top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Atakum Belediyesi’nden şeffaf belediyecilik örneği
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, ‘Komşularımızla Buluşuyoruz’ sloganıyla düzenlenen toplantıda vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların sorunlarını ve taleplerini birebir dinleyen Başkan Av. Deveci, yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

SAMSUN- Atakum’da komşuluk hukukunu ve dayanışma kültürünü yerleştiren birbirinden önemli projelere imza atan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, mahalle toplantılarıyla vatandaşlarla bir araya geliyor. Şeffaf belediyecilik anlayışıyla gerçekleştirilen toplantılarda vatandaşlar, sorunlarını ve taleplerini Başkan Av. Deveci'ye birebir anlatıyor.

VATANDAŞLAR TALEPLERİNİ

ANLATTI

Katılımcı bütçe çalışmaları kapsamında başlatılan mahalle toplantıları, kısa bir aranın ardından yeniden başlatıldı. Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi iş birliğinde Özgecan Kadın Danışma Merkezi bahçesinde gerçekleştirilen toplantıya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. ’Komşularımızla Buluşuyoruz’, ‘Benim Kentim’,‘ Benim Belediyem’, ’Benim Bütçem’ ve ‘Atakum için Birlikteyiz’ sloganlarıyla düzenlenen toplantıda Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Belediye Başkan Yardımcıları ve meclis üyeleri vatandaşların sorunlarını ve taleplerini tek tek dinledi.

DEMOKRASİNİN CANLI

ÖRNEĞİBaşkan Deveci, toplantıda “ Ülkede demokrasinin yaşanabilir olmasının bir tek dayanağı var. Kent kültürünün ve kentte komşuluğun oluşması. Eğer bunu yapabilirsek ve benzer toplantılarda daha çoğalabilirsek; erkeği, genci özellikle de kadınıyla kent yönetimde söz sahibi olabilirsek o zaman demokrasinin gereğini yerine getirmiş oluruz.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizden hem öneriler hem de eleştiriler istiyorum. Eksikleri tespit edeceğiz daha sonra o eksikleri gidermeye çalışacağız. Bu kentte birlikte yaşıyoruz ve sizin verginizi kullanıyoruz. Daha önce de sizin verginizle bu kent yönetilmişti. Bu zamana kadar olduğu gibi aramızda gizli saklı bir şey kalmayacak şeffaf olunacak. Yanlış ise yanlış, eksikse eksik her şeyin bilinmesi gerekiyor. Çünkü biz kardeşçe ve komşuluk anlayışı içinde birbirimize sarılmazsak buradan çıkamayız.”

“SIRAYLA YAPILIYOR”

Başkan Deveci, vatandaşların yol konusunda yaşadığı sorunlarla ilgili “Yapı birim fiyatları haziran ayının sonlarına doğru açıklandı. İhaleye çıktık, ağustos ayının ortasında bitti. Ağustosun sonlarına doğru yol yapmaya başladık. Son zamanlarda yağan yağmurlar 700-800 km yolumuzu bozdu. Hem fen işleri müdürü hem de sorumlu başkan yardımcılarımız not alıyorlar. Bizlere söylediklerinizi ve nerede eksik olduğunu biliyoruz. Bu yazışmalar belirli bir merkezde toplanıyor. Çalışmalarımızı sırayla yapıyoruz.” diye konuştu.


“KREŞLER İÇİN YER BAKIYORUZ”

AtaÇocuk Çocuk Gelişim Merkezi şubelerinde örnek hizmet verildiğini belirten Başkan Deveci, ”Kreş ihtiyacı konusunda çalışanlarımıza ‘Bu çocuklar bize emanet ve bizim çocuklarınızdan daha kıymetlidirler.’ dedim. O hassasiyeti gösteriyoruz. Kreş işletenlerle rekabet etmiyoruz. Karayolları bölgesinde de ihtiyaç var, yer bakalım dedik. Uzun süre tasarruf genelgesi nedeniyle bize yer kiralatmadılar. Orada bir iktisadi işletme kurduk. İşçi çalıştırmak için izin almak gerekiyor ‘Bu belediye bütçesiyle değil, kendi bütçesini kendi yapıyor. Bu nedenle işçi alma yasağının burada uygulanmaması gerekir’ lafını ben 4,5 senedir anlatamadım. Ama kreş için yerler bakmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN DEVECİ’YE TEŞEKKÜR

Türkiye’yi sarsan afetler sonrası ailesiyle Malatya’dan Atakum’a gelen depremzede bir vatandaş, toplantıda duygularını paylaştı. Vatandaş “ Çok kötü günler yaşadık. Depremden sonra iki kelimeyi bir araya getiremiyorum. Hepinize teşekkür ederim. Hiç yalnız kalmadık. Minnettarım.” diyerek Başkan Deveci’ye teşekkür etti. Gelininin ikiz bebek dünyaya getirdiğini ve ekonomik şartların ağırlaşması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirten depremzede vatandaş, Deveci’den destek talep etti. Atakum Belediyesi’nin sosyal yardım çalışmalarının yanı sıra sıra gençlere ve kadınlara yönelik projelerini ilgiyle takip ettiklerini belirten diğer bir katılımcı, Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nde verilen kursları mahalle bazında istediklerini belirtti. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci vatandaşları tek tek dinledikten sonra yapılacak çalışmaları değerlendirdi.


.


0 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page