top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

ATAMAD Başkanı Bozkurt: Varlığımızı borçlu olduğumuz Cumhuriyet'i kuranlara minnettarızİSTANBUL/ATAŞEHİR-(BRTAJANS) Ataşehir'in bin beşyüzü aşkın üyesi bulunan sivil toplum kuruluşu Ataşehir Malatyalılar Derneği Başkanı Necati Bozkurt, bu sabah yerel basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında, "Varlığımızı borçlu olduğumuz Cumhuriyet'i kuranlara minnettarız. Hiçbir gerekçe ile Cumhuriyetin 100. yılından duyduğumuz onur ve minnet duygusu gölgelenemez" dedi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda ATAMAD başkanlığına seçilen Veteriner Necati Bozkurt ve yönetim kurulundan Hıdır İğde, Çağrı Avcu ve Metin Kale ile birlikte bu sabah Ataşehir'de görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemdeki konular hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Bozkurt, toplantıda konuşmasına "Biz Ataşehir Malatyalılar Derneği olarak hem diğer il dernekleriyle, yöre dernekleriyle, sivil toplum örgütleriyle hep birlikte kendi yaşamış olduğumuz ilçede bir şeyler yapmak istiyoruz: Çevre ile ilgili, kadınlarla ilgili, hayvanlarla ilgili, toplumla ilgili, adalet ve demokrasi ile ilgili birlikte çaba harcayan, gerçekten ülkemizin içinde bulunmuş olduğu koşulları daha düze çıkaracak adımlar atmamız gerekiyor. Bu adımlarda sivil toplum örgütlerine çok önemli işlevleri olduğunu biliyorum ama bununla birlikte sivil toplum örgütleriyle birlikte gazetecilerin de çok önemli olduklarını biliyorum bir sivil toplum örgütleri olarak gazetecilerle Birlikte bir bu süreci tamamlayacağız" diyerek başladı.Bozkurt konuşmasında, 12 Kasım'da Deniz Gezmiş Parkı'ndaki Erdal Eren Kültür Merkezi'nde Malatya yerel ürünleriyle ilgili bir etkinlik yapacaklarını da açıkladı.


Bozkurt, sivil toplum örgütlerinin el ele vererek çalışmalarının daha yararlı olacağını düşündüğünü belirterek "Meslek odalarıyla, Veteriner Hekimler odasıyla, Tabipler Birliği ile Diş hekimler odasıyla, daha doğrusu bütün odalarla ortak koordineli birlikte neler yapabiliriz bunun çalışmalarını da yapıyoruz " dedi.


Yaşanan 6 Şubat depreminden sonra Malatya'da binaların çoğunun yıkıldığını, en çok da oy kaygısıyla yerel yöneticilerin inşaatlara verdiği emsallerden ötürü depremin daha da yıkıcı boyutlara ulaşmasının alt yapısının oluşturulduğunu belirten Bozkurt, imar planlarının ve depreme dayanıklı yapılaşmanın sağlıklı olabilmesi için meslek odalarının yetkilendirilmesinin daha doğru olacağını düşündüğünü vurguladı.

Deprem ve doğal felaketler konusunda toplumda farkındalık yaratılması, toplumun bu yönde eğitilmesi/bilgilendirilmesi gerektiğine inandığını belirten ATAMAD Başkanı Necati Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben dernekleri, yöresel dernekleri, il derneklerini klasik yapıdan da çıkartmak gerektiğine inanıyorum. Çünkü belki biz kendi insanlarımıza, kendi üyelerimize daha iyi anlatabiliriz bu konuları. 30 yıldır yerel yönetimdeyim AK Parti ile çalıştım, CHP'li belediyeyle çalıştım, Saadet Partisi ile çalıştım, hangi parti olursa olsun belediye başkanlarının üzerine büyük bir baskı var imar planlarıyla ilgili. Bu baskı kaldırılmalı, onlar da rahatlamalı, çünkü belediye başkanları değil bu konuda karar verecek olan, bilgili olan. Otoriteler, meslek odaları, biliminsanları karar vermeli. Örneğin alt yapı için jeofizikçiler zemin yapısına göre bina yapılıp yapılmamasına karar vermeli, veya kaç kat yapılacağına karar vermeli. "Bozkurt, Cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramında cumhuriyetin 100 yılını kutluyoruz, Biz Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyeti'ne ve kazanımlarına hep birlikte daha fazla sıkı sıkıya sarılmamız gerekiyor. Cumhuriyetin temel ilkelerinde üretim vardı, işsizliği ortada kaldırmak vardı, biz buna hep birlikte sahip çıktığımız zaman başarılı olabiliriz. Onun dışında başarılı olma şansımız yok. Bu vesileyle de özellikle koruyucu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum bizim değerimiz bu konuda en ufak bir tereddütümüz yok. Bu ülkenin yedisinden 70'ine kadar çocuğundan çok yaşlısına kadar herkesin kurucu değere saygılı olduğunu ben biliyorum. Bunun için de herkese teşekkür ediyorum."


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı


haberin ayrıntıları geliyor...

78 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page