top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ata Ataşehir'de de özlemle anıldı


Dünyada mazlum uluslara örnek oluşturan Kurtuluş Savaşımızın öncüsü ve lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 84. yıl dönümünde anılıyor. Tüm yurtta ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde olduğu gibi Atatürk, Ataşehir’de de özlemle anıldı.

Ataşehir'deki anma törenleri Barbaros Mahallesi Cumhuriyet Meydanı’ndaki anıta çelenk sunulması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından Atatürk Mahallesi'ndeki Cemile Besler İlkokulu salonunda yapılan törenle sürdü.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda düzenlenen anma töreni; Ataşehir Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Ataşehir Belediye Başkanlığı’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Atatürk'ün aramızdan ayrıldığı saat olan, 9’u 5 geçe çalan sirenlerle iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu; daha sonra İstiklal Marşının söylenmesiyle birlikte bayraklar yarıya indirildi.

Buradaki törene, Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutan Vekili İkm. Alb. Veysel Baştuğ, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Çakar, Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Kudret Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi partilerin Ataşehir İlçe Başkanları ve üyeleri, Belediye Birim Müdürleri, gaziler, sivil toplum kuruluşu üyeleri, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda yurttaş katıldı. Törenin sonunda İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Bora Yörükoğlu'nun lokma dağıtması yurttaşlar tarafından ilgiyle karşılandı.
Ataşehir'deki Atatürk'ü Anma törenleri Atatürk Mahallesi'ndeki Cemile Besler İlkokulu salonunda yapılan, Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutan Vekili İkb. Alb. Veysel Baştuğ, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı İlhami Yılmaz, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Çakar, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı etkinlikle sürdü.
Salonun girişindeki Atatürk ve Basın sergisi büyük beğeni topladı. Sait Cordan Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Sure Köfüncü'nün hazırladığı sergide 1920 ve 1930'larda ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde yer alan Atatürk'le ilgili tam sayfa haberler izleyenlerden alkış aldı ve Atatürk'ün vizyonunu, büyük devlet adamlığını bir kez daha sergiledi.Konferans salonundaki tören iki dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Sait Cordan Ortaokulu Müdürü Erdem Yavuz yaptı.

Yavuz konuşmasında Atatürk'ün ulusumuz ve dünya için ne büyük bir kayıp olduğunu vurgulayarak "onun gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmak için gayret etmekte olduklarını" dile getirdi. Okul Müdürü Yavuz şöyle dedi:

"Bugün burada Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 84. senesinde anmak için toplandık. Sözlerimin başında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize armağan eden tüm şehitlerimizi ve bugün hayatta olmayan gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Gazi Mustafa Kemal, dehası, ileri görüşlülüğü, savaş alanlarında sergilediği askeri birikimi gibi pek çok özelliğiyle tüm dünyanın kabul ettiği ve saygı duyduğu büyük bir liderdir. En büyük eseri olan cumhuriyet başta olmak üzere elde ettiği başarıların tamamını Aziz Türk Milleti'ne mal eden Atatürk; mücadeleci kişiliği, düşünceleri ve ardında bıraktığı eserleriyle düşmanlarının bile takdir ve saygısını kazanmıştır. Milletimizin refahı için ömrünün sonuna kadar durmaksızın çalışmış ve bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. O hayatını ülkesine ve milletine adamış, karşı karşıya olduğu tüm imkânsızlıklara rağmen milletinden aldığı güç ve destekle bağımsız ve millet egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna liderlik etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 'Türk evladı, ecdadını tanıdıkça kendinde daha büyük işler yapma kuvvetini bulacaktır.' ifadesi doğrultusunda gençlerimize tarihimizi, değerlerimizi iyi öğretmeli, benimsetmeli; onları geleceğe hazırlamalıyız. Bunun yolunu da ondan öğreniyoruz: 'Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun kazançları ölüdür.' Onu doğru anlayarak yetişen gençlerimizin, dünyadaki her türlü yarışta onurla mücadele edip başarılı olacağına inanıyorum.

Bizler gençlerimize Atatürk'ü anmanın; kurduğu Cumhuriyete, tam bağımsızlığa, milli sınırlarımız içerisinde bölünmez bütünlüğümüze sahip çıkmakla mümkün olduğunu asla unutturmamalıyız. Bu gerçeği o bize şöyle hatırlatıyor: 'Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.' Yine diyor ki, 'Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.'

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasını saygı ile yâd ediyor, O’na, Kahraman Silah Arkadaşlarına, Aziz Şehitlerimize ve ebediyete intikal eden Şanlı Gazilerimize tekrardan Allah’tan rahmet diliyor, saygılarımı sunuyorum. "

Cemile Besler İlkokulu'ndaki tören, Sait Cordan Ortaokulu öğrencilerinden oluşan koronun öğretmenleri yönetimindeki sunumunun ardından zeybek gösterisiyle sona erdi.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin BAHÇEKAPILI

173 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page