• HaberciGazete

Artvin Kanatlarımızın Altında

Güncelleme tarihi: 15 OcaKEMALPAŞA'DA ANLAMLI ETKİNLİK YAPILDI

Kemalpaşa AK Parti İlçe yönetim kurulu üyeleri ve partililer anlamlı etkinlik düzenlendi.KEMALPAŞA-AK Parti Kemalpaşa ilçe yönetim kurulu üyeleri ve Teşkilat mensupları bir araya gelerek Kemalpaşa'da deniz kıyısında bulunan çöpleri topladı.

Ak Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Murat Balkaya, Kemalpaşa İl Genel Meclis Üyesi Aydın Tatar, Ak Parti Kemalpaşa Kadın Kolları İlçe Başkanı Mine Barsbay, Ak Parti Kemalpaşa Gençlik Kolları İlçe Başkanı Batuhan Dalkılıç, AK Parti Kemalpaşa Belediye Meclis üyeleri ve İlçe yönetim kurulu üyeleriyle Teşkilat mensuplarının katıldığı etkinlikte Sarp köyünde, sahil kesiminde bulunan çöpler toplandı.


Sahil kesiminde biriken çöpler uzun uğraşlar sonucunda 20'den fazla büyük çöp poşetlerine konularak, yakında bulunan çöp konteynerlerine bırakıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Kemalpaşa AK Parti İlçe Başkanı Murat Balkaya "Uzun zamandır böyle bir etkinliğimiz söz konusuydu, sahil şeridinin kirli olduğunu görerek bütün vatandaşlarımızın duyarlılık göstermesi için ilçe yönetim kurulu üyelerimizi ve Teşkilat mensuplarımız toplanarak 'Çevremizi temiz tutalım' sloganı ile işe koyulduk.

Zaman zaman yapılması gereken bir etkinlik olduğunu gördük. Bundan sonra yine aynı şekilde gerek yönetim kadromuzla, gerekse üyelerimizle beraber etkinliğimizi gerçekleştireceğiz." kelimelerine yer verdi.

AK Parti Kemalpaşa İl Genel Meclis Üyesi Aydın Tatar ise yaptığı açıklamada "Biz aslında farkındalık yapmak istemiyoruz. Bu bir farkındalık değil, olması gerekendir. Bizim başlattığımız bu çalışma sivil toplum örgütleri ile beraber daha çok kitleye ulaşarak kalabalık şekilde bu güzel programı genişletmek ve çevreye yaymak gerekir. Bu yüzden herkesin çevreye karşı duyarlı olmasını bekliyoruz." dedi.

Kemalpaşa AK Parti Kadın Kolları Başkanı Mine Barsbay da konu hakkındaki düşüncelerini "Aslında biz bu kadar kirli olduğunu beklemiyorduk Kısacası şaşırdık güzel bir etkinlik oldu bundan sonra da aynı etkinliği sık sık gerçekleştireceğiz." şeklinde ifade etti.


CUMHURİYET HALK PARTİSİ ARTVİN İL YÖNETİMİNDEN HOPA TSO’YA ZİYARET

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber ve İl Yönetiminden Hopa TSO’yu ziyaret etti.HOPA-CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Orhan Atan, CHP İl Genel Meclis Üyesi Hakan Makar, Hopa Belediyesi Meclis Üyesi Özdemir Bağdat ve CHP İlçe Genel Sekreteri Ecevit Turan Hopa TSO’yu ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Okan Poyraz ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda CHP Hopa İlçe Başkanı Şükrü Aydemir ‘in hazır bulunduğu ziyarette güncel ekonomik konularda fikir alışverişi gerçekleştirildi.

Misafirlerini makamda ağırlayan Başkan Akyürek Hopa TSO’nun kuruluş tarihi hakkında bilgiler verdi. Ekonomi hakkında yapılan fikir alışverişinde hizmet sektörünün Pandemiden en çok etkilenen sektör olduğunu, Oda olarak hizmet sektörü personellerine destekte bulunduğunu aktardı. İlçe ekonomisindeki gelişmelere de değinen Akyürek Sarp Sınır Kapısı, araç yoğunluğu ve ihracatla ilgili gelişmeleri değerlendirildi.

Daha sonra ilçenin en acil çözüme kavuşturulması gereken sorununun Otobüs terminali olduğunu vurgulayan Başkan bu konuda yaptıkları girişimlerle ilgili ziyaretçileri bilgilendirdi.

Karşılıklı sohbette CHP heyeti Başkan Akyürek’ ten aldıkları bilgiler doğrultusunda notlar alarak sorunların çözümü konusunda merkeze bilgi vereceklerini ifade ettiler. İl Başkanı Ahmet Biber misafirperverliğinden ötürü Hopa TSO Yönetimini teşekkürlerini ileterek ziyaretini tamamladı.


ARHAVİ’DE ORGANİK PAZARDA KADINLARDAN EV EKONOMİSİNE KATKI

Arhavi doğal yaşam pazarında kadınlar aile bütçesine katkı sağlıyor.Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ-Arhavi’de Belediye tarafından kurulan köy pazarında kadınlar kendi Bahçelerinde yetiştirdikleri ve evlerinde kendi elleri ile yaptıkları organik ürünleri satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Arhavi’de İnönü Bulvarı üzerinde kurulan köy pazarında kadınlar tarafından üretilen ürünler sebze, meyve, süt peynir, tereyağı, yumurta, turşu, çeşitleri satışa sunuluyor. Köy pazarında ürününü satan Ayşe Er’in yaptığı açıklamada “organik pazar bizler için büyük bir fırsattır. Bu kapalı köy pazarını bizlere kazandıran Belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Kadınlara özgüven aşılamak kadınların ekonomik özgürlüğüne ön ayak olmak ve aile bütçesine destek olmalarını sağlayan büyüklerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Bahçelerimizde yetiştirdiğimiz ve evlerimizde yaptığımız ürünleri bu pazarda satarak ailemize, evimize katkıda bulunuyoruz. Kadınlar burada para kazandıkları için kendilerine olan güvenleri de artıyor. Bizde severek ve isteyerek buraya gelip ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz” diye konuştu.


ARTVİN’İN İLK ARABULUCUK MERKEZİNE ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

Artvin CHP Kadın kolları il başkanı Ayşe Yavuz Dinç, Artvin Arabuluculuk Merkezine ziyareti gerçekleştirdi.ARTVİN-Artvin CHP Kadın kolları il başkanı Ayşe Yavuz Dinç, merkez ilçe Kadın kolları başkanı Dilek Çoruh ve Nigar Ata ile Artvin Arabuluculuk Merkezine ziyareti gerçekleştirdiler.

Artvin Arabuluculuk Merkezine ziyareti değerlendiren Av. Nur Elçin “Artvin Arabuluculuk Merkezi tarafların içinde bulundukları hukuki uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkemenin yönlendirmesiyle çözmelerinde arabuluculuk hizmeti vermekle yükümlüdür. Ziyaretlerinden dolayı CHP Kadın kolları başkan ve yöneticilerine teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar dileriz” dedi..ARHAVİ PAZARININ YANINA YAKLAŞILMIYOR

Hafta sonları Pazar alış verişine çıkan vatandaş pahalılıktan dert yandı.

Emekli pazara çıkamaz olduNecmettin Numanoğlu

ARHAVİ- Hafta sonları Pazar alış verişine çıkan vatandaş pahalılıktan dert yandı. Pazar alış verişine çıkan Arhavililerin sayısı neredeyse yari yarıya azaldı.

Esnafta dert yandı, vatandaşta

Pazar alış verişine çıkan vatandaşlarda her zaman aldıklarının yarisini ancak alabildiklerini ifade ettiler. Pazar değerlendirmesi yapan vatandaşlardan Arhavili Nadir Güven: ”Her şey çok pahalı Emekliye verilen zamla pazar alışverişi yapılmaz. Pazara çıktığımızda 200 TL. ile bir şey alınmıyor. Meyve sebze hepsi çok pahalı Et desen bayramdan bayrama yer olduk. Bizi Pandemir değil fırsatçılık bitirdi. Artık soygun var diye bağıracağız” dedi .

