• HaberciGazete

Ata Ataşehir'de de özlemle anıldıDünyada mazlum uluslara örnek oluşturan Kurtuluş Savaşımızın öncüsü ve lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümünde anılıyor. Tüm yurtta ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde olduğu gibi Atatürk, Ataşehir’de de özlemle anıldı.Ataşehir'deki anma törenleri Barbaros Mahallesi Cumhuriyet Meydanı’ndaki anıta çelenk sunulması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından Atatürk Mahallesi'ndeki TEB Ataşehir Ortaokulu salonunda yapılan törenle sürdü.Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda düzenlenen anma töreni; Ataşehir Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Ataşehir Belediye Başkanlığı’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Atatürk'ün aramızdan ayrıldığı saat olan, 9’u 5 geçe çalan sirenlerle iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu; daha sonra İstiklal Marşının söylenmesiyle birlikte bayraklar yarıya indirildi.


Buradaki törene, Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cengiz Cem Karakaşlı, Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Kudret Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi partilerin Ataşehir İlçe Başkanları ve üyeleri, Belediye Birim Müdürleri, gaziler, sivil toplum kuruluşu üyeleri, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda yurttaş katıldı.CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ve yönetimi anma törenine katılan öğrencilere Nutuk dağıttı.

Ataşehir'deki Atatürk'ü Anma törenleri TEB Ataşehir Ortaokulu salonunda yapılan, Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cengiz Cem Karakaşlı, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı etkinlikle sürdü. Buradaki tören de iki dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Okul Türkçe öğretmenlerinden Burcu Çakmak'ın sunduğu etkinlikte açılış konuşmasını Müdür vekili Gülçim Köroğlu yaptı.

Gülçim Köroğlu (solda) ile Burcu Çakmak (sağda)


Köroğlu konuşmasında Atatürk'ün ulusumuz ve dünya için ne büyük bir kayıp olduğunu vurgulayarak "onun gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmak için gayret etmekte olduklarını" dile getirdi.Okulun tarih öğretmeni Abdurrahman Aysever de konuşmasında "devlet adamlığı, ileri görüşlülüğü, savaş alanlarındaki kahramanlığı ve devlet kuruculuğuyla tüm dünyanın kabul ettiği lider olan" Atatürk'ü anlatmanın zorluğundan söz etti ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Türk evladı, ecdadını tanıdıkça kendinde daha büyük işler yapma kuvvetini bulacaktır' ifadesi doğrultusunda gençlerimize tarihimizi, değerlerimizi iyi öğretmeli, benimsetmeli; onları geleceğe hazırlamalıyız. Bunun yolunu da ondan öğreniyoruz: 'Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür.' Onu doğru anlayarak yetişen gençlerimizin dünyadaki her türlü yarışta onurla mücadele edip başarılı olacağına inanıyorum. Bizler gençlerimize Atatürk'ü anmanın; kurduğu Cumhuriyete, tam bağımsızlığa, milli sınırlarımız içerisinde bölünmez bütünlüğümüze sahip çıkmakla mümkün olduğunu asla unutturmamalıyız. Bu gerçeği o bize şöyle hatırlatıyor: 'Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir:' Yine diyor ki, 'Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.' Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasını saygı ile yad ediyor, O'na, Kahraman Silah Arkadaşlarına, Aziz Şehitlerimize ve ebediyete intikal eden Şanlı Gazilerimize tekrardan Allah'tan rahmet diliyor, saygılarımı sunuyorum."


TEB Ataşehir Ortaokulu'ndaki tören sinevizyon gösterisi, öğrencilerin okuduğu şiirler, Atatürk'ün sevdiği türküler ve danslarla sona erdi.Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin BAHÇEKAPILI

36 görüntüleme0 yorum