Bu cennet vatanımızı bizlere miras olarak bırakan, başta ulusal önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Artvin’i il yapan Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah ve siyasi arkadaşı dönemin Başbakanı İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Çoruh Bölgesi Müfreze Komutanı Deli Halitpaşa, Miralay Şükrü Bey’e ve bu cennet vatanı bizlere miras bırakmak için, kanlarını gözlerini kırpmadan su gibi akıtan, canlarını feda eden tüm şehitlerimize minnettarlığımı belirtirken aziz hatıraları ve eserleri önünde saygıyla eğiliyor Allah’tan rahmet dilerken gazilerimize de şükranlarımı sunarım.

Artvin, yürekli, cesur, adil, hoşgörülü, bilinçli kültürlü insanların yaşadığı ender memleketlerden biridir.Asrın felaketini yaşadığımız bu günlerde konuşmamı daha fazla uzatmadan, Beni dinleme nezaketi gösteren, başta sayın valim, kıymetli milletvekillerim olmak üzere tüm protokol ve çok sevdiğim hemşerilerimin 7 Mart Artvin’in kurtuluş bayramının 102.yılını bir kez daha kutlar, yaklaşmakta olan mübarek ramazan ayınızı şimdiden tebrik eder, her birinize ayrı ayrı en derin saygılarımı ve sevgilerimi sunarım.’ dedi.Vali Doruk, ‘Eşsiz doğası, insanı ve kadim kültürüyle her alanda değerli bir fark yaratan Artvin’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü kutlamanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Aziz milletimiz asırlardır hür yaşama idealinden asla taviz vermeyerek istiklal ve istikbali uğrunda nice şanlı zaferlere imza atmıştır.

Bundan 102 yıl önce “Ya istiklal ya ölüm” diyen kahraman Artvinliler, eşsiz bir mücadele ile bu güzel şehri hürriyetine kavuşturmuştur.

Böylesine kutlu bir mücadeleyle tekrardan vatan topraklarına dâhil edilen Artvin’imizi ve kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi müreffeh yarınlara kavuşturmak için durmadan çalışacağız.

Bu düşüncelerle, ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü içtenlikle kutluyor, başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kanlarıyla suladıkları bu toprakları bizlere vatan yapan bütün kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.’

Program, yapılan protokol konuşmalarının ardından sona erdi.
Öte yandan Artvin İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, Şube Müdürü Özcan Köse eşliğinde 7 Mart Artvin'in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü kapsamında Merkez Vakıfbank İlkokulu tarafından gerçekleştirilen "Geçmişten Günümüze Artvin" temalı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

1920'lerden günümüze kadar Artvin fotoğraflarından oluşan sergiyi gezen Acar, “bu anlamlı sergide emeği geçen Okul Yöneticilerini; Sınıf Öğretmenleri Şengül Büyükdağın, Şengül Eyüboğlu ve Semiha Ocakoğlu Köksal'a teşekkür ediyorum” dedi.

ARTVİNLİLER İSTANBUL'DA TAKSİM ATATÜRK ANITINA ÇELENK KOYMA TÖRENİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

Artvin' in Kurtuluş’unun 102. yıldönümü etkinliğini Artvinli değerlerinin öncülüğünde Taksim Cumhuriyet Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile gerçekleştirildi.


İSTANBUL-İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı ve diğer Artvin sivil toplum kuruluşları ile birlikte İstanbul' da her yıl düzenlenen 7 Mart Artvin' in Kurtuluş Günü etkinlikleri Ülkemizi derinden etkileyen deprem afetleri sebebiyle iptal edilmiş olup, Artvin' in Kurtuluş’unun 102. yıldönümü etkinliğini Artvinli değerlerin öncülüğünde Taksim Cumhuriyet Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile gerçekleştirildi.Törene, Vakıf Başkanı Esen Yağcı, Kurucu Başkan ve Onursal üye Atilla Öztürk, Danışma Kurulu Başkanı Dr. Mikail Kaya, Önceki Dönem Başkanı Dr. Mustafa Melek, Önceki Dönem Başkanı ve Artvin Dernekler Federasyonu Başkanı Hakan Bekar, Yönetim Kurulu üyeleri Fuat Ekin, Yaşar Gümüşel, Mutahsin Yıldırım, Erdinç Aslan, Artvin’in yaşayan değerleri; Onursal Üye, Sıtkı Kahvecioğlu ve eşi Kadriye Kahvecioğlu, Erdal Taşkan, Nadir Ataman, Emin Saraç, Gürkan Gülen, Muammer Yavuz, İlkay Türün, Danışma Kurulu Üyesi, Ertuç Işık, Etik Kurulu Üyesi Vecdet Yalçın, Artvin Dernekler Federasyonu temsilcileri Akın Varan, Osman Sert, Hasan Tahsin, İstanbul’daki Kılıçkayalılar Derneğinden Başkan Ayşe Katkat, İlhan Katkat, Mütevelli heyeti üyeleri Abdullah Aydın, Ali Uğur Çağal, İlyas Şahin, Rüştü Bozkurt, Sedat Özer ve Nuran Aydın, törene katılım sağladır.Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Esen Yağcı günün anlam ve önemini belirten kısa bir konuşma yaparak törene katılım sağlayan hemşerilerimize, Beyoğlu Kaymakamlığına ve güvenlik önlemlerinden dolayı Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğüne teşekkürlerini sundu.

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile yakın tarihte ülkemizde yaşanan deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın anısına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından tören sona erdi.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page