top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehir Haberleri


Ataşehir'den İdlib’teki çocuklara yardım gönderildi

Adalet ve Kalkınma Partisi Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem riyasetinde ,Kadın Kolları Başkanı Gülayşe Durak Başkanlığında, mahalle ve yönetim kurulu üyeleriyle hazırlanan, İdlib’deki zorlu koşullarda yaşayan çocuklara 16 Şubat 2022 Çarşamba günü yola çıkmak üzere kışlık giysi ve bot yardımı toplanarak, gönderildi.

Yapılan yardımları özenle hazırlayıp paketlenmesine yardımcı olan İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülayşe Durak, yönetim ve mahalle kurulu üyelerine topladıkları yardım için teşekkür ederek şunları ifade etti; “ Dünyanın herhangi bir yerinde yardıma ihtiyacı olan tüm çocuklarımıza kalbimiz ve elimiz her daim açıktır. Bizler üşeyen küçük eller gördüğümüzde gönülleri ağlayan onların yarasına derman olmaya çalışan bir milletiz. Bu anlamda yardımlarıyla İdlib’deki çocuklarımızın yaralarını saran destek olan başta İlçe Başkanımız İsmail Erdem beyefendi olmak üzere ,değerli teşkilat mensublarımıza ,yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum, ayrıca bu yardımda emeği olan hayır sever her bir vatandaşımıza da sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Zorlu kış şartlarında bir nebzede olsa oradaki çocuklarımızın ihtiyaçlarını gidermek, gönüllerini ısıtmak istedik. Gün birlik olma günü ise biz her daim bir ve beraberiz..“ dedi.ATAŞEHİR SOKAKLARINDA SARI ETKİSİ15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü'ne dikkat çekmek amacıyla Ataşehir’in bazı sokak tabelaları, sarıya çevrildi.


Dünya genelinde her yıl 300 bin, Türkiye’de ise 4 bine yakın çocuk kansere yakalanıyor. İşte, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü, yavrularımızın bu mücadelesine dikkat çekmek için var. Bu önemli günde, çocukluk çağı kanserleri hakkında farkındalık yaratmak ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.


Bu kapsamda Ataşehir’in bazı sokak ve alanlarında; Ataşehir Belediyesi, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ve dijital içerik üreticisi Cihat Kablan (Mossby) tarafından #sarıyıfarket sloganıyla bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi.


Proje kapsamında, kanser tedavisi gören çocuklara destek amaçlı dikkat çekecek ve farkındalık yaratacak içerikte sloganlar ve mottolar hazırlandı. İçerikler stencil tekniğiyle sokak tabelalarına, duvarlara ve şehirde bulunan objelere uygulandı.


Ataşehir sokak tabelalarına “Kanser Başarı ile Tedavi Edilebilir. Sen de Farkındalığı Arttır”, “Bazı Çocukların Yolculukları Farklıdır, Sarıyı Fark Et”, gibi slogan ve sokak isimleri yerleştirildi.


Söz konusu projede yer almaktan gurur duyduklarını vurgulayan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Çocukluk çağı kanseri hakkında farkındalık yaratmak ve hastalıkta erken teşhisin önemine dikkat çekmek için Ataşehir'de de #sarıyıfarket dedik. Tüm anne, babaları yavrularının sağlığı için azami dikkat göstermeye davet ediyorum. Onlar bizim en değerli varlıklarımız. Öncelikle mutlaka koruyucu sağlık tedbirleri almalıyız ama tüm bunlara karşın var olan hastalıklarla da birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.


KAÇUV ise konuyla ilgili “Çocukluk çağı kanserine dikkat çekmek için her sene 15 Şubat haftasında farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. En önemli amacımız çocukluk çağı kanseri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratarak, hastalıkta erken teşhisin önemine dikkat çekmek, korunma yolları ve belirtileri konusunda sağlıklı bireyleri bilinçlendirmek. Kanser konusunda bilinç arttıkça ve hekime ulaşım kolaylaştıkça tedavi başarısı da yıllar içinde yükselmektedir” açıklamalarında bulundu.


Kızılay Ataşehir Şubesi'nin Genel Kurulu yarın yapılıyor.


ÖRNEK MAHALLESİ HALKI: “FARKLI BİR MAHALLE MÜMKÜN” DEDİ
Ataşehir Belediyesi’nin Fetih’te başlattığı “Farklı Bir Mahalle Mümkün” projesi büyüyor. İklim değişikliğine dikkat çekmeyi ve beraberlik bilincini artırmayı hedefleyen proje, Örnek Mahallesi’nde de hayata geçirildi.


Ülke genelinde başlatılan “Sıfır Atık” çalışmaları kapsamında Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün sürdürdüğü projeyle; sıfır atık bilinciyle çevresel kazanımların sağlandığı, iklim dostu, sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı özümsemiş mahalleler oluşturulması amaçlanıyor.


Projenin çalışmaları hakkında Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde yapılan bilgilendirme ve sunum toplantısına; Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü çalışanları, Çevre Gönüllüsü Kadınlar ve Örnek Mahalle Muhtarı Sinan Emrah Yıldırım katıldı.Proje hakkında açıklamada bulunan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Kaynakları hızla tükenen dünyamızı kurtarabilmek için var olan tüketim alışkanlarımızı azaltmalı ve değiştirmeliyiz. Yerel yönetimlere bu konuda önemli sorumluluklar düşüyor. Ataşehir Belediyesi olarak sürdürülebilirlik ilkesiyle ilçemizde sıfır atık yönetim sisteminin yaygınlaştırılması ve bu konudaki farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bununla birlikte Ataşehir’de sera gazı envanterinin azaltılması ve iklim eylem planlarının oluşturulması için paydaşlarımızla birlikte çalışmalar ve faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Paris İklim Antlaşması’nın yeni hedefleri doğrultusunda 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını %40 azaltmayı hedefliyoruz. Örnek Mahallemizde projemizin başarılı sonuçlar vereceğine inanıyorum. Çevre gönüllülerimize teşekkür ediyorum” dedi.


Projeye destek veren Örnek Mahallesi sakini Şenay Günaydın ise şunları söyledi: “Çevre bizim geleceğimiz, çevre bizim var oluş sebebimiz. Çevremizi ne kadar çok koruyabilirsek çocuklarımıza, torunlarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz. Onun için elimizden geldiğince korumalı ve yeşile daha çok saygı duymalıyız. Bu projenin içinde olduğum için çok mutluyum, mahallemiz adına çok güzel işler yapmak istiyoruz.”
17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page