top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehir'de Kızılay haftası kutlandıİSTANBUL/ATAŞEHİR- 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası kapsamında Ataşehir’de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

11 Haziran 1868'de kurulan ve 155’nci kuruluş yıldönümü kutlayan Kızılay, 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası kapsamında Ataşehir’de çeşitli etkinlikler düzenledi.

Türk Kızılay Ataşehir Şubesi ve Mustafa Kemal Anadolu Lisesi işbirliği ile gerçekleşen etkinliğe; Ataşehir Kaymakamı Bekir Dınkırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yıldırım, Kızılay Ataşeihr Şube Başkanı Talha Keleş ve yönetim kurulu üyeleri, kamu – sivil ve siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Törende; Kızılay’ın dünü bugünü Şube Başkanı Talha Keleş tarafından anlatılırken, Başkan Keleş; Kızılay Ataşehir Şubesi faaliyetleri ile ilgili şunları aktardı:

"Doğal afetlerde her zaman bölgelerde olduk Yurdumuzun çeşitli bölgelerinde meydana gelen doğal afetlerde; Kızılay Ataşehir Şubesi olarak gönüllülerimizle birlikte yer aldık. Geçtiğimiz yıllarda; Elazığ Depremi, Antalya Manavgat Yangını, Kastamonu Sel Felaketi’nin yanısıra Hatay - Antakya'da 7000 M2'lik yardım deposu açarak, deprem bölgesine yardımlar götürdük. Yönetim kurulu üyelerimiz yaklaşık deprem sürecinde 6 ay o bölgede kaldı. Ve yardımların koordinasyonlarını sağladı. Pandemi sürecinde ciddi çalışmalar yaptık Pandemi sürecinde; sokak sokak ekmek ve pide dağıtımı, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik vefa sosyal destek ekipleri olarak hijyen, ilaç ve diğer talepler noktasında yardımcı olduk. OFF-Road araçlarıyla pandemi de ve afet bölgelerine yardımlarımız dağıtıldı. Ataşehir’de kütüphane, yeni doğan bebek bohçası ve aşevimiz ile ihtiyaçları karşılıyoruz Sosyal hizmetler kapsamında; Suriye’de ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırırken hain bir saldırıda şehit olan Kızılay çalışanı Mehmet Arif Kıdıman anısına Ataşehir İlkokulu’nda kütüphane açtık. Kızılay Kadın Kolları ekibimiz aracılığıyla yeni doğan bebeklere yönelik, bebek bohçaları hazırladık ve bölgemizdeki hastaneler aracılığıyla ihtiyaç sahibi annelerimize ulaştırdık. Pendik bölgesinde aşevimiz aracılığıyla hazırlanmış olan yemekler, konserve etler bölgemizdeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz."

Kan, İlk Yardım ve Sosyal Sorumluluk projelerinin sürdüğünü belirten Keleş, 100 kişiye ilkyardım eğitim sertifikası verdiklerini, Kasım veya Aralık sonunda deprem bölgesine yeni yardımlar götüreceklerini dile getirdi.

Oyuncu Cem Uçan, Deprem Bölgesinde Kızılay’la Beraber Çalıştık


“Diriliş Ertuğrul” dizisinde Aliyar karakterine hayat veren Oyuncu Cem Uçan, da konuşmasında şöyle dedi: " 4 Şubat’ta Sivas’ta bir etkinlikteydim. Sonrasında depremden önce planlanmış farklı bir etkinlik nedeniyle gideceğim şehirde meydana gelen deprem sonrasında deprem bölgesine gitme imkânı bulundum. Etkinlik nedeniyle asılmış olan afişlerimin yer aldığı billboardlar bile depremin etkisiyle devrilmişti Kızılay ile koordinasyonlu deprem bölgesinde çalışmalarımızı sürdürdük.”

Etkinlikte,Kızılay tarafından düzenlenen yüzüncü yıl mektupları yarışmasında lise ve ortaokul düzeyinde dereceye giren öğrencilere ödüllerini Ataşehir Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve İlçe Millî Eğitim Müdürü İsmail Yıldırım takdim etti.

Dereceye giren öğrenciler ve okulları ise şu şekilde:

Lise kategorisinde:

1. Melike Ateş - Ataşehir Kız İHL

2. Fatma Nur Kılınç - Mustafa Kemal AL

3. Asya Çıkrıkçı - TEB Ataşehir AL

Ortaokul kategorisinde:

1. Zeynep Tuana Salman - Rabia Leman İHO

2. Ada Yaren Maraş - Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu

3. Hilal Günaydın - Mehmet Fidan OrtaokuluKaymakam Bekir Dınkırcı ise yapmış olduğu Kızılay’ın 155’nci kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, yaklaşık 1 ay önce göreve başladığı Ataşehir’de Kızılay’ın şube yönetiminin kurulmasında emeği geçen kuruculara, emek veren yöneticilere, gönüllere teşekkür etti. Yakın zamandaki depremlerle birlikte Sakarya ve Erzincan’da görev yaptığını belirten Kaymakam Dınkırcı, afet yönetiminin son derece önemli olduğunu yeri geldiğinde olağan üstü durumlarda kamu – özel işbirliğinin son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, herkesin afet eğitimi noktasında gönüllü olarak yer alması gerektiğini ifade etti. Kızılay’ın afet bölgelerindeki sel ve depremlerde üstlendiği görevin çok önemli olduğunu tüm bireylerin afet eğitimi, kan vermenin önemi ve ilk yardım eğitimi gibi önemli konularda eğitimlerden yararlanmasının son derece önemli olduğunu aktardı.


Kaymakam Bekir Dınkırcı ayrıca; farkındalık eğitimleri kapsamında özellikle lise öğrencilerine yönelik kariyer ve başarı hikâyelerinin öğretilmesi, alanında uzman kişilerin öğrencilerle buluşmasına yönelik çalışma yapılması konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce bir çalışma yapılacağının müjdesini verdi.

Kaymakam Bekir Dınkırcı’nın konuşmasının ardından Kızılay Afet Çadırı kurulumu, kan bağışı çadırları ile mobil aşevi faaliyetleri yerinde incelendi.23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page