• HaberciGazete

Assos’ta Felsefe Buluşması Perşembe günü başlıyorFelsefe Sanat Bilim Derneği tarafından organize edilen Assos’ta Felsefe sempozyumları bu yıl 16-18 Eylül'de yapılacak.

“Bireysel ve toplumsal gelişmenin ancak felsefede, sanatta ve bilimde gelişme sağlanmasıyla gerçekleşebileceği ilkesinden yola çıkan, yönetim kurulu başkanlığını Prof. Dr. Örsan Kunter Öymen’in yaptığı Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin 2000 yılından beri sürdürdüğü etkinliklerden olan Assos’ta Felsefe sempozyumları 16 Eylül Perşembe günü başlayacak.


Felsefe Sanat Bilim Derneği tarafından organize edilen, Prof. Dr. Örsan K. Öymen yönetiminde 2000 yılından beri kış aylarında ulusal ve yaz aylarında uluslararası ölçekte olmak üzere yılda iki kez düzenlenen Assos’ta Felsefe sempozyumlarının, pandemi nedeniyle ertelenen uluslararası buluşması bu yıl 16-18 Eylül günlerinde Assos Terrace Otel’de yapılacak.


Athena Tapınağı’nda 16 Eylül Perşembe günü tanışma ile başlayacak buluşmanın oturumları “Knowledge and Certainty / Bilgi ve Kesinlik” ana temasıyla 17 ve 18 Eylül günleri düzenlenecek.


Oturumlar sırasıyla: Stephen Voss (Boğaziçi Ü), Halil Turan (Orta Doğu Teknik Ü.), Örsan K. Öymen (Işık Ü.), Bill Wringe (Bilkent Ü.).Lucas Thorpe (Boğaziçi Ü.), Cemil Güzey (Mimar Sinan Ü.), Frank Zenker (Boğaziçi Ü.).


Sempozyumda konuşma dilinin İngilizce olacağı, çeviri yapılmayacağı, her oturumun bir saat, araların da 30 dakika süreceği açıklandı. Ayrıca Pandemi önlemleri nedeniyle katılımcı sayısı sınırlı tutulacağı, oturma düzeninde kişiler arasında en az bir metre mesafe bırakılacağı, oturumlardan ve etkinliklerden önce ücretsiz maske dağıtılacağı, girişlerde ateş ölçümü yapılacağı ve HES kodu alınacağı da bildirildi.


Assos Felsefe Buluşması'nın programı şöyle:

16 Eylül Perşembe 18:00 Athena Tapınağı ve Antik Tiyatro: Açılış konuşması, tanışma, şarap, mavi deniz, güneşin batışı 20:30 Akşam Yemeği (Eden Gardens Otel Restaurant) 17 Eylül Cuma 14:00 Stephen Voss (Boğaziçi University): “How in the World is Self-Knowledge Possible?” 15:30 Halil Turan (Middle East Technical University): “Descartes’ Doubt Experiment” 17:00 Örsan K. Öymen (Işık University): “Knowledge and Certainty in Hume’s Epistemology” 18 Eylül Cumartesi 14:00 Bill Wringe (Bilkent University): “Shared Emotions and Knowledge of Other Minds” 15:30 Lucas Thorpe (Boğaziçi University): “Reid and Wittgenstein on Knowledge and Common Sense” 17:00 Cemil Güzey (Mimar Sinan University): “Left Hand of Knowledge” 18:30 Frank Zenker (Boğaziçi University): “Theoretical Knowledge and the Behavioral Sciences” 20:30 Veda yemeği ve müzik (Assos Terrace Otel Restaurant)

Konuşmacılar hakkında kısaca:

Stephen Voss: Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Felsefi Yaşam Yolları, Benlik Felsefesi, Felsefe Tarihi, Descartes. “Essays on the Philosophy and Science of Rene Descartes” kitabının editörü ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Halil Turan: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi ve Başkanı (Profesör). İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Bilim Felsefesi, Ontoloji, Etik, Siyaset Felsefesi, Descartes, Locke, Rousseau, Hume, Kant, Kuhn. “Mantık Terimleri Sözlüğü” kitabının (Teo Grünberg, David Grünberg ve Adnan Onart ile birlikte) ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Örsan K. Öymen: FMV Işık Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör), Felsefe Sanat Bilim Derneği Kurucusu ve Başkanı, “Assos'ta Felsefe” projesi Kurucusu ve Direktörü. İlgi ve araştırma alanları: Epistemoloji, Etik, Siyaset Felsefesi, Sextus, Hume, Nietzsche, Marx. “Hume”, “Tanrı Var mıdır?”, “Karanlıktan Yağan Kar” ve “Varlık ve Kuşku” (yayına hazırlanmakta) kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Cemil Güzey: Mimar Sinan Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Ontoloji, Etik, Estetik, Mantık, Dil Felsefesi, Herakleitos, Epiktetos, Aurelius, Hobbes, Nietzsche, Wittgenstein, Hartmann. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Bill Wringe: Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Psikoloji Felsefesi, Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Etik. “An Expressive Theory of Punishment” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Lucas Thorpe: Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Etik, Siyaset Felsefesi, Yeni Çağ Felsefesi, Bilişsel-Bilim Felsefesi, Reid, Kant, Rawls. “The Kant Dictionary” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Frank Zenker: Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Bilim Felsefesi, Toplumsal Epistemoloji, Bilişsel Bilim. “Ceteris Paribus in Conservative Belief Revision. On the Role of Minimal Change in Rational Theory Development”, “The Etymological Argument: Fallacy or Sound Move?” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.


Haber ve görsel: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı


33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör