• HaberciGazete

Ataşehir'in gündemi: 'İmar Planlarını ben çıkardım'


İlgezdi imar konusunda hak sahiplerini uyardı!Geçen hafta İBB Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle kabul edilen, askıya çıkarılması için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun imzasını bekleyen Âşık Veysel ve Mustafa Kemal Mahallelerinin 1/5000’lik Nazım İmar Planlarıyla ilgili muhtar ve kanaat önderlerini bilgilendirme toplantısı yapan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bu mahallelerde yaşayan hak sahiplerinin müteahhitlerle anlaşma konusunda acele etmemeleri, birlikte hareket etmeleri hususlarında uyarılarda bulundu. İlgezdi ayrıca, Ataşehir Belediyesi'nce hazırlık çalışmaları başlayan 1/1000'lik Uygulama Planı'nda hiçbir hak sahibinin mağdur edilmeyeceğini, bilgilendirme toplantılarının sürdürüleceğini de bildirdi.Ataşehir Belediyesi Hizmet Binası Konferans Salonu’nda Başkan İlgezdi'nin düzenlediği bilgilendirme toplantısına Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Cenan Arslan, Abdullah Der, Ataşehir Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Temel Önder, Ataşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ayşegül Gültekin, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, Âşık Veysel Muhtarı Hasgül Bakır, Mustafa Kemal Mahallesi Muhtarı Ali Rıza Saraçoğlu, kanaat önderleri ve mahalle sakinleri katıldı."Planların çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim"


Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi; bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmaya planların çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı : "Planlar İBB Meclisi’nden oy birliği ile geçti. Öncelikle buradan bir kez daha İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na, tüm meclis üyelerine ve planlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ataşehir'in her mahallesi bizim için kıymetli, mahallelerimizin sorunları için çözüm üretiyor ve sözünü verdiğimiz projeleri de tek tek hayata geçiyoruz. Yıllardır büyük gayretlerle çözüme kavuşması için çalıştığımız Ataşehirimizin 6 mahallesinin 1/5000’lik Nazım İmar Planları tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun.”"Müteahhit seçerken acele etmeyin, dikkatli olun!"


Bilgilendirme toplantısında vatandaşlara uyarılarda bulunan İlgezdi, “Her gelen firmaya ve müteahhitlere inanmayın. İyice araştırın, güvenilir olmalarına dikkat edin. Uzun yıllardır verdiğiniz mücadelenin sonuçları için geri dönüşü olmayan sıkıntılara düşmemek ve mağduriyet yaşamamanız için, anlaşma yaparken yanınızda mutlaka bir avukat bulundurun. Birlikte hareket edin. 40 yıldır mahallenizin dönüşümü için bu müjdeli haberi beklediniz. Şimdi emeğinizin karşılığını almanızın zamanı geldi. Büyükşehir Belediye Başkanımızın imzasından sonra 1/ 5000’lik planlar askıya çıkacak. Yoğun çabamız ve görüşmelerimizle emsaller % 20 artırıldı. 0-1500 m2 parsellerde 1,25 emsal, 1500-3000 m2 parsellerde 1,60 emsal, 3000-5000 m2 parsellerde 2,00 emsal, 5000 m2 üstündeki parsellerde 2,50 emsal olacak şekilde planlar onaylandı. 30 günlük askı süresinin sonunda, biz Ataşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni hızlıca yapıp 1/1000 ölçekli İmar Uygulama Planlarını en kısa sürede tamamlayıp meclisimize ve sonrasında İBB’ye göndereceğiz. Bütün süreçler tamamlandıktan sonra ruhsatlarınızı vereceğiz."

İlgezdi, büyük parsellerin emsallerinin yüksek olmasından dolayı birleşerek hareket etmenin avantajlı olacağı uyarısında bulunduğu konuşmasının sonunda, hak sahibi olup da hâlâ tapularını almamış 153 mülk sahibinin işlemlerini bir an önce yaptırmasının önemine vurgu yaptı. İlgezdi, mahallelilerin bilgilendirilmesi için bu tür toplantıları sürdüreceklerini, ayrıca iki mahallede de ofisler açacaklarını da dile getirdi.


İsmail Erdem: "Ataşehir'de 1 yıldır yeni bir projeye şahit olduk mu?"Adalet ve Kalkınma Partisi Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem, bu sabah yerel basın çalışanlarıyla kahvaltıda buluşarak ülke ve ilçedeki gelişmeleri değerlendirdi. Erdem, Ataşehir'in imar planlarının çıkarılması için üstün gayret gösterdiklerini, yetkililerle toplantılar yaparak yurttaşların isteklerini ilettiklerini, İBB Meclisi'nde de çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, "İstanbul'u yönetmek büyük sorumluluk ister, Ataşehir'i yönetmek de... Oysa vatandaş kendi kendini yönetiyor. Ataşehir Belediyesi farklı mazeretlere sığınarak uyumaya devam ediyor" dedi.Yerel basın çalışanlarıyla kahvaltı buluşmasındaki konuşmasına iktidarın uygulamaları ve ekonomik durumla ilgili görüşlerini aktararak başlayan Adalet ve Kalkınma Partisi Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem, hükümetin faiz indirme kararını desteklediğini, ihracatın ve üretimin arttığını, Akdeniz ve Karadeniz'deki enerji kaynaklarının bazılarını rahatsız ettiğini dile getirerek "Libya ile yaptığımız anlaşma vasıtasıyla Akdeniz'i uzun bir aradan sonra geri aldık" sözlerini kullandı. Erdem, Kazakistan'daki gelişmeler hakkında da "Rusya'dan bağımsızlığını yeni kazanmış bir ülkenin başlayan karışıklıkta ondan yardım istemesini bağımsızlık ve özgürlük açısından garip karşılıyorum" dedi.Erdem iç politika konusundaki görüşlerini aktarırken İBB yönetimini hedefe koyarak, "yeni metro yatırımları için buldukları kredi onaylanmamış, hizmet mazeret tanımaz, İBB bütçesi 43 milyar 600 milyon, Ekrem İmamoğlu 28 milyarda aldığı borcu 44 milyara çıkarmış. 14-16 milyar ilave borç. Yeni bir temel atıldığını gören var mı? Paralar nereye gitti?" dedi. "Yeni taleplerle borç 71 milyara çıkarılmak isteniyor" iddiasında bulunan Erdem, Ataşehir Belediyesi'nin 2022 yılı bütçesinin 820 milyon lira olduğunu belirterek "1 yıldır Ataşehir'de yeni bir projeye şahiz olduk mu? Yok. 820 milyonun içinde yatırıma ne kadar pay ayrıldı. 13 yıl geçti, çevre ilçelere bir bakın, bir de Ataşehir'e bakın. Geçen zaman beyhude" ifadelerini kullandı.

İstanbul'un Türkiye ekonomisinin yarısını temsil ettiğini, ulaşımdaki otobüslerin İstanbulluya yakışmadığını, otobüs garajlarının bakımsız araçlarla dolu olduğunu iddia eden Erdem, "eski yatırımlar olmasaydı bugün yüzümüzü yıkayacak su bulamayacaktık. İBB'nin ilave su kaynağı projesi var mı?" diye sordu.


İstanbul'un da, Ataşehir'in de yönetilmesi için sorumluluk sahibi yöneticilere ihtiyaç olduğunu ifade eden Erdem, "vatandaş kendi kendini idare ediyor" dedikten sonra konuyu Ataşehir İmar Planları'na getirdi ve şöyle devam etti: "2019 planlarını beğenmedik. Vatandaşı yönlendirdik, itiraz ettirdik, planlar iptal edildi. 3 yıl geçti, ortada bir şey yok. Şimdi Meclis Başkanı ile temas ettik, Mustafa Kemal ve Âşık Veysel mahallelerinin planlarını çıkarttık. Belediye Mimar Sinan ve Yeni Çamlıca'nın tapularını verecekti. Nerede? Soruyoruz. 13 yıldır mülkiyet sorununun çözümü noktasında bir arpa boyu yol gidilemedi. Çıkmaz sokağa girildi. Adaylık sürecinde Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüştük, yol aldık. Belediye bakanlıkla işbirliği yaparsa sorun çözülür. Büyük depremde Ataşehir'in büyük bölümü risk altında. Vebali yerel yöneticilerde. Yeni imar planlarında yapıcı olduk. Ataşehir hepimizin. İstanbul hepimizin. Yöneticilik çelik-çomak oynamak değildir. Cesaretli olacaksın, girişken, takipçi olacaksın. 2024 yerel seçimlerine kadar İstanbul'un, Ataşehir'in problemlerini anlatacağız. Hiç kimse seçildikten sonra 5 yıl koltukta oturacakmış gibi düşünmemelidir."

Adalet ve Kalkınma Partisi Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem, İBB'nin bazı metro çukurlarını doldurmasının kamu zararı oluşturduğunu, vatandaşın mahkemeye vermesi gerektiğini, İBB'nin Ataşehir'e hiçbir yatırım yapmadığını iddia ederek "hiç değilse bir Kongre Merkezi yapmasının sağlanmasını" diledi. Erdem konuşmasını "biz sahip çıkmasaydık Ataşehir Planları 5 yıl daha çıkmazdı" diyerek bitirdi ve ardından yerel basın çalışanlarının sorularını yanıtladı.


Haberler ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı
97 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör