• HaberciGazete

Artvin Kanatlarımızın Altında haberleri...AYLİN NAZLIAKA “YAŞAM HAK” PROJESİNİ TANITMAK AMACIYLA ARTVİN’DE


Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka “Yaşam Hak” projesini tanıtmak amacıyla Artvin’de düzenlediği programlara katıldı.

ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın “Yaşam Hak” projesini tanıtmak amacıyla Artvin’de düzenlediği programlara katıldı.Başkan Elçin program kapsamında gerçekleştirilen Yenimahalle Mahallesi (iskebe) mevki alt yol üstü park alanında Yaşam Hak isminin verildiği fidan dikimi alanının açılışına katıldı.

Park açılışının ardından CHP Heyeti’nin Parti İl Başkanlığı ziyaretine katılım gösterdi. Başkan Elçin buradaki program akabinde CHP Heyeti’ni Başkanlık makamında ağırlayarak yapmış olduğu icraatlar hakkında bilgi verdi.Belediye ziyaretinin ardından katledilen kadınlar için lokma dağıtımı programında yer alan Başkan Elçin CHP’li Heyet ile birlikte Atatepe ziyaret ve yemek programına katılım gösterdi ve ardından Heyet ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı Salonunda “Yaşam Hak” projesinin tanıtımına katıldı.KOÇ ÜNİVERSİTESİ HOCALARINDAN HOPA TSO’YA ZİYARET

MİGNEX Projesi kapsamında Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nilay Kavur ve Araştırmacı Pınar Ensari Hopa TSO’yu ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek ile bir araya geldi.HOPA-MİGNEX Projesi kapsamında Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nilay Kavur ve Araştırmacı Pınar Ensari Hopa TSO’yu ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek ile bir araya geldi.

Gerçekleştirilen ziyarette MİGNEX projesi kapsamında ‘’ Hopa’da Kalkınma ve Göç İlişkisi ‘’ üzerine bilgi alışverişinde bulundular. Dr. Nilay Kavur ve Araştırmacı Pınar Ensari ile Hopa’nın demografik yapısı, sosyo-kültürel durumu, nüfus yoğunluğu ve ilçenin göç alma sebepleri hakkında merak edilen soruları sordular. Başkan Akyürek ‘’ Hopa’nın bir sınır şehri olması ve coğrafi konumu itibariyle bölgedeki diğer şehirlere bir kavşak niteliği taşımaktadır bu yüzden bir geçiş rotasıdır. Bunun ticari ve ekonomik faaliyetlere olumlu etkisi olmaktadır. Ayrıca 1989 yılında açılan Sarp Sınır Kapısı ile ticari faaliyetler hızlanmış Hopa’ya yurt dışından göç başlamıştır. Bugüne baktığımızda odamıza kayıtlı 40’a yakın yabancı ortaklı işletme bulunmaktadır. Sektörlerdeki durum inşaat sektörü hariç turizm, nakliye, gümrük, hizmet alanlarında yaklaşık 3.500 kişi istihdam edilmektedir. Bu rakam sadece inşaat sektöründe sürekli olmamakla beraber 4.000 kişiyi bulmaktadır. ’’ dedi.

Çay tarımı ve Pandemi dönemi hakkında değerlendirmede bulunan Başkan Akyürek ‘’ Bölgemizde çay tarımı aktif bir şekilde devam ederken mevsimlik göç yaz boyunca kota durumuna göre sürekli hareket halindedir ayrıca Hopa’nın son zamanlarda göç almasının sebeplerinden biri de Pandemi süreci olmuştur.’’ dedi.

Dr. Nilay Kavur ’un ‘’ Gelecek 10 yılda Hopa’da ne gibi değişim olabilir? ‘’ sorusuna Başkan Akyürek ‘’10 yıl içerisinde sektörler arasında Turizm ilk sırada yer alabilir’’ yanıtını verdi

Ardından Dr. Nilay Kavur ve Araştırmacı Pınar Ensari kabullerinden dolayı Başkan Akyürek’e teşekkürlerini ileterek odadan ayrıldılar.

ARHAVİ’DE YOL YAPIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Arhavi’de Aşağı Hacılar Mahallesi’nde Fore Kazık yöntemiyle yol onarım çalışmaları başlatıldı.


ARHAVİ-Arhavi’de Aşağı Hacılar Mahallesi’nde Fore Kazık yöntemiyle yol onarım çalışmaları başlatıldı. Arhavi Belediyesi tarafından Ciha yolu olarak da bilinen güzergâhta başlatılan çalışmaları Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu yerinde denetledi.2015 yılında ilçemizde meydana gelen taşkınlarda zarar gören ve sürekli kapanan A. Hacılar (Ciha Yolu) için daha önce yapılmış olan ihale DSİ tarafından iptal edilmişti. Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu’nun talimatlarıyla söz konusu bölgenin çözüme kavuşturulması için adım atılarak, belediye imkânlarıyla çalışma başlatıldı. Söz konusu bölge toplam 45 adet fore kazık çakılmak suretiyle araç ve yaya trafiği bakımından güvenli hale getirilecek.

Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu en kısa sürede tamamlanacak olan çalışmaların mahalle sakinlerimiz ve ilçemiz için hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.


BAŞKAN KURDOĞLU ÇALIŞMALARI YERİNDE TAKİP EDİYOR

Arhavi Belediyesi yaşanan sel felaketi sonrasında çevre düzenleme, altyapı bakım-onarım çalışmalarına ara vermeden devam ediyorARHAVİ-Arhavi Belediyesi yaşanan sel felaketi sonrasında çevre düzenleme, altyapı bakım-onarım çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu yapılan çalışmaları yerinde inceliyor.

İlçe jandarma komutanlığı çevresinde yapılan çalışmalar nedeni ile bölgede incelemelerde bulunan başkan Kurdoğlu, yetkililerden bilgi alarak gerekli talimatlarda bulundu. Başkan Kurdoğlu ayrıca İlçe jandarma komutanlığını da ziyaret ederek, Jandarma Asb. Kd. Bçvş. Taner Çiğdem ile bir araya geldi ve sel felaketi nedeni ile bir kez daha geçmiş olsun dileklerini iletti.


ESKİ ARTVİN BELEDEYİ BAŞKANI MEHMET KOCATEPE’DEN AÇÜ REKTÖRÜNE ZİYARET

Eski Artvin Belediye Başkanı, Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Mehmet Kocatepe, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e nezaket ziyaretinde bulundu.ARTVİN-Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı (ATGV) Genel Müdürü Mehmet Kocatepe, Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Üniversitenin Rektörlük makamındaki görüşmede eğitim-öğretim, kültür ve sanat, araştırma-geliştirme ve proje, toplumsal hizmet ve bölgesel kalkınma temalarında değerlendirmelerde bulunuldu.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin görüşmede “tıbbi-aromatik bitkilerde ihtisaslaşan bir üniversite” kimliği ile Üniversitemizin, bölgemizin ve ülkemizin bitki kaynaklı ilaç, gıda ve kimya endüstrisinde uluslararası alanda daha rekabetçi bir konuma gelmesine ve bitki gen kaynaklarımızın gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmasına katkı sağlayacağına vurgu yaptı. Rektör Prof. Dr. Bilgin aynı zamanda Üniversitenin Botanik Bahçesinin doğal zenginlikleri ve bitki örtüsü ile ülkemizin nadide illerinden biri olan Artvin’in bitki tür çeşitliliğinin korunması, sürekliliğin sağlanması ve araştırma ortamı oluşturması açısından önemine değindi.

Geçtiğimiz dönem Artvin Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Mehmet Kocatepe ise doğal güzelliklere sahip Artvin’in birçok farklı alanda önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. Kocatepe, Artvin şehrinin doğa ve kültür zenginliğinin yanı sıra enerji kaynakları ve potansiyelinin de ön planda olduğunun altını çizdi.

Üniversiteler ile sivil toplum kuruluşları arasında iş birliklerinin ülke olarak topyekûn kalkınma hedefi ile örtüştüğünün vurgulandığı toplantıda iş birliklerinin akademi, eğitim, sanayi ve ziraat gibi çeşitli alanlarda yakalanan ivmenin sürdürülebilirliği açısından önemi belirtildi.

Üniversitenin Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Ölmez ve Vakıf yetkililerinin de hazır bulunduğu ziyaret, hediye takdimi ve karşılıklı iyi niyet temennileri ile sona erdi.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör