top of page
  • HaberciGazete

Ataşehir ve Küçükçekmece'de 'Altın Karınca Ödülü' sevinci

Önceki gün gerçekleştirilen törende açıklanan Marmara Belediyeler Birliği Altın Karınca Ödülleri-2022'de ödül alan 49 belediye arasına giren Ataşehir Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi'nin ödülü ilçelerde sevinç yarattı.Ataşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından iki yıl önce hayata geçirilen “Farklı Bir Mahalle Mümkün” projesi ile ödüle layık görülürken, Küçükçekmece Belediyesi de “Küçükçekmece Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” projesiyle ödüle ulaştı.


Ataşehir Belediyesi'nin ödülü Farklı Bir Mahalle Mümkün ile...Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) bu yıl sekizincisini düzenlediği “Altın Karınca 2022 Ödülleri” kapsamında “İklim Değişikliği ve Çevre Yönetimi” kategorisinde Ataşehir Belediyesi “Farklı Bir Mahalle Mümkün” projesiyle ödül aldı.


Bu yıl 2022 Altın Karınca-Belediyecilik Ödülleri, Hilton İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Düzenlenen organizasyona Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin adına Belediye Başkan Yardımcısı Ekrem Köse, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ayten Bağdatlıoğlu Kartal, Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Ertuğrul Baysal, müdürlük çalışanları, Farklı Bir Mahalle Mümkün Projesi’nin proje ortağı Gülsüm Coşkun Yeter, Fetih Mahallesi Muhtarı Abdülkadir Şimşek ve çok sayıda davetli katıldı.


Altın Karınca 2022’de; “Afet Yönetimi, Akıllı Şehir Uygulamaları, İklim Değişikliği ve Çevre Yönetimi, Kentsel Planlama ve Altyapı, Kültür ve Sanat, Kentsel Tasarım ve Mimari, Sosyal Hizmetler, Ulaşım ve Hareketlilik, Yerel Kalkınma, Yönetişim ve Katılımcılık olmak üzere 10 kategoride 375 proje arasından 49 proje ekibine ödülleri takdim edildi. Belediyeler nüfuslarına göre büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri olmak üzere ayrı idari kategorilerde yarıştılar.


“Farklı bir Mahalle Mümkün” projesi, sıfır atık bilinciyle çevresel kazanımların sağlandığı, iklim dostu, sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı özümsemiş mahallelerin oluşturulmasına katkı sunan bir farkındalık projesi olması sebebiyle Altın Karınca – Belediyecilik ödülüne değer bulundu.


Ataşehir Belediyesi’nin Fetih Mahallesi’nde başlattığı ve ilçe genelinde yaygınlaştırmayı planladığı “Farklı Bir Mahalle Mümkün” projesi; yardımlaşmayı, beraberlik bilincini artırmayı, iklim değişikliğine dikkat çekerek sıfır atık ve geri dönüşümü desteklemeyi sürdürüyor.


Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Dünyayı yaşanabilir kılmak ve korumak için hepimizin üzerine düşen sorumluluklar var. Bunun bilinciyle çalışan değerli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aldığımız bu ödül daha çok projeler üretmemiz için teşvik edici olacak. Ataşehir Belediyesi olarak, geleceğin belediyecilik anlayışında “insan ve çevreyi buluşturan sosyal sorumluluk projelerinin” daha da önem kazanacağına olan inancımız sonsuzdur. Bu nedenle, her türlü kurum ve kuruluş ile mevcut ilişkiler geliştirerek yeni dayanışma modelleri oluşturmak için projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi.EKİP KADIN KOOPERATİFİ KÜÇÜKÇEKMECE’YE ÖDÜL GETİRDİ

Küçükçekmece Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 9. Altın Karınca Ödülleri’nde Yerel Kalkınma kategorisinde “Küçükçekmece Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” projesiyle ödüle layık görüldü. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, projenin kadınların sosyal hayata katılımını ve ekonomiye katkı sağlamasını hedefleyen bir proje olduğunu söyleyerek, “Bu projeyle ödül almak gurur verici. Demek ki doğru yoldayız” diye konuştu.

Marmara bölgesindeki en başarılı belediye projelerinin yarıştığı ve iyi uygulama örneklerini tanıtmayı amaçlayan 9. Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreninde 10 farklı kategoride 49 proje ödülleriyle buluştu.Başkan Kemal Çebi: Heyecanla yürüttüğümüz bu projenin ödül alması doğru yolda olduğumuzu gösteriyor

Belediyelerin şehirlerdeki yaşam kalitesini artıran projeler üretmelerini teşvik etmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen törende Küçükçekmece Belediyesi “Küçükçekmece Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” projesi ile Yerel Kalkınma kategorisinde ödül aldı.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, projenin kadınları ve kadın istihdamını desteklemesi yönüyle çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu projenin bizler için yeri çok ayrı. Altın Karınca ödülünü hak etmesinden mutluluk ve memnuniyet duyduk. Proje, etkin kadın projesi. Kadınları üretime katmak, ekonomiye katmak gibi güzel hedefleri olan bir proje. Yaklaşık 2 yıldır yürüttüğümüz proje kapsamında 8 ay gibi bir zamanda eğitim verdik ve içlerinden 31 kadınla da çalışmaya devam ediyoruz. Kadınlar burada hem ailelerine hem ekonomiye katkı sunuyor. Kadına yönelik olduğu için ve kadının üretime katılması, sosyal hayatına katılması açısından bizi heyecanlandıran bir iş. Ödülü de aldığımıza göre demek ki yolumuz doğru. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page