• HaberciGazete

Atatürk'ü Anma gününde mesajlarGazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümü nedeniyle anma mesajları yayımlanıyor. Haberin yayına hazırlandığı saat 15.20'ye kadar BRT Yayın Grubu'na ulaşan mesajlar şunlar:


BTP lideri Hüseyin Baş’tan 10 Kasım mesajı

“Bugün hüzün günümüz. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete gidişinin üzerinden 83 yıl geçti. Bu vesile ile kendisini rahmet, minnet, dua ve özlemle anıyoruz. Herkesin malumu olduğu üzere devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü 10 Kasım’da Ayasofya’da bir Mevlid-i Şerif ile anmak istedik. Bu başvurumuz ne yazık ki reddedildi. O’nu anmak için elbette Ayasofya’ya ihtiyaç yok. Her yer yasaklansa dahi, O’nun yeri yüce Türk milletinin kalbidir. Hiçbir yasaklama, engel, O’nu bu milletin gönlünden çıkaramaz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Atatürk İstanbul’u işgalden kurtarmasaydı bugün ne Ayasofya, ne İstanbul, ne de Türkiye olacaktı. İşgal sürseydi bugün, tepesinde çanların çaldığı bir Ayasofya’yı “Bir zamanlar burası bizimmiş” diye iç geçirerek, ancak bir turist olarak gezebilecektik. Atatürk Ayasofya’yı kilise olmaktan kurtaran ve Fatih Sultan Mehmet’in emanetine sahip çıkan insandır. Atatürk İstanbul’un ikinci Fatihi’dir. Ayasofya’yı bize emanet eden Atatürk’ü bu simge mekanda dualarla anmak istedik ama bunu O’na çok gördüler. 10 Kasım’da, “Keşke Yunan galip gelseydi” diyenleri ziyarete giden, Ayasofya’da Atatürk’e küstahça hakaret edenlere sahip çıkan zihniyet şunu iyi bilsin; Bağımsız Türkiye sevdalıları olduğu sürece Atatürk yaşamaya devam edecektir. Ve elbette O Ayasofya’dan da, bugün olmaz ise yarın Atatürk için dualar yükselecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık temelli duruşuna klasik ifade ile her zamankinden daha çok şimdi ihtiyacımız var. Zira O’nun bize emanet ettiği bağımsız Türkiye Cumhuriyeti, ekonomiden dış siyasete, her alanda bir kuşatılmışlık manzarası ile karşı karşıya. Mevcut durumu Atatürk’ün 1935 yılında söylediği, “Uçurumun kenarında yıkık bir ülke…” ifadesi tam olarak özetlemektedir. Bu vahim tablo, iktidar tarafından, “Dünya bizi kıskanıyor, uçuşa geçtik” gibi ifadelerle anlatılırken, muhalefetin de ülkenin makus talihine bir çözümünün olmadığını üzülerek görmekteyiz. Bu anlamda Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni uçurumun kenarından alıp layık olduğu zirveye taşıyacak tek parti Bağımsız Türkiye Partisi’dir. Ebedi liderimiz Prof. Dr. Haydar Baş’ın da ifadesiyle; korkmayın çünkü Bağımsız Türkiye Partisi var. Türkiye’yi Atatürk’ün kurduğu temellerine döndürecek ve buradan hareketle kainat devleti yapacak olan Bağımsız Türkiye Partisi’nin projeleri ve kadrolarıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 83. yılında bir kez daha anarken, O’nu Türk milletine ve dünyaya en iyi anlatan ebedi liderimiz Prof. Dr. Haydar Baş’ı da anmadan geçemeyiz. Ebedi liderimizin ‘Hoş Geldin Atatürk’ kitabında da veciz bir şekilde ifade ettiği gibi "Atatürk vatandır, Atatürk bayraktır, Atatürk tam bağımsızlıktır, Atatürk birleştirici harçtır.”


CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan'ın mesajı"Cumhuriyetimizin kurucusu, yurdumuzun kurtarıcısı, büyük komutan, devrimci ve devlet adamı Atatürk'ün gönüllerdeki erişilmez yeri değişmeyecek, O'na duyulan sevgi ve saygı hiç eksilmeyecektir. Yüce Atatürk, üstün nitelikleri, barışçılığı, devrimci ve demokrat kişiliği, askeri ve siyasal zaferleri ve düşünceleri ile yaşadığı çağa damgasını vurmuştur. Atatürk’ün erken ölümü elbette ki Türk milletini derin bir kedere sevk etmiş, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti; Ata’sının ilkeleri ışığında ilerleyerek çağdaş ve modern bir dünya devleti haline gelmiştir. İşte bu sebeplerden dolayı, yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık tutan, yüzyıla değil, bin yıla damgasını vuran Büyük Önder Atatürk, sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeye devam edecektir.

Türk Ulusu, Atatürk'ün varlığından, ilke ve devrimlerinden, düşünce sisteminden, Cumhuriyet'in kazanımlarından güç alarak, Türkiye Cumhuriyetini aydınlık yarınlara ulaştırmak için el birliğiyle çalışacak; Yüce Önder’ine, kurduğu Cumhuriyete, ilke ve devrimlerine ve Atatürkçü düşünce sistemine her zaman sahip çıkacaktır. Bu duygu ve düşünceler ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün aramızdan ayrılışının 83. yılında her geçen gün artan büyük bir özlemle ve şükranla anıyoruz.”

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin mesajı“Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk yalnız Türk tarihinin önemli bir ismi değildir, aynı zamanda çok yönlü ve üstün kişiliği olan bir devlet adamıdır. Bizlere bıraktığı devrimleri, ilkeleri ve aziz hatırasını ilelebet yaşatmaya devam edecek, her ne olursa olsun umutsuz olmadan, onun açtığı yoldan aydınlığa yürüyeceğiz. Bu düşüncelerle, çağdaş Türkiye'nin mimarı olan Atamızı, silah arkadaşları şehitlerimizi, canlarını ülkemiz için feda eden kahramanlarımızı bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyorum."


Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin 10 Kasım mesajı

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü edebiyete intikal edişinin 83. yılında saygı, özlem ve minnetle anıyorum. Geçen 83 yıl boyunca onun fikirlerinin ve devrimlerinin önemini her geçen gün daha iyi anladık ve anlamaya devam ediyoruz. Hiç kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk, çok yönlü kişiliği ve dehasıyla çağının çok ötesinde bir lider. Bu özelliklerini işgal altındaki topraklarda verilen Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı, en büyük eserlerinden biri Cumhuriyet’i ilan eden bir devrimci ve uluslararası alanda barıştan yana politika izleyen bir siyasetçi olarak gözler önüne serdi. Bu yönüyle de birçok lidere ilham kaynağı oldu. Bağımsızlık mücadelesinin liderliğinde özgürlük tutkusunu, eğitimden sosyal hayata birçok alanda yaptığı yeniliklerde akıl ve bilime inancını; çağdaş, demokratik bir yönetime geçerken de insan haklarına duyduğu saygıyı ifade etti. Mustafa Kemal Atatürk ismi sadece eşsiz bir lideri ve dehayı değil; onun şahsında Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık destanı yazan askerlerimizi kadınlarımızı, çocuklarımızı; karanlık bir dönemin ağır şartlarından güçlenerek çıkan bir ulusun şanlı tarihini temsil eder. Onun anlayışına, fikirlerine ve devrimlerine sahip çıkan bizleri ve gelecek nesilleri anlatır. Ulu Önderin devrimlerinde ve fikirlerinde geleceğe ışık tutacak evrensel bir anlayış vardır. Biz bu anlayışla yol alacağız. Ülke olarak geçirdiğimiz zor dönemden bir ulusun yoklukta verdiği onurlu bağımsızlık mücadelesini hatırlayarak, gösterilen dayanışmayı tüm ruhumuzda hissederek çıkacağız. Böyle şanlı bir tarihin evlatlarına bu yakışır. Biz, Atakum Belediyesi olarak tüm çalışmalarımızı ve projelerimizi Atamızın fikirlerinin ve devrimlerinin verdiği güçle hayata geçiriyoruz.Ondan aldığımız azim ve cesaretimizi hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Onun bize bıraktığı yol haritasını takip etmeye Cumhuriyet İlkelerinin ve Devrimlerinin en büyük savunucuları olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nda destan yazan kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum."

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber'in mesajı“Bugün O’nun işaret ettiği çağdaş aydınlık yolda milletimizin tüm bireyleriyle kenetlenerek, Cumhuriyetin kazanımlarının bilinciyle, gösterdiği yolda yürümeye devam ediyoruz. Hızlı değişimlerin ve çeşitli olayların yaşandığı dünyamızda, birlik ve beraberliğimizi koruyarak, ülke kalkınmasını sağlamanın yolunun; asil Türk Milletine yakışır şekilde, saygın, onurlu bir duruş sergileyerek, her şeyden önce iç huzuru sağlamaktan ve emeğimizi, enerjimizi heba etmemekten geçtiğini kesinlikle unutmamalıyız.

Bunun içinde geçmişten ders alarak; hangi düşüncede, hangi partide, hangi renkte, dilde, hangi dinde, mezhepte olursa olsun birbirimize saygılı olmayı, birbirimizi kabullenmeyi ve kucaklamayı bilmeliyiz. Çünkü yüce Milletimizin tüm fertleri hür ve mutluluk içinde yaşamayı hak ediyor.

Büyük Önderimiz Atatürk’ü, ölümünün 83. yılında bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyor, milletimize ve tüm insanlığa barış ve huzur temenni ediyorum."CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz'ın mesajı
“Atatürk, geleceği aydınlatan fikirleri ve dünya görüşü ile yüzyılın yetiştirdiği bir dahi olarak tarihe geçmiştir. Türk milleti, sarsılmaz bir inançla sahip çıktığı ve koruduğu Cumhuriyeti ve onun temel ilkelerini daha ileriye taşıma azim ve kararlılığındadır. Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sadece Türk milletinin ‘Ulusal Mücadele ve Çağdaşlaşma Lideri’ olarak kalmamış, tüm dünyaya örnek olan engin düşünceleriyle çağdaş bir uyanışın öncüsü ve evrensel bir hareketin de kaynağı olmuştur.

‘En büyük eserim’ diye nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak, tüm insanlığın üzerinde uzlaştığı bu büyük şahsiyeti, içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde, her zamankinden daha fazla anlamaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. O, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma bilincine erişmiş, bağnazlıktan uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen, gerçekçi bilgiler ışığında ileriye bakabilen, özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş bir toplum yaratmaya çalışmıştır. Büyük Önder Atatürk; yüce milletimizin emrinde, onun güven ve gurur kaynağı olmaya devam edeceğimize manevi huzurunuzda söz veriyoruz. Vefatının 83. Yıldönümünde, Atatürk ve Silah arkadaşlarını, Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.’’Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi'nin mesajı“Fikirlerini, dehasını, ilkelerini, devrimlerini, insana, doğaya, hayvana tüm canlılara verdiği değeri, yeri geldiğinde sert ve kararlı bir komutan yeri geldiğinde salıncakta sallanan neşeli bir adam olmasını sevdiğimiz, eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 83. yıldönümünde özlem ve minnetle anıyoruz.

Sonsuzluğa uğurladığımız tarihten bu yana 83 yıl geçmesine rağmen, yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada büyük izler bırakmasıyla gururlandığımız, bugün bile dünyanın pek çok yerinde heykelleri, resimleri olan, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözüyle kalpleri fetheden, dünya çocuklarına bir bayram armağan eden, tarih sahnesinde hem yaşadığı dönemde hem günümüzde hem de gelecekte tüm dünyanın saygıyla anmayı sürdüreceği çok kıymetli bir lider O.

Ülkemizin kaderini değiştiren, devrimleriyle tarih yazan, koca bir ülkeyi yeniden ayağa kaldıran, kadını haklarıyla tanıştıran, çocuklara eğitimle aydınlatabildikleri bir gelecek sunan, köylüye ‘efendi’ diyen, Ülkemizi laik ve demokratik Cumhuriyet ile tanıştıran, toplum yaşamından, haklardan, insandan yana ne varsa Türk milletine sunmuş Ata’mıza, ne kadar teşekkür etsek, ne kadar saygı duysak azdır…

Ata’mıza teşekkürün ve minnetin en büyük ve önemli ifadesi, onun ilke ve devrimlerini anlamak, sahip çıkmak ve gösterdiği yolda ilerlemektir.

Bu duygu ve düşüncelerle 10 Kasım 1938 günü ebediyete uğurladığımız Cumhuriyet'imizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, rahmet ve minnetle anıyorum."Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu'nun mesajı“Tüm yaşamını vatanı ve yurttaşları için harcayan, tarihin kaydettiği en büyük devrimcilerden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün sonsuzluğa uğurlanışının 83. yıl dönümünde onu sevgi, gurur ve özlemle bir kez daha anıyoruz.

Onun esareti benliğine ve yurttaşlarına yakıştıramayan ruhu, onuru, milletine olan inancı ve ona inanan milyonların mücadelesi ile bugün hepimiz Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında özgürce nefes alıp veriyoruz.

Duyduğumuz minneti kelimeler ile anlatmak zor, hatta imkânsız. Ata’ya minneti ifade etmenin en güzel ve anlamlı yolu bıraktığı mirasa sahip çıkarak, onu daha da ilerilere taşımak için var gücümüzle çalışmak olacaktır.

Bu duygularla aramızdan ayrılışının üzerinden 83. yıl geçen, ancak her geçen gün yüreklerimizde ölümsüzleşen Mustafa Kemal Atatürk’ün ışık ve hayat kaynağı olmaya devam eden düşünceleriyle aydınlattığı yolda yürümeye devam ederek sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum. Saygılarımla."

CHP Hopa İlçe Başkanı Şükrü Aydemir'in mesajı''Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan ve ülkemizi çağdaş dünyanın onurlu ve saygın bir üyesi haline getiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

10 Kasım tarihi, Türk Milleti için büyük kurtarıcısını anma günü olduğu kadar, aynı zamanda sahip olduklarımızın değerini bilme ve O'nun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığına saygı gösterme günüdür.

Mustafa Kemal Atatürk, yapmış olduğu hizmetlerle Türk ve dünya tarihinde iz bırakan büyük bir liderdir. O, kendisini milletine adamış, bağımsızlık ve özgürlük yolunda karşısına çıkan tüm engelleri aşarak, hayatına sığdırdığı büyük başarılarla sadece Türk ulusunun değil, bağımsızlık savaşı veren bütün uluslara kurtuluş ışığı yakmıştır.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü andığımız bugün de bizlere düşen en büyük görev, uğrunda büyük bedeller ödenerek bizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstünde tutmak olacaktır. O'nun ilke ve devrimleri her zaman Türk halkına güç vermeye ve yol göstermeye devam edecektir.

Bu düşüncelere, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha minnet, rahmet ve şükranla anıyorum."


Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek'in mesajı“Cumhuriyetimizin kurucusu ve milli mücadelemizin önderi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 83. yılında şükran ve saygıyla yâd ediyoruz.

Askeri yetenekleri ve devlet adamlığı vasıfları ile çağının en önemli liderlerinden olan Atatürk, tarihe, insanlığa ve mazlum milletlere örnek olmuş bir önderdir. Türk ve dünya tarihinde derin izler bırakan bir liderin aramızdan ayrılışı da milletimiz için büyük bir kayıp olmuştur.

Milletçe, Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş dünyanın güçlü bir devleti olarak O’nun işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmanın azim ve kararlılığını yüreğimizde taşıyoruz. Bağımsızlık savaşımızın önderi, eşsiz kahraman Atatürk, daima Türk Milleti’nin gönlünde yaşayacak, omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşları ve istiklal savaşımızın kahraman şehit ve gazileri hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 83. yılında bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Ruhu şad olsun."


Mesajların yayına hazırlanması - BRT Yayın Grubu Merkezi'nde Alâettin Bahçekapılı, Artvin, ilçeleri ve Rize'de Hayati Akbaş


42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör