• HaberciGazete

Ataşehir'de Kadın Dayanışma Merkezi açıldı
,Ataşehir’de yaşayan her sosyal kesimden kadının korunması, desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla bugün, Ataşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi açıldı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde hizmete açılan merkezin açılışına Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Kudret Aslan, Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, birim müdürleri ile muhtarlar katıldı.


“6284 Sayılı Kanun Etkin Uygulandığı Takdirde Kadınlar Korunuyor”


Belediye Başkanı Battal İlgezdi açılış töreninde yaptığı konuşmada kadına yönelik şiddetin hak ihlali ve insanlık suçu olduğunu belirterek şöyle dedi: “Şiddete uğrayan kadınların ihtiyaç duyabilecekleri psikolojik, hukuki ve sosyal desteğin sağlayacağı Kadın Dayanışma Merkezimizi bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde açmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bir kez daha buradan hayatını kaydetmiş bütün kadınları rahmetle anıyor ve en yüksek sesle kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyorum. Ataşehir Belediyesi olarak kadınların her zaman yanlarında olduğumuzu bilmeleri istiyoruz. Kadınlar şiddete uğradığında ya da uğrama tehlikesi altındayken herhangi bir suçlama ve yargılanma endişesi olmadan merkezimize başvurabilirler. Kadınların cinsiyetleri nedeniyle, şiddete maruz bırakılmadığı, eşit ve adil bir dünyayı yaratmak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.Hukuki, Psikolojik ve Sosyal Destek


Ataşehir Kadın Danışma Merkezi, şiddete uğrayan kadınlara, ihtiyaç duyabilecekleri psikolojik ve hukuksal hizmetleri sunacak. Merkezde aynı zamanda kadınların sosyal ve ekonomik anlamda güçlenmeleri için politikalar üretilecek, çalışmalar yapılacak. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı farkındalık artırıcı çalışmalar da merkezin hedefleri arasında yer alıyor.


Merkezde kadınlara; dil, din, ırk, yaş, etnik kültürü, cinsiyet kimliği, vatandaşlık durumu, bulunma statüsü, medeni hali, engellilik, maruz kaldıkları şiddet türü gibi kişinin ötekileştirilmesine neden olacak unsurların hiçbiri ayırt edilmeden hizmet verilecek.


Kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler, vakıf, dernek, meslek odaları ve gönüllü kişilerle de Merkez, iş birliği içerisinde hizmetlerini gerçekleştirmeyi hedefliyor.


Ataşehir Kadın Dayanışma Merkezi’nden Nasıl Destek Alınabilir?


İhtiyaç duyanlar, Ataşehir Kadın Danışma Merkezi’nden yüz yüze ya da telefon yoluyla hizmet alabilecekler.


Kadın Dayanışma Merkezi’ne ulaşmak ve hizmetler hakkında bilgi almak isteyenler, hafta içi 08.30- 17.00 saatleri arasında 0216 570 5000 / 5712-5737 numaralarını arayabilirler.

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör