top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehir'den depremzedelere 80 TIR yardım malzemesi. Çadır da toplanıyor...İSTANBUL - Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7 ve Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde meydana gelen ve 10 şehirde yıkımlara neden olan deprem felaketi sonrasında tüm Türkiye yaraları sarmak için seferber oldu. Ataşehir Belediye çalışanları ile Ataşehir halkının el ele vererek yürüttüğü çalışmalar kapsamında 80 TIR yardım malzemesi bölgeye gönderildi.

Ataşehir Belediyesi’nin deprem bölgelerine ulaştırmak amacıyla Ataşehir Afet Koordinasyon Merkezi ile diğer belirlenen toplama noktalarında başlattığı insani yardım kampanyası, çalışmaların altıncı gününde de yüzlerce yurttaşın yardım desteğiyle devam etti.


İlk günden bu yana 7’den 70’e tüm yurttaşlar tarafından hazırlanan yardımlar TIR’lara yüklenirken, Ataşehir’den 6 günde toplam 80 yardım TIR’ı afet bölgelerine gönderildi.

Gönüllü ve yardımsever yurttaşlara özverilerinden dolayı teşekkürlerini sunan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Milli beraberlik ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, tüm yardımsever Ataşehir halkına gönülden teşekkür ederim. Çağrı yaptığımız ilk günden itibaren canla başla çalışan tüm komşularımın ve mesai arkadaşlarımın emeğine, yüreğine sağlık” dedi.


İhtiyaç Malzemeleri Güncellendi

Öte yandan Ataşehir Belediyesi, deprem bölgelerinde ihtiyaç duyulan malzeme listesini güncelleyerek sosyal medya hesaplarından yayınladı. Afet Koordinasyon Merkezi’ne ulaştırılacak güncel acil yardım listesi şöyle:

“Çadır, portatif tuvalet, jeneratör, su ısıtıcı, piknik tüpü, katlanabilir masa, sandalye, kuru bakliyat, yağ, şeker, salça, çaydanlık, tek kullanımlık tabak, çatal, kaşık, karton bardak, tencere, tava, hijyenik ped, termal tayt, eldiven, çorap, mont, şişme yelek, kişisel bakım malzemeleri (diş fırçası, şampuan, tarak, deodorant, tırnak makası vb.)”

Ataşehirlilere Çadır çağrısı...


Kahramanmaraş merkezli büyük depremin 10 ilde yol açtığı büyük yıkıntıyı duyar duymaz harekete geçen Ataşehir Atatürk Mahallesi'ndeki Mozaik Çarşı esnafından Burak Menekşe, bugün döndüğü bölgedeki durumu, sıcağı sıcağına BRT Yayın Grubu'na anlattı. Menekşe, deprem bölgesinde acil çadıra ve ısıtma araçlarına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak Ataşehir Belediyesi'nin bu tür malzemeleri toplama girişimine destek verilmesini istedi. Menekşe, kendi ve dostlarının olanaklarıyla çadır ürettirmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

Ataşehirli Burak Menekşe deprem bölgesindeki durumu şöyle anlattı:

"Biz Ataşehir'den bir gönüllü grup olarak 20 kişiyle yola çıktık. Doğru Kahramanmaraş merkeze gittik. Gördük ki bu bir devletin, bir hükümetin, bir toplumun, bir halkın tek başına altından kalkabileceği bir felaket değil. Felaketin büyüklüğü karşısında herkesin bir şeyler yapması gerektiğini inandık.

Ataşehir'den götürdüğümüz malzemeleri disiplinli bir şekilde, gösterilen yerlerde dağıtıp maddi olanakları da kullanarak özellikle Kayseri'den sağladığımız malzemeleri depremzedelere ulaştırdıktan sonra bugün Ataşehir'e, işimizin başına döndük; bir grup arkadaşımız hâlâ depremzedelere yardım etmek üzere bölgede bulunuyor.

Depremzedelerin ihtiyaçlarına gelince: Şu anda gıda ve giyim olarak bir ihtiyaçlarının kalmadığını düşünüyorum; ama depremzedeleri kışın soğuğundan ve gecenin ayazından koruyacak çadırlara ve ısınmalarını sağlayacak soba, tüplü veya elektrikli ısıtıcı gibi cihazlara ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de Ataşehir Belediyesi'nin çadır toplama girişimini destekliyorum.

Çadır ihtiyacı o kadar büyük ki evlerimizdeki, dinlenme için kullandığımız çadırlara bile bölgede ihtiyaç vardır; kışlık veya yazlık olduğunu düşünmeden çadır ihtiyacını karşılamamız gerekiyor; rüzgârdan korusa bile depremzedelere büyük katkısı olur. Hangi belediye toplarsa toplasın çadır yardımı çok önemlidir.

Bir yandan da çevremizde bulunan çadır üreticileriyle temas halindeyim; şayet ürettirebilirsem çadırları bölgeye götürüp birkaç depremzedeyi soğuktan koruyabilirsem mutlu olacağımı düşünüyorum .

Ataşehir'deki yakınlarımın tanıdıklarımın katkısı ile özellikle Kayseri'den temin ettiğimiz mont ve öteki giyim eşyasını Elbistan'da dağıttık: halkımız o kadar engin gönüllü ki, bir mont alan bir başkasına uzanmadı, bir başka ihtiyaç sahibi ihtiyacına monta ulaşabilsin diye. Buradan götürdüğümüz ya da çevre illerden sağladığımız parasını verip aldığımız giyim ihtiyaçlarını oradaki yetkililerin gösterdiği bölgelerde ve yerlerde dağıtmaya dikkat ettik ;herhangi bir karmaşaya ya da suistimale yol açmamak için çok dikkat ettik.

Ataşehir'de çadır üreticilerinden biri ile temas halindeyiz şayet çadır diktirebilirsek, ürettirebilirsek götürüp orada ihtiyaç sahiplerine sunmak istiyoruz; önceliği tabii ki hamile kadınlara ve çocuklara vermeyi düşünüyoruz. Bunları kendi olanaklarımızla yapabildiğimiz kadarıyla gerçekleştirmek istiyoruz; ama katkıda bulunmak isteyenlerin yardımına da açığız; bize güvenen yakınlarımızın yardımlarını gönül rahatlığıyla kabul ediyoruz; ancak bizi tanımayanlardan gelecek yardımların vebalini almama adına dikkatli hareket ediyoruz.

Bölgedeki ihtiyaç denizine bir damla su bile olsa büyük katkıdır diye düşünüyorum ve Ataşehirlilerin güvenlikleri kurumlar/kişiler aracılığıyla bölgeye yaptıkları yardımları takdirle karşılıyorum, bu yardımların devamını getirmelerini diliyorum."


Haber : BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

111 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page