• HaberciGazete

Ataşehir haberleri...Nevruz Bayramı Ataşehir'de de kutlandı...Baharın müjdecisi, doğanın uyanışına "merhaba" demek için yüzyıllardan beri süregelen Nevruz Bayramı Ataşehir'de Nuri Cıngıllıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin evsahipliğinde kutlandı.

Törene, Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Yeliz Gümüş ve Abubekir Uçan, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Hatun Yıldız, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Fatih Yelekoğlu, Vatan Partisi İlçe Sekreteri Ethem Kırca, Ataşehir Eğitim Hizmetleri Derneği Başkanı İsmail Dağ, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Günün anlam ve önemi üzerine Nuri Cıngıllıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Karadeniz konuştu. Karadeniz konuşmasında Nevruz'un Yeni başlangıçların, umudun, kardeşliğin, dayanışmanın sembolü olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

“Nevruz bolluğun, bereketin, baharın bayramıdır. Kardeşliğin, sevginin, kalplerde yeşeren umutların bayramıdır. Nevruz toprakla beraber gönüllere düşen cemrelerin bayramıdır. Balkanlardan Orta Asya’ya kadar gönüllerin coşkusu, yüreklerin heyecanı, kalplerin huzuru Türk’ün bahar bayramıyla daha da güçlenmiş ve eşsiz güzelliklerini hepimize sunarak asırlardır Türk-İslam coğrafyasında barışa, kardeşliğe ve kucaklaşmaya işaret etmektedir.”

Karadeniz konuşmasını şöyle tamamladı: “Ortak kültür ve zenginlikler ile anlamlı bu günlerin, sonsuza dek devamı, bireysel ve toplumsal sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma içinde yaşama isteğimize ve bilincimize bağlı olduğunu unutmamalıyız. Nevruz ulusal bir gelenektir, geçmişten süregelen, O bir ışıktır ülkemde, geleceği gösteren, Topraktan yeni yeşerip, beyazları yararak gülen, O kardeleni derme zamanıdır, bugün Nevruz bayramıdır Nevruz’un, ülkemizin her köşesinde ve ortak kültür coğrafyamızda sevginin ve dostluğun bayramı olarak kutlanması temennilerimle tüm insanlığa güzellikler ve iyilikler getirmesini diliyorum.”


Nevruz kutlamaları, Türk Dünyası Bayraklarının geçişi, nevruz ateşinin yakılması ve üzerinden atlanması, ağaç dikilmesi törenleriyle sona erdi.Kütüphaneler Haftası Ataşehir'de de kutlanıyor...


58'incisi gerçekleşecek olan Kütüphaneler Haftası için Ataşehir'de de çeşitli etkinlikler hazırlanıyor. 29 Mart Salı günü başlayacak etkinliklerde bazen altını çizdiğiniz, bazen uçları kırılmasın diye özen gösterdiğiniz, bazen de kokusunu içinize çektiğiniz kitapların yazarları okurlarıyla buluşacak.

58. Kütüphaneler Haftası kapsamında birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak Ataşehir Belediyesi de yurttaşları kitaplar ve yazarlarla bir araya getirecek.

Çocuk ve yetişkinlere yönelik hazırlanan program bu yıl "Hakikatler ve Kütüphaneler" temasıyla kutlanacak. Necati Tosuner'den Başar Başarır'a, Necati Güngör'den Dilek Büyük'e kadar birbirinden değerli yazarlar okurlarıyla bir araya gelecek.

29 Mart Salı günü başlayacak olan program, 3 Nisan Pazar günü son bulacak.

7'den 77'ye her yaştan yurttaşın katılabileceği Kütüphaneler Haftası Kutlama Programı, Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi ile Süleyman Karadağ Kütüphanesi'nde gerçekleşecek.

Ocak ayında yitirdiğimiz kütüphaneci, yayıncı ve yazar Aydın İleri anısına düzenleyeceği etkinliklerin ilki, yazar Başar Başarır'ın "Dolunay İki Gece Sürer" kitabının ele alınacağı söyleşi ile başlayacak. Ardından programda, Necati Güngör "Yaşamdan Öyküye", İstinye Üniversitesi Kütüphane Direktörü Bahar Biçen Aras "Toplumsal Değişimde Kütüphaneler", Necati Tosuner "Çocuktan Çocuğa", Dilek Büyük "Çocuklara Masallar", Filiz Yüksel İleri-Mustafa Özyürek -Kadir İncesu "Aydın İleri'yi Anlamak" isimli söyleşi ve anma etkinlikleri yer alacak.


58. Kütüphaneler Haftası Etkinlik Programı:

Süleyman Karadağ Halk Kütüphanesi

Necati Güngör - "Yaşamdan Öyküye"

31 Mart Perşembe 2022 Saat: 16.30 Yaş Sınırı: 10+

Dilek Büyük - "Çocuklara Masallar"

3 Nisan Pazar 2022 Saat: 13.00

Yaş Sınırı: 6+

Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi

Necati Tosuner - "Çocuktan Çocuğa" 2 Nisan Cumartesi 2022 Saat: 14.00 Yaş Sınırı: 8+

"Aydın İleri'yi Anlamak" 3 Nisan Pazar 2022 Saat: 16.00 Konuşmacılar: Filiz Yüksel İleri –Mustafa Özyürek– Kadir İncesu

Başar Başarır - "Dolunay İki Gece Sürer" 29 Mart Salı Saat: 19.00

Bahar Biçen Aras Toplumsal Değişimde Kütüphaneler

(İstinye Üniversitesi Kütüphanesi Kütüphane Direktörü )

31 Mart Perşembe Saat: 19.00


Arife Kalender: "Yazı ile soluk alıyorum"Kadir İncesu

ATAŞEHİR - Arife Kalender, Ataşehir Belediyesi’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği Şiir Buluşmaları’nın konuğu oldu. Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi’ndeki söyleşiye, soğuk ve karlı havaya karşın edebiyatseverlerin de ilgisi yoğun oldu. Kalender, İsmail Afacan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Şiirden Yaşama” başlıklı söyleşide yazın yaşamı üzerine sorulan soruları yanıtladı. Son dönemde şiirlerinin yanı sıra roman, öykü, çocuk kitapları ve incelemeleriyle de dikkat çeken Kalender ortaokul öğrencisiyken yazdığı bir şiir nedeniyle yaşadıklarının yaşamının dönüm noktası olduğunu söyledi. Kalender, Malatya’da, ortaokul 2. sınıfta yazdığı, şehir gazetesi ‘Düşlem’de yayınlanan sonra da Cumhuriyet Savcılığınca ‘Komünizm propagandası yapıyor’ gerekçesiyle kovuşturulan şiirinin dünyaya ve yaşama bakışını yönlendirdiğini, sorularına yanıt arattığı için bilinçlenmesini hızlandırdığını söyledi.

Bu durumun şiirin sakıncalı ve tehlikeli tarafını da sezinlettiğini belirten Kalender, “Çevremde birçok öğretmenin, öğrencinin ‘Komünist’ diyerek tutuklandığını, sürüldüğünü duyardık. Savcılığın şiirimi okumuş olmasından gururlanırken, sakıncalı bulunmasından da gizlice korkmuştum. İlk kez şiir-iktidar çelişkisini 12-13 yaşımda kovuşturma geçirerek öğrenmiş oldum. Sonra o yaşlarda ekonomik sistemleri, yönetimleri, tarihsel değişimleri öğrendim. Çevremdeki kadın erkek eşitsizliğine kafa tuttum. Şiirlerimdeki temaların belirginleşmesi o günlerden başladı,” dedi.Kalender, öyküleri üzerine sorulan bir soruyu da şöyle yanıtladı; “Şiir, genel dokusu gereği açıklamalara fazla izin vermez. Öyküde anlatım ve betimlemeler daha özgür olduğu için; öykümün kadınları ismiyle, cismiyle kendilerini belli ediyor. Son dönem şiirlerimde sesini bulan, ne istediğini bilen, kararlı ve savaşkan kadınlar; öykülerimde alışılmış yaşam ve ilişkileri ters yüz etmeyi deniyor, akıllarıyla hem toplumdaki çarpıklıklarla dalga geçiyor, hem düzenin gerektirdiği ‘sonları’ değiştiriyorlar. Yani şiirlerimdeki kahırlı, isyankâr, âşık kadınlar, öykülerimde daha bilge, daha olgun. Kimi yerde kurgusal, kimi yerde ironiyle, kimi yerde de birebir gerçeğin görüntüsüyle yaşamdan öç alıyorlar. Yani acılarından uzaklaşarak gerçeğe bakmayı öğrendiler.”

“Umudumu yazarak diri tutmaya çalışıyorum. Yazmak acıları azaltmasa da, yazmaktan başka yaşam şekli bilmiyorum. Yazı benim soluk alışım,” diyen Kalender bütün şiirseverlerin 21 Mart Dünya Şiir Gününü kutladı.

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör