• HaberciGazete

Artvin Kanatlarımızın Altında haberleri...

Güncelleme tarihi: 15 OcaARDEŞEN’DE DENİZ KAFESLİ BALIK ÇİFTLİĞİ ÇED TOPLANTISI HORONLA PROTESTO EDİLDi

Ardeşen Halk Eğitim Merkezin de yapılan ÇED bilgilendirme toplantısının ardından projeye karşı çıkan vatandaşlar Karadeniz türküleri eşliğinde hep birlikte horon oynayarak protesto ettiler.RİZE-Rize’nin Ardeşen ilçesi Yeniyol Köyü açıklarında yapılması planlanan Deniz Kafesli Balık Çiftliği projesi Ardeşen’li vatandaşlar tarafından takalarıyla protesto etmişti.

Ardeşen de şirket tarafından yapılacak olan Deniz Kafesli Balık Çiftliği projesi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı bölge halkının tepkisi üzerine katılım sağlanamayınca iptal edildi.Ardeşen Halk Eğitim Merkezin de yapılan ÇED bilgilendirme toplantısını “Denizine Sahip Çık” platformuna üye 28 kuruluş ÇED toplantısının yapılacağı Ardeşen Halk Eğitim Merkezi konferans salonun önünde toplandı ardından toplantıya katılmama kararı alarak kapıda horonlu protesto eylemi gerçekleştirdi.

Vatandaşların ve örgütlerin tepkileri sonrası ÇED toplantısı halkın katılımı sağlanamadığı gerekçesiyle yapılamadı.“BİRKAÇ FİRMA ZENGİN OLACAK DİYE BİZ DENİZİMİZİ ONLARA VERMEYECEĞİZ”

Toplantı öncesi bir açıklama yapan Ardeşen Kent Konseyi Derneği Başkanı Sevilay Yanılmaz, kıyıya bir kilometre uzaklıkta yapılmak istenen projenin yüzme alanlarını kullanılmaz hale getireceğini savunarak “Projenin yapılması planlanan bölge, kıyı balıkçılığının avlanma yerleri ve avlak başka bir yerleri bulunmuyor. Bu bölge balıkçılığının yok olması anlamına geliyor. Hava alanının yapılması ile birlikte bölgemizin turizm potansiyelinin artması beklenirken yapılmak istenilen bu proje deniz turizmine büyük zarar verecek. Birkaç firma zengin olacak diye biz denizimizi onlara vermeyeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından STK ve siyasi parti temsilcilerinden bir grup toplantı salonuna girerek toplantının halkın bilgilendirmek istemediği gerekçesiyle yapılmadığının tutanaklara geçmesi istediler.


ARTVİN'E SAYISAL BAKIŞ" PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Artvin Valiliği tarafından hazırlanan ve Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün proje ortağı olduğu "Yaşayan Matematik: Artvin'e Sayısal Bakış" projesi açılış töreni yapıldı.

ARTVİN- Artvin Valiliği tarafından hazırlanan ve Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün proje ortağı olduğu "Yaşayan Matematik: Artvin'e Sayısal Bakış" projesi açılış töreni yapıldı.


Açılış törenine Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.


09 Ağustos- 05 Eylül tarihleri arasında her ilçeden yaklaşık 50, toplamda 950 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek olan ve matematik atölyesiyle birlikte; kodlama, sanat, zekâ oyunları, müzik, oryantiring, STEM, astronomi, beden eğitimi ve spor atölyelerinin bulunduğu eğitim kampının açılış töreni yapıldı. Çocuklar üç gün boyunca kampta; eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerilerini geliştireceklerdir.Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdür Fahri Acar selamlama konuşmalarının ardından "Bütün dünyada olduğu gibi maalesef 2020-2021 toplumsal yaşam ve eğitim yaşamı açısından zorlu bir dönem oldu. Bu dönemde kısmen yüz yüze çoğu zaman ise çevrim içi olarak EBA sistemi ile eğitim öğretim faaliyetlerini yürüterek çocuklarımızın öğrenme kayıplarını en aza indirmeye çalıştık. Bu anlamda çocuklarımızın gelişimine katkı sunabilmek için eğitim öğretimde Artvin bayrağını en yükseklere çıkarmaya çalıştık. LGS'de bu yıl ülke puanının 22 puan üzerine çıkarak büyük bir başarı gösterdik. Bu da çabalarımızın karşılık bulduğunu bizlere gösterdi.


Bu projemiz de daha önceden planladığımız ve salgın sebebiyle henüz hayata geçirebildiğimiz bir proje. Projenin çocuklarımızın gelişimine sağlayacağı faydalar yanında Anbarlı'daki tesisimizi de değerlendirmiş olduk. İnşallah ileriki zamanlarda başka projelerde de tesisimizi kullanmayı planlıyoruz. Projemiz İl’e hayırlı olsun." dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Acar, Artvin Valisi Yılmaz Doruk başta olmak üzere projede emeği geçen herkese ve törene katılan tüm katılımcılara şükran ve teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.Artvin Valisi Yılmaz Doruk törende yaptığı açılış konuşmalarında "Yaşayan Matematik projesi, Artvin'de göreve başladığım ilk günden itibaren üzerinde çalıştığımız bir projeydi. Projeye ismini verirken ayağı yere basan, hayat bulan bir proje olmasını göz önünde bulundurduk. "Yaşayan Matematik: Artvin'e Sayısal Bakış" derken aslında Artvin gerçeklerini de ortaya koymaya çalıştık. Bir sonraki adımda Artvin'e sayısal bakış kısmını daha iyi görebiliriz. Çünkü biz bu projeyi aynı zamanda turizmi de düşünerek planladık. Proje ile Anbarlı'daki bu tesisimizin yok olmasının da önüne geçmek istedik. Bundan sonraki süreçte tesisimizi başka projeler için de kullanmayı planlamaktayız. Bu projemizle ilk adımı atmış olduk. Projemiz Artvin'e hayırlı olsun" dedi.


Konuşmaların ardından tesisteki atölyeler tüm misafirler tarafından gezildi.


ESKİ YUSUFELİ BELEDİYE BAŞKANI ALİ OSMAN ARSLAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

1984 ile 1999 yılları arasında Yusufeli Belediye Başkanlığı görevini yürüten Ali Osman Arslan Yusufeli Yeni Mezarlık alanında düzenlenen cenaze merasimi ile son yolculuğuna uğurlandı.YUSUFELİ-1984 ile 1999 yılları arasında Yusufeli Belediye Başkanlığı görevini yürüten Ali Osman Arslan Yusufeli Yeni Mezarlık alanında düzenlenen cenaze merasimi ile son yolculuğuna uğurlandı.1984 Yılında düzenlen mahalli seçimler sonrasında Anavatan Partisinden Yusufeli Belediye Başkanı olarak seçilen Ali Osman Arslan bu görevi 1999 yılına kadar devam ettirdi. Ali Osman Arslan 2004 Yılındaki seçim sonrasında bir dönem Ak Parti Belediye Meclis Üyeliği görevini de yürüttü.

Cenaze töreninde konuşan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin;” Ali Osman Arslan Başkanımızı bugün edebi istinatgâhına uğurluyoruz. Bizler kendisinden razıydık, Allah da ondan razı olsun. Yusufeli’ne, Yusufelililere bıraktığı emanetleri yeni ilçe yerinde de yaşatacağız ve Ali Osman Arslan ismini gelecek nesillere unutturmayacağız. Bu vesileyle Başkanımıza rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyorum. ” dedi.


Cenaze törenine Artvin Milletvekili Erkan Balta, Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ak Parti Yusufeli İlçe Başkanı İbrahim Alkan, MHP Yusufeli İlçe Başkanı Hüseyin Çakaloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak ile pandemi kuralları çerçevesinde çok sayıda vatandaş katıldı.Ali Osman Arslan:

11.01.1930 tarihinde Yusufeli’nde doğdu. İlköğrenimini Yusufeli’nde tamamladı. Askerliğini Şavşat’ta Rusya sınırında yaptı. 20 yaşında Yusufeli’nde Adalet Partisi kurucu üyeliğinde bulundu. 1984 yılında Anavatan Partisi’nden Yusufeli’nde Belediye Başkanı adayı oldu. 1984–1999 Belediye Başkanlığı görevinde bulundu.2004-2009 yıllarında Ak Partiden belediye meclis üyeliği yaptı.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin


33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör