• HaberciGazete

Artvin Kanatlarımızın Altında haberleri

Güncelleme tarihi: 15 OcaSARP’TA BU DEFA NAKLİYE FİRMALARI SAHİPLERİ İSYANDA İDİTürkiye’nin birçok bölgesinden Sarp Sınır Kapısı’na gelen Uluslararası Nakliye Firması temsilcileri yurtdışında Kazakistan ve Rusya’nın uyguladıkları eşitsizliğe karşı basın açıklaması düzenledi.KEMALPAŞA-Türkiye’nin birçok bölgesinden Sarp Sınır Kapısı’na gelen Uluslararası Nakliye Firması temsilcileri yurtdışında Kazakistan ve Rusya’nın uyguladıkları eşitsizliğe karşı basın açıklaması düzenledi.

Kazakistan’ın sadece Türk nakliyecilerine transit geçiş belgelerini Hazar Ro-Ro şartlı vermesi Türk plakalı araçlara ortalama 3000 dolar ek maliyet çıkarması diğer ülke nakliyecileri ile rekabet edemez duruma getirdi. Ayrıca Rusya’nın da gümrüklerindeki inşaatı bahane göstererek ülkesini transit geçecek “sadece” Türk nakliyecilerine ortalama 700 dolar pahalılaştırarak Azerbaycan üzeri ülkeye geri dönüşüne izin veriyor.

Türk nakliye sektörünü baltalamaya karşın uygulanan bu adımlar her gün yüzlerce Türk nakliye firmasını binlerce dolar zarara uğratıyor. Ayrıca bu haksız uygulamalar neticesinde yüzlerce Türk nakliye firması çalışabilmek adına sektör göçü yaparak yurt dışında yeni bir firma kurmak zorunda kalıyor.

Yaşadıkları eşitsizlikleri duyurmak amacıyla Sarp Sınır Kapısı’nda bir araya gelen firma temsilcileri devletin sorunu çözmekteki gücünü Türk Nakliye Sektörü olarak hissetmek istediklerini dile getirdi.

Rusya ve Kazakistan’ın yaşattığı geçiş belge sorunu nedeniyle iki ayda bir ihracat yükleriyle günlerce sınırda bekleyen Türk plakalı araçların yaşadığı bu eşitsizliklerin kesin çözümü için gün sayıyorlar.


Açıklama konuşmasını gerçekleştiren firma temsilcisi Burak Ay basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin dünya yollarındaki bayrak taşıyıcısı olan biz karayolu nakliyecileri maalesef ihracat ülkesi olmamıza rağmen özellikle Kazakistan’ın sadece Türk nakliyecilere yaşattığı geçiş belgesi sorunu nedeniyle Orta Asya ülkelerine İhracatımızı taşıyamayacak hale geldik. Dünyayı saran koronavirüs nedeniyle virüsün başlangıç anından itibaren Türkmenistan'ın tüm ülkelere kara sınırlarını kapatması nedeniyle Türkmenistan üzeri Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’la yapılan tüm taşımalar mecburen Kazakistan üzerinden yapılmak zorunda kalınıyor. Dünya ticaret kanuna göre hiçbir ülke transit geçişlerde kısıtlama yapamazken Kanunların ötesinde Türk dünyasının üyelerinden olan Kazakistanlın diğer Türk dünyası üyesi olan biz Türk nakliyecilerine karşı bu uygulaması kabul edilemez. Kazakistan sadece Türk nakliyecilere transit geçiş belgelerini Hazar Ro-Ro şartlı vermesi Türk araçlarını ortalama 3000 dolar pahalaştırarak diğer ülke nakliyecileri ile rekabet edemez duruma getirdi. Kazakistan’ın bu uygulamalarına ek Rusya da gümrüklerindeki inşaatı sebep göstererek ülkesini transit geçecek sadece Türk nakliyecilerini ortalama 700 dolar pahalaştırarak Azerbaycan üzeri ülkesine gelmesine izin veriyor.

Özetle hem Rusya hem de Kazakistan Türk nakliye sektörünün Orta Asya ülkelerine çalışmaması adına ihracat ülkesi olmamıza rağmen ellerinden geleni yapıyorlar. Rusya ve Kazakistan’ın Türk nakliyecilerine karşı bu uygulamalarını kabul etmiyoruz. Bizler ihracat ülkesi olmamıza rağmen Ülkemize yüksek oranda boş olarak yük almaya gelen hiç bir ülke nakliyecilerini bu tür uygulamalara maruz bırakmıyoruz. Buradan özellikle Kazakistan yetkilerine seslenmek istiyoruz

Biz eşitlik istiyoruz ekmeğimizi bölüşürüz lakin hepsini elimizden almaya çalışanlara da müsaade etmeyiz. Türk dünyasının üyesi Kazakistan yetkilerinden ve Türk Dünyasının Aksakalı olan Sayın Nursultan Nazarbayev’den en kısa zamanda olaya müdahale ederek Türk nakliyecilerine yaşatılan eşitsizlikleri düzelteceklerini umuyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Reisimiz Türk Nakliye Sektörünün Sesini duymanızı istiyoruz. Taşıma yaptığımız ülkelerde sadece Türk plakalı araçlara yaşatılan eşitsizlikler nedeniyle yüzlerce firma çalışabilmek adına sektör göçü yaparak yabancı ülkelerde firmalar kurmak zorunda kalıyor.

Bizler Türk plakalı araçlarla ihracatımızı dünyanın her ülkesine taşımak istiyoruz. Ülkemizin her bölgesinden yaşadığı eşitsizliklere duyurmak amacıyla sarp sınır kapısına gelen Türk nakliye sektörümüzün temsilcileri olarak sizlerden isteğimiz Rusya’dan Ülkemize gelecek turistler için konulan uçuş yasağına devletimiz kısa zamanda nasıl çözüm üretiyorsa Devletimizin sorun çözmekteki bu gücünü Türk nakliye Sektörümüz olarak bizlerde hissetmek istiyoruz.

Rusya ve Kazakistan’ın yaşattığı geçiş belge sorunu nedeniyle iki ayda bir ihracat yükleriyle günlerce sınırlarda bekleyen Türk plakalı araçların yaşadığı bu eşitsizliklere kesin bir çözüm Sayın Cumhurbaşkanım sizlerden bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.


MARDİN KIZILTEPELİ İŞ İNSANINDAN HOPA TSO’YA ZİYARETMardin'in Kızıltepe şehrinde faaliyet gösteren nakliyat firması sahibi Fikret Arı’dan Hopa TSO’ya ziyaret


HOPA-Mardin'in Kızıltepe şehrinde faaliyet gösteren nakliyat firması sahibi Fikret Arı Hopa TSO’yu ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek ve Hopalı İş İnsanı Ömer Hacıoğlu ile bir araya geldi.

Ziyarette geçiş belgelerinde yaşanılan sorunlar ve Sarp sınır kapısında yapılan basın açıklaması hakkında bilgi alışverişi gerçekleştirildi.

Başkan Akyürek misafirini odamızda ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.


Haberler ve görseller: Hayati AKBAŞ / Artvin


ARHAVİ'DE ZABITADAN MASKE UYARISIZabıta Müdürü Turgay Lakerta, “Koronavirüsten Korunmanın Ve Sevdiklerimizi Korumanın 3 Temel Yolu Var, Maske, Mesafe Ve Hijyen”


Necmettin Numanoğlu


ARHAVİ-Arhavi Belediyesi normalleşme süresine rağmen hasta sayılarının azalması nedeniyle zabıta ekipleri aracılığıyla vatandaşı uyarmaya devam ediyor.

Arhavi Belediyesi Zabıta ekipleri Vatandaşların yoğun yaşadığı caddelerde maskesi olmayan vatandaşları ve pazarcılar maskelerini takmaları konusunda uyarıyor ve fiziksel mesafe ve hijyen konusunda bilgilendiriyor.

Pandemi döneminin başından itibaren salgının yayılmasını önlemek amacıyla yoğun bir mücadele veren Arhavi Belediyesi zabıta müdürü Turgay Lakerta, “koronavirüsten korunmanın ve sevdiklerimizi korumanın 3 temel yolu var. Evde, işte, sokakta toplu taşımada maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak bu kurallara uyarsak şehir olarak salgın riskini en aza indirebiliriz” diye konuştu. .

27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör