top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ataol Behramoğlu 80'ini törenle aştı...13 Nisan'da 80 yaşına giren ünlü şair Ataol Behramoğlu için 15 Mayıs'ta anlamlı bir etkinlik düzenlendi. ‘İkinci kırk yaşı’ etkinliğinde şair, tuttuğu günceleri anımsatarak "“Her şey bu ülke içindir, vatanımız içindir, Türkiye içindir, Türkçemiz içindir. Elden gelen her şeyi biz vatanımız için yapıyoruz. Şimdi bu buluşmanın asıl gerekçesi Barış Derneği’nin duruşmasının 40. yılında ‘Cezaevi Güncesi’dir. 1960’lı yıllardan beri tutuyorum ben bu günceleri" dedi. Beşiktaş Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte, Yargıtay tarafından siyaset yasağı getirilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da şiir okudu.Ünlü şair, Cumhuriyet gazetesi yazarı Ataol Behramoglu’nun 'İkinci kırk yaşı', “Suçlusunuz” ve “Cezaevi Güncesi” adlı iki yeni kitabıyla kutlandı. Behramoglu'nun yaş gününde Kaftancıoğlu, "Beyaz ipek gibi yağdı kar" adlı şiiri okudu.Ataol Behramoğlu’nun yaş günü Beşiktaş Belediyesi ve Tekin Yayınevi ev sahipliğinde Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde 15 Mayıs'ta düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinliğin sunuculuğunu Meltem Cumbul ve Levent Üzümcü üstlendi. Programa CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, gazeteciler İsmail Saymaz, Nebil Özgentürk, Gökmen Karadağ, Pelin Batu katıldı.

KAFTANCIOĞLU ŞİİR OKUDU Programda Orhan Aydın, “Ne çok hain üzerine” adlı şiirini okudu. Barış Terkoğlu ve İsmail Saymaz da, Behramoğlu’nun cezaevi günlüklerinden kesitler okudu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise "Beyaz ipek gibi yağdı kar" adlı şiiri okudu.“ATAOL BEHRAMOĞLU’NUN GÜZEL ANLARINA TANIKLIK ETMEK BİZİM İÇİN AYRI BİR GURUR”

Programda bir konuşma gerçekleştiren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, sözlerine sanatı ve sanatçıyı görünür kılmak, sanatı Beşiktaş’ın kılcal damarlarına yaymak için bir çaba içerisindeyiz. Sizleri burada ağırlıyor olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum diyerek başladı ve konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Böyle zamanlarda ifade etmenin en önemli alanlarından biri olan şiirin Türkiye’deki bana göre en önemli temsilcilerinden biri olan Ataol Behramoğlu’nun güzel anlarına tanıklık etmek bizim için ayrı bir gurur vesilesi o anlamda kendisine bize paydaş olmayı kabul ettiği için tekrar teşekkür ediyorum. Behramoğlu’nun özgürlük aşkına, cezaevinde çocuklarına duyduğu özleme, hukuksuzca esaret altında tutulmasına rağmen besleyip büyüttüğü sabrına, onun anlamlı satırlarından tanıklık edeceğiz.

“İYİ Kİ BU GÜNLÜKLERİ TUTMUŞUM, ÇOK MUTLUYUM”

Program sonunda sahneye çıkan Ataol Behramoğlu Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve tüm katılımcılara tek tek teşekkür ederek şunları söyledi.

“Her şey bu ülke içindir, vatanımız içindir, Türkiye içindir, Türkçemiz içindir. Elden gelen her şeyi biz vatanımız için yapıyoruz. Şimdi bu buluşmanın asıl gerekçesi Barış Derneği’nin duruşmasının 40. yılında ‘Cezaevi Güncesi’dir. 1960’lı yıllardan beri tutuyorum ben bu günceleri. Bu günceleri tutarken bunların bir gün yayınlanacağı aklımın ucundan bile geçmedi. Bunlar benim kendimle baş başa kalışımın sonuçlarıdır. Ama mutluyum iyi ki bunu yazmışım. Çünkü kişisel olarak o günleri bir kez daha yaşıyor gibiyim.”

‘GEZİ ONURUMUZDUR’ Behramoğlu, şiir kitabını cezaevindeki eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve tüm gezi tutsaklarına armağan ettiğini söyledi. Behramoğlu, "Bugün FETÖ’cülerin, AKP ile tasarladığı bir hukuk sistemi var. Bu ülkede hukuk yok. Bu vesileyle zindandaki dostlara, başta Çetin Doğan olmak üzere vatansever Türk subaylarına selam yolluyorum. Selam olsun Mücella Yapıcı’ya, Gezi tutsaklarına. Gezi onurumuzdur” ifadelerini kullandı.
Etkinlikte, Ekrem Ataer, Haluk Çetin, Selçuk Korku, Tuna Kiremitçi sahne aldı.

Çok yoğun ilginin olduğu gecede Nebil Özgentürk, Gökmen Karadağ, Pelin Batu, Tuna Kiremitçi, Ekrem Ataer, Haluk Çetin, Selçuk Korku, Ayşegül Tözeren, Ayşen Şahin, Cansu Fırıncı, Nihat Behram ve Senan Kara sahne aldı.


Görseller: Kadir İncesu

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page