ARHAVİ PAZARINDA MEYVE SEBZE FİYATLARI CEP YAKIYOR

Bölgemizin en büyük pazarlarından biri olan Arhavi pazarında iğneden ipliğe tüm ürünlerde yaşanan fiyat artışı vatandaşı canından bezdirdi.

Pandemi süresinde evine ekmek getirmekte zorlanan vatandaşlar, sebze ve meyve fiyatlarından şikâyetçi oldu.

Bir de fırsatçıların talanına uğradık.

Özellikle hafta sonu kurulan semt pazarında, pazar alev-alev yanıyor. Pazardaki fiyatların yüksek olduğunu söyleyen vatandaşlar ilgili mercileri göreve davet etti.

Alım gücü düşen vatandaş bu dönemde zaten geçinmek mucize. Aldığımız maaşın yarısı gıdaya gidiyor. Market ve semt pazarındaki pahalılık da üzerine eklenince belimiz iyice büküldü” dediler.


SÖNMEZ, “SAAT SESLERİNİ DUYDUKÇA MUTLU OLUYORUM”

ARHAVİNİN RENKLİ SİMASI REŞAT SÖNMEZ 65 YILDIR AYNI HEYECANLA SAAT TAMİRCİLİĞİ YAPIYOR

Yaşamı boyunca mücadele eden Çaça lakaplı Reşat Sönmez sırasıyla kulüp yöneticiliği, siyaset. Oda başkanlığı esnaf sanatkârlar kooperatif ve dernek başkanlıkları yapmış kişi olarak her kesimden takdir alıyor.


Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ-Arhavi'de herkes tarafından sevilen ve sayılan, renkli kişiliği ile tanınan Reşat Sönmez ilerlemiş yaşına rağmen hala saat tamirciliğine devam ediyor. Yaşamı boyunca her dalda başarılı çalışmalarıyla takdir toplayan Reşat Sönmez 1960’li yıllarda sanatçı Berkant ile sahne paylaşmış ve Çaça dansı ile ünlü olmuştu.

Arhavi ye yerleşen sönmez İlçe ’de derneklerde, siyasette kulüp yöneticiliği. Oda başkanlığı esnaf ve sanatkârlar kooperatiflerde başkanlık ve yönetim kurulunda görev aldı. Emekli olduktan sonra çok sevdiği saat tamirciliğini sürdüren Sönmez müşterilerini güler yüzle karşılıyor. Saatlere âşık olduğunu söyleyen Reşat Sönmez saat tamirciliğinin zor ancak zevkli bir meslek olduğunu söyledi.

SÖNMEZ, SAAT SESLERİNİ DUYDUKÇA MUTLU OLUYORUM

Sönmez, “Eskiden kurmalı saatler vardı. Şimdi Pilli Saatler Var. Biz de onlara uyum sağladık. Yeni teknolojiyle üretilen birçok saatin tamiri mümkün değil Şimdi telefonlarda bile saat var. Bizim işlerin pek tadı kalmadı. Teknolojinin gelişmesiyle saat tamirciliğinin yok olacak meslekler arasına girmeye başladı” dedi.

Sönmez “Eski saatleri de özlüyorum onları tamir etmenin tadı çok başka. Eskiden özellikle ramazan ayında işlerimiz çok yoğun oluyordu. Artık meslekte çırak yetişmiyor ve meslekte bitme noktasına geldi. Şimdi bu dükkânı kendi imkânlarımla ayakta tutuyorum” diye konuştu.SOSYAL ÇALIŞMALARIN HEP İÇİNDE OLDUM

Sönmez “Uzun yıllar Derneklerde kooperatiflerde spor camiasında, spor alanlarında ve siyasette çalışmalar içinde yer aldım ve başarılı işlere de imza attım. . 4 çocuk babasıyım. Saat tamirciliğimin yanında Atmaca kuşuna ait şaksı ve Gaço kuşu ip ve kuşgözü yapıyorum Sağlığım el verdiği sürece saatlere ayar vermeye devam edeceğim” dedi.


Kaynak: Hayati Akbaş / Artvin10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör