top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehir Belediye Meclisi'nde "iştirak şirketi" ve "kesin hesap" tartışmasıİSTANBUL/ATAŞEHİR- Bugün yapılan Ataşehir Belediye Meclisi'nin Mayıs ayı son toplantısında belediyenin "iştirak şirketine uhdesinde bulunan merkez ve alanları devretmesi" ve "2022 Mali Yılı Kesin Hesaplarının" kabulü sert tartışmalara yol açtı.

Meclis 1. Başkenvekili Kudret Arslan'ın başkanlığında Mayıs ayının son toplantısını yapan Ataşehir Belediye Meclisi'nde bugün sert tartışmalar yaşandı.

Gündem dışı konuşmaların ardından gündeme geçildiğinde maddeler üzerinde söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Grup Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı, belediyenin bütün icraatlarını topa tutan bir konuşma yaptı. Belediye Başkanı'nın görevde kaldığı dönemde, Ataşehir Belediyesi'nin 10 tane yatırımı bile bulunmadığını, belediyenin borç içinde bulunduğunu dile getiren Yağcı "Belediye başkanı ve başkanlığında CHP'li Belediye yönetiminin Ataşehir'e maliyetinin çok ağır olduğunu" iddia etti. Yağcı "Ataşehir'e katacak değer, katacak bir eser ortaya koyamadığınız gibi Ataşehir'i değersizleştirme, Ataşehir'in değerlerini yok etme adına her şeyi maalesef yaptınız. 14 yılın sonunda belediyenin borcu 1 milyara ulaştır" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:


Naim Yağcı suçladı...


"Ataşehir'in onlarca taşınmazını bu süre zarfında sattınız, satamadıklarınızı belirli kurumların kullanımına verdiniz, vatandaşların nerede nefes alabilecekleri yeşil alanlar varsa hemen hepsini köşesine büfeler kondurulmasına müsaade ettiniz. Yandaşlarınızın demeyeceğim ancak birilerinin buraları işgal etmesine müsaade ettiniz, yeşil alanları büfelerin bahçeleri haline getirdiniz. Ferhatpaşa Mahallesi'ni hangarlarda demir yığınına çevirdiniz. Yetmedi şimdi de kurduğunuz ve bugüne kadar ne yaptığı belli olmayan Ataşehir'in faydasına herhangi bir faaliyeti olmadığı gibi Ataşehir'in kaynaklarını eriten, tüketen şirketlerin üzerinden belediyenin içini boşaltmaya, belediye kaynaklarını bu şirketler üzerinden hiç etmeye başladınız. Emekevlerde halen gözyaşları devam ederken hak sahipleri için yapılan daireleri şirketlere devrettiniz meclis denetimi dışına çıkardınız. Şimdi de daha geçen ay kurulmuş olan bir şirkete Ataşehir'in gelir getiren getirme ihtimali olan alanları ve hizmet merkezlerini devretmeyi önümüze getiriyorsunuz. Bizim elbette bunları kabul etmemiz mümkün değil."

Yağcı, daha sonra, belediye iştiraki olarak kurulan şirkete daha önce reklam alanlarının ve Emekevlerdeki belediye konutlarının devredildiğini, böylece meclis denetimi dışına çıkarıldığını, şimdi de "Belediye müdürlüklerinin uhdesinde bulunan merkez ve alanların" kurulan anonim şirketine devredileceğini, bunu kabul etmediklerini ve yargı yoluna başvuracaklarını dile getirdi.

İlhami Yılmaz yanıt verdi...

Yağcı'nın iddialarına yanıt vermek ve gündemdeki maddeyi savunmak için söz alan CHP Meclis Grup Başkanı İlhami Yılmaz, kurulan şirketin belediyenin kaynaklarının daha iyi yönetilmesine yönelik olduğunu, her belediyenin böylesi uygulamalar yaptığını, bu uygulamayı başka yönlere çekmenin doğru olmadığını dile getirerek şöyle dedi: "Yarın burada bir beis olacağını tahmin etmiyorum, öteki belediyeler de kaynakları böyle idare ettiriyor, daha güzel idare ediliyor, şimdi burada siyasi konulara girmek istemiyorum, hükümet de bir fon oluşturdu bütün şeylerin gelirlerini oradan idare ediyor. Ben daha iyi yönetmek adına bu uygulamayı doğru buluyorum. Belediyenin kuruluşu, belediyeye hizmet eden bir kuruluş, dışarıdan bir kuruluş değil. "

İYİ Partili Meclis Üyesi Oğuz Sarul'un yatıştırıcı konuşmasından sonra belediye müdürlüklerinin uhdesinde bulunan merkez ve alanların Ataşehir Kültür ve Eğitim Anonim Şirketi'ne devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.


Yeni bir tartışma: "Belediye borç içinde", "hayır değil"


Ataşehir Belediye Meclisi'nin bugünkü toplantısında gündemdeki "2022 Mayi Yılı Kesin Hesap ve Taşınır Kesin Hesabına" ilişkin rapor görüşülürken de tartışma çıktı. Kayıtlara geçmesi zorunlu olduğu için kesin hesap verilerini tek tek okuyan İlhami Yılmaz, gelirleri, giderleri ve gerçekleşme oranlarını açıkladıktan sonra şöyle dedi:

"Genel ekonomideki yüksek enflasyon ve bunun gibi birçok sayabileceğimiz olumsuzluklar yatırımların ve ekonomik hayatın ritmini bozmuş olup bütçemizde de muhtelif sarkmalara neden olmuştur. Bu olumsuzluklara rağmen bütçemizdeki gerçekleşmeler %90'larda tahakkuk etmiştir."


Adalet ve Kalkınma Partili Meclis Üyesi Fatih Kayacı söz alarak, Ataşehir Belediyesi'nin iştirak şirketleri aracılığıyla zarara uğratıldığını, bütçe kalemlerinin giderek büyüdüğünü, ancak Ataşehir'de bir yatırım göremediklerini iddia ederek şöyle dedi: "60 milyon lira olarak başlayan borç serüveni 2022 yılında 1 milyar lirayı bulmuştur, sadece son 7 yılda satılan ara satışlarının toplam maliyeti 300 milyon liraya yaklaşmıştır, son yıl satılan arsa satışları 41 milyon 750 bin liradır, aşağı yukarı bugüne kadar da 250 milyon üzerinde kredi çekilip işte son 13 yılda da harcanan paraların toplamı 4 milyar 50 milyon liradır. 13 yılın sonunda yapılan borcsa 1 Milyar olmuştur. Bunları da toplarsanız 5,5 milyar lira gibi harcanan bir gelir kaynağında 13 yıllık Ataşehir'in geldiği noktayı ben sizlerin tasarrufuna bırakıyorum."

Kayacı daha sonra, belediyenin bazı ihalelerini göstermelik olarak açık yaptığını, çoğu ihalesini ise kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiğini iddia ederek, Ataşehir'in iyi yönetilmediğini ifade etti.

Eleştirilere yanıt vermek üzere söz alan Yılmaz, Ataşehir'in yaşanabilir ve nefes alınabilir bir ilçe haline geldiğini, enflasyonun 3 haneli rakamlarda seyrettiği bir dönemde döndürülebilir borçlanmanın abartılmaması gerektiğini, ihalelerin yasaya göre yapıldığını, önümüzdeki yıllarda daha çok yatırım yapma olanağı bulacaklarını dile getirdi.

Yeniden söz alan Naim Yağcı, borcun döndürülebilir olmasından söz etmek için giderek azalması gerektiğini, geçen dönem İBB'den ayrımcılık yapıldığı için hizmet alamadığını iddia eden belediyenin şimdiki İBB'den de şikâyet etmesinin anlaşılır olmadığını, bu tür gerekçelerle beceriksizliğin örtülemeyeceğini ifade etti.

Oya sunulan madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Ataşehir Belediye Meclisi, 5 Haziran'da yeniden toplanacak.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı84 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page