top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataşehirliler: Kadın cinayetlerine HAYIR9 Kasım'da kılıçla katledilen Başak Cengiz için, bugün saat 14.00'te Ataşehir'de olayın yaşandığı yerde bir protesto gösterisi yapıldı. Yüzlerce Ataşehirli kadının "Kadın Cinayetlerine Hayır" "Başak İçin Sessiz Kalmıyoruz" sloganları attığı toplantıda önünde katliam yapılan site adına okunan bildiride "bu olay hepimizin yüreğini dağlıyor, daha duyarlı ve hassas olmaya ihtiyacımız var" denildi.

Kılıçla katledilen Mimar Başak Cengiz için Ataşehir Kent Plus önündeki Karanfil Sokak'ta yapılan protesto toplantısı maktül için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Yüzlerce kadının katıldığı protesto toplantısında site sakinlerinin adına bir bildiri okundu. Bildiride "sadece biz mahalle ve site sakinlerini değil tüm ülkeyi dehşete düşüren bir olay sebebiyle buradayız. 9 Kasım Salı günü akşam saatlerinde genç mimar Başak Cengiz'in hurharca, vahşice, tüyler ürperten akıllara durgunluk verecek şekilde katledildiği yerdeyiz" denildi. Site sakinleri adına Övgü İnal'ın okuduğu ve kadınların attığı sloganlarla sık sık okunması kesilen bildiride şöyle denildi: "Burada genç, güzel kızımız Başak Cengiz için toplandık. Tüm ülke, haklı olarak bize ne oldu, nasıl bu hale geldik sorusunu soruyor. Hepimiz bu soruyu kendimize sormalıyız. Düşününüz, çocuklarımızı gece gündüz özgür bıraktığımız Ataşehir'e güzel kızımız Başak Cengiz geliyor, kılıçla parçalanmaya, katledilmeye, ölmeye. Tesadüfen buradan geçen herhangi birimiz, kardeşimiz, evladımız o şuursuzca sallanan, savrulan kılıça canımızı teslim etmek için yaşamıyoruz. En ağır bedeli Başak Cengiz kızımız ödedi; ama bu saldırı hepimize. Her zamankinden daha çok iş başa düştü. Kınamak yerine sorunlara sahip çıkmamız, çözüm bulmamız veya buldurmamız, sorunumuz sonuçlanana kadar takip etmemiz, taşın altına elimizi koymamız gerekiyor. Çünkü ateş sadece düştüğü yeri değil, vicdan sahibi hepimizin yüreğini dağlıyor."Önündeki sokakta kılıçla katledilen Başak Cengiz için bugün olayın geçtiği yere karanfiller bırakarak tepkilerini dile getiren Ataşehirlilerin bildirisinde daha sonra, davranış bozuluğu olan bir kişinin toplum içinde yaşayanlara zarar verme riskinin öngörülebilmesi, böylelerinin şikâyet edilmesinden kaçınılmaması gerektiği vurgulanarak şöyle denildi:


"Böyle yapmazsak, keşkelerimiz, pişmanlıklarımız, kayıplarımız ne yazık ki hiç bitmeyecek. Bulunduğumuz şu noktada daha iyi bir toplumda yaşayabilmemiz, evlatlarımızın kaldırımlarda özgürce yürüyebilmeleri için hepimize sorumluluklar düşüyor. Başak için artık çok geç; ama, başka Başaklar ölmesin, acısının bedelini toplum ödemesin istiyoruz. Çatışmanın yerine anlaşmayı, bencillik ve öfkenin yerine sevgiyi, saldırganlığın yerine nezaketi, umursamazlığın yerine sorumluluk duygusunu, ayrımcılık yerine eşitliği, fevrilik yerine sağduyuyu koyabilme gayret ve çabası içinde olmalıyız. Eğer bunu yapabilir, bunu başarabilirsek, o zaman bu güzel kızımız biricik hayatını boş yere vermemiş, tam tersine her insan hayatı gibi kıymetli ve kutsal olan bu hayat, herşeyden büyük ve önemli anlam kazanmış, kıymetli ve kutsal bir amaca adanmış olacak. Eğer kendimizden başlayıp, bu değerleri ailemize, çevremize, konu komşumuza ve topluma aktaramazsak insanların sokaklarda önüne geleni öldürdüğü bir toplumun sorumluluğunu taşıyor olacağız. Acımız, üzüntümüz, korkumuz çok büyük. Başak Cengiz'e Allah'tan rahmet, kederli ailesine, eşsiz kalan nişanlısına, yakınlarına baş sağlığı, gani gani sabır ve dayanma gücü diliyoruz."


Emniyet güçlerinin geniş önlemler aldığı, yüzlerce kadının "Kadın Cinayetlerine Hayır", "Başak İçin Sessiz Kalmıyoruz" sloganları attığı protesto gösterisi basın bildirisinin okunmasının ardından sona erdi.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin BAHÇEKAPILI

83 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page