top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehir Belediye Meclisi'nde 'Faaliyetler' tartışması

Güncelleme tarihi: 7 Nis



İSTANBUL/ATAŞEHİR- Ataşehir Belediye Meclisi'nin bugün yapılan nisan ayı son toplantısında, belediyenin 2022 Faaliyet Raporu da görüşüldü. Sert tartışmaların ve laf atmaların ardından rapor CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Adalet ve Kalkınma Partili üyeler aleyhte oy kullandı.

Bugün saat 15.00'te 1. Başkan Vekili Kudret Aslan'ın yönetiminde Arif Kuşcu ve Ertuğrul Baysal'ın divan katibi göreviyle toplanan Ataşehir Belediye Meclisi'nde belediyenin 2022 Faaliyet Raporu'nun görüşülmesi sırasında sert tartışmalar yaşandı.



Faaliyet Raporu'nu Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz meclis üyelerine sundu. Bu sırada başlayan laf atmalar Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Grup Başkanvekili Mustafa Naim Yağcı'nın konuşması sırasında tartışmaya dönüştü. İYİ Partili meclis üyesi Oğuz Sarul'un konuşmasında yatışan sinirler, Adalet ve Kalkınma Partili üye Fatih Kayacı'nın eleştirileriyle yeniden alevlendi.



Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin konuşmasına müdahaleler de gerilimin artmasına neden olurken, oylamaya sunulan 2022 Faaliyet Raporu CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Adalet ve Kalkınma Partili üyeler aleyhte oy kullandı.

Ataşehir Belediyesi'nin 2022 Yılı Faaliyet Raporu'nu meclis üyelerine sunan CHP Meclis Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz sözlerine depremde yitirdiğimiz yurttaşlarımızı anarak, Mescid-i Aksa'ya İsraillilerin yaptığı saldırı ile CHP İl Başkanlığı önünde silah sıkılmasını kınayarak başladı. Yılmaz, Ataşehir çevre duyarlılığı olan, bütün iş ve işlemlerini şeffaflıkla yapan, insan odaklı, küresel ve yerel markaların merkezi durumuna gelen bir yönetim tarafından bugünlere getirildiğini ifade etti.

Yılmaz'ın faaliyet raporunu sunmasından sonra, grubu adına söz alan Mustafa Naim Yağcı ise, "CHP zihniyeti"nin Ataşehir'e 14 yıl kaybettirdiğini, bu süre içinde hiçbir kalıcı esere imza atılamadığını, yapılamayanların merkezi iktidarın engellemeleri olarak lanse edildiğini dile getirdi. Yağcı'nın konuşması sırasında mecliste gerilim yükselirken, İYİ Parti adına konuşan Oğuz Sarul'un konuşmasıyla tansiyon düştü.

İYİ Parti adına görüşlerini açıklayan Oğuz Sarul, Ataşehir'in bugün bir marka haline getirilmesinde, üniversitelerin burayı tercih etmesinde, temeli atılan her eserin yanında işyerlerinin açılmaya başlanmasında belediye yönetiminin isabetli, tutarlı ve şeffaf kararlarının etkili olduğunu ifade ederek, yöneticilere başarılar diledi.




Adalet ve Kalkınma Partili meclis üyesi Fatih Kayacı'nın faaliyet raporunu değerlendirdiği konuşması sırasında tartışmalar yaşandı. Laf atmalar ve yükselen sesler arasında Kayacı, seçimlerden önce Ataşehirlilere vaat edilen hiçbir yatırımın yapılmadığını, artık İBB yönetiminin ilgisizliği bahanesinin de ileri sürülemeyeceğini, hedeflerle gerçekleşenler arasında tutarsızlıklar bulunduğunu dile getirdiği uzun konuşması sık sık kesildi.

Kayacı, konuşmasında şöyle dedi: " Faaliyet raporlarında mali bilgiler başlığı altında kullanılan kaynaklara, bütçe hedef ve gerçekleşmeleri ile arasında meydana gelen sapmalara ve bu sapmaların nedenlerine, temel mali tabloları ile faaliyetlere ilişkin bilgilere, varlık ve kaynak yapısına, mali tablolarına ilişkin açıklamalara yer vermelidir. Fakat mali bilgiler bölümünde belediyenin bilançosu yer almamaktadır. Geçmiş yıllarda mali bilgilerde hiçbir gelir gider tablosuna yer verilmemişti. Bu kürsüden belediye yönetimine bunun suç olduğunu uyarmıştık. Bu uyarımız dikkate alınmış bu yıl bu bilgilere yer verilmiş." Kayacı daha sonra "2022 yılında hedeflenen bütçe geliri 820.000.000,00 TL, gerçekleşen net geliri ise 860.684.159,97 TL’dir. Hedefledikleri gelir bütçesinin tüm kalemlerinin gerçekleşmesinde bir azalış görülmektedir. Sadece merkezi hükümetten alınan pay 175.000.000,00 TL olarak hedeflenirken gelen ödenek 328.745.782,60 TL olmuştur. Merkezi hükümet belediyenin hedeflediğinden %188 daha fazla bir ödenek göndermiştir. Bu artış ile bütçeye 154 milyon TL daha ilave bir katkı sunulmuştur." dedi. Kayacı konuşmasında "2022 yılında yasal mevzuatın ya da kanunların belediyeye yüklediği rutin işler yerine getirilerek 2022 faaliyet raporu tamamlanmış. 1 Milyar 176 Milyon liralık bütçe ile faaliyet raporunda yapılanları karşılaştırdığımızda heba olan bir yıl daha üzülerek görmekteyiz." değerlendirmesini yaparak sözlerini, tartışmalar arasında şöyle tamamladı: "Maalesef bahaneleriniz vaatleriniz ile yarışmakta. 13 yıldır 7.5 Kattirilyon dan fazla gerçekleşen geliriniz var. Birde buna devir aldığınız para ve taşınır taşınmaz menkul, gayrimenkulleri eklerseniz bahsettiğiniz projelerin 10 katından fazlasını yapmanız gerekirdi."

Eleştirileri yanıtlamak üzere kürsüye çıkan Belediye Başkanı Battal İlgezdi, depremde can veren yurttaşlarımıza rahmet dileyerek, Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırıyı kınadı. İlgezdi 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü nedeniyle Uğur Mumcu, Ümit Kaftancıoğlu, Hrant Dink, Çetin Emeç ve öteki gazetecileri de andı.

İlgezdi konuşmasında Ataşehir imar planları, İçerenköy'de yapımı bitme noktasındaki kültür merkezi, yakında açılacak sağlık merkezi, semt pazarları, yeşil alanlar hakkında açıklamalarda bulundu. İlgezdi "Türkiye'nin en çok denetim geçiren, en çok zulüm gören belediye başkanı benim. İller Bankası'ndan gelen gelirler yetersizdir ve %80'i personel giderlerini karşılıyor. Yaptığımız her şeyi şeffaf ve en iyi şekilde yapıyoruz. Ataşehir'e yatırımcı geliyor, Ataşehir marka şehir oluyor; çünkü çağdaş, medeni bir belediye var burada. Ataşehir herşeye, her övgüye layıktır." dedi. "Ataşehir'deki yeşil alanları, mülkiyeti hazinede olan yerleri satan TOKİ'dir. Ay'a gitmekten söz eden iktidarın milleti kuru soğana muhtaç etmesini nasıl izah ediyorsunuz, bize hazır bir belediye mi verildi. Tapu sorununu çözmediniz, çözmüyorsunuz, yetkiyi bana verin, herkesin tapusunu kısa sürede vereyim." ifadelerini kullandı.

Meclis üyelerinin oylarına sunulan 2022 Faaliyet Raporu, oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis'te Mayıs ayının ilk toplantısının 2 Mayıs'ta yapılması da kararlaştırıldı.

Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page