top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehir İl Dernekleri federasyonlaşma yolunda
İSTANBUL - Ataşehir'de faaliyet gösteren bazı il dernekleri güçlerini birleştirerek federasyon olma yönünde karar alarak çalışmalara başladı. Daha önce Ataşehir İl Dernekleri Platformu adıyla bir araya gelen dernekler, aynı amacı güden en az 5 derneğin bir çatı altına toplanmasıyla oluşturulan federasyonun, çalışmalarını daha da kolaylaştıracağı umuduyla güçlerini birleştirme karara aldı. Platformun kolaylaştırıcısı Himmet Kaya'nın çağrısıyla bu sabah Ataşehir Ağrı Derneği'nde bir araya gelen dernek yetkilileri "daha profesyonel ve verimli çalışma için bir araya gelmeyi" kararlaştırdı.2017 yılından bugüne dek Ataşehir’de bulunan birçok il derneğinin bir araya gelmesiyle oluşan ATAİLDER Platformu bugün dernek başkanlarıyla federasyon olma yolunda ilerlemek için bir araya geldiler. Ataşehir Ağrı Derneği’nin ev sahibi olduğu kahvaltılı toplantıya tam kadro katılan dernekler; federasyon olmadaki gelecek planlarının istişarelerini gerçekleştirdiler. Saat 10.00’da başlayan toplantı yaklaşık üç saat sürdü.

Toplantının açılış konuşmasını Ağrı Derneği Başkanı Fatih Evliyaoğlu gerçekleştirdi. Evliyaoğlu, dernek başkanlarına yoğun katılımlarından dolayı teşekkür ettiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Amacımız birlik beraberlik ve bütünlüğü oluşturmak. Bu birlik beraberlik ve bütünlüğü de farklı illerden çeşitli vesilelerle, büyük metropollere, İstanbul'a gelip yeni bir yaşam, yeni bir hayat kuran yörelerin kültürlerini, gelenek göreneklerini burada yaşatmak, gelecek nesillere iyi bir zemin hazırlamak, onlara aktarmak amaçlı kurulan STK'larımızın daha iyi ve büyük çalışmalara katkı sağlaması, daha profesyonel, bir şekilde yayılması amacıyla çaba sarf ediyoruz. Bunun çaba için katkı sunan, mücadele gösteren herkese çok teşekkür ediyorum.”

Başkan Evliyaoğlu’nun ardından söz alan Platform Başkanı Himmet Kaya, ev sahipliği için dernek yönetimine teşekkür etti. Kaya, bu tür toplantıların derneklerde daha samimi ortam sağladığını ifade ettiği konuşmasını “Misafirperverliklerimizi birbirimize sunmak adına çok önemli bir görev olduğunu düşünüyorum.” diye sürdürdü.


ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DESTEĞİYLE İNTERNET SİTESİ KURULUYOR


Kaya Ataşehir’de bulunan il derneklerinin bir yere ihtiyaçları olduğunu belirttiği konuşmasında federasyon olurken ilk maddelerinin dernekler üzerinden bu ekonomik ve manevi yükü almak olduğunu açıkladı. Kaya aynı zamanda ilçedeki derneklerin aracılığıyla olası deprem, sağlık hizmetleri, kampanyalar, çeşitlik festival veya etkinliklerin yanı sıra istihdam sağlayacak bir internet sitesinin de Ataşehir Belediyesi tarafından yapılmaya başlandığının da müjdesini verdi. En geç sonbaharda federasyon olmanın koşullarını oluşturmaya çalışacaklarını belirten Kaya, derneklerin Ataşehir’in demografik yapısını oluşturan kültürlerin birleştirdiği tek nokta olduğunu vurguladı. “Kendi platformumuzun kendi yerinde bütün il dernek yöneticilerini, kadın kollarını, gençlik kollarını ağırlayıp, projelerimizi yapacağımız günlerimiz yakındır.” dedi. İl derneklerini bir araya getirdikten sonra, ilçe ve köy derneklerini de kapsayacak bir yapıya ulaşmayı amaçladıklarını belirten Kaya, "böylece Ataşehir'de siyaset üstü bir yapı kuracağız" dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının yalnızca basın aracılığıyla seslerini duyurabileceğini vurguladığı konuşmasını Kaya şöyle noktaladı: “ Basın emektir, basının olduğu yerde adalet ve demokrasi vardır. Bizler birlikte güçleneceğiz. Her zaman dediğimiz gibi sloganımız neydi? El ele hep güzele.”

Toplantı, konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam etti. Toplantı sonunda federasyon onay imzaları için Temmuz ayında resmi karar alınacağını açıklandı.


41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page