• HaberciGazete

Artvin Kanatlarımızın Altında haberleri

Güncelleme tarihi: 5 OcaARTVİN ESNAF SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ YENİ BAŞKANI YAŞAR TEKİN ALKAN OLDU

Artvin Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimlerinde, Yaşar Tekin Alkan Başkan seçildi.ARTVİN-Artvin Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimlerinde, Yaşar Tekin Alkan başkan seçildi. Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin Esnaf Sanatkarlar Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Olağan Genel Kurula, 24. Bölge Rize ve Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Güven Aksoy, 24. Bölge Rize ve Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkan Vekili Erol Ataman, Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Hakkı Seyhan, İl Ticaret Müdürü Bilal Taş ve Artvin Halk Bankası Şube Müdürü Kemal Kurt, kooperatif üyeleri katıldı.

Artvin Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı seçilen Yaşar Tekin Alkan yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İnşallah sizleri utandırmayız devraldığımız görevi başarılı bir şekilde devam ettirmeye çalışacağız herekse çok teşekkür ederim.“Genel kurulda konuşan Artvin Belediye Başkanı ve bir önceki dönem Artvin Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Demirhan Elçin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İçimde hiçbir uhde yok ben dava adamıyım. Babamda esnaftı. Biz esnaf geliriyle geçimini sağlayan bir aileyiz. Benim çocuklarımdan biri esnaflığa döndü biri de özel kurumda Artvin’de gelebileceği en iyi makama geldi. Onlara da teşekkür ediyorum.

Benim esas minnet duyduğum helallik istediklerim sizlersiniz. Bugün burada bütün Artvin’in esnafı yok burada kim var kooperatiften kredi almış ve kredi bakiyesi olan arkadaşlarımız var. Siz olmasaydınız ben belediye başkanı değildim. Ben bunu açık açık söylüyorum. Ben esnaf olduğum için size hizmet ettiğim için siz zaman zaman memnun olmasanız bile, ben dışarıda siyaseten meydana çıktığım zaman beni dövdürmediniz. Beni Belediye Başkanı siz yaptınız. Ben geldiğim yerleri bana gücü verenleri hiçbir zaman unutmadım. Belediye Başkanlığına bir parti aracılığıyla seçiliyorum içinizde hayatında mensup olduğum partiye oy vermeyen insanlar, belediye başkanlık seçiminde bana oy verdiler. Gözlerinin içine bakıyorum ağlayacağım geliyor.

Kooperatif Başkanlığım 38 sene devam etti. 1983’te 23 yaşında başladım bugün 61 yaşındayım tam 38 sene 1 ay oldu. Emek ettim. Çok farklı işler yaptık. Büyüklerim evlat gibi yetiştirdi küçüklerimde abi gibi bana baktı. Belediye Başkanı oldum, burası siyaset yeri değil ama bu 2 buçuk yıl içerisinde bir tane esnaf şunu söyleyemez, bu esnaf başkanı olarak geldi esnafı unuttu diyemez. Esnaf için belediyeden ne yapılması gerekiyorsa yapıyorum.

Benim bu görevlerde olmamdan rahatsız olanlarda var, benim partimin içerisinde de var başkalarında da var onlara da gözünüz aydın olsun kına yakın diyorum.

Benim burada başkan olmamdan da rahatsız olanlar var niye belediye başkanıymışım. Kanunen de hukuken de bir yasağı yok etik olmayan bir şey var mı o da yok. Ben belediye başkanı olduktan sonra mı kooperatif başkanı oldum o da yok. Belediye başkanlık gücümü kullanarak kooperatife bir şey mi yaptım o da yok. Ben kooperatifte ki gücümü kullanarak esnafın gücüyle belediye başkanı oldum. Belediye Başkanlığımdan hiç kimse rahatsız olmasın bilsinler ki daha uzun müddet bu başkanlığı da yapacağım.

Yasal olarak ne gerekiyorsa biz onu yerine getirdik. Esnaf Odaları Kanunu diyor ki Esnaf Odalarından İstifa etmen gerekiyor Belediye Başkanlığına aday olduğum gün istifa ettim. Kooperatiften istifa etmedim de buraya sürekli de gelmedim zaman ayıramadım ama her birinizin işini de yürütmeye çalıştım.

Yaşar kardeşimin size daha iyi temsil etmesi için ve ola ki bir yanlışı varsa sizin adınıza uyarmak için daha çok çalışacağım. Nerede tıkandıysalar ben orada olacağım.

Kıskananlar için söylüyorum, kıskanmayın gıpta edin ki uzayan kol bizim kolumuz olsun. Esnaf başkanımıza sahip çıkalım yanlış mı bir daha ki seçimde devirirsiniz ama o başkanken onun koluna girin esnafın hakları için herkese beraber gidin.

Bugüne kadar hep söyledim başta eşim, 2 evladım, 2 kızım(gelinim) 2’de torunum var bunlar bana fırsat vermemiş olsaydı size bu kadar hizmet edebilme şansım olmazdı. Onların zamanlarını çaldım, onların duygularını çaldım başka şeyler yaptım hiç pişman değilim öncelikle onlara teşekkür ediyorum haklarını helal etmesini istiyorum.

En çok helali siz hak ediyorsunuz ben 1983’te esnaf teşkilatında başladığım zaman eşimde yoktu çocuklarımda yoktu torunlarımda yoktu siz vardınız. Öncelikle sizin hakkınızı helal etmenizi istiyorum… Benim sizde hakkım yoktur varsa helali hoş olsun. Hepinizi teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız ben her zaman sizin yanınızda olmaya devam edeceğim."Başkan Yaşar Tekin Alkan’ın yönetim kurul asil üyeliğine, Mevlut Duyan, Cüneyt Dilber Öztürk, Fatma Gülenç ve İbrahim Özbayrak, Yönetim Kurulu Yedek Üyeliğine Mehmet Nuri Gümrükçü, Kemal Yıldırım, Mahmut Emre Altıparmak, Hüseyin Yıldırım, Erdal Özel, Denetleme Kurulu Asil Üyeliğine Nurettin Altuntaş, Mustafa Arslan Denetleme Kurulu Yedek Üyeliğine Dilek Özdemir, Adnan Dinçer Üst Kuruluş Bölge Birliği Asil Delegeliğine Yaşar Tekin Alkan, Mevlut Duyan Üst Kuruluş Bölge Yedek Delegeliğine Cüneyt Dilber Öztürk, İbrahim Özbayrak seçildiler.


LGS DE ARTVİN'İN BÜYÜK BAŞARISI

Türkiye genelinde %1'lik başarı diliminde yer alan öğrencilerin ödüllendirildiği tören Artvin Valisi Sayın Yılmaz Doruk'un kabullerinde yapıldıARTVİN-Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav" sonuçlarına göre Artvin’in sınav sonuçlarının açıklandığı ve Türkiye genelinde %1'lik başarı diliminde yer alan öğrencilerin ödüllendirildiği tören Artvin Valisi Sayın Yılmaz Doruk'un kabullerinde yapıldı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, "İl olarak iyi bir dönem geçirdik. Her yıl başarımızı bir adım daha ileriye götürmek hedefimizi bu yıl da sürdürmüş olduk. İlimizin başarısının devamı ve yükseltilmesinde katkılarından dolayı öğrencilerimiz, ailelerimiz, öğretmenlerimiz ve idarecilerimize teşekkür ederim" dedi.Törende LGS sonuçları hakkında sunum gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, 2021 LGS Merkezi Sınav sonuçlarına göre 38,16 olan Türkiye geneli ortalama doğru sayısının Artvin'de 41,58 ile Türkiye ortalamasının 3,42 doğru üzerinde olduğunu ifade etti.

Acar, Bir önceki yıl ile puan ortalamaları karşılaştırıldığında ise Artvin'in 2020 yılında 290,87 puan ortalaması ile Türkiye ortalamasının 4,52 puan üzerinde olduğunu hatırlatarak bu oranın 2021 LGS'de 268,350 olan Türkiye ortalamasının 21,817 puan üzerine yükselerek 290,167 olarak hesaplandığını kaydetti.Artvin'de %1'lik başarı dilimine giren öğrenci sayısının 2020 yılında 11 olduğunu belirten Acar, 2021 yılında bu sayının 15'e yükseldiğini, 2020 yılında sınava katılan öğrencilerin %0,50'sinin %1'lik dilimde yer aldığını bu oranın 2021 yılında %1,13'e yükseldiğini ifade etti. Acar, %15'lik dilimdeki öğrenci sayısının da %15,90'dan %20,40'e yükseldiğini sözlerine ekledi.

Acar, "Sayın Valimizin önderliğinde yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte salgın sürecini doğru yöneterek öğrencilerimizin başarısını arttırmak için yoğun çaba sergiledik. Eğitim kenti Artvin'e yakışan bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim" dedi.

Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen tören sınav sonuçlarına göre %1'lik başarı dilimine giren Arhavi Atatürk Ortaokulu öğrencileri Kadem Talha Fitoz, Alperen Alpaydın, Osman Berke Koç; Hopa Yavuz Selim Ortaokulu öğrencisi Ilgaz Deniz Yenigül; Merkez Gazi Ortaokulu öğrencileri Hamza Burak Soylu, Ertuğrul Atan, Efe Akıncı; Merkez Atatürk Ortaokulu öğrencisi Nazlıcan Yılmaz; Murgul Ortaokulu öğrencisi Abdülkadir Uzun; Yusufeli Halitpaşa Ortaokulu öğrencisi Mustafa Yiğit Yıldırım'a Artvin Valisi Yılmaz Doruk tarafından hediyelerinin verilmesiyle tamamlandı.

Salgın ile mücadele kurallarına uygun olarak düzenlenen törene, Vali Yardımcısı Ahmet Salih Poçanoğlu, Artvin Valiliği Kaymakam Adayı Alperen Celepçi, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul idareci ve öğretmenleri ile ödül alan öğrencilerin velileri katıldı.


ARDANUÇ’DA LGS İL BİRİNCİSİ ÖĞRENCİYE EVİNDE ZİYARET

Artvin İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, 2021 LGS'de il birincisi olan Ardanuç Cumhuriyet Ortaokulu öğrencimiz Elif Nur Özkan'ı evinde ziyaret etti.ARDANUÇ- Artvin İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, 2021 LGS'de il birincisi olan Ardanuç Cumhuriyet Ortaokulu öğrencimiz Elif Nur Özkan'ı evinde ziyaret etti.

Öğrenci Elif Nur Özkan, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 06 Haziran 2021 tarihinde yapılan "Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav" sonuçlarına göre 89 doğru ile 0,03 yüzdelik başarı dilimine girerek il birincisi oldu.

Evde Televizyon İzlenmiyor

Ziyarette öğrenci ve ailesi ile sohbet eden Acar, göstermiş olduğu bu başarıdan dolayı öğrenci ve ailesini tebrik ederek öğrenciye çeşitli hediyeler ve teşekkür belgesi verdi. Acar, “öğrencimizin başarısında, evinde televizyon olmaması, öğrencimizin evde geçirdiği tüm zamanı ders çalışmaya ve kitap okumaya ayırmasının etkili olduğunu” ifade etti.

Başarımız Tamamen Okul Odaklı

Veli İrfan Özkan, öğrencimizin tamamen okuldaki dersler, Destekleme ve Yetiştirme Kursları ve okul tarafından sunulan kaynaklar ile sınava hazırlandığını başka hiçbir destek almadığını, bu başarının okuldaki öğretmenlerin çabası ile gerçekleştiğini söyleyerek Artvin Milli Eğitim Ailesine teşekkür etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Saraç'ın da bulunduğu ziyarette Acar, “salgın sürecinde eğitim yöneticileri ve öğretmenlerimizin ilimizin başarısını arttırmak için büyük gayret sergilediklerini” hatırlatarak, “2021 LGS'de ilimizin puan ortalamasının Türkiye ortalamasının 21,817 puan üzerine yükseldiğini” ifade etti.

Acar, "Bu başarıda emeği geçen tüm yöneticilerimize öğretmenlerimize ve ailelerimize teşekkür ederim" dedi.


MÜSİAD GENEL BAŞKANI, HOPA TİCARET VE SANAYİ ODASI’NI ZİYARET ETTİ

Artvin MÜSİAD Başkanlığı’nın açılış töreni için Artvin’e gelen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek Başkan Osman Akyürek ve yönetim kurulu üyeleri ile Hopa’da ticaret ve sanayisi hakkında bilgi aldı.HOPA-Artvin MÜSİAD Başkanlığı’nın açılış törenine katılmak üzere Artvin’e gelen Müstakil i Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ve yönetim kurulu üyelerince kapıda karşılanan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Artvin Başkanı Celal Öztürk, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve Artvin Oda üyeleri daha sonra toplantı salonunu geçerek görüşmede bulundular. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve beraberindeki heyeti odalarında görmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarihçesinden bahsetti. Başkan Akyürek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluş tarihinin 1891 yılı olduğunu belirterek; “İstanbul’da faaliyete geçen Dersaadet Ticaret Odası, taşrada ticaret odalarının kuruluşunda da öncü bir rol oynamıştır. Dersaadet Ticaret Odası’nın öncülüğünde 1884 yılına gelindiğinde 78 ticaret odası kurulmuştur. Hızla artan ticaret odaları zamanla vilayet merkezleri dışında sancak ve kazalarda da teşkil edilmeye başlanmıştır. Bu kapsamda 1885 yılına gelindiğinde Hopa’da da bir ticaret odası kurulmuştur. Oda’nın kuruluşu ile ilgili olarak Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi’nin 6’ncı sayısında Dersaadet Ticaret Odası’nın kuruluşunun ticaret-i millinin gelişimine katkısı göz önünde bulundurularak yeni ticaret odalarının açılmasının uygun görüldüğü ifade edilmiştir. Açılacak olan ticaret odaları sıralanırken ilk olarak vilayet merkezleri zikredilmiştir. Ardından ticaret odası açılacak olan sancak ve kazaların isimleri arasında Hopa Kazasının da adı belirtilmiştir. Söz konusu haberde adı geçen 41 kaza merkezinden biri de Hopa’dır.

Hopa ilçesinin Kemalpaşa ilçesi ile birlikte ilimizin en aktif ticari ve sanayi faaliyetlerinin bulunduğu bölgesi olduğunu belirten Osman Akyürek, Sarp Sınır Kapısı ve Hopa Limanıyla, Uluslar arası taşımacılık ve çay üretimiyle, balıkçılıktan turizm potansiyeline kadar önemli bir ticari hacme sahip Hopa’nın her geçen gün bu potansiyelini daha da genişleterek büyüyüp geliştiğini ifade etti. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’nda MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve beraberindekileri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek sözlerini tamamladı.


MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, konuşmasında, “Bölgelerimizde kurmuş olduğumuz güçlü ticaret ağı ve ticari ilişkilerle birlikte bu hedefe ulaşma noktasında bugün Artvin’de açılışını gerçekleştireceğiz. MÜSİAD olarak Türkiye genelinde 89 noktadayız, dünya genelinde ise 95 ülkede 225 noktada faaliyet gösteren ve yaklaşık 1 milyon 800 binin üzerinde istihdam sağlayan bir kuruluşuz. Artvin ilimizin de bu hinterlanda girmesiyle birlikte artık Avustralya, Sidney’den Amerika’ya kadar Güney Afrika’dan Hollanda’nın veya Danimarka’ya kadar birçok yerde ki MÜSİAD şubelerimizle entegrasyonu nasip oldu” ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ile Hopa ilçesini anlatan tanıtım filmi gösteriminde bulunuldu. Ardından günün anısına Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Genel Başkan Kaan’a bir plaket takdiminde bulundu. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’da ziyarette bulundukları kurumları temsilen MÜSİAD olarak diktikleri fidanları temsil eden bir belgeyi Osman Akyürek’e hediye ederek misafirperverliğinden dolayı Başkan Akyürek ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Ziyaret programı sonrasında MÜSİAD heyeti onuruna bir yemek programı gerçekleştirildi.


Haber ve görseller: Hayati Akbaş / ARTVİN


14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör