top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehir'den: 'Cengiz Özkan', LGS, 'Kurban satış yerleri', 'Deprem toplanma yerleri'
Ünlü sanatçı Cengiz Özkan Ataşehir'i salladı...Ünlü bağlama sanatçısı Cengiz Özkan’ın, Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Memleket Havaları” programı kapsamında verdiği konsere Ataşehirliler yoğun ilgi gösterdi.


Ataşehir Belediyesi, müzik dünyasının önde gelen isimlerini Ataşehirlilerle buluşturmaya devam ediyor. Sanatçı Yavuz Değirmenci’nin sunumuyla gerçekleşen “Memleket Havaları” konser serisinde bu ay Türk Halk Müziği’nin usta ismi Cengiz Özkan ağırlandı.


En sevilen türkülerini Ataşehirliler için seslendiren Cengiz Özkan, Mustafa Saffet Kültür Merkezi'nde, salonunu dolduran sevenlerine Türk Halk Müziği ziyafeti sundu.


Etkinliğe; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, belediye birim müdürleri ile yurttaşlar katıldı.Ataşehirlilerle birlikte konseri dinleyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi konser sonrasında şunları söyledi: “Değerli sanatçılarımız Cengiz Özkan ve Yavuz Değirmenci’yi Ataşehir’de ağırladığımızdan dolayı mutluyuz. Kıymetli sanatçımız Cengiz Özkan’ın gönül dilinden; tarihimizi, kültürümüzü oluşturan türküleri dinlemek bizler için de bir şanstır. Kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.”


Konser sonunda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ile Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan birlikte sahneye çıkarak sanatçılar Cengiz Özkan ve Yavuz Değirmenci’ye çiçek takdiminde bulundu.


LGS’YE ATAŞEHİR’DE HAZIRLANAN ÖĞRENCİLER BAŞARI MEYVELERİNİ ALDILiselere Geçiş Sınavı’na (LGS) Ataşehir Belediyesi Ataevleri’nde hazırlanan 320 öğrenciden 30 öğrenci İstanbul genelinde yüzde 5’lik dilime girme başarısı gösterdi. Öğrenciler, hedefledikleri liselere yerleşecek olmanın mutluluğunu yaşıyor. Eğitime her zaman tam destek vermeye devam edeceklerini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Başarılı olan öğrencilerimizin her birini tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum. Onlar ile gurur duyuyoruz” dedi.

Ataşehir Belediyesi çatısı altında hizmet veren merkezlerde, her yıl yüzlerce öğrenci hayalini kurdukları lise ve üniversiteler için sınavlara hazırlanıyor. Ataevlerinde liselere giriş ders destek programına katılan öğrenciler, 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan LGS’de büyük başarıya imza attılar. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Ataevlerinde sınava hazırlanan 320 öğrenciden 30 öğrenci, İstanbul genelinde yüzde 5’lik dilime girdi.

Ders destek programına katılarak LGS’de İstanbul genelinde yüzde 5’lik dilimde yer almayı başaran öğrenciler arasında yer alan Müge Oral, “Pandemi sürecinde sınavlara hazırlanmak benim için oldukça zorlu ve stresliydi. Ama hedeflerim olduğu için asla pes etmedim. Ataşehir Belediyesi’ne ve yıl boyunca bizi sınava hazırlayarak, desteklerini eksik etmeyen öğretmenlerimize bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve eğitimin sürdürülebilir olması hedefiyle yola çıktıklarını vurgulayan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Başarı; inançlı, kararlı ve disiplinli çalışmanın meyvesidir. LGS’de başarı göstererek hayallerine ulaşan gençleri görüyor olmak bütün bu çabalarımızın ne kadar kıymetli olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatıyor. LGS’de başarılı olan öğrencilerimizin her birini tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum. Bir teşekkür de tüm öğretmenlerimize ve her koşulda çocuklarını yalnız bırakmayan ve destekleyen ailelerimize elbette ki. Öğrencilerimizin yolları açık olsun. Onlarla gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.ATAŞEHİR'DE KURBAN SATIŞ YERLERİ...KAİZEN AKADEMİ’DE EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR“Çocuk dostu belediye” anlayışı kapsamında Ataşehir Belediyesi tarafından çocukların; kültürel, psikolojik, sosyal ve eğitimsel gelişimlerine destek sağlamak amacıyla kurulan Kaizen Akademi’de düzenlenen atölye programları yaz aylarında da aralıksız devam ediyor. Ataşehirli çocukların hayatlarına ufak dokunuşlar yaparak, sağlam bir gelecek inşa etmeleri için çalışmalarına devam eden Akademide, yaz boyunca çeşitli alanlarda farkındalık faaliyetleri gerçekleştirilerek çocukların yaz tatillerini verimli geçirmeleri amaçlanıyor. Bedensel, ruhsal, zihinsel ve duygusal yönden çocukların gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen atölye ve etkinlikler sayesinde; çocuklar hem farklı alanlarda kendilerini tanıma fırsatı yakalıyor hem de arkadaşlarıyla sosyalleşerek yaz tatillerini keyifli geçiriyorlar.


Kaizen Akademi’de düzenlenen atölyelerde çocuklar; akran zorbalığı eğitimlerinden okul hayatlarında yaşadıkları sorunlarla baş edebilme yöntemlerine kadar birçok farklı alanda bilinçlenerek, farkındalıklarını geliştiriyor. Aynı zamanda Kaizen Akademi’de “gelişim- dönüşüm” esas alınarak uzman psikolog ve eğitimciler eşliğinde resim, dans, çocuk hakları, yazarlık, psiko-sosyal destek gibi çeşitli atölyeler düzenleniyor. Çocukların kendini gerçekleştirmesi için uygun ortam ve koşulları sağlayan Kaizen Akademi’de, çocuklar için spor aktiviteleri ve gezi programları da gerçekleştiriliyor. Kaizen Akademi’de çocukların her alanda desteklenmesi için çalışmaların gerçekleştirildiğini söyleyen Psikolog Yağmur Kayayurt şunları ifade etti: “Kaizen Akademi’de çocuklara oyun, hobi, sanat alanlarında çeşitli yetenekler kazandırarak onların serbest zamanlarını daha nitelikli geçirmelerine katkıda bulunuyoruz. Atölyeler ve etkinlikler sayesinde çocukların kendi beceri ve yeteneklerini daha iyi tanımalarına destek oluyoruz. Çocuklarımızın, sosyal hayata katılımlarını güçlendirmeyi ve ebeveynleriyle güçlü bağlar kurmalarını önemsiyoruz. Aileler ve çocuklar burada olmaktan son derece memnunlar.”


GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMEYEN HABER...


DEPREMDE ATAŞEHİR'DEKİ TOPLANMA YERLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?
Türkiye tarihini derinden etkileyen 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23'üncü yıl dönümünde her yıl olduğu gibi bu yıl da anma törenleri düzenleniyor. Yaşanan büyük felaket sonrasında gerek kamu kuruluşları gerekse sivil toplum örgütleri tarafından afet öncesi ve sonrası çalışmalar yürütülürken ülkemizin, jeolojik, topografik ve meteorolojik yapısından dolayı başta deprem olmak üzere sel, orman yangınları, heyelan gibi her türlü afet durumuna karşı hazırlıklı olması gerekiyor.

Ataşehir Belediyesi de bu kapsamda yaşanabilecek afet durumlarına karşı mücadele vermek için bilinçlendirme, hazırlık ve zarar azaltma gibi birçok konuda çalışmalar yapıyor.

Ataşehir Belediyesi Afet ve Koordinasyon Merkezi (AKOM)

Kurulduğu 2013 yılından bu güne kadar İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (AFAD) görevlendirilmesi ile ilçe genelinde tatbikatlarda, arama kurtarma, deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerde görev alan Ataşehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi (AKOM), ilgili kamu kuruluşlarıyla koordineli olarak çalışmalarına devam ediyor.

Afetlerde mücadelenin tek merkezden koordine edilmesi ve ilçe bazında afet yönetiminin bilinçli bir şekilde yürütülmesi için faaliyetlerini sürdüren AKOM bünyesinde belediye personelinden oluşan ve tam donanımlı eğitimler alan 20 kişilik arama kurtarma ekibi bulunuyor.

AKOM’da 1 adet tam donanımlı arama kurtarma aracı, 2 arama kurtarma köpeği ve eğitmeni bulunuyor. Ekim ayında akreditasyon sınavları sonrasında ulusal ve uluslararası sahada ekiplerle arama kurtarma çalışmalarında yer alabilecekler. Bunun yanı sıra arama kurtarma malzemeleri ve konteynerler de AKOM’da olası bir afet durumu için hazır halde bekletiliyor.

60 Bin Kişi Afet Eğitimi Aldı

Ataşehir Belediyesi, Akut Enstitüsü ve Afet Koordinasyon Merkezi’nin iş birliğiyle ilçe genelindeki tüm okullarda öğrencilere her yıl “Temel Afet Bilinci” eğitimi veriliyor. Bugüne kadar ortalama 60 bin öğrenci bu eğitimlerden faydalandı.

2012 yılında kurulan Ataşehir Belediyesi AKUT Özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nde verilen eğitimlerde; afetlerle ilgili konulardaki genel tanımlamalar, olası afetlere neden olabilecek olaylar ile afetlere yönelik önlem ve hazırlık çalışmaları anlatılıyor.

Deprem ve sel gibi afetlerin zararlarının azaltılmasını amaçlayan ve bilimsel araştırmalar yapan Enstitüde ayrıca profesyonel arama-kurtarma ekipleri yetiştiriliyor. Talep edildiği takdirde site, topluluk, mahalle bazında da eğitim veriliyor.

Ataşehir’in Afet Toplanma Alanları

Her vatandaşın afet öncesi, afet anı ve afet sonrası süreçlerde ne yapacağını bilmesi hayati önem taşıyor. Bu kapsamda depreme karşı hazırlıkların başında da, yıkıcı bir depremin ardından vatandaşların bir araya geleceği toplanma alanları önem kazanıyor.

Deprem gerçeğini göz önünde bulundurarak yeşil alanları imara açmayan Ataşehir Belediyesi, ilçedeki deprem toplanma alanlarının sayısını 93’ten 152’ye yükseltti. 3 adette 30.000 m2 geniş alt yapısı bulunan barınma alanı bulunuyor.

Ataşehir’deki size en yakın toplanma alanını, web sayfamızdaki Afet Bilgi Sistemi’nden öğrenebilirsiniz.

AFET BİLGİ SİSTEMİ'NE ULAŞMAK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ!

Afet Bilgi Sistemi Nedir?

Afet sonrası toplanma alanları, geçici iskân/çadır alanları, öncelikli yollar, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri “Afet Bilgi Sistemi” üzerinde belirlendi.

Ayrıca sistem üzerinde; ileri dağıtım ve lojistik destek noktaları, su istasyonları, fırınlar, soğuk hava depoları; tüm kamu kurumları, belediye hizmet binaları, muhtarlıklar, polis noktaları, su vanaları, yangın hidratları; ilkyarım koordine merkezleri, hastaneler, ambulans bekleme noktaları, yaralı toplama merkezleri gibi tüm hayati bilgiler yer alıyor.

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page