top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehir Kent Konseyi yeni başkanını seçti: Necip Bektaş

İSTANBUL/ATAŞEHİR- Ataşehir Kent Konseyi, 18. Olağan Genel Kurulu'nu İnal Aydınoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşen genel kurulda konseyin yeni başkanı ve yönetim kadrosu belirlendi. Başkanlığa seçilen Yüksek İnş. Müh. Necip Bektaş yaptığı konuşmada "Kent Konseyi'nin uzantısı olarak Ataşehir'in 17 mahallesinde Mahalle Meclisleri oluşturacaklarını ve sorunlara ortak çözümler üreteceklerini" vurguladı.

Ataşehir Kent Konseyi’nin 18. Olağan Genel Kurulu, katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşirken, önümüzdeki dönem için de konseyin yeni yönetim kadrosu belirlendi.
 

Kent Konseyi 18. Olağan genel Kuruluna; Ataşehir Belediye Başkan Vekili Birkan Birol Yıldız, Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Kaya Uluyılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Kaya, Ataşehir Belediyesi Birim Müdürleri Alpay Arslan, Barış Argunşah, Kent Konseyi hazirun listesinde yer alan Resmi Kurum, Siyasi Parti, STK Başkan ve Temsilcileri, Mahalle Muhtarları ve Basın mensupları katıldı.

 

18. Olağan Genel Kurulu’nda yeni başkan Necip Bektaş oldu

 

“Ataşehirimiz için aydınlık yarınların hep birlikte inşa edeceğimizi yürekten inanıyorum”

 

Program yoğunluğundan dolayı genel kurula katılamayan Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel, iletmiş olduğu mesajında şu sözlere yer verdi:

 

 “Değerli Ataşehirli komşularım, kent konseyleri şehirlerimizin daha iyi yaşanılabilir, daha sürdürülebilir ve daha katılımcı hale gelmesi için kritik bir role sahiptir. Bizler Ataşehirin gelişimini hep birlikte sağlamak adına sizin sesinize ve görüşlerinize büyük değer veriyoruz. Kent konseyi yerel yönetimle halk arasında köprü görevi gören demokratik katılımı teşvik eden ve toplumsal sorunlara birlikte çözüm arayan bir platformdur. Kentimizde yaşayan her bir vatandaşımızın görüş ve önerilerini almak, kentsel sorunlara birlikte çözüm bulmak ve karar alma sonuçlarına dahil olmak bu kent konseyinin en temel amacıdır. Bu katılımcı yapı sayesinde kentimizin yönetiminde şeffaflık ve hesap verilebilirlik sağlanırken aynı zamanda halkın ihtiyaç beklentileri de daha etkin bir şekilde karşılanmaktadır.

Sizlerin katılımı ve desteği ile Ataşehiri daha yaşanabilir, daha adil ve daha kapsayıcı bir kent haline getireceğimize inancım tamdır. Kent konseyinde yer alacak temsilcilerimizin, Ataşehirli komşularımızın sesini en iyi şekilde duyuracağına ve ortak hedeflerimize ulaşmak için el birliği ile çalışacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemde katılımcı bir yönetim için kent konseyinin yönetim süreçlerine katkı sunmasını, özellikle mahalle meclisinin oluşturulmasını temenni ediyorum. Unutmayın ki, kentimizin geleceği sizin ellerinizde. Burada kullanacağınız oylar kentimizin geleceği için atılmış önemli bir adımdır. Demokratik sürece verdiğiniz katkı için Hepinize teşekkür ediyorum. Seçimlerin şimdiden kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Görev alacak tüm üyelerimizi tebrik ediyorum. Ataşehirimiz için aydınlık yarınların hep birlikte inşa edeceğimizi yürekten inanıyorum.”

 

  

“Kent Kaynaklarının En Etkin Verimli Ve Adil Kullanımını Sağlayacağız”

 

Genel kurulda protokol konuşmasını yapan Ataşehir Belediye Başkan Vekili Birkan Birol Yıldız ise kent konseyinin Ataşehir için çok kıymetli bir yapı olduğuna vurgu yaparak, ‘Kıymetli’ diyorum çünkü kent konseylerinin yerel yönetimlerin güçlenmesinde üretim katılımcılığın ve çok sesliliğin uzlaşma kültürünün tesis edilmesinde ayrıca kent kimliğinin korunmasında ve gelişmesinde sağladığı katkıların farkındayız.  

Sürdürülebilir kalkınma odaklı katılımcı ve hesap verilebilir bir anlayışla kentin yaşam kalitesini sürekli arttırmayı hedeflediğimiz, kent kaynaklarının en etkin verimli ve adil kullanımını sağlamaya çalıştığımız bu yeni dönemde Ataşehir Kent Konseyini önemli ortaklarından biri olarak görüyoruz. İş birliğimizle hep birlikte, Ataşehirimizin tamamında ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu demoktratik bir yönetim anlayışını inşa edeceğiz. Bu düşüncelerle Ataşehir Kent Konseyi’nin 18. Olağan Genel Kurulu’nun ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi saygı ile selamlıyorum.” dedi.

 Bektaş:

“Ataşehir'in 17 Mahallesi'nde Mahalle Meclisleri Oluşturacağız”

Yeni seçilen başkan Necip Bektaş, Ataşehir'in 17 Mahallesi'nde Mahalle meclisleri oluşturacaklarını ve özellikle mahalle meclislerine yöre dernekleri temsilcileri ve siyasi parti temsilcilerinin katılım sağlamalarını ve daha etkin rol almaya, Ataşehirli tüm komşularımızı mahalle meclislerine katılmayı düşünceleriyle ve çalışmalarıyla katkı sunmaya davet ettiğini belirtti.

Başkan Bektaş, Kent konseyinin kentin haklarını, yeşilini, toprağını, havasını, insanların ve tüm canlıların haklarını korumak üzere bir uzlaşı alanı olduğunu, kentin haklarını korumak üzere gerektiğinde bir direniş alanı olduğunu belirterek Ataşehir Kent Konseyinin aktif, şeffaf ve adil yöneteceklerini vurguladı.

Başkan Bektaş, Ataşehir Kent Konseyi’nin kuruluşundan bugüne görev almış önceki dönem başkanlarına ve Yürütme Kurulu üyelerine, görevi devir alacağı 17. dönem Kent Konseyi Başkanı Mustafa Çatak ve Yürütme Kurulu üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Ataşehir Kent Konseyi'nin bundan sonraki süreçte de hazırladığı raporlarla, başta belediye olmak üzere diğer kamu kurumları ile Ataşehir'in sorunlarını çözüme kavuşturmak için mücadele edeceklerini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Yapılan seçimlerde Ataşehir Kent Konseyi'nin Yürütme Kurulu şu isimlerden oluşturuldu:

ATAŞEHİR KENT KONSEYİ  YÜRÜTME KURULU ASİL ÜYELERİ

 AHMET ÖZGENÇ, AŞKIN ÜRKMEZER, BURHAN ÖZTÜRK ,  CAFER ÇAĞRITEKİNCİ,                   DİDEM KADRİYE BOZDAĞ , ESRA GÜZELLER , GARİP ORKUN BİLİNMEZ, GÜLSÜN YETER,    HÜSEYİN TURGUT, İSA KIRIM, MEHMET HANİFİ GÜLERYÜZLÜ,  MEHMET KIVANÇ CAN,        MERDAN ÖZER,  MURAT UZVAŞ, NEVZAT AĞBULUT, NURCAN GÜR , RECEP ALİ KANTARCI,  SELAHATTİN SAMİ TEYMURTAŞ,  SERKAN ŞİMŞEK, TURGAY KILIÇ,    VİLDAN ORTAÇ,            YILMAZ OĞRALI, YILMAZ SAĞLAMDEMİR                                        

ATAŞEHİR KENT KONSEYİ  YÜRÜTME KURULU YEDEK ÜYELERİ                                    KEZİBAN KASARCI,  HIDIR İĞDE,  İNCİ TUĞÇE ŞEN, HATİCE IŞIK, ERDOĞAN GÖKKAYA,         ALİ İMİR , ÜLKER GÜLMEZ 


Toplantının son bölümünde ise katılımcıların dilek ve temennileri alındı. Başkan Bektaş ve beraberindeki yürütme kurulu üyeleri tebrikleri kabul etmesiyle 18.Olağan Genel Kurul sona erdi.

 

265 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